Švedijos ginkluotosios pajėgos ir toliau tikrina akvatoriją Stokholmo salyno rajone – mėginama nustatyti „užsienio povandeninį aktyvumą“. Šią žinią spaudos konferencijoje pranešė operacijai vadovaujantis kontradmirolas Andersas Grenstadas, skelbia newsru.com.
© Scanpix

„Operacija bus tęsiama. Paieškų rajonas persikėlė į pietus“, – pažymėjo A. Grenstadas. Jis taip pat pridūrė, kad šiame rajone stebėjimai vyko jau kelerius metus ir dabar „jie visi kartu sugula į tam tikrą paveikslą“.

Jo teigimu, praėjusį penktadienį, spalio 17 dieną, ir sekmadienį, spalio 19 dieną, keli žmonės trijose salyno vietose tapo tam tikrų reiškinių, kurie byloja „apie pasikartojantį paveikslą“, liudininkais.

A. Grenstadas: neišskyrėme Rusijos

Kontradmirolas nepatvirtino gavęs informacijos apie pagalbos signalą, apie kurį anksčiau pranešė Švedijos žiniasklaida, ir atsisakė komentuoti koduoto pranešimo priėmimo faktą.

Sekmadienį skelbta, jog esą Rusijos laivas pasiuntė nelaimės signalą, kuris pirmąsyk užfiksuotas ketvirtadienį vakare. Praėjus 14 valandų po šio signalo gavimo Stokholmo archipelage pastebėtas kitos šalies povandeninis laivas – apie tai Švedijos tarnybos paskelbė viešai.

Jis atmetė gerbiamo dienraščio „Svenska Dagbladet“ sekmadienio pranešimą, jog buvo perimtas rusų radijo pranešimas nepaprastųjų situacijų atvejais naudojamu dažniu ir jog tai rodo, kad tame rajone į bėdą pateko rusų povandeninis laivas.

„Iš tos informacijos, kurią turime, negalime padaryti tokios pačios išvados kaip žiniasklaida – kad yra kažkoks apgadintas povandeninis laivas. Neturime informacijos apie nepaprastosios padėties signalą ar nepaprastųjų situacijų kanalo panaudojimą, – sakė jis. – Neišskyrėme Rusijos, bet sakėme, kad tai – užsienio povandeninė veikla ... Tai gali būti povandeninis laivas, mažas povandeninis laivas ar narai į mopedą panašioje povandeninėje transporto priemonėje“.

A. Grenstadas taip pat patvirtino, kad tuo metu, kai paslaptingas objektas buvo pastebėtas pirmuosius kartus, prie Stokholmo ir toliau Baltijos jūroje vyko švedų karinio jūrų laivyno pratybos dalyvaujant NATO povandeniniam laivui iš Nyderlandų.

Pastaraisiais mėnesiais Švedija matė suintensyvėjusius Rusijos oro pajėgų manevrus virš Baltijos jūros. Per vieną incidentą rugsėjo mėnesį du naikintuvai-bombonešiai SU-24, kaip teigiama, įskrido į Švedijos oro erdvę. Švedų užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas (Karlas Biltas) tada tai pavadino „rimčiausiu rusų aviaciniu įsibrovimu“ per beveik dešimtmetį.

9-ajame dešimtmetyje ir 10-ojo dešimtmečio pradžioje tuomet neutrali, o dabar – neprisijungimo prie karinių blokų politikos besilaikanti Švedija nuolat skelbdavo parengtį dėl pastebėtų Rusijos povandeninių laivų. Vienas įsimintinas atvejis buvo 1981 metais, kai sovietinis povandeninis laivas U137 įstrigo už kelių mylių nuo vienos didžiausių švedų karinio jūrų laivyno bazių.

Pagrindine spaudos konferencijos naujiena tapo sekmadienio ryte padaryta nuotrauka, kurioje vandenyje užfiksuotas neaiškus siluetas, kuris, Švedijos ginkluotųjų pajėgų manymu, įrodo „užsienio aktyvumą po vandeniu“.

„Liudininkas pamatė kažką paviršiuje, o paskui, kai padarė nuotrauką, objektas vėl paniro į vandenį“, – tvirtino A. Grenstadas. Kontradmirolas neįvardijo šalies, kuriai galėtų priklausyti minėtas objektas.

