Nors rusų nostalgija Sovietų Sąjungai, kuriai prieš dešimt metų rugpjūčio 19 dieną mirtiną smūgį sudavė nepasisekęs pučas, ir stiprėja, analitikai sutaria, kad senoji supergalybė vargu ar būtų išlikusi net jei nevykėliai perversmininkai ir būtų šventę pergalę.
Pasak jų, sovietinės ekonomikos agonija, kai kurias respublikas apėmę nacionalistiniai sąjūdžiai bei naujų socialinių jėgų spaudimas buvo tokie stiprūs, kad nuo prezidento Michailo Gorbačiovo ar nuo pučo lyderių veiksmų jau niekas nebepriklausė.

"Neoliberali biurokratijos dalis tuo metu buvo vienintelė organizuota jėga, o sistemos žlugimas atitiko daugumos jos atstovų interesus", - teigė rašytojas ir apžvalgininkas Borisas Kagarlickis.

"Politiniu požiūriu pučas neturėjo jokių galimybių, nes vargu ar kuri kita jėga buvo mažiau už komunistų konservatorius pasirengusi adekvačiai reaguoti į vykstančius transformacijos procesus. Pučas buvo Komunistų partijos savižudybė", - teigė jis.

M.Gorbačiovo reformų programa, kuri, daugelio nuomone, buvo mėginimas kurti sovietinę socialdemokratijos formą, buvo "iš anksto pasmerkta", pridūrė jis.

"Joje buvo daugybė abstrakčių idėjų, bet jokio konkretaus projekto, - sakė B.Kagarlickis, buvęs posovietinės Komunistų partijos parlamentarų patarėjas. - Juoba, kad Švedijos tipo socialdemokratiją galima kurti tik remiantis į tvirtus kapitalistinės sistemos pamatus".

Politikos analitiko Dmitrijaus Pinskerio manymu, Sovietų Sąjunga būtų anksčiau ar vėliau vis vien žlugusi, nesvarbu, ar pučas būtų įvykęs, ar ne. Niekas nebūtų pasikeitę net ir tuo atveju, jeigu nebūtų pasirodęs Borisas Jelcinas, kuris, siekdamas patenkinti savo valdžios troškimą, atvėrė kelią naujoms socialinėmis jėgoms.

"Sovietų Sąjunga žlugo ne tik dėl to, kad ją tiesiog ištiko ekonominė ar politinė nesėkmė, nors šių dviejų veiksnių sumenkinti anaiptol nereikėtų. Žlugimą taip pat lėmė Sąjungos dydis, - teigė jis. - Kai kuriose respublikose - Gruzijoje, ar Kaukaze apskritai, Baltijos respublikose, Moldovoje ir Ukrainoje - vyravo stiprios nacionalistinės nuotaikos. Kitose buvo regioninių vadovų, turėjusių savo politinių ambicijų".

Pasak jo, Sovietų Sąjungos vienybę iš centro geležiniu kumščiu palaikė Komunistų partija ir KGB. "Gorbačiovas manė, jog Sovietų Sąjungą galima išlaikyti ir be baimės. Tačiau jo reformos atvėrė Pandoros skrynią ir dar nespėjus galutinai išsisklaidyti baimei, tapo aišku, kad žlugimo nebeįmanoma išvengti", - sakė jis.

Strateginių tyrimų centro INDEM vadovas Jurijus Korguniukas mano, kad pagrindinis Sovietų Sąjungos žlugimo veiksnys buvo "respublikų ekonomikos agonija". Žlugimas buvo neišvengiamas, "nes valstybė buvo pernelyg centralizuota, ji nesuteikė tinkamų galimybių jėgoms, kurios galėjo geriau atstovauti respublikoms ir įvairioms etninėms grupėms, - teigė jis. - Kai tik jos gavo teisę pačios spręsti, ar pasilikti Sovietų Sąjungoje, ar pasitraukti iš jos, tapo aišku, kad jų nebesulaikysi".

"Gorbačiovas buvo bejėgis tai pakeisti. Partija jį išrinko įgyvendinti reformas ir jis tai darė. Jo dalia buvo nulemta", - tvirtino jis.

J.Korguniuko manymu, pučas buvo tik vienas iš galimų Sovietų Sąjungos žlugimo scenarijų. "Beveik aišku, kad jei pučas nebūtų įvykęs tada, jis vis vien būtų buvęs surengtas vėliau ir galbūt pareikalavęs kur kas daugiau kraujo".

Sociologas Jurijus Levada mano, kad užuot bergždžiai "kovojęs su degtine", M.Gorbačiovas jau nuo pat pradžių būtų ėmęsis radikalių struktūrinių Sovietų Sąjungos reformų, reikalai galėjo pakrypti kitaip.

Jam reikėjo pasiekti pažangos šioje srityje "dar prieš susiformuojant ir sustiprėjant nacionalistiniams judėjimams", teigė jis. 1991 metų sąlygomis, "būtų pernelyg fantastiška manyti, jog Gorbačiovas galėjo išlaikyti Sovietų Sąjungos vientisumą. Niekas neturėjo tokios galios".

Teoriškai nacionalistus galbūt buvo įmanoma numalšinti jėga, tačiau tokio požiūrio laikėsi tik pati konservatyviausia sovietinės visuomenės dalis, pažymėjo J.Levada, kuris vadovauja sociologinių tyrimų institutui.

"Gorbačiovas nebūtų galėjęs tapti naujuoju Stalinu, net jeigu būtų to norėjęs... Iš tikrųjų mes už tai turėtume būti jam labai dėkingi".

Pasak sociologo, Sovietų Sąjunga būtų žlugusi net ir be pučo. "Procesai būtų vykę kur kas lėčiau, užsitęsę dvejus ar daugiau metų, tačiau žingsnis po žingsnio tai būtų įvykę".

Vis dėlto negalima sumenkinti ir paties pučo istorinės reikšmės. "Tai buvo itin svarbus smūgis galutinai pribaigiant merdėjančią senąją sistemą. Tai buvo pats stipriausias smūgis, koks tik galėjo būti suduotas Sovietų Sąjungai".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (11)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (6)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (176)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (44)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (306)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (83)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (64)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (11)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (227)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...