aA
Šiaurės Korėja pirmadienį pranešė surengusi "sėkmingą" požeminį branduolinio ginklo bandymą, kuris buvo galingesnis negu pirmasis šios šalies atominės bombos bandymas, surengtas prieš beveik trejus metus. Skelbiama, kad Š. Korėja tą pačią dieną išbandė ir artimojo nuotolio raketą.
© AFP/Scanpix

 • Antrasis branduolinis ginklas buvo galingesnis
 • JT Saugumo Taryba susitinka aptarti Šiaurės Korėjos bandymo
 • Š.Korėja grasina surengti daugiau branduolinių bandymų
 • Š.Korėja išbandė ir artimojo nuotolio raketas
 • Rusija patvirtino, kad sprogimas įvyko, bet ragina neisterikuoti
 • Kremlius pasmerkė
 • JAV sužinojo likus valandai iki sprogimo
 • JAV pradėjo konsultacijas su sąjungininkėmis
 • ES sunerimusi dėl pranešimo
 • V.Ušackas piktinosi drauge su Japonijos ministru
 • Gali pakenkti santykiams su Kinija
 • Pietų Korėjoje deginami Kim Jong-Ilo portretai

  Šiaurės Korėja "gegužės 25 dieną sėkmingai atliko dar vieną požeminį branduolinį bandymą, kuris buvo viena iš priemonių, turinčių sustiprinti gynybinį branduolinį arsenalą, kaip pageidavo jos mokslininkai ir technikai", pranešė Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA).

  "Šis branduolinis bandymas buvo sėkmingai įvykdytas ir buvo naujo aukštesnio lygio pagal sprogimo galią ir jo valdymo technologiją", - nurodė KCNA pranešime.

  Pasak KCNA, bandymo rezultatai padėjo išspręsti "mokslines ir technologines problemas, susijusias tolesniu branduolinių ginklų galios didinimu ir nuolatiniu branduolinių technologijų vystymu"

  Šiame trumpame pranešime nebuvo nurodyta bandymo vieta.

  Pietų Korėjos pareigūnai pranešė, kad požeminių smūgių šaltinis buvo nustatytas Šiaurės Korėjos šiaurės rytinio miesto Kildžu apylinkėse, netoli vietos, kurioje 2006 metų spalį buvo surengtas šios šalies pirmasis branduolinis bandymas.

  Pietų Korėjos prezidentas Lee Myung-Bakas sušaukė neeilinį Nacionalinės saugumo tarybos posėdį, kuris įvyks pirmadienio popietę. Japonijos vyriausybė paskelbė telkianti pajėgas šiai krizei spręsti.

  Jungtinių Valstijų vyriausybė "šiuo metu" negalėjo patvirtinti, ar buvo įvykdytas branduolinis bandymas, sakė vienas JAV Valstybės departamento atstovas.

  Šiaurės Korėja pagrasino surengti antrąjį atominio ginklo bandymą protestuodama prieš Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos sprendimą pasmerkti komunistinės šalies balandžio 15 dieną surengtą tolimojo nuotolio raketos paleidimą. Pchenjanas paskelbė pasitraukiantis iš šešiašalių branduolinio nusiginklavimo derybų ir pažadėjo atnaujinti plutonio gamybą.

  Komunistinė valstybė pareiškė, kad pirmadienį surengtas bandymas suteikė didelį įkvėpimą armijai ir liaudžiai.

  Jis "padės ginti šalies suverenumą, taip pat tautą ir socializmą bei užtikrinti taiką bei saugumą Korėjos pusiasalyje ir aplinkiniame regione, remiantis Songuno (Šiaurės Korėjos armijos prioriteto politikos) galia", - sakoma KCNA pranešime.

  JAV geologijos tarnyba pranešė pirmadienį Šiaurės Korėjoje užfiksavusi žemės drebėjimą, kurio stiprumas buvo 4,7 balo pagal momentinės magnitudės skalę.

