JAV mašinų pramonės koncernas "Halliburton", kuriam anksčiau vadovavo dabartinis šalies viceprezidentas Dickas Cheney (Dikas Čeinis), be konkurso užsitikrino 1 mlrd. JAV dolerių vertės sandorį su Jungtinių Valstijų vyriausybe. Su atstatymo darbais Irake susijęs sandoris "Halliburton" atiteko dėl ne kartą atidėto atviro konkurso, remdamasi leidiniu "The Observer" praneša ELTA.
Hiūstone įsikūrusi "Halliburton" prieštaringai vertinamą sandorį atkurti Irako naftos sektoriaus infrastruktūrą užsitikrino vasario mėnesiui. Pagal sudarytą sutartį JAV kariuomenės inžinerinio padalinio (USACE), kuris vykdo atstatymo darbus, išlaidos nėra nustatytos, nes tiksliai nežinoma, kiek padaryta žalos. USACE norėjo dar rugpjūčio mėnesį sudaryti sandorį atviro konkurso būdu, tačiau šie planai buvo ne kartą atidedami. Iki šiol "Halliburton" už atliktus atstatymo darbus gavo 1,7 mlrd. JAV dolerių.

Duomenys, kuriuos iš USACE gavo demokratams atstovaujantis JAV Kongreso narys Henry'is Waxmanas (Henris Vaksmanas), rodo, kad rugpjūčio 21 dieną (maždaug tuo metu, kai dėl sandorio turėjo būti paskelbtas atviras konkursas) "Halliburton" padaliniui KBR skirtų lėšų kiekis siekė 704 mln. JAV dolerių. Vėliau ši suma padidėjo 1,01 mlrd. JAV dolerių.

H. Waxmanas sakė: "Nuo rugpjūčio, kai turėjo būti sudaryti nauji sandoriai, (prezidento) administracija "Halliburton" skyrė daugiau kaip 1 mlrd. JAV dolerių. Galbūt ši nepaaiškinama gaišatis duoda naudos "Halliburton", tačiau ji brangiai atsieina mokesčių mokėtojams".

Minėti duomenys pasirodė tuo metu, kai Didžiosios Britanijos vyriausybė ir rangovai pareiškė nepasitenkinimą pranešimais apie tai, kad atviras konkursas atidedamas iki laikotarpio nuo gruodžio 15 dienos iki sausio 17-osios. Anksčiau konkurso terminas buvo atidėliojamas iki spalio vidurio, to paties mėnesio pabaigos ir iki šių metų pabaigos.

Viena įtakinga britų įmonė praėjusią savaitę pareiškė: "Esame labai nusivylę, kad jis (terminas) buvo ir vėl atidėtas". Įmonė pridūrė, jog kuo toliau atidedamas konkurso terminas, tuo labiau pelnosi KBR.

Didžiosios Britanijos premjero Tony Blairo (Tonio Blero) specialusis atstovas atstatymo klausimais Brianas Wilsonas (Brajanas Vilsonas) vėliau su JAV prezidentu George'u W. Bushu (Džordžu V. Bušu) susitikusį ministrą pirmininką paragino pareikalauti lygių galimybių Irake. Savo laiške specialusis atstovas rašė: "Yra labai rimtų sandorių dėl Irako naftos sektoriaus ateities. Manome, kad labai svarbu užtikrinti lygias galimybes, o tolimesnis atidėliojimas kelia apgailestavimą".

USACE tvirtina, kad minėtas rugpjūčio terminas buvo susijęs ne su sutarčių sudarymu, o su paraiškų pateikimu. Tačiau gegužės 2 dienos laiške H. Waxmanas vienas JAV generolas tvirtino, kad, "remiantis šiuo tvarkaraščiu, tiksliausia sandorio sudarymo data yra maždaug rugpjūčio pabaiga".

Pagal sutarties sąlygas "Halliburton" atliktam darbui gali taikyti ne didesnę nei 7 proc. pelno maržą.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (77)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (84)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (3)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (23)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

NATO pareigūnas: JAV saugumui grėsmę kelia Trumpo pasisakymai (3)

Šalys, kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas prieš kelias dienas...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (192)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (196)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Kate Middleton per savo vestuves dėvėjo ir kitą, ne mažiau įspūdingą suknelę: ją matė tik išrinktieji (3)

Kas galėtų pamiršti tą ypatingą akimirką, kai tada dar būsimoji Kembridžo kunigaikštienė...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (54)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Tarp 12 baisiausių pasaulio pastatų – Vilniuje esanti prokuratūra (13)

Architektūra gali būti įkvepianti, atskleidžianti žmonijos ar Dievo galybę, rodanti...