aA
Sofijos Sapegos, savaitgalį sulaikytos kartu su savo draugu baltarusių opozicijos žurnalistu Ramanu Pratasevičiumi, mama Ana Dudič kalbėdama su BBC išsakė abejones dėl informacijos, pateiktos valdžią remiančiame „Telegram“ kanale paskelbtame vaizdo įraše iš tardymo izoliatoriaus.
Sofija Sapega
Sofija Sapega
© DELFI montažas / Scanpix

„Net draugai man skambino ir sakė: „Teta Ana, juk matote, kad tai jai nebūdinga kalbėjimo maniera.“ Ji svyruoja, žvilgsnis nukreiptas aukštyn. Tarytum bijo ką nors užmiršti“, – sakė A. Dudič.

„Padidinau [vaizdo įrašą], kiek tai buvo įmanoma. Regis [ji atrodo] normaliai. Dabar renkame šiltus drabužius, važiuosime į Minską. Noriu pamėginti jai perduoti siuntinį – pamačiau, kad ji sėdi apsivilkusi tik ploną striukytę“, – pridūrė S. Sapegos mama.

Antradienį Baltarusijos provyriausybinis „Telegram“ kanalas „Žoltye slivy“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame S. Sapega sako esanti „Telegram“ kanalo „Baltarusijos juodoji knyga“, skelbiančio vidaus reikalų darbuotojų asmeninę informaciją, redaktorė“.

S. Sapega, vilkėjusi juodą odinę striukę ir mėlynus džinsus, įraše prisistatė kaip Vilniuje gyvenanti Rusijos pilietė.

Vaizdo įrašas leidžia suprasti, kad Baltarusija gali pagrasinti S. Sapegai ilga laisvės atėmimo bausme, rašo „Reuters“. Kiek žinoma, ji nesuvaidino svarbaus vaidmens rengiant praėjusių metų protestus.
S. Sapegos advokatas Aleksandras Filanovičius BBC Rusijos tarnybai pranešė, kad ji du mėnesius bus laikoma KGB tardymo izoliatoriuje „prevenciniais tikslais“.

S. Sapegos mama A. Dudič tikino „Reuters“, kad jos dukra laikėsi atokiau nuo politikos. „Dabar mano viltis yra paremta stebuklo laukimu ir žinojimu, kad mano dukra tikrai dėl nieko nekalta, – sakė ji. – Ji tiesiog atsidūrė netinkamoje vietoje netinkamu laiku.“

Nei Baltarusijos mieste Lydoje gyvenančiai A. Dudič, nei advokatui nepavyko susisiekti su S. Sapega po sulaikymo. Taip pat jie negavo jokios informacijos apie merginai pareikštus kaltinimus.

S. Sapega yra Rusijos pilietė, tarptautinės teisės studijų Vilniuje įsikūrusiame Europos humanitariniame universitete paskutinio kurso studentė. Jos mama sakė nerimaujanti dėl dukros sveikatos ir saugumo, bet pridūrė, kad Sofija yra stipri. „Ji yra labai tvirta mergina moraline prasme. Ji ištvers, atsilaikys, neabejoju tuo“, – teigė A. Dudič.

Vėlai pirmadienį Baltarusijos valstybinė televizija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame R. Pratasevičius sako duodantis „prisipažįstamuosius parodymus“ dėl kaltinimų organizavus protestus Baltarusijoje. Už tokį nusikaltimą jam gali grėsti iki 15 metų laisvės atėmimo.

Šis 26 metų aktyvistas 2019 metais pabėgo į užsienį, ten kartu su partneriu vadovavo „Telegram“ kanalui „Nexta“ – svarbiai Baltarusijos opozicijos žiniasklaidos priemonei, padėjusiai mobilizuoti protestuotojus.

R. Pratasevičiaus bendražygiai mano, kad ši medžiaga buvo įrašyta pareigūnams darant jam spaudimą.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja anksčiau antradienį sakė, kad „nėra abejonių, jog Ramanas buvo kankinamas kalėjime“.

Advokatas: Sapega suimta dviem mėnesiams

Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė S. Sapega, praeitą savaitgalį sulaikyta kartu su savo draugu baltarusių opozicijos žurnalistu Ramanu Pratasevičiumi, antradienį buvo suimta dviem mėnesiams, jos advokatą citavo Rusijos naujienų agentūra RBK.

S. Sapega ir R. Pratasevičius buvo sulaikyti sekmadienį, kai Minske buvo priverstinai nutupdytas bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių.