  Smūgis įvyko 9 val. 54 min. vietos (3 val. 54 min. Lietuvos) laiku, o jo židinys buvo už 375 kilometrų į šiaurės rytus nuo Pchenjano, maždaug 10 kilometrų gylyje, nurodė tarnyba.

  "Ir Pietų Korėjos, ir JAV žvalgybos pareigūnai analizuoja ir atidžiai stebi situaciją", - sakė prezidento atstovas spaudai Seule.

  Bandymas buvo surengtas Pietų Korėjai gedint buvusio prezidento Roh Moo-Hyuno, kuris šeštadienį nusižudė nušokęs nuo skardžio, kai buvo apklaustas tyrime dėl korupcijos.

  Balandžio 5 dieną Šiaurės Korėja, jos teigimu, įvykdė tolimojo nuotolio raketos paleidimą, nors Jungtinės Valstijos, Pietų Korėja ir Japonija paskelbė, kad tai buvo balistinė raketos bandymas.

  Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai pasmerkus raketos paleidimą ir sugriežtinus sankcijas, Šiaurės Korėja pažadėjo atlikti antrąjį branduolinio ginklo bandymą bei balistinės raketos bandymą, jei JT neatsiprašys Pchenjano.

  Jungtinės Valstijos dalyvauja derybose su abiem Korėjomis, Kinija, Japonija ir Rusija, kuriomis siekiama įtikinti Pchenjaną nutraukti savo branduolinę programą mainais į energetinę pagalbą. Tai numatyta 2007-aisiais pasirašytame svarbiame šešių derybose dalyvaujančių šalių susitarime.

  Derybos pateko į aklavietę nesutarus su Šiaurės Korėja dėl nusiginklavimo proceso patikros, o tolimojo nuotolio raketos paleidimas dar pablogino padėtį.

  Antrasis branduolinis ginklas buvo galingesnis

  Branduolinis bandymas, apie kurį pirmadienį pranešė Šiaurės Korėja, buvo galingesnis negu 2006 metų spalį komunistinės šalies surengtas pirmasis atominis sprogdinimas, pranešė Seulo meteorologijos agentūra.

  Pasak tarnybos, šis bandymas tikriausiai buvo surengtas už 10-15 kilometrų į šiaurės rytus nuo pirmojo sprogdinimo vietos.

  "Žemės drebėjimo stiprumas siekė 4,5 balo pagal Richterio skalę ir buvo galingesnis negu ankstesnis, (sukėlęs) 3,6 balo smūgį", - Korėjos meteorologijos administracijos vyriausiasis mokslo darbuotojas Yoo Yong-Gyu sakė naujienų agentūrai AFP.

  "Šis seisminis įvykis įvyko 41,28 laipsnio šiaurės platumos ir 129,13 laipsnio rytų ilgumos", už 10-15 kilometrų nuo ankstesnio bandymo vietos, pridūrė jis.

  Pasak Pchenjano valstybinės žiniasklaidos, šalis "sėkmingai" atliko požeminį branduolinį bandymą, tačiau jo vieta nebuvo nurodyta.

  JT Saugumo Taryba susitinka aptarti Šiaurės Korėjos bandymo

  Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba pirmadienį susitinka aptarti Šiaurės Korėjos pareiškimo dėl šalies įvykdyto branduolinio ginklo bandymo, pranešė Japonijos diplomatinė atstovybė prie JT.

  "Skubus susitikimas numatytas rytoj popiet", - nurodoma pareiškime, kuris praėjusią naktį buvo išplatintas Niujorke.

  Surengti skubų Saugumo Tarybos susitikimą paprašė Japonijos ambasadorius JT Yukio Takasu, kai Šiaurės Korėja paskelbė atlikusi "sėkmingą" požeminį branduolinio ginklo bandymą, kuris buvo galingesnis negu pirmasis šios šalies atominės bombos bandymas, surengtas prieš beveik trejus metus.

  JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pirmadienį pareiškė esantis "labai sunerimęs" dėl Šiaurės Korėjos branduolinio bandymo ir atidžiai stebi įvykius.

