aA
Jungtinių Tautų saugumo ekspertai sakė, kad derasi su Sirijos ir Rusijos pareigūnais dėl tarptautinių cheminių ginklų inspektorių nuvykimo į įtariamos toksiškų dujų atakos vietą netoli Damasko, kur žvalgomosios misijos nariai buvo apšaudyti.
© Reuters / Scanpix

Pasaulinės cheminių ginklų priežiūros organizacijos komanda dar negalėjo pradėti darbo Dumoje, kur per įtariamą cheminių ginklų ataką balandžio 7 dieną žuvo dešimtys žmonių. Tuo metu galingosios Vakarų šalys perspėja, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas gali bandyti pašalinti labai svarbius įrodymus.

JT saugos ir saugumo klausimų departamentas (UNDSS) sakė, kad bando sudaryti sąlygas faktų nustatymo ekspertams „kuo anksčiau“ nuvykti į Dumą, sakoma Saugumo Tarybai skirtoje ataskaitoje, kurią trečiadienį gavo naujienų agentūra AFP.

„UNDSS Damaske dabar dalyvauja tolesnėse diskusijose ir koordinuoja (veiksmus) su Sirijos Arabų Respublikos ir Rusijos karo policijos atstovais dėl to, kaip padidinti ir sustiprinti saugumo planus konkrečiose Dumos vietose“, – sakoma ataskaitoje.

Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) komanda į Siriją atvyko vos kelios valandos po precedento neturinčių JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos šeštadienio smūgių Sirijos režimo taikiniams, suduotų reaguojant įtariamą cheminę ataką Dumoje.

Tačiau trečiadienį OPCW paskelbė, kad nuogąstavimai dėl saugumo trukdė ekspertų planams nuvykti į Dumą, kurią iki praeitos savaitės, kai ją atsiėmė Rusijos remiamos režimo pajėgos, kontroliavo sukilėliai.

JAV, Prancūzija ir Britanija kaltino B. al Assado režimą įvykdžius įtariamą cheminę ataką, bet Rusija ir Sirija neigia, kad Dumoje buvo panaudotos toksiškos dujos.

Kaip sakoma minėtoje ataskaitoje, saugumo komanda, lydima rusų karo policijos, antradienį nuvyko į dvi vietas.

Antroje šių vietų įvyko „sprogimas, po kurio į UNDSS komandą ir rusų karo policiją buvo šaudoma iš šaulių ginklų“, sakoma ataskaitoje. Priduriama, kad komanda saugiai grįžo į Damaską.

OPCW vadovas Ahmetas Uzumcu sakė, kad incidentas akcentavo „itin nepastovią aplinką“, kurioje turėjo dirbti faktų nustatymo komanda.

Jis pridūrė, kad komandos nusiuntimą į Dumą svarstys tik su UNDSS pritarimu ir jei inspektoriai galės „netrukdomi lankytis šiose vietose“.

Sirijos ambasadorius JT Basharas Jaafari antradienį Saugumo Tarybai sakė, kad OPCW ekspertai savo tyrimą pradės iškart, kai gaus JT komandos leidimą pradėti veiksmus.

Misija įstrigo

B. al Assado režimas vasario mėnesį pradėjo įnirtingą netoli Damasko esančio Rytų Gutos anklavo, kurį šešerius metus kontroliavo opozicija, puolimą.

Islamistų grupuotės „Jaish al Islam“ kovotojai laikėsi pagrindiniame anklavo mieste Dumoje, bet paskui apkaltino režimą cheminių ginklų panaudojimu per balandžio 7-osios ataką privertus juos priimti susitarimą dėl pasitraukimo iš šio rajono.

Šiurpi medžiaga, nufilmuota po įtariamos cheminės atakos, sukrėtė pasaulį. Medikai pasakojo apie aukas, kurios gaudė orą ir kurioms iš burnos virto putos.

Tai išprovokavo koordinuotus JAV, Prancūzijos ir Britanijos raketinius smūgius režimo taikiniams.

Sirijos sąjungininkė Rusija buvo įspėta iš anksto, raketos pataikė daugiausia į tuščius pastatus ir daugelis analitikų tai vertino kaip betikslį veiksmą, leidusį visoms šalims išsaugoti reputaciją.

OPCW 2013 metais gavo Nobelio taikos premiją už savo pastangas sunaikinti Sirijos cheminių ginklų atsargas.