Anksčiau antradienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova informavo, kad Baltarusijos tarnybos sulaikė S. Sapegą trims paroms „dėl jos atžvilgiu iškilusių įtarimų įvykdžius 2020 metais nuo rugpjūčio iki rugsėjo nusikaltimų, apibrėžtų keliais Baltarusijos baudžiamojo kodekso straipsniais“.

„Šiandien buvo Sofijos apklausa. Ją įtaria baudžiamuoju nusikaltimu. Paskirta kardomoji priemonė – suėmimas dviem mėnesiams. Įtariamosios laikymo vieta – KGB (Valstybės saugumo komiteto) tardymo izoliatorius“, – RBK kanalu platformoje „Telegram“ antradienį paskelbtoje žinutėje cituojamas S. Sapegos advokatas Aleksandras Filanovičius.

Rusijos užsienio reikalų ministerija savo ruožtu pranešė, kad šalies konsulas antradienį susitiko su suimta S. Sapega.

„Įvyko Rusijos konsulo susitikimas su ruse Sapega“, – sakoma URM pranešime.

S. Sapegos giminaičiai sakė, kad ji įtariama prisidėjusi organizuojant Baltarusijoje „masinius neramumus“.

Pratasevičiaus tėvai maldauja išgelbėti jų suimtą sūnų

R. Pratasevičiaus tėvai savo naujuose namuose Lenkijoje yra apimti sielvarto nuo praeito sekmadienio, kai lėktuvas, kuriuo jis skrido, buvo priverstinai nutupdytas Minske, o jų sūnus pateko į saugumo tarnybų rankas.

Natalija Pratasevič, 26 metų aktyvisto motina, antradienį sakė pastarąsias dvi naktis nemiegojusi. Ji laikė tvirtai sugniaužusi savo telefoną, tikėdamasi sulaukti bet kokių žinių apie sūnų.

„Prašau, maldauju, raginu visą tarptautinę bendriją jį išgelbėti“, – ištarė Natalija ir apsipylė ašaromis, duodama interviu naujienų agentūrai AFP prie traukinių stoties Lenkijos pietiniame Vroclavo mieste.

„Jis – tik vienas žurnalistas, jis – tik vienas vaikas, bet prašau, prašau... Maldauju pagalbos. Prašau, išgelbėkit jį! Jie jį ten nužudys!“ – verkdama sakė ji.

46 metų Natalija ir jos 48 metų vyras Dzmitras sakė manantys, kad Ramanas gali būti laikomas kardymo įstaigoje, priklausančioje Baltarusijos valstybės saugumo tarnybai – KGB.

Tačiau jie tiksliai to nežino, ir šis netikrumas jiems labai skausmingas.

„Advokatė mėgino šiandien su juo pasimatyti, bet negavo leidimo, negalėjo su juo susitikti. Vis dar nežinome, ar jis yra ten, kokia jo būklė, kaip jaučiasi“, – sakė Dzmitras, buvęs karys.

„Vienas iš mūsų valdžios būdų kankinti – iki pat paskutinės minutės nesakyti artimiesiems, kur yra laikomi jų mylimi žmonės“, – pabrėžė jis.

R. Pratasevičiaus tėvai palaiko glaudų ryšį su jo draugės Sofijos Sapegos motina. Vilniuje teisę studijuojanti mergina buvo sulaikyta kartu su Ramanu.

Tėvai teigė matę aiškių ženklų, kad jų sūnus buvo mušamas, žiūrėdami pirmadienį vakare Baltarusijos valdžios paskelbtą vaizdo įrašą, kuriame fotografas ir aktyvistas neva prisipažįsta.

Dzmitras sakė, kad jo sūnus atrodė itin nervingas ir kad jam galimai buvo išmušti keli dantys. Be to, jo veido kairėje pusėje ir ant kaklo matėsi nubrozdinimų.

„Vaizdo įrašas aiškiai surežisuotas. Tai buvo atlikta darant spaudimą, ir juo [vaizdo įrašu] neturėtų būti tikima“, – sakė tėvas.

Dzmitras pridūrė, kad šis įrašas „bent jau rodo, kad jis yra gyvas“.

R. Pratasevičiaus tėvai į Lenkiją persikėlė prieš aštuonis mėnesius, patyrę spaudimą, Minsko režimui bandant nuslopinti beprecedenčio masto protestus, apėmusius Baltarusiją po pernai rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų valstybės laiko suklastotais.

Tėvai sakė, kad jų sūnus jautėsi saugus Europos Sąjungoje. Jis dar 2019 metais persikėlė į Lenkiją, o paskui išvyko į Lietuvą.

