aA
Sirijos pajėgoms rengiantis pulti sukilėlių bastioną Idlibą, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ragina tarptautinę bendruomenę veikti. Priešingu atveju „už tai turės sumokėti visas pasaulis“, – įspėjo jis, informuoja agentūra „Reuters“.
© AFP / Scanpix

Antradienį paskelbtame straipsnyje laikraštyje „Wall Street Journal“ R. T. Erdoganas pareiškė, kad Sirijos rengiamas Idlibo puolimas kelia saugumo rizikas Turkijai, Europai ir kitur. Rusijos ir Irano atsakomybė esą yra užbaigti humanitarinę katastrofą regione.

Savaitgalį Sirijos ir Rusijos naikintuvai jau rengė antskrydžius prieš sukilėlių pozicijas Idlibe. Provincija pasienyje su Turkija yra paskutinioji didelė vis dar sukilėlių kontroliuojama teritorija. Idlibe gyvena 3 mln. žmonių. JT duomenimis, 30 000 žmonių čia yra pabėgėliai.

Penktadienį viršūnių susitikime su Rusija ir Iranu žlugo Turkijos pastangos susitarti dėl paliaubų provincijoje. Rusija paprašė antradienį sušaukti dar vieną JT Saugumo Tarybos posėdį dėl padėties Idlibe. Čia rusų delegacija ketina pateikti ataskaitą apie Sirijos viršūnių susitikimą Teherane.

Turkijos prezidentas antradienį paragino Rusiją ir Iraną sustabdyti gresiančią „humanitarinę katastrofą“ Idlibe ir sakė, kad ten esantys sirai negali būti palikti prezidento Basharo al Assado malonei.

R. T. Erdoganas paragino nutraukti ugnį Sirijos šiaurės vakaruose esančioje Idlibo provincijoje – paskutiniame šalies sukilėlių bastione, kurio puolimą Sirijos vyriausybinės pajėgos gali surengti visiškai netrukus.

Recepas Tayyipas Erdoganas
Recepas Tayyipas Erdoganas
© Sipa / Scanpix

Laikraštyje „The Wall Street Journal“ R. T. Erdoganas rašė, kad Vakarai turi „prievolę sustabdyti naują kraujo liejimą“, bet režimo sąjungininkai Maskva ir Teheranas yra „taip pat atsakingi už šios humanitarinės katastrofos sustabdymą“.

Turkijos prezidento komentarai pasirodė keturios dienos po jo susitikimo su Rusijos ir Irano lyderiais Teherane, kur jis taip pat siekė užkirsti kelią kruvinam Idlibo puolimui.

Analitikai sako, jog R. T. Erdoganui per viršūnių susitikimą Teherane nepavyko pasiekti savo tikslo, ir jo antradienio komentarai tikriausiai rodo Turkijoje didėjantį nusivylimą tuo, kad Iranas ir Rusija nesustabdo B. al Assado.

Nors Turkija buvo tarp pagrindinių Sirijos sukilėlių sąjungininkių ir ragino nušalinti B. al Assadą, Ankara iki šiol glaudžiai bendradarbiavo su B. al Assado sąjungininkais Maskva ir Teheranu dėl konflikto išsprendimo politinėmis priemonėmis.

Jungtinės Tautos perspėjo, kad didelio masto karinė operacija prieš sukilėlių kontroliuojamą Sirijos Idlibo provinciją galėtų išprovokuoti šio amžiaus „didžiausią humanitarinę katastrofą“.

Idlibe yra maždaug 3 mln. žmonių, kurių maždaug pusė yra pabėgėliai iš kitų šalies vietų.

„Neveiklumo pasekmės yra didžiulės. Negalime palikti Sirijos žmonių Basharo (al) Assado malonei“, – rašė R. T. Erdoganas.

Turkijos lyderis taip pat kritikavo B. al Assado bandymą kovą Idlibe pateisinti kaip kovos su terorizmu operaciją.

„Nekalti žmonės neturi būti aukojami kovos su terorizmu vardu“, – rašė jis.

Stipriausia Idlibo ginkluota frakcija yra džihadistų grupuotė „Hayat Tahrir al Sham“ (HTS), kurią Ankara praėjusį mėnesį ofcialiai priskyrė teroristinėms organizacijoms.

R. T. Erdoganas pripažino, kad tokios grupuotės kaip HTS „toliau veikia šiame rajone“, bet tvirtino, kad šie kovotojai „sudaro menką Idlibo populiacijos dalį“.

