aA
Nepakanka pinigų, nepakanka karių, didžiulės problemos dėl disciplinos, daugybė avarijų, pasenusi technika. Priešingai tam, ką mums pasakoja Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Rusijos kariuomenė nėra jau tokia stipri, rašo Izraelio naujienų portalas „Mako“.
Sugriovė Kremliaus melą apie Rusijos kariuomenę
© RIA/Scanpix

Britų dienraštis „The Daily Mail“ paskelbė straipsnį su antrašte „Ar Putinas rengiasi karui su Europa?“, kuriame žvalgybiniai šaltiniai, remdamiesi informacija apie didelio masto mokymus Rusijoje, teigia, kad rusų kariuomenė rengiasi kariauti su NATO.

Visa tai vyksta pasirodant vis daugiau pranešimų apie galimą naują Šaltąjį karą, rusų žvalgybinių lėktuvų skrydžius prie JAV, Kanados ir Didžiosios Britanijos krantų, apie povandeninius laivus, renkančius duomenis visame pasaulyje, ir, žinoma, Rusijos kariuomenės veiksmus Ukrainoje ir kitose šalyse. Prie šios informacijos reikėtų pridėti kasdienius pranešimus apie Rusijos kariuomenės galią, koks V. Putinas yra baisus ir tai, kaip Rusijos ginkluotosios pajėgos grįžta prie Šaltojo karo laikų didybės.

Tačiau pažvelkime tiesai į akis. Bauginimas yra stebuklinga biudžetų didinimo ir pardavimų skatinimo priemonė. Rusijos kariuomenė iš tiesų gerokai skiriasi nuo to paveikslo, kurį mums piešia. Lyginant su JAV, Kinijos, Vokietijos ir Prancūzijos kariuomenių pajėgumais, rusai atsilieka šviesmečiais. Žinoma, nereikia mestis prie kito kraštutinumo: juk vis dėlto tai ne Pietų Sudanas ar Somalis. Rusijos kariuomenė turi daugybę branduolinių užtaisų, puikių lėktuvų, gerų tankų ir povandeninių laivų. Tačiau ji vis tiek nėra tokia grėsminga, kaip mums atrodo.

Taigi, kas iš tiesų vyksta Rusijos kariuomenėje?

1. Daug aukų ir prasta disciplina

Gegužę V. Putinas pasirašė dekretą, kuriuo remiantis, informacija apie kariuomenės nuostolius per taikiu metu vykstančius kovinius veiksmus tampa „valstybės paslaptimi“. Siekdama sugrąžinti Rusijai didžiosios valstybės statusą V. Putinas siunčia rusų karius į įvairias vietas – Gruziją, Ukrainą ir ne tik.

Kariai ten ne tik demonstruoja savo įspūdingus sugebėjimus, bet ir gausiai žūsta. Pavyzdžiui, šaltiniai Ukrainoje teigia, kad rusai degina Ukrainoje žuvusių savo karių kūnus, kad nuslėptų savo dalyvavimą kare, o taip pat kad išvengtų neigiamo savo praradimų poveikio kariuomenės kovinei dvasiai.

Taip pat verta paminėti faktą, kad daug karių žūsta mokymų metu. Remiantis kai kuriais duomenimis, kasmet per karinius mokymus žūsta keli šimtai rusų karių. Be to, dar keli šimtai kiekvienais metais žūsta per karių muštynes ar dėl piktnaudžiavimo alkoholiu. Paskutinį kartą tokie oficialūs duomenys buvo paskelbti 2001 metais ir tuomet buvo kalbama apie 500 mirčių Rusijos kariuomenėje.

Rusų kariuomenėje akivaizdžiai yra prastai su disciplina, kas daro įtaką koviniam pasirengimui ir net karinių mokymų kokybei. Vyresni kariai tyčiojasi iš jaunesnių. Apmokymo kurso pabaigimo ceremonijos labiau primena inkvizicijos kankinimus, ir tai tėra mažytė dalis to, kas yra žinoma visuomenei.

Prieš dvejus metus bendros kovos su rūkymu Rusijoje metu buvo nuspręsta nebedalinti nemokamų cigarečių kariams. Tačiau generalinio štabo vadas tuomet perspėjo, kad gali kilti maištas. Su karių disciplina ir žmogaus gyvybės verte susijusi situacija yra tokia prasta, kad karių motinos išeina į gatves protestuoti.