Organizacijos inspektoriai turi mandatą nustatyti įtariamos cheminės atakos aplinkybes, bet nepasakys, kas yra atsakingas.

Vėlavimas ir nuogąstavimai dėl saugumo vertė abejoti dabartine faktų nustatymo misija.

„Šiuo metu nežinome, kada faktų nustatymo misijos komandą bus galima nusiųsti į Dumą“, – sakė OPCW vadovas.

Vakarų ambasadoriai šioje organizacijoje kaltino Sirijos režimą trukdant misijai.

Prancūzijos užsienio reikalų ministerija yra sakiusi, jog „labai tikėtina, kad įrodymai ir esminiai elementai dingsta iš (įtariamos atakos) vietos“.

Keli ekspertai kalbėjo apie tikimybę, kad Rusijos ir Sirijos pajėgos, kurios dabar kontroliuoja Dumą, bando pašalinti ar pakeisti inkriminuojančius įrodymus.

„Įrodymų slėpimas“

Sirijos gelbėtojų organizacija „Baltieji šalmai“, dirbanti opozicijos kontroliuojamuose rajonuose, sakė, kad glaudžiai bendradarbiauja su inspektoriais.

„Pateikėme informaciją apie žmonių, žuvusių per cheminę ataką, palaidojimo vietą“, – sakė organizacijos vadovas Raedas Salehas.

„Baltieji šalmai“ ir vietos medikai buvo pagrindinis informacijos šaltinis po įtariamos cheminės atakos.

Kitas šios organizacijos narys sakė nerimaujantis, kad gali būti naikinami įrodymai apie panaudotas toksiškas medžiagas, ypač žuvusiųjų palaidojimo vietoje.

„Režimas slepia visus įrodymus“, – sakė šis narys, nenorėjęs skelbti savo pavardės. Jis pridūrė, jog inspektoriams būtina apsilankyti atakos vietoje.

Pasak jo, aukos yra palaidotos miesto rytuose. Antradienį Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA pranešė, kad čia buvo rastas „masinis kapas“, bet nenurodė, kas buvo padaryta su palaikais.

„Jaish al Islam“ aukšto rango narys Mohammadas Alloushas trečiadienį apkaltino režimą „naikinant cheminės (atakos) Dumoje įrodymus“.

Konkrečiai jis kaltino režimą „veržiantis į kapines ieškoti cheminių medžiagų aukų“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasakoja apie slaptus bandymus su žmonėmis Rusijoje: instinktyviai dar mėginau įkvėpti (41)

Nepriklausomu informacijos kanalu „Proekt“, prie kurio darbuojasi tiriamąjį darbą dirbantys...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (11)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Pirmąją popiežiaus Pranciškaus vizito dieną – netikėtas gestas ir gausios pagyros Lietuvai (1485)

Šeštadienio vakarą baigiasi pirmoji popiežiaus Pranciškaus diena Lietuvoje. Ko gero, svarbiausiu...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (442)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Orai: bus šalta ir lis

Virš Skandinavijos besisukantis galingas žemo slėgio sūkurys į šalį atnešė rudenišką orą....

Nosį pasaulio čempionui sukruvinęs rusas turėjo brangiai sumokėti (22)

Anthony Joshua apgynė savo titulus, svarbiausioje bokso sunkiasvorių dvikovoje nokautavęs...

Kaune piligrimai popiežiaus lauks per naktį – vieni melsis iki ryto, kiti nakvos tiesiog prie scenos (34)

Į Lietuvą atvykęs ir Vilniaus mieste su geros valios žmonėmis susitikęs popiežius Pranciškus...

Darbuotojai pasipiktinę – atlyginimai vėluoja po pusmetį (87)

Pledus, baldinius ir kitokius audinius gaminančios bendrovės „Lanalita“ gamybinio padalinio...

Tokių Prezidento rinkimų Lietuva seniai nematė: Pakso referendumas dėl lito ir kiti nežinomieji (762)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų, prie starto linijos rikiuojasi kandidatai. Nors per...

Ypatingą vaidmenį popiežiaus vizito metu atlikęs 14-metis: iš pradžių tuo nepatikėjau (258)

Nors popiežius Pranciškus jau išvyko nakčiai į Apaštališkąją nunciatūrą, tūkstančiai...