Ukrainoje artėjant šį sekmadienį įvyksiantiems rinkimams, karo sužalotame Slovjansko mieste šalies rytuose nedaug kas žvelgia į ateitį su viltimi.
Neramumai Rytų Ukrainoje
© AFP/Scanpix

Daugiau kaip du mėnesius šis provincijos miestas buvo įnirtingų kovų tarp ukrainiečių pajėgų ir Maskvos remiamų prorusiškų separatistų epicentras, kol liepos mėnesį separatistai, susidūrę su įnirtingu puolimu, atidavė jį vyriausybinėms pajėgoms.

Nusiaubti namai ir iš artilerijos pabūklų apšaudyti daugiabučiai vis dar liudija apie smurto nuožmumą, o prorusiškos nuotaikos, kai kam dėl to smurto kaltinant Kijevą, tebėra stiprios.

Kaip ir daugelis kitų gyventojų, pensininkė Raisa Serhijivna sako, kad per rinkimus balsuos už promaskvietiškus komunistus.

„Visų pirma, mums reikia pagalbos atstatant tai, kas buvo sugriauta per karą“, – sakė ši 68 metų pensininkė.

„Mano butas buvo sunaikintas per bombardavimą, – sakė Raisa. – Visų prašau pagalbos, bet veltui. Mano pensija menka, o vaistų kainos smarkiai išaugo“.

Pasak jos, ji sieja viltis su vietos verslininku ir komunistų kandidatu Jurijumi Solodu.

„Jis davė pinigų vienam vaikų darželiui atstatyti. Jis daro praktinius dalykus, kad padėtų žmonėms“, – pridūrė Raisa.

Kita Slovjansko gyventoja, 51 metų mokytoja Olha Konstyantynivna, balsuos už provakarietiško prezidento Petro Porošenkos partiją, bet sako, kad taip darys nedaugelis.

„Matau, kad žmonės čia neremia valdžios Kijeve“, – sakė ji.

Pasak jos, daug žmonių parems neseniai įsteigtą Opozicijos bloką, kuris, kaip mano žmonės, atstovauja nušalinto buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus Regionų partijos, kuri oficialiai boikotuoja rinkimus, interesams.

„Daug žmonių bijo, kad karas gali atsinaujinti. Yra žmonių, kurie to nori ir viliasi, kad miestą vėl užims separatistai. Aš – už vieningą Ukrainą ir nenoriu, kad tas siaubas atsinaujintų“, – sakė ji.

Slovjansko centrinėje aikštėje, kur Lenino paminklas buvo apsiaustas geltonos ir melsvos – Ukrainos vėliavos – spalvų audeklu, prie nacionalistų partijos „Svoboda“ („Laisvė“) kandidato Serhijaus Lilejevo rinkimų palapinės buvo nedaug žmonių.

„Tie, kurie rėmė Janukovyčių, yra labai įtakingi Slovjanske“ ir rytiniuose šalies regionuose, sakė šis 30 metų politikas.

„Jie perka balsus ir kadangi sudaro daugumą rinkimų komisijoje, galės manipuliuoti rezultatais, kaip paprastai. Daug žmonių balsuos už komunistus, o rinkėjų aktyvumas bus mažas“, – pridūrė jis.

Netoliese vaikišką vežimėlį stumdęs jaunas tėvas Ilja sakė, kad vis dar neapsisprendė, balsuoti ar ne.

„Dabar dėl rinkimų sulaukiame tam tikros pagalbos, bet nežinome, kas bus po to“, – sakė jis.

Protestų karta keliasi iš barikadų į parlamentą

Kai žurnalistas Mustafa Nayemas paragino surengti protestą Kijeve prieš tuomečio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimą atmesti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES), jis įžiebė judėjimą, galiausiai nuvertusį vyriausybę ir nukreipusį šalį į istorinius pokyčius.

Per metus, kuriuos žymėjo revoliucija, užsienio intervencija ir prorusiškų separatistų sukilimas, buvęs opozicijos žurnalistas iš autsaiderio tapo naujosios provakarietiškos vyriausybės kandidatu į parlamentą, kuris bus renkamas sekmadienį.

33 metų M.Nayemas - ne vienintelis, iš protestų dalyvio tapęs potencialiu politiku. Žurnalistas teigia apsisprendė, kai populiarus amerikietis rašytojas Francis Fukuyama jam pareiškė, kad aktyvistas turi būti pasiruošęs "susitepti rankas", siekdamas pokyčių.

Apie 50 jaunų aktyvistų, anksčiau padėjusių organizuoti mitingus Ukrainos revoliucijos simboliu tapusioje Nepriklausomybės aikštėje, vadinamoje Maidanu, galiausiai vasarį nuvertusius V.Janukovyčių, dabar tikisi tapti išrinktais įstatymų leidėjais.

Į Ukrainos dabartinio prezidento Petro Porošenkos partijos kandidatų sąrašą taip pat įtrauktas M.Najemo kolega Serhijus Leščenka, dirbęs internetiniame leidinyje "Ukrainska pravda". Jo straipsniai apie korumpuoto V.Janukovyčiaus režimo ekscesus kurstė sukilimą prieš buvusį elitą.

Dabar šis buvęs žurnalistas nori tapti naujosios politinės sistemos dalimi ir mėginti pakeisti ją iš vidaus.