Operacijoje dalyvauja visų Švedijos Karalystės Ginkluotųjų pajėgų rūšių daliniai: sausumos kariuomenė, karo laivyno ir karinių oro pajėgų kariai. Operacijos tikslas – patikrinti, ar Stokholmo salyno vandenyse nėra „užsienio povandeninės veiklos“.

Patrakęs tanklaivis

Anot Švedijos leidinio, povandeninis laivas buvo pastebėtas ir vandens paviršiuje – tai esą gali signalizuoti, kad jis pažeistas ir sunkiai valdomas. Be to, tokiu atveju karo mašinai reikalinga kito laivo pagalba, o netoli Stokholmo esą užfiksuota, kad tarptautiniuose vandenyse ratus suka iš Rusijos atplaukęs tanklaivis „NS Concord“.

Portalas expressen.se skelbė, esą „NS Concord“ plaukioja su Liberijos vėliava, tačiau jo elgesys leidžia įtarti, kad tai yra „motininis“ laivas ieškomam povandeniniam laivui. Anot portalo, kurį laiką „NS Concord“ buvo išjungęs savo koordinačių siųstuvą. Sekmadienį ryte siųstuvas jau veikė, o tanklaivis toliau sukiojosi prie Švedijos teritorinių vandenų.

Pirmadienį expressen.se pranešė, kad ieškomo povandeninio laivo „motininiu“ laivu tituluojamas tanklaivis „NS Concord“ keičia kursą ir juda Stokholmo link. Šis paslaptingas laivas suka zigzagus tarptautiniuose vandenyse netoli incidento vietos, ir tai tęsiasi jau keletą dienų.

Skelbiama, kad „NS Concord“ priklauso Novorosijske registruotai kompanijai „Novo Ship“. Stefanas Ringas, karo strategijos ekspertas, expressen,se teigia, esą visai tikėtina, kad šis laivas naudojamas kaip priedanga slaptoms operacijoms.

„Tikėtina, kad tokie laivai gali būti naudojami kaip „motininiai“ mažiems povandeniniams laivams“, - svarstė S. Ringas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: iš šaltesnių orų gniaužtų pavyks ištrūkti, tačiau yra vienas bet (4)

Savaitės pradžioje vyraus šaltoki orai , krituliai numatomi tik kai kur. Visgi, antroje savaitės...

Orlaivio kapitonas: skrydžio metu sudėtingiausi du dalykai (80)

Nestandartinės situacijos dėl oro ar techninių nesklandumų skrydžio metu pilotui nekelia baimės,...

Lietuvoje buriasi nauja grupuotė: mato kyšančias Kremliaus ausis (1304)

Pogrindyje tūnojusi Lietuvos radikalų fašistų grupelė lenda į viešumą. Šalies didmiesčiuose...

Poros, kurių galėjo ir nebūti: dabar darnūs santykiai kadaise buvo subyrėję (1)

Daug kas mano, kad visos garsenybių poros išgyveno romanus tarsi iš pasakos. Tačiau daugelis jų...

R. Valatka. Partinė, valstybinė ir emigrantų šizofrenija darkosi laisvai (264)

Socialdemokratai turi naują baltą pūkuotą partijos Pirmininką. Bet nebeturi frakcijos Seime....

Kodėl mokslininkai taip ilgai nesuprato, iš kur atsiranda vaikai? (84)

Iki 1875 m. niekas visame pasaulyje nežinojo, kaip atsiranda vaikai. Nežinojo nei eiliniai žmonės,...

V. Jurgutis: visi savanoriškai apsidalinome atleidimo lapeliais (20)

Liberalų sąjūdį ir toliau krečia krizė. Prieš dvi dienas iš partijos pirmininko pareigų...

5 daiktai, į kuriuos turėtų investuoti kiekviena vyresnė nei 40 metų moteris (60)

Sulaukusi tokio amžiaus, kiekviena moteris jau turi savo stilių ir gali tiksliai pasakyti, kas jai...

Unikalų namą Rusnėje nugriovė tam, kad sukūrentų. Bažnyčios plytas siūlyta parduoti (140)

Rusnėje neseniai buvo nugriautas Darbo partijos nario, Šilutės verslininko Sauliaus...

10 šiurpiausių Anglijos pilių, kuriose vaidenasi (19)

Bolsoverio pilis Derbišyre, kurioje, kalbama, pasirodo vaiduoklis berniukas ir slapčia ima...