aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuriam iškilo apkaltos grėsmė, pirmadienį per tviterį pažėrė sąmokslo teorijų, raginimų areštuoti demokratų veikėjus už išdavystę ir niūrių perspėjimų dėl galinčio kilti pilietinio karo.
D.Trumpas
© AFP / Scanpix

Prezidentas sugriežtino retoriką, demokratų vadovaujamiems Atstovų Rūmams aiškinantis, ar 73 metų nekilnojamojo turto magnatas piktnaudžiavo valdžia.

„Didžiausia Raganų Medžioklė per mūsų Šalies istoriją!“ – sakoma vienoje iš D. Trumpo „Twitter“ žinučių.

D. Trumpas netgi užsiminė, kad apkaltos tyrimui vadovaujantis demokratų įstatymų leidėjas turėtų būti suimtas už išdavystę, kai šis pavaizdavo prezidentą kaip mafijos bosą.

Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas praėjusią savaitę pradėjo Kongreso svarstymus pamėgdžiodamas prezidento pokalbį telefonu. Vaizduodamas daromą spaudimą Ukrainos lyderiui pradėti tyrimą prieš potencialų D. Trumpo varžovą Joe Bideną, jis kalbėjo kaip mafijos vadeiva.

Atstovų Rūmai apkaltos tyrimą pradėjo anoniminiam pranešėjui pateikus skundą dėl liepos 25-ąją įvykusio D. Trumpo pokalbio telefonu su Ukrainos lyderiu.

Jeigu 435 narius turintys Atstovų Rūmai paprasta dauguma pritartų D. Trumpo apkaltai, procesas persikeltų į respublikonų dominuojamą Senatą, kur prezidentas galėtų būti pripažintas kaltu ir pašalintas iš pareigų tik dviejų trečdalių balsų dauguma.

A. Schiffo vaidyba siekiant sudramatinti prezidento elgesį buvo plačiai sukritikuota konservatyviosios pakraipos žiniasklaidos priemonių.

D. Trumpas tai pavadino „IŠGALVOTU ir siaubingu pareiškimu“. A. Shiffas „apsimetė, lyg mano [žodžiai] buvo svarbiausia mano skambučio Ukrainos prezidentui dalis, ir perskaitė juos garsiai Kongresui ir Amerikos žmonėms“, rašė prezidentas.

„Tai neturėjo JOKIO ryšio su tuo, ką pasakiau per pokalbį, – sakoma D. Trumpo „Twitter“ žinutėje. - Suimti už išdavystę?“

„Pilietinis karas“

D. Trumpas taip pat daugelį nustebino pasidalijęs žinute, kurioje cituojamas baptistų pastoriaus Roberto Jeffresso interviu televizijai „Fox News“. Dvasininkas perspėjo, jog jeigu prezidentui būtų surengta apkalta, šaliai grėstų „pilietinio karo“ pavojus.

„Jeigu demokratams pasisektų pašalinti prezidentą iš pareigų (nors jie šito niekada nesulauks), tai sukeltų į Pilietinį karą panašų skilimą šioje Valstybėje, nuo kurio mūsų šalis niekada nepasveiktų“, - D. Trumpas perfrazavo R. Jeffressą.

Šią prezidento žinutę pasmerkė mažiausiai vienas respublikonų įstatymų leidėjas – Ilinojaus kongresmenas Adamas Kinzingeris.

„Esu lankęsis valstybėse, nuniokotose pilietinio karo, – per „Twitter“ parašė A. Kinzingeris. – @realDonaldTrump, niekada neįsivaizdavau, kad tokia citata bus pakartota Prezidento. Tai daugiau nei atgrasu.“

D. Trumpo užuominą apie pilietinį karą taip pat sukritikavo Richardas Painteris – buvęs prezidento George'o W. Busho Baltųjų rūmų vyriausiasis teisinis konsultantas etikos klausimais.

