aA
Ieškomiausias Kolumbijos prekeivis narkotikais Dairo Antonio Usuga, dar žinomas pravarde Otonielis, buvo sulaikytas šalies pareigūnų, šeštadienį pranešė vyriausybė.
Dairo Antonio Usuga
Dairo Antonio Usuga
© Reuters / Scanpix

Prezidento patarėjas Emilio Archila socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje žinutėje gyrė „Dairo Antonio Usugos, žinomo slapyvardžiu Otonielis, Įlankos klano galvos, sučiupimą Nekokli“. Ši gauja yra įtakingiausia tarp Kolumbijos narkotikų prekeivių.

Tai iki šiol „didžiausias smūgis narkotikų prekybai mūsų šalyje šį šimtmetį“, - sakė prezidentas Ivanas Duque.

Dairo Antonio Usuga
Dairo Antonio Usuga
© AFP / Scanpix

Jis Otonielio sulaikymą prilygino akcijai, per kurią 1993 metais buvo nukautas narkobaronas Pablas Escobaras.

Otonielis, kuris vadovavo grupuotei „Clan del Golfo“, buvo blogiausios reputacijos narkomafijos bosas pasaulyje, policininkų, kareivių ir vietos aktyvistų žudikas“, - spaudos konferencijoje Bogotoje kalbėjo T. Duque.

Dairo Antonio Usuga
Dairo Antonio Usuga
© Reuters / Scanpix

Jo suėmimas esą „veikiausiai reiškia „Clan del Golfo“ pabaigą“. Kartu prezidentas paragino likusius klano narius pasiduoti arba jie pajus „visą įstatymo svorį“.

Dairo Antonio Usuga
Dairo Antonio Usuga
© Reuters / Scanpix

JAV už informaciją, padėsiančią sučiupti Otonielį, buvo skyrusi 5 mln. dolerių atlygį. Jis be narkotikų prekybos dar kaltinamas nužudymais, reketu ir grobimais. Jo klanas kaltinamas dėl tonų narkotikų, pirmiausiai kokaino, kontrabandos į Centrinę ir Šiaurės Ameriką.

Į Nekokli savivaldybę operacijai įvykdyti buvo nusiųsta apie 500 karių, kuriuos palaikė 22 sraigtasparniai. Per operaciją vienas policininkas žuvo.

I. Duque sakė, kad tai buvo „didžiausias kada nors matytas skverbimasis į džiungles mūsų šalies karo istorijoje“.

Per tiesioginę policijos surengtą transliaciją vėliau parodyta, kad antrankiais surakintas Otonielis buvo atskraidintas į Bogotą, o po to, griežtai saugomas, buvo nugabentas į sulaikymo vietą.

Kolumbijos policijos viršininkas Jorge Vargasas per spaudos konferenciją sakė, kad valdžios institucijos atliko „svarbią palydovinę operaciją su JAV ir Jungtinės Karalystės agentūromis“.

Pasak policijos, Otonielis slapstėsi džiunglėse savo gimtajame Urabos regione. Kaip pranešama, jis nesinaudojo telefonu, bendraudavo per kurjerius.

Bijodamas pareigūnų, jis „miegodavo ten lyjant lietui ir niekada nepriartėjo prie gyvenamų vietovių“, sakė J. Vargasas.

Jungtinės Valstijos buvo pasiūliusios 5 mln. dolerių (4,3 mln. eurų) premiją už informaciją, kuri padėtų suimti ieškomiausią Kolumbijos narkotikų baroną.

2009 metais vyrui buvo pareikšti kaltinimai JAV, jam gresia ekstradicijos į šalį procesas, kur jis turi stoti prieš federalinį teismą.

Kolumbijos vyriausybė kaltina Įlankos klaną, finansuojamą daugiausia iš prekybos narkotikais, neteisėtos kasybos ir turto prievartavimo, esant viena iš pagrindinių smurto visoje šalyje priežasčių nuo taikos pakto pasirašymo su Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) partizanais 2016-aisiais.

Nepriklausomos ekspertų grupės „Indepaz“ duomenimis, Įlankos klanas veikia beveik 300 šalies savivaldybių. Tačiau pastarojo meto vyriausybės pastangos lėmė šios organizacijos nykimą.

Daug metų Otonielis nepateko į teisėsaugos akiratį, nes vengė reklamuotis kaip kiti, garsesni Kolumbijos narkotikų baronai.

Nors 2017 metais Otonielis paskelbė ketinantis pasiekti susitarimą su Kolumbijos teisingumo sistema, vyriausybė pasiuntė mažiausiai 1 tūkst. karių jo suimti.

Vadovavimą Įlankos klanui, anksčiau vadintam Usugos klanu, jis perėmė iš savo brolio Juano de Dioso (Chuano de Dioso), policijos nukauto 2012 metais.