Kai Ramanas kartu su mergina išvyko atostogų į Graikiją, iš kur praeitą sekmadienį juos į Lietuvą turėjo parskraidinti bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, Dzmitras sakė „negalėjęs prognozuoti tokios baigties“.

„Jis buvo lėktuve, registruotame ES šalyje... Skrido iš vienos ES šalies į kitą!“ – kalbėjo tėvas.

Dzmitras gyrė ES lyderių, pirmadienį vakare susirinkusių į anksčiau suplanuotą viršūnių susitikimą Briuselyje, veiksmus ir sakė, kad tai „padės radikaliai pakeisti padėtį“.

„Manau, tai padės išvaduoti mano sūnų“, – sakė jis.

Ramanas Pratasevičius, gimęs praėjus metams po Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos atėjimo į valdžią 1994-aisiais, žurnalistu ir politiniu aktyvistu tapo dar būdamas paauglys. Jis buvo keliskart sulaikytas ir savaites praleido areštinėje.

„Jis – kovotojas už teisingumą“, – sakė Ramano motina.

Ji sakė vis dar negalinti patikėti, kad Baltarusijos valdžia pasiuntė naikintuvą perimti keleivinio lainerio, kuriuo skrido jos sūnus, ir priversti jį nutūpti.

„Jie pasiuntė naikintuvą, kad sučiuptų šį jaunuolį! Tai – teroro aktas. Nemanau, kad tai galima vadinti kaip nors kitaip. Jis buvo paimtas įkaitu. Tai – grynas keršto aktas!“ – kalbėjo ji.

Drebančiu balsu Natalija pridūrė: „Mano sūnus, šis jaunuolis, tiesiog norėjo papasakoti tiesą apie padėtį. Jis nepadarė nieko bloga.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(74 žmonės įvertino)
4.0811

Top naujienos

Tomas Janonis

Prieš įtakingiausius šalies verslininkus valstybė bejėgė: situacija ežero pakrantėje tiesiog bado akis (40)

Praėjus metams nuo tada, kai Aplinkos ministerija garsiai pasigyrė visuomenei atverianti garsųjį...

EK ataskaitoje – didžiulė Lietuvos problema: tokio darbo jėgos trūkumo nebuvo per pastaruosius 15 metų (24)

Europos Komisija dėmesį atkreipia į Lietuvai jau kuris laikas žinomą problemą, susijusią su...

Karybos ekspertas – apie rusų susprogdintą Kachovkos užtvanką: į vieną teritoriją pretenzijų atsisakoma

Karybos ekspertas Darius Antanaitis laidoje „ Delfi diena “ antradienį įvertino situaciją po...

Didelės apimties tyrimai parodė, kas gali padėti atpažinti širdies ritmo sutrikimą, kol jokių nusiskundimų nėra

Išmanieji laikrodžiai, rodos, labiau nei kiti nešiojamieji įrenginiai, įskaitant ir išmaniuosius...

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai: vandens srovė nušlavė rusų okupantus Rusija apšaudo nuo potvynio bėgančius žmones (10)

Antradienio vakarą savo vaizdo įraše Volodymyras Zelenskis sakė esantis dėkingas visiems...

Romanas Starapopovas, delfi.ee

Į Estiją iš Sankt Peterburgo persikėlęs Sergejus: Rusijoje artėjama prie katastrofos

Interviu cikle „Pasitraukę iš Rusijos“ rusai atskleidžia, kodėl Rusijai pradėjus karą...

Pasaulis Ukrainos neišgirdo: pasekmės bus katastrofiškos (4)

Prieš susprogdindami Kachovkos hidroelektrinę okupantai tyčia pakėlė vandens lygį iki...

Įmonė pasirinko itin netradicinę priežastį skirti premiją darbuotojams: ar norėtumėte to ir savo darbovietėje skaitytojų apklausa

Viena iš Estijos kompanijų, sporto ir laisvalaikio prekių tinklas „Hawaii Express“ nusprendė...

Ekspertas – apie netolimą ateitį: didžioji dalis dabartinių pradinukų dirbs darbus, kurių šiandien net nėra

„Suaugusių žmonių raštingumo lygis Lietuvoje daugiau nei dvigubai atsilieka nuo šalių...

Priekaištų banga Brazdeikiui atrodo nepelnyta: man tereikia suteikti daugiau progų

Ignas Brazdeikis jau kelias savaites yra tarkuojamas viešojoje erdvėje dėl prasto žaidimo,...