"Nežinau, ar mums pasiseks, ar ne. Tačiau turime stengtis, kad nesigailėtume praleidę šią progą, - sakė augalotas 34 metų S.Leščenka. - Yra galimybė pakeisti sistemą iš vidaus."

Sekmadienį vyksiantys pirmalaikiai rinkimai Ukrainoje laikomi svarbiu žingsniu, užbaigiančiu istorinį atotrūkį nuo sovietinės praeities, prasidėjusį nuo barikadų ir kraujo liejimo per protestus Kijeve.

Apklausos rodo, kad provakarietiški ir nacionalistinių pažiūrų kandidatai triuškinamai laimės, šaliai įtvirtinant savo atsigręžimą į Europą ir nutolimą nuo Rusijos, kuri yra kaltinama kurstanti kruviną separatistų sukilimą rytiniame pramonės regione.

"Visuomenėje buvo jaučiamas didelis poreikis, kad atsinaujintų politinis elitas ir įstatymų leidėjai", tarp kurių dominavo verslo klanai, naujienų agentūrai AFP sakė politikos analitikas Tarasas Berezovecas.

Gaivaus oro gurkšnis

Aktyvistams ir buvusiems žurnalistams nebuvo lengva ryžtis žengti į minų lauku tapusią Ukrainos politiką, jau seniai laikoma nevaržomos korupcijos ir turtų vaikymosi arena.

M.Nayemas, S.Leščenka ir jų kampanijos partnerė Svitlana Zališčuk - 32 metų iškili aktyvistė ir S.Leščenkos gyvenimo draugė - sakė kalbėjęsi su keliomis partijomis, tačiau galiausiai pasirinkę prezidento bloką.

Jie apie tai oficialiai paskelbė per Porošenkos bloko suvažiavimą rugsėjo viduryje, kai aktyvistai pasirodė vilkintys marškinėlius su užrašu "Velniop korupciją".

Netgi tuomet jų sprendimas išprovokavo kritikos bangą, kad aktyvistai parsidavė atėjusiems į valdžią.

Trijulė aiškina, kad jie pasirinko vieną iš pagrindinių partijų, nes pastaruoju metu įvykiai Ukrainoje vystosi taip sparčiai, jog jiems reikia pasistengti neatsilikti.

"Mums idealu būtų įkurti (savą) politinę partiją, - sakė S.Zališčuk. - Tačiau tam neturėjome laiko."

Be to, pradėti kampaniją nuo nulio kainuotų bent 10 mln. JAV dolerių, o tokia suma jokiam aktyvistui nebūtų pakeliama, pridūrė ji.

Susidūrę su kliūtimis patekti į Ukrainos politiką, aktyvistai sako, kad patekę į parlamentą jie stengsis užtikrinti, kad šios kliūtys sumažėtų. Jie siūlo sumažinti partijos patekimo į parlamentą slenkstį, kuris dabar yra 5 proc. balsų, uždrausti brangias politines reklamas televizijoje ir atverti parlamento duris visuomenei.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

G. Nausėda: Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis yra pasibaisėtinai mažas (137)

„Eurostat“ duomenimis, kas trečias lietuvis gyvena ties skurdo riba, tačiau, pasak ekonomisto...

Tūkstančių gyventojų laukia pokyčiai: skaitiklius tikrins dažniau (231)

Pakeisti visus vandens skaitiklius, kur kas dažniau juos metrologiškai tikrinti, o kartu ir didinti...

Rusija išsigando itin pavojingų JAV ginklų: jau ruošia atsaką (65)

Iki 2022 m. JAV turės daugiau nei tūkstantį priešraketinės gynybos (PRG) sistemų, o tai...

Po apsilankymo Čikagoje: manote, kad Vilniuje automobilių stovėjimas brangus? (89)

DELFI Kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas apsilankė trečiajame pagal dydį JAV mieste –...

Gali nugriauti legendinę Alytaus piceriją

Iki spalio pabaigos pačiame miesto centre esanti picerija „ Palermo ” turėtų būti nugriauta.

R.I.T.A. Gyvenimą pašventė Lietuvai, o dabar tenka kovoti dėl kompensacijų (464)

Iš Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų į atsargą savo noru išėjo apie 40...

Airijai smogė beprecedentė audra: paskelbta nacionalinė nepaprastoji padėtis ir „raudonas“ pavojus užfiksuoti 53 m/s vėjo gūsiai (23)

35 metrų per sekundę vėjas ir smarkus lietus užklupo Škotijos pietvakarius ir Anglijos šiaurės...

Gydytojas A. Unikauskas: storėjate ne tada, kai valgote riebiai (94)

„Nuo seno galvojama: valgysiu riebalus – storėsiu. Tai nelogiška. Juk visas maistas, kurį mes...

Anyta nuodijo nelaimės prislėgtos moters gyvenimą: tą kartą neištvėriau (11)

Taip jau nutiko, kad būdama vos kiek daugiau nei trisdešimties, tapau našle – vyras žuvo...

Interjero eksperto patarimai: kaip išsirinkti tinkamiausią apšvietimą namuose (1)

Šviestuvas šiuolaikiniuose namuose įgauna vis svarbesnį vaidmenį – tai ne vien kokybiško...