  "Esu labai sunerimęs dėl pranešimų apie Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikoje (atliktą) branduolinį bandymą", - JT vadovas sakė žurnalistams vizito Kopenhagoje metu.

  "Atidžiai stebiu padėtį regione, taip pat konsultacijas JT Saugumo Taryboje, kuri šiandien susirinks neeilinio posėdžio Niujorke", - pridūrė jis.

  Š.Korėja grasina surengti daugiau branduolinių bandymų

  Šiaurės Korėja gali surengti daugiau branduolinių bandymų, jeigu Jungtinės Valstijos nesiliaus "bauginusios", vienas aukštas Pchenjano ambasados Maskvoje pareigūnas pirmadienį sakė naujienų agentūrai ITAR-TASS.

  Šiaurės Korėja negali atmesti "galimybės surengti naujų branduolinių bandymų", citavo ITAR-TASS neįvardytą pareigūną, kuris pridūrė, jog tai įvyks, "jeigu Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai tęs Šiaurės Korėjos bauginimo politiką".

  Š.Korėja išbandė ir artimojo nuotolio raketas

  Šiaurės Korėja pirmadienį išbandė tris artimojo nuotolio raketas, pranešė Pietų Korėjos kariškiai.

  "Šiaurės Korėja vidurdienį (6 val. Lietuvos laiku) paleido mažo nuotolio raketą iš Musudan-ri, o maždaug 17 val. (11 val. Lietuvos laiku) paleido dar dvi artimojo nuotolio raketas iš Vonsano", - agentūrai AFP sakė kariuomenės jungtinio štabo atstovas spaudai.

  Išsamesnės informacijos jis nepateikė.

  Kiek anksčiau Pietų Korėjos naujienų agentūra "Yonhap", remdamasi šaltiniais kariuomenėje, pranešė, kad Šiaurės Korėja paleido tris "žemė-oras" tipo raketas, galinčias nuskrieti 130 kilometrų.

  Musudan-ri raketų bandymų poligonas yra šiaurės rytinėje pakrantėje, iš kur Šiaurės Korėja balandžio 5 dieną paleido tolimojo nuotolio balistinę raketą "Taepodong 2". Vonsanas yra pietrytinėje pakrantėje, kur įsikūrusi dar viena raketų bazė.

  "Yonhap" citavo vieną pareigūną, kuris sakė, kad Šiaurės Korėja po branduolinio bandymo veikiausiai siekė užkirsti kelią JAV kariškiams vykdyti stebėjimą iš oro.

  Japonijos pakrančių sargyba praėjusią savaitę pranešė, kad izoliuota komunistinė šalis perspėjo laivus neplaukti į vandenis 130 kilometrų spinduliu nuo Kimčeko miesto šiaurės rytinėje pakrantėje.

  Tąsyk Seulo pareigūnai sakė, kad šis perspėjimas tikriausiai paskelbtas prieš planuojamą raketos bandymą.

  Šiaurės Korėja sakė balandžio 5 dieną iškėlusi į orbitą savo pirmąjį palydovą, tačiau kitos šalys įtaria, jog iš tikrųjų buvo išbandyta tolimojo nuotolio balistinė raketa. Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pasmerkė šį raketos paleidimą ir sugriežtino sankcijas trims Pchenjano firmoms.

  Atsakydama Šiaurės Korėja pagrasino surengti naujų branduolinių užtaisų ir raketų bandymų. Pirmadienį Pchenjanas paskelbė susprogdinęs antrąjį branduolinį užtaisą, kuris yra galingesnis negu pirmasis, išbandytas 2006 metų spalį.

  Rusija patvirtino, kad sprogimas įvyko, bet ragina neisterikuoti

  Rusijos gynybos ministerija pirmadienį patvirtino, kad Šiaurės Korėja atliko požeminį branduolinio užtaiso bandymą, pranešė naujienų agentūros.

  "Stebėjimo įrenginių duomenys patvirtino, kad Šiaurės Korėjos teritorijoje įvyko požeminis branduolinis sprogimas. Ši informacija tiriama ir analizuojama", - sakė gynybos ministerijos pareigūnas, kurį citavo naujienų agentūra "Interfax".