Sugriovė Kremliaus melą apie Rusijos kariuomenę
© AP/Scanpix

2. Ižde nėra pinigų

Nors Rusijos karinis biudžetas buvo ženkliai padidintas, Rusija savo karinėmis išlaidomis neprilygsta Jungtinėms Valstijoms, ir Rusijos karinių pajėgų finansinė padėtis yra prasta. Rusijos karinis biudžetas siekia 80-90 mlrd. JAV dolerių, o Amerikos – 500 mlrd. JAV dolerių. Kinija savo kariuomenei skiria daugiau nei 100 mlrd. JAV dolerių.

Sudėtinga ekonominė padėtis apsunkina naujos ginkluotės įsigijimą. Didelė dalis karinės technikos jau greičiau yra muziejaus eksponatai, o ne ginkluotė. Povandeniniai laivai rūdija uostuose, lėktuvai byra oro aerodromuose, o daug projektų taip ir lieka popieriuje.

V. Putinas turi daug gerų ketinimų ir grandiozinių planų, tačiau didžioji dalis jų neįgyvendinama. Rusija vis dar atlieka savo „nematomo“ lėktuvo bandymus, o JAV jau suformavo penkias „Lockheed Martin F-22 Raptor“ lėktuvų eskadriles ir jau kuria naujos kartos lėktuvą.

Sugriovė Kremliaus melą apie Rusijos kariuomenę
JAV naikintuvų Lockheed Martin/Boeing F-22 "Raptor" (liet. Paukštis plėšrūnas) rikiuotė skrydžio virš Ramiojo vandenyno metu, JAV KOP nuotr.

3. Trūksta karių

Jau daugelį metų Rusijoje svarstoma galimybė pereiti prie grynai samdomos kariuomenės, kaip JAV. Šiuo metu Rusijoje yra šauktinių kariuomenė, ir vyrai tarnauja nuo metų iki dvejų, nebent šauktinis ar jo šeima turi pinigų.

Kariuomenėje yra dalinių, kurie sukomplektuoti tik iš samdinių. Vienas iš buvusių generalinio štabo vadų sakė, kad iš samdinių yra suformuotos dvi brigados, 12 specialios paskirties dalinių, ir penki oro desantininkų bei jūrų pėstininkų batalionai.

Tačiau problema yra ta, kad dėl anksčiau įvardintų priežasčių Rusijos kariuomenė patiria didelių samdinių pritraukimo problemų, ypač iš „kokybiškų“ gyventojų sluoksnių.

Vladimiras Putinas, Sergejus Šoigu
Vladimiras Putinas, Sergejus Šoigu
© Reuters/Scanpix

4. Lėktuvai krenta iš dangaus

Per pastaruosius dvejus metus galėjome stebėti, kaip grįžtama prie veiksmų, kurie buvo būdingi Šaltojo karo laikais: vykdomi žvalgybiniai skrydžiai prie Vakarų šalių ir šalia jų laivų. Tačiau verta paminėti, kad Rusijos karinių oro pajėgų lėktuvai dažnai tiesiog krenta ir sudūžta. Paskutinis toks atvejis buvo užfiksuotas praėjusią savaitę vieno pasirodymo metu.

Liepą rusai prarado lėktuvą Su-24 ir strateginį bombonešį Tu-95, o prieš mėnesį – du MiG-29 ir gerokai šiuolaikiškesnį Su-34. Ištisos oro flotilės buvo prirakintos prie žemės dėl lėktuvų avarijų ir pilotų žūties. Sąrašą galima tęsti, bet bendras vaizdas yra aiškus. Lėktuvų būklė yra prasta, nes trūksta pinigų ir pilotai negali tinkamai treniruotis. O naujų lėktuvų neperkama dėl tos pačios priežasties – trūksta pinigų.

Nors Rusijoje yra puikių lėktuvų, didžiąją dalį šalies aviacijos sudaro pasenę MiG-29 ir Su-27, kurie nebuvo taip modernizuoti, kaip panašūs F-15 ir F-16 modeliai.

Sugriovė Kremliaus melą apie Rusijos kariuomenę
© Stopkadras

5. Vienintelis lėktuvnešis ne itin įspūdingas

Amerikiečių laivynas šiuo metu turi 11 lėktuvnešių ir aštuonis taip pat šiuolaikiškumu nenusileidžiančius laivus sraigtasparnių nešėjus. Tokių laivų taip pat turi Prancūzija, Italija ir net Indija. O Rusija turi vieną ne pačios geriausios būklės lėktuvnešį, kuriam kas mėnesį ar du reikia pasipildyti degalų, skirtingai nuo amerikietiškų lėktuvnešių, kurie yra varomi atomine energija.
Dėl rusiško lėktuvnešio dydžio nuo jo gali kilti tik lengvesnės konstrukcijos lėktuvai, todėl yra veikimo ore apribojimų.

