aA
Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjai antradienį vėl grįš prie ministro pirmininko Boriso Johnsono parengto „Brexit“ susitarimo svarstymo, premjerui siekiant užsitikrinti šio dokumento ratifikavimą iki sausio 31-ąją numatyto šalies išstojimo iš Europos Sąjungos.
Borisas Johnsonas
© Reuters / Scanpix

Po stulbinamos pergalės praėjusį mėnesį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose B. Johnsonui neturėtų būti sunku prastumti parlamente susitarimą dėl pasitraukimo iš Bendrijos sąlygų.

Tačiau konservatorių lyderį spaudžia laikas, nes tiek JK, tiek Europos šalių parlamentai turi ratifikuoti dokumentą iki išstojimo dienos, iki kurios liko kiek daugiau nei trys savaitės.

2016 metų referendume britai nubalsavo už daugiau nei keturis dešimtmečius trukusios narystės Bendrijoje nutraukimą. Tačiau pasirengimo išstojimui procesą lydėjo aršūs politiniai ginčai dėl to, kada ir kaip šalis turėtų palikti ES.

Po kelerius metus tvyrojusio neapibrėžtumo, paveikusio ekonomikos augimą, B. Johnsonui, regis, pagaliau pavyks užbaigti „Brexit“, po kurio lauks, tikėtina, dar sunkesnis mūšis dėl būsimų santykių su Bendrija.

Britų įstatymų leidėjai gruodžio 20 dieną per pirmąjį balsavimą preliminariai pritarė išstojimo iš ES sutarčiai. Balsavimas įvyko praėjus savaitei po rinkimų, kuriuose valdantieji toriai užsitikrino tvirtą daugumą 650 vietų Bendruomenių rūmuose.

Antradienį parlamentarai pradės tris dienas truksiančius debatus, po kurių įvyks balsavimas. Bendruomenių Rūmams patvirtinus sutartį, dokumentas ateinančią savaitę bus perduotas toliau nagrinėti nerenkamiems Lordų Rūmams.

Opozicijos įstatymų leidėjai ir kai kurie perai bandys taisyti dokumentą, tačiau beveik neabejojama, kad B. Jonhsonui pavyks laiku užsitikrinti jo ratifikavimą.

Parodydama, jog neabejoja sėkme, B. Johnsono vyriausybė paskelbė, kad kovo 11 dieną bus surengtas balsavimas dėl biudžeto po šalies išstojimo iš ES, kad „būtų pasinaudota galimybėmis, atsiversiančiomis įgyvendinus „Brexit“.

Parengiamosios diskusijos


Tuo metu B. Johnsonas trečiadienį Londone pirmą kartą susitiks su naująja Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

Abi pusės nekantrauja pradėti derybas dėl būsimų prekybinių ryšių, tačiau jas bus galima oficialiai pradėti tik JK pasitraukus iš Bendrijos.

„Brexit“ susitarime numatytas pereinamasis 11 mėnesių laikotarpis, per kurį JK ir Bendrijos ryšiai išliks daugmaž tokie patys kaip dabar. Per tą laikotarpį Londonas ir Briuselis turėtų susiderėti dėl naujų prekybos santykių.

ES pareigūnai, tarp jų U. von der Leyen, įspėjo, kad laiko labai mažai. Tačiau B. Johnsonas tvirtina, kad pereinamasis laikotarpis nebus pratęstas.

Europos Komisijos atstovas spaudai Ericas Mameras pirmadienį sakė, kad U. von der Leyen „su JK ministru pirmininku aptars, kaip įveikti šiuos iššūkius ir užtikrinti, kad iki metų galo turėtume pozityvų susitarimą“.

Susitikimas, kuriame taip pat dalyvaus ES vyriausiasis derybininkas „Brexit“ klausimais Michelis Barnier, „paruoš dirvą“ tolesnėms deryboms, sakė E. Mameris, tačiau daugiau jokių detalių nepateikė.

Daugelis opozicijai priklausančių britų įstatymų leidėjų įsitikinę, kad B. Johnsonui nepavyks per 11 mėnesių parengti naujo prekybos susitarimo su Briuseliu. Jie siekia, kad būtų pataisyta išstojimo sutartis, numatant galimybę pratęsti pereinamąjį laikotarpį.

Taip pat siūloma užtikrinti daugiau teisių po „Brexit“ maždaug 3,5 mln. ES piliečių, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje.

ES piliečių teisės apibrėžtos „Brexit“ sutartyje, kurioje taip pat kalbama apie JK finansinius įsipareigojimus, pereinamąjį laikotarpį ir naujas prekybos sąlygas Šiaurės Airijai.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Policija: nebuvo tokio įvykio kaip pagrobimas papildyta (476)

Penktadienio vakarą policijos pareigūnai sušaukė spaudos konferenciją naujienoms apie galimą...

Tragiška paskutinės raupų aukos istorija: manė, kad liga jau išnaikinta, bet vėl smogė pačiu netikėčiausiu metu

1978 metų vasarą viso pasaulio mokslininkai ėmė kalbėti apie grandiozinį pasiekimą, kurio...

Po Nausėdos pasisakymo apie „laukinius vakarus“ davė pasiūlymą: reikia didinti mokesčius (189)

Prezidento Gitano Nausėdos pasisakymas apie tai, kad Lietuvos ekonomikai pernelyg ilgai leista...

Tokio prekybininkų šou lietuvis dar nebuvo matęs: vokiečiai ten šėlsta nuo pat ankstaus ryto (5)

Šį kartą Orijus lankėsi Hamburge – viename įdomiausių ir gražiausių miestų Vokietijoje ....

Vitalija Guobė

Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų! (3)

Viskam yra ribos. Kai prieš Naujuosius dalyvavau klasės susitikime, visa pakylėta, šį kartą be...

Zelenskis nepaleidžia atsistatydinti norinčio Ukrainos premjero papildyta (11)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį nesutiko patenkinti savo premjero...

Paskelbtas šalių, kur geriausia auginti vaikus, sąrašas: kelintoje vietoje atsidūrė Lietuva? (72)

Norite sukurti šeimą? Remiantis nauja „USA News & World Report“ apklausa, Lietuva nėra...

Sunkiausią dieną užbaigę Žala ir Jurgelėnas: tai buvo pati šūdiniausia diena šiame Dakare (66)

Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas , „ Agrorodeo “ ekipažas, 2020-ųjų metų Dakaro ralį...

Bedarbį mažamečio tėvą sveikatos draudimo tvarka pribloškė: noriu įspėti kitus (48)

Norėčiau įspėti bedarbius tėvus, auginančius mažamečius vaikus, kurie svarstys pasinaudoti...

Apie šią pieno savybę tikrai nežinojote: dar vienas būdas, kaip jį panaudoti buityje

Ar žinojote, kad pienu galima laistyti augalus? Jis augalams tinka dėl savo pagrindinės maistinės...