Jis paragino surengti „plačią tarptautinę kovos su terorizmu operaciją“ ir sakė, kad Idlibe bus itin svarbi Ankarą remiančių nuosaikių sukilėlių parama.

Turkija jau priėmė daugiau kaip 3 mln. pabėgėlių iš Sirijos. Ankara nuogąstauja, kad bet koks didelio masto puolimas išprovokuos naują pabėgėlių srautą iš Idlibo – iki 2 mln. žmonių.

Sirijos pilietinis karas nuo 2011 metų pareikalavo maždaug 350 tūkst. gyvybių.

Rusija informuos JT Saugumo Tarybą apie padėtį Sirijos Idlibe

Rusija antradienį informuos Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą apie Teherane įvykusio trišalio viršūnių susitikimo su Iranu ir Turkija, per kurį buvo aptartas Sirijos šiaurės vakarinės Idlibo provincijos klausimas, rezultatus, nurodė diplomatai.

Rusijos prašymu sušauktas Tarybos posėdis prasidės 11 val. JAV Rytų pakrantės (18 val. Lietuvos) laiku. Per jį bus pateikta informacijos, kaip Sirijos vyriausybės pajėgos, remiamos Rusijos ir Irano, ruošiasi dideliam kariniam puolimui sukilėlių kontroliuojamoje provincijoje.

Jungtinės Tautos perspėjo, kad puolimo prieš teritoriją, kurioje gyvena apie 3 mln. žmonių, atveju gali kilti didelio masto humanitarinė katastrofa. Apie pusė tų žmonių jau yra persikėlę iš kitų šalies vietų per septynerius metus besitęsiantį karą.

Penktadienį Teherane susitikę Irano, Rusijos ir Turkijos prezidentai nesugebėjo susitarti, kaip būtų galima užkirsti kelią kariniams veiksmams Idlibe.

Per tą pačią dieną vykusį Saugumo Tarybos posėdį Rusijos ambasadorius Vasilijus Nebenzia gynė planus pulti Idlibą ir sakė, kad ten veikiančios su teroristų tinklu „al Qaeda“ susijusios grupuotės yra „teisėtas taikinys, kurį reikia likviduoti“.

Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos baiminasi, kad per puolimą prieš paskutinę didelę Sirijos sukilėlių tvirtovę gali žūti daugybė civilių.

Rusijos misijos prie Jungtinių Tautų elektroniniame laiške, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, sakoma, kad per atvirą posėdį ketinama „informuoti Tarybos nares apie rezultatus“, pasiektus per vadinamųjų Astanos taikos proceso šalių garančių viršūnių susitikimą Teherane.

Rusija, Turkija ir Iranas praeitais metais pradėjo Astanos derybų procesą, turintį padėti užbaigti Sirijos karą ir nustelbusį JT vadovaujamą taikos procesą Ženevoje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (233)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Norinčius sušių Kūčioms ragina paskubėti – visiems gali ir neužtekti

Nacionalinis japonų patiekalas ant Kūčių stalo šiemet turbūt nustebintų tik kaime...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (27)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...

NT brokeriai kyla į kovą: šį kartą kainų pasiutpolkės neištvėrė jie patys (91)

NT brokerių kantrybės taurė perpildyta – nauja žinia apie kylančias kainas iš skelbimų...

Emigrantų sugėdintas lietuvis pažvelgė į Londoną kitu kampu: čia galima rasti ir gerų dalykų (5)

Artėja metas kai po pasaulį išblaškyti lietuviai vėl susirinks praleisti džiugių akimirkų...

Tiesos akimirka Theresai May – konservatoriai sprendžia premjerės likimą

Jungtinės Karalystės (JK) valdančiosios konservatorių partijos nariai trečiadienio vakarą...

Karbauskis: slaptame dokumente minimos konkrečios pavardės (763)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis stoja į premjero Sauliaus Skvernelio pusę, ir...

Valstybinė įmonė dalį vadovų perkelia į žemesnį lygmenį: žuvis pradeda pūti nuo galvos (2)

Registrų centas skelbia samdantis 40 naujų vadovų. Tai viena didžiausių vadovų samdų...

„Google“ „Kinijos“ problema yra ir Amerikos „Kinijos“ problema

Kai darbuotojai pirmą kartą išgirdo apie „ Google “ projektą, žinomą kaip „Dragonfly“,...

Naujovė: Vaiko pinigus galės gauti patys vaikai nuo 16 metų (17)

Nuo sausio tėvams sutikus Vaiko pinigus galės gauti 16-mečiai ir vyresni, taip pat nepilnamečiai,...