V. Putinas planavo pastatyti dešimtis laivų ir povandeninių laivų, tačiau smunkantis rublio kursas verčia atsisakyti šių planų. Nustatytas 2020 metų terminas taip pat atrodo nerealus.

6. Tankas prieš tanką

Vienas iš V. Putino kozirių yra galingos mechanizuotos pajėgos su tūkstančiais tankų. Tačiau ir šiuo atveju detalesnė tankų kokybės ir kiekybės analizė atskleidžia visai kitokį vaizdą, negu teigia Rusijos prezidentas.

Rusijos kariuomenė turi ne mažiau kaip 10 tūkst. tankų, iš kurių trys tūkstančiai yra aktyviai naudojami. Maždaug pusę jų sudaro T-72 – pasenusios ir Vakarų standartų neatitinkančios mašinos. Taip pat yra ir naujų tankų T-90, tačiau jų yra tik 300, o naujų tiekimas yra lėtas.

O Jungtinės Valstijos turi tik maždaug 5 tūkst. tankų ir jie yra įvairios „M-1 Abrams“ modifikacijos.

Sugriovė Kremliaus melą apie Rusijos kariuomenę
© RIA/Scanpix

7. Avarijos paradų metu atskleidžia viską

Rusijos kariuomenė mėgsta rengti paradus ir savo piliečiams bei visam pasauliui demonstruoti savo galią. Paprastai tokiuose paraduose dalyvauja dešimtys lėktuvų, šimtai technikos vienetų ir daugybė kareivių.

Jeigu įdėmiai stebėsime tokius paradus, tai pastebėsime tai, kas buvo aprašyta anksčiau – avarijas ir katastrofas, karių žūtį, lėktuvų kritimą. Kaip jau buvo minėta, praėjusią savaitę įvykusio parado metu nukrito lėktuvas ir žuvo pilotas. Praėjusį mėnesį publikos akivaizdoje įvyko avarija paleidžiant raketą iš laivo. Laimei raketa nukrito į vandenį. O gegužės 9-osios proga surengto grandiozinio parado metu buvo pristatytas naujausias tankas, kuris paprasčiausiai užgeso ir jį teko nutempti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis (39)

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Kaip Lietuva per valandą išleido 20 milijonų eurų: pirkinių krepšyje ir robotinė papūga (59)

Po rinkimų praktika per dieną ar kelias valandas paskirstyti dešimtis milijonų eurų ES paramos...

Sugėdinti žaidėjai prakalbo apie neparuoštus namų darbus: turime geriau išanalizuoti varžovus (43)

Po niūriausias prognozes pranokusio pralaimėjimo namuose Danijai 76:80 Lietuvos rinktinės vidurio...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (18)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

Skandalingas rezultatas: Lietuvos rinktinė namie nusileido danams (1031)

Lietuvos rinktinė istorine nesėkme atidarė FIBA „burbulą“ Vilniuje. Penktadienį Dariaus...

Žiemiški orai apims beveik visą šalį: snigs visą savaitgalį (6)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems ciklonas. Šeštadienio naktis numatoma debesuota su...

Įspūdinga Šaro pergalių serija Eurolygoje nutrūko – „Barca“ krito Vilerbane (11)

Aštuntos pergalės iš eilės „Barcelona“ (8-2) Eurolygoje neiškovojo. Šarūno Jasikevičiaus...

Keisčiausias namas Lietuvoje: senolis pasistatė įspūdingo dydžio dvarą su baseinais ir net sostu (105)

Vos tik atvykus į Lentvarį mano geras draugas, Amerikoje magijos šou rengiantis iliuzionistas Rokas...

Maskoliūnas teigia „prisiimantis visą atsakomybę“, bet pirštu rodo į apatiškus veidus (215)

Jokio azarto, jokio malonumo – tik kančia ant parketo. Bet Lietuvos rinktinė nesugebėjo nė...

Į Lietuvą veržiasi žiema: kai kur jau iškrito pirmasis sniegas pasnigo ir Vilniuje (20)

Penktadienio vakarą dalyje Lietuvos iškrito pirmasis sniegas . Feisbuko grupėse daugiausia...

|Maža didelių žinių kaina