„Prezidentui, grasinančiam pilietiniu karu, jeigu politinis procesas jo nepalaikys, negali būti leidžiama vadovauti Jungtinių Valstijų kariuomenei, – pastebėjo R. Painteris, pasitraukęs iš Respublikonų partijos. - Jis turėtų būti tučtuojau pašalintas iš posto.“

D. Trumpas taip pat atgaivino įvairias sąmokslo teorijas, įskaitant teigiančią, kad įsilaužimas į Demokratų partijos serverį ir elektroninių laiškų vagystė per 2016 metų prezidento rinkimų kampaniją buvo organizuota ne iš Rusijos, o iš Ukrainos.

„Tai visiškai paneigta“, – apie šią teoriją televizijai ABC sakė buvęs D. Trumpo krašto saugumo patarėjas Thomas Bossertas.

Per minėtą pokalbį su V. Zelenskiu D. Trumpas prašė Ukrainos lyderį pasidomėti šiuo reikalu, taip pat tyrimu dėl J. Bidenu ir jo sūnaus Hunterio, dirbusio vienos ukrainiečių dujų įmonės valdyboje.

Be demokratų, D. Trumpas taip pat sugriežtino retoriką prieš vieną mėgiamiausių savo taikinių – žiniasklaidą.

„Šitie radikalūs kairieji, nieko neveikiantys demokratai daro didelę žalą mūsų šaliai, – rašė prezidentas. – Jie meluoja ir sukčiauja kaip niekad anksčiau per mūsų šalies istoriją, kad destabilizuotų Jungtines Amerikos Valstijas ir jų artėjančius 2020-ųjų rinkimus.“

„Jie ir melagingų naujienų žiniasklaida yra pavojingi ir blogi!“ – tęsė D. Trumpas.

„Surizikuoti savo karjeromis“

Tik nedaugelis respublikonų įstatymų leidėjų kritikavo D. Trumpą nuo Ukrainos skandalo pradžios praeitą savaitę, bet buvęs respublikonų senatorius Jeffas Flake'as paragino juos pasisakyti.

„Bendražygiai respublikonai, atėjo laikas surizikuoti savo karjeromis vardan jūsų principų, – sakoma dienraštyje „The Washington Post“ paskelbtame J. Flake'o straipsnyje. – Jeigu esate įsitikinę, kad prezidentas nusipelnė apkaltos, žinote, kad jis nenusipelnė būti perrinktas.“

„Tiems, kas svarbiausia nori laikyti Ameriką, šiuo šalies gyvenimo momentu kritiškai svarbu prisiminti, kad mes visi, čia ir dabar, darome būtent tai“, – pridūrė jis.

„Tikėkite manimi, kai sakau, kad darbą galit susirasti kur nors kitur. Tačiau sielos niekur kitur nerasite“, – pažymėjo J. Flake'as.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(42 žmonės įvertino)
3.5476

Top naujienos

Didžiausia pramoninė katastrofa iki šiol nuodija aplinką: tūkstančiai žmonių dėl skysčių plaučiuose paskendo savo lovose (13)

Bopalo tragedija lig šiolei laikoma didžiausią pragaištį sukėlusia pramonine nelaime. Jos...

Romoje gyvenantys lietuviai parengė miesto gidą: kada pigiausia keliauti, kur skaniai pavalgyti ir kaip nelikti apgautam

Net ir ne pirmą kartą keliaujantys į Romą klausia: kur apsistoti? ką įdomaus galima pamatyti?...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (258)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (350)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Atviras laiškas Kauno merui: „Kaip Grigelis autobusus pirko" (65)

Šiomis dienomis nuolat pučiamas burbulas apie viešojo transporto atnaujinimą ir kalbama taip:...

Apklausa: darbdaviai linkę darbuotojus skatinti pinigais, automobiliais, telefonais (4)

Tik dešimtadalis Lietuvos vidutinių ir didelių bendrovių savo darbuotojams nesiūlo papildomo...

Užkalnis: šis kvapas mane išgydė. Ar ilgam? (51)

Kai tokie orai, kaip dabar Lietuvoje, jaučiuosi esąs ligonis net ir tada, kai nesergu. Taip, žinau...

Pernai visą Lietuvą nustebinusi Kretingos eglutė ir vėl sužibėