aA
Sudano kariuomenės vadai ir protestų lyderiai trečiadienį susitarė dėl trejų metų pereinamojo laikotarpio, po kurio valdžia bus visiškai perduota civilinei administracijai, paskelbė vienas generolas.
Sudanas
© AFP / Scanpix

Protestuotojai reikalauja civilių vadovaujamo pereinamojo laikotarpio pasibaigus tris dešimtmečius trukusiam dabar jau nuversto prezidento Omaro al Bashiro valdymui geležiniu kumščiu. Tačiau ilgametį valstybės vadovą nuvertę kariškiai patys perėmė Sudano lyderių vaidmenį.

Derybos tarp kariškių ir protestuotojų buvo pratęstos anksčiau šią savaitę, bet jas temdė smurtas: nenustatyti užpuolikai nušovė kariuomenės majorą ir penkis protestuotojus šalia kariuomenės štabo Chartume, prie kurio jau kelias savaites tęsiasi daugiatūkstantinės protesto akcijos.

Trečiadienį paryčiais abi pusės paskelbė, kad po beveik 12 valandų derybų buvo pasiektas susitarimas dėl pereinamojo laikotarpio.

„Susitarėme dėl trejų metų pereinamojo laikotarpio“, – žurnalistams sakė karinės tarybos generolas leitenantas Yasseras al Atta.

Y. al Atta nurodė, kad galutinis susitarimas dėl valdžios pasidalijimo, kuriame numatyta suformuoti naują valdžios organą, su Aljansu už laisvę ir permainas bus pasirašytas artimiausiu metu.

„Pažadame savo žmonėms, kad šis susitarimas bus visiškai užbaigtas per parą patenkinant žmonių siekius“, – teigė generolas leitenantas.

Jo teigimu, per pirmąjį pereinamojo laikotarpio pusmetį bus pasirašomi taikos susitarimai su sukilėliais šalies karo nuniokotuose regionuose, tokiuose kaip Darfūras, Mėlynasis Nilas ir Pietų Kordofanas.

Protestuotojas Mohamedas Abdullah naujienų agentūrai AFP sakė, kad yra patenkintas tuo, kaip iki šiol vystosi derybos su kariškiais.

„Palauksime rytdienos derybų, bet vienintelis mano klausimas yra: „Kas garantuos šį susitarimą su karine taryba?“ – sakė vyras tūkstančiams protestuotojų besirenkant į dar vieną naktinę protesto akciją.

JAV kaltinimai kariuomenės vadams

Sudano kariuomenės generolai iš pradžių reikalavo dvejų metų pereinamojo laikotarpio, o protestų lyderiai – ketverių.

Tačiau svarbiausias derybų klausimas yra suverenios tarybos sukūrimas. Šis valdžios organas pakeis dabartinę karinę tarybą, sudarytą vien iš generolų.

Generolai siūlė, kad šiai tarybai turėtų vadovauti kariškiai, o protestuotojų lyderiai nori, jog dauguma jos narių būtų civiliai.

Suformavus nepriklausomą tarybą, bus išrinkta nauja pereinamojo laikotarpio civilinė vyriausybė, kuri rūpinsis kasdieniais valstybės reikalais ir pereinamojo laikotarpio pabaigoje organizuos pirmuosius rinkimus po O. al Bashiro valdymo.

Y. al Atta sakė, kad pereinamuoju laikotarpiu veiksiančiame parlamente bus 300 narių: du trečdaliai jų bus iš Aljanso už laisvę ir permainas, o likusieji – kitų politinių jėgų atstovai.

Aljansas už laisvę ir permainas savo ruožtu pareiškė, kad pirmadienį vykusios šaudynės buvo mėginimas „sutrukdyti proveržiui“ derybose.

Antradienį Jungtinės Valstijos dėl šešių gyvybių pareikalavusių šaudynių apkaltino Sudano kariuomenę.

„Tai aiškiai buvo pereinamojo laikotarpio karinės tarybos bandymo primesti savo valią protestuotojams mėginant panaikinti kliūtis rezultatas“, – savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė JAV ambasada Sudane.

„Saugumo pajėgų sprendimas padidinti jėgos panaudojimą, taip pat nereikalingą ašarinių dujų panaudojimą, tiesiogiai lėmė netoleruotiną smurtą, kurio pereinamojo laikotarpio karinė taryba nesugebėjo suvaldyti“, – sakoma pranešime.

Tuo metu protestuotojų lyderiai, dėl gyvybių pareikalavusių neramumų pirmadienį kaltinę O. al Bashiro režimo likučius ir jų sąjungininkus kovotojus, kitą dieną savo poziciją pakeitė.

„Už tai, kas vakar įvyko, laikome visiškai atsakingą karinę tarybą, nes jos tiesioginė atsakomybė yra ginti ir saugoti piliečius“, – žurnalistams sakė vienas iš demonstracijas organizuojančio judėjimo veikėjų Mohamedas Naji al Assamas.

Pirmadienį prasidėjęs naujausias derybų ratas vyko po to, kai protestų lyderiai pagrasino imtis „eskalacinių priemonių“, kad užsitikrintų, jog bus patenkintas jų pagrindinis reikalavimas pereiti prie civilinio valdymo.

Nuo balandžio 11-osios, kai buvo nuverstas O. al Bashiras, tūkstančiai protestuotojų ištisą parą stovyklauja prie kariuomenės štabo.

Demonstracijos prasidėjo pernai gruodį, kaip protestai prieš O. al Bashiro vyriausybės sprendimą patrigubinti duonos kainas. Šios demonstracijos greit išplito visoje šalyje ir virto mitingais prieš O. al Bashiro ir jo vietą užėmusios karinės tarybos valdymą.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

EP rinkimų rezultatai: kas išvažiuoja atstovauti Lietuvai (143)

Iš karto po vidurnakčio VRK paskelbė pirmuosius Europos Parlamento rinkimų rezultatus. O netrukus...

Nausėda laimi rinkimus dideliu atotrūkiu: noriu padėkoti visiems konkurentams (2624)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuvos prezidento rinkimus dideliu atotrūkiu laimi Gitanas Nausėda.

Rimvydas Valatka. Nausėda – pirmasis prezidentas be politinio užnugario (64)

Nausėda pasiėmė tai, kas buvo padėta. Lietuva turi pirmą prezidentą – politikos...

Orai: šiluma nelepins ir lis iki ketvirtadienio

Artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems ciklonai, tad vyraus debesuoti ir drėgni, tarpais vėjuoti...

Gitano Nausėdos šeima: protokolo žinovė žmona ir užsienyje gyvenančios dukros (8)

Šalia sekmadienį prezidentu išrinkto ekonomisto Gitano Nausėdos dažnai galima matyti jo...

Į politiką žengiantis Šarūnas Marčiulionis: manau, kad bus sunku (50)

Europos Parlamento (EP) rinkimuose geriausiai pasirodė opozicinės Tėvynės sąjunga-Lietuvos...

Nausėda pergalę šoko su garsia žurnaliste (5)

Gitano Nausėdos štabe – garsi pergalės šventė. Išrinktasis Prezidentas prieš tai kalbėjęs,...

Gabrielius Landsbergis: kviesiu Šimonytę vesti TS-LKD sąrašą 2020 Seimo rinkimuose (117)

Savo „Facebook“ paskyroje Gabrielius Landsbergis parašė, kad pasveikino telefonu Gitaną...

Nausėdos pergalės kalba Daukanto aikštėje: nuo šiol tikrai bus kitaip (117)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda miniai susirinkusių Daukanto aikštėje dėkojo už jam...

Pasibaigus prezidento rinkimams žinomi žmonės įžvelgė daugiau įdomių aspektų: tapo liūdna dėl dalies Lietuvos (11)

Sekmadienį Lietuvoje pasibaigus prezidento rinkimams ir Gitanui Nausėdai tapus naujuoju šalies...