Neturtingoje šeimoje gimęs Otonielis prisidėjo prie marksistų partizanų Liaudies išvadavimo armijos (EPL), išformuotos 1991 metais.

Otonielis sudėjo ginklus, bet vėliau prisidėjo prie kraštutinių dešiniųjų sukarintų grupių. Daug jų 2006 metais tuometinio dešiniojo sparno prezidento Alvaro Uribe (Alvaro Uribės) administracijos iniciatyva buvo demobilizuotos, bet Otonielis nusprendė kovoti toliau.

Kolumbija yra didžiausia kokaino gamintoja pasaulyje, o pagrindinė jos rinka yra Jungtinės Valstijos, nors jau pusę amžiaus stengiamasi užgniaužti šią prekybą narkotikais.

Atokiuose rajonuose, kur vyriausybei atstovaujama silpnai, nusikaltėlių gaujos, tokios kaip Įlankos klanas, buvusių kairiųjų partizanų FARC disidentai ir tebeveikianti kairiųjų partizanų Nacionalinė išvadavimo armija (ELN), kovoja kruvinus mūšius dėl narkotikų kontrabandos kelių ir nelegalios kasybos kontrolės.

Informacijos nutekinimas ir saugių namų kaimo vietovėse tinklas sudarė sąlygas jam daug metų priešintis armijos išdegintos žemės kampanijai prieš Įlankos klaną.

Tačiau karas paveikė šį 50 metų bėglį, kuris net slapstydamasis tvirtindavo miegąs ant ortopedinių čiužinių, padedančių dėl nugaros sužeidimo.

2017-aisiais, popiežiui Pranciškui lankantis šalyje, jis pirmą kartą parodė savo veidą – paskelbė vaizdo įrašą ir jame paprašė leisti jo grupuotei sudėti ginklus pagal daug didesnei FARC skirtą taikos procesą.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(67 žmonės įvertino)
4.4627

Top naujienos

Kriptovaliutų analitikas: protingai valdant riziką, dar galima spėti įšokti į šitą bumą (7)

Investavimas į kai kuriuos kriptovaliutų projektus yra žymiai geresnis už investavimą į...

D+Aurimas Perednis, laida „Iš esmės“, Liudmila Timofejeva

Planuojama reforma: daliai pacientų teks važiuoti ieškoti pagalbos į kitą ligoninę

Lietuvoje kyla nemenkos aistros dėl rengiamos sveikatos sistemos pertvarkos. Reformos kritikai sako,...

Laisvės partija iškėlė ultimatumą konservatoriams? Koalicijos likimas – netikėtose rankose (249)

Šią savaitę paaiškėjo kaina, kurią konservatoriai ir Liberalų sąjūdis turi sumokėti už...

Paulius Jurkevičius. Paralelinis antivakserių pasaulis: ritualai, mokyklos, šventės, transportas (27)

Naujųjų metų sutikimas specialiai neskiepytiems. Slapta mokykla antivakserių vaikams. Taurė...

Marijampolėje įžiebta išskirtinė eglutė: jai parinkta itin netradicinė spalva Įžiebimo šventė subūrė neįtikėtiną žiūrovų minią (12)

Nors pernykštė Marijampolės Kalėdų eglutė įžiebta slapta, vengiant miestiečių susibūrimų,...

Kaimai kyla prieš srutų perdirbėjus: tapsime Lietuvos sąvartynu (24)

Protesto banga prieš Šilagalyje planuojamą biodujų jėgainę ritasi per Panevėžio rajoną. Į...

Skelbiama, kad užfiksuotas didžiausias omikron atmainos protrūkis Europoje bendrovės visoje Europoje atsisako kalėdinių vakarėlių (73)

Po įmonės kalėdinio vakarėlio Norvegijoje nauja koronaviruso omikron atmaina nustatyta...

Sostinės savivaldybė iš Astrauskaitės siekia prisiteisti per 1 tūkst. eurų

Rugpjūtį prie Seimo riaušėmis pasibaigusį mitingą organizavusiai vilnietei Astrai Genovaitei...

Telšiai spindėte spindi: aukso spalva sužibo žaliaskarė, miestas mini svarbią progą (7)

Šeštadienį kalėdinė žaliaskarė sutvisko Žemaitijos sostinėje Telšiuose. Šiam miestui...

D+Kornelija Jasiūnaitė

Brandintos mėsos kultūrą į Lietuvą atvežęs armėnas – apie tai, kodėl lietuviai primena jo tautiečius, ir kaip jis pats gamina jautieną

Šią savaitę Delfi Plius drąsiausių laidos „Garsiai!“ pokalbių cikle – Lietuvą...