  Naujienų agentūra ITAR-TASS, remdamasi kitu gynybos ministerijos atstovu, taip pat paskelbė, jog buvo patvirtintas pranešimas apie Šiaurės Korėjos įvykdytą branduolinį bandymą.

  ITAR-TASS taip pat pacitavo vieną Rusijos gynybos ministerijos šaltinį, kuris nurodė, jog Šiaurės Korėjos išbandyto branduolinio užtaiso galia siekė apie 20 kilotonų.

  Kilotona - tai energijos kiekis, atsipalaiduojantis susprogdinus 1 000 tonų trinitrotoluolo (TNT).

  Vienas neįvardytas Rusijos URM šaltinis paragino išlaikyti ramybę ir nekelti isterijos dėl šio sprogdinimo, pažymėjo ITAR-TASS.

  "Svarbiausia dabar - kad nebūtų isterijos. Negalima kartoti klaidų, kurios buvo padarytos, kai Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika paleido raketą", - šaltinį iš Rusijos URM citavo ir agentūra "Interfax".

  Anot jo, "ši problema daugiamatė - ir Rusijos saugumo požiūriu, ir branduolinio neplatinimo požiūriu".

  Tačiau, pabrėžė šaltinis, būtina laikytis rimties. Jis priminė, kad kai Šiaurės Korėja paleido raketą, "buvo mėginama prastumti griežtesnį Saugumo Tarybos reagavimą".

  Kremlius pasmerkė

  Tačiau kiek vėliau Kremlius pasmerkė Šiaurės Korėją.

  "Požeminio branduolinio bandymo įvykdymas Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos (KLDR) regione, esančiame greta Rusijos Federacijos teritorijos, ką pavirtina ir kompetetingos Rusijos tarnybos, kelia didžiulį apgailestavimą ir didžiausią susirūpinimą", - sakė prezidento Dmitrijaus Medvedevo atstovė spaudai Natalija Timakova.

  "Rusija, kaip nuolatinė JT Saugumo tarybos narė ir BGNS (Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties) depozitarė smerkia tokio pobūdžio veiksmus, trikdančius BGNS režimą. Sprendimo dėl branduolinio bandymo iniciatoriai asmeniškai atsakingi už tai pasaulio bendruomenei. Visiškai akivaizdu, kad KLDR gali užtikrinti savo saugumą tik politiniu diplomatiniu būdu", - pareiškė N.Timakova.

  "Rusijos vadovybė įsitikinusi, kad KLDR, šalyje, su kuria mus daugelį metų siejo draugystė ir gera kaimynystė, turi įsisąmoninti, jog neperspektyvu pasikliauti karine jėga... Laukiame iš KLDR partnerių atsakingo požiūrio ..., pagarbos JT Saugumo tarybos sprendimams ir jų laikymosi", - pažymėjo N.Timakova.

  Pasak jos, "KLDR veiksmų negalima įvertinti niekaip kitaip, o tik kaip tiesioginį JT rezoliucijos 1718 pažeidimą" ir "padėties Šiaurės Rytų Azijoje destabilizavimą".

  JAV sužinojo likus valandai iki sprogimo

  Šiaurės Korėja informavo Jungtines Valstijas apie savo branduolinį bandymą pirmadienį, likus valandai iki jo, pranešė JAV pareigūnas.

  Prašęs neskelbti jo pavardės pareigūnas sakė, kad Šiaurės Korėja minėtame pranešime nereikalavo jokių sąlygų.

  "Likus mažiau kaip valandai mes gavome įspėjimą apie tai", - sakė JAV pareigūnas, kuris dar nurodė, kad ši žinia buvo perduota "Niujorko kanalais" - turėdamas omenyje Šiaurės Korėjos diplomatų Jungtinėse Tautose ir JAV pareigūnų ryšius.

  "Jie nekėlė jokių reikalavimų", - pažymėjo JAV pareigūnas.

  JAV pradėjo konsultacijas su sąjungininkėmis

  Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama pirmadienį pareiškė, kad Šiaurės Korėjos branduolinių užtaisų ir raketų bandymai "kelia didelį susirūpinimą visoms šalims" ir yra akstinas tarptautinei bendrijai imtis veiksmų.

  B.Obama savo pareiškime, kurį paskelbė, kai Pchenjanas atliko branduolinio užtaiso bandymą ir, kaip pranešama, paleido mažo nuotolio raketą, nurodė: "Šiaurės Korėja atvirai ir neapgalvotai meta iššūkį tarptautinei bendrijai. Šiaurės Korėjos elgesys didina įtampą ir kenkia stabilumui Šiaurės Rytų Azijoje".

  Jungtinės Valstijos pradėjo konsultacijas su sąjungininkėmis, siekdamos nustatyti faktus, kurie leistų patikrinti Šiaurės Korėjos pareiškimą, kad šalis įvykdė naują branduolinio ginklo bandymą, nurodė Valstybės departamentas.

  "Mes žinome apie pranešimus dėl Šiaurės Korėjos atlikto branduolinio bandymo", - sakė Valstybės departamento pareigūnas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

  "Dabar konsultuojamės su savo sąjungininkėmis. Kai nustatysime faktus, turėsime ką daugiau pasakyti", - pridūrė jis.

  ES sunerimusi dėl pranešimo

  Europos Sąjunga (ES) "labai sunerimusi" dėl Šiaurės Korėjos pirmadienį paskelbto pareiškimo, kad šalis įvykdė branduolinį bandymą, pareiškė Čekijos, kuri šiuo metu pirmininkauja Bendrijai, užsienio reikalų ministras Janas Kohoutas.

  "Mes labai sunerimę", - sakė J.Kohoutas po ES ir Azijos šalių užsienio reikalų ministrų susitikimo Hanojuje.

  "Jei ši informacija bus patvirtinta, ES pasmerks bandymą", - pridūrė Čekijos diplomatijos vadovas.

  Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Gordonas Brownas Šiaurės Korėjos elgesį pavadino "pavojumi pasauliui", kuris temdo taikos perspektyvas Korėjos pusiasalyje.

  "Kuo griežčiausiai smerkiu Šiaurės Korėjos branduolinį bandymą kaip klaidinga, nevykusį ir keliantį pavojų pasauliui, - sakoma G.Browno pranešime. - Šis aktas pakenks taikos perspektyvoms Korėjos pusiasalyje ir niekaip nepaveiks Šiaurės Korėjos saugumo".

  Pasak jo, toks neatsakingas veiksmas gali išprovokuoti tik tarptautinės izoliacijos atnaujinimą.

  V.Ušackas piktinosi drauge su Japonijos ministru

  ES ir Azijos šalių atstovų susitikime dalyvaujantis Lietuvos URM vadovas Vygaudas Ušackas taip pat pasmerkė Šiaurės Korėjos veiksmus. Apie nepasitenkinimą jis pareiškė drauge su Japonijos ministru Hirofumi Nakasone, su kuriuo įvyko atskiras susitikimas.

  URM pranešime spaudai rašoma, kad abu ministrai pasmerkė šiandien įvykdytą Šiaurės Korėjos branduolinį bandymą. V.Ušackas palaikė ministro H.Nakasone siūlymą siekti atskiro griežto ASEM užsienio reikalų ministrų pareiškimo šiuo klausimu.

  Gali pakenkti santykiams su Kinija

  Šiaurės Korėjos atliktas branduolinis bandymas turės neigiamos įtakos Kinijos ir Šiaurės Korėjos santykiams, pareiškė pirmadienį agentūrai "Interfax" artimas Kinijos užsienio reikalų ministerijai informacijos šaltinis.

  "Šiaurės Korėjoje įvykdytas branduolinis sprogdinimas turės įtakos Kinijos ir Šiaurės Korėjos santykiams", - sakė jis.

  Drauge, pažymėjo pašnekovas, "Kinija tikisi, kad visos suinteresuotos šalys laikysis santūriai ir stengsis išspręsti šią problemą per dialogą".

  Vėliau pasirodė trumpas Kinijos URM pareiškimas. "Kinijos vyriausybė griežtai nusistačiusi prieš Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos branduolinį bandymą", - nurodė ministerija.

  Šiame trumpame pranešime jokių kitų komentarų nebuvo pateikta.

  Pietų Korėjoje deginami Kim Jong-Ilo portretai

  Kaimyninės Pietų Korėjos aktyvistai pirmadienį degino Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-Ilo portretus, ragindami tarptautinę bendruomenę nubausti šią komunistinę šalį už įvykdytą branduolinį bandymą.

  "Šalin Kim Jong-Ilą!" - skandavo daugiau nei 200 konservatyviųjų pažiūrų aktyvistų, surengusių piketą viename parke Seulo centre. Demonstrantai taip pat padegė didelę Šiaurės Korėjos vėliavą.

  Protestuotojai Seule reikalavo, kad Saugumo Taryba dar labiau sugriežtintų sankcijas Pchenjanui.

  "Norime, kad JT ir tarptautinė bendruomenė sustabdytų bet kokios pagalbos teikimą Šiaurės Korėjai, kol ji visiškai atsisakys branduolinių ginklų programos", - sakoma aktyvistų pareiškime.

  Protestuotojai sudegino dešimtis Šiaurės Korėjos vėliavų ir Kim Jong-Ilo portretų.

 • BNS
  Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
  Įvertink šį straipnį
  Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (0 žmonių įvertino)
  0
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Gyvai / Eurolygos atkrintamųjų gaudynės: „Žalgiris“ – „Budučnost“ (108)

  Per pastaruosius du mėnesius Eurolygoje tik vieną pergalę išspaudę Kauno „Žalgirio“ (8/14)...

  Žmogaus kūnas – pilnas paslapčių: faktai, kurių apie save greičiausiai net nežinojote

  Žmogaus organizmas – unikali ir galinga cheminė laboratorija, kurioje vykstančius procesus...

  Verslininkas papasakojo, kaip lietuviams parduoti kilogramą pomidorų po 12 eurų gera mėsa: iki 1000 eurų/kg (192)

  Verslininkai tikina, kad Lietuvoje jau atsirado žmonių, kurie gali sau leisti už kilogramą mėsos...

  Liūdnos šešiamečio žūties aplinkybės: skalbimo mašina buvo kitame namo aukšte (103)

  Ketvirtadienį visuomenę sukrėtė tragiškas įvykis Jurbarke, policija informavo, kad nuo elektros...

  Buvęs teisingumo ministras apie korupcijos skandalą: suėmimu akivaizdžiai yra piktnaudžiaujama (126)

  Teisėsauga šią savaitę įtarimus dėl korupcijos pareiškė aštuoniems skirtingų teismų...

  Gaisras pasiglemžė 3 mažamečius auginančios šeimos namus: paviešintos 5-mečio nuotraukos abejingų nepalieka (81)

  „Sūnaus sveikata geresnė negu buvo ir kasdien po mažą žingsniuką gerėja, bet būklė...

  Lietuviai aplankė nuo viso pasaulio atsiskyrusią šalį: graži gamta, geras klimatas, skanus ir nebrangus maistas (20)

  Laosas – šalis, kalnais atsiskyrusi nuo viso aplinkinio pasaulio. Gal kiek atviresnė Tailandui....

  Daro nusikaltimus, nes kalėjime gyvenimas geresnis (17)

  Japonijoje išaugo senyvo amžiaus žmonių nusikalstamumas – paskutinius 20 metų stipriai...

  Alkoholis gali pakeisti jūsų DNR (17)

  Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad piktnaudžiavimas alkoholiu gali pakeisti mūsų ląsteles ir dar...

  Vaikų miego akimirkas mama paverčia meno kūriniais: internautai apstulbę

  Daugelis mamų, kai vaikai miega, puola dirbti buities darbų, gaminti pietus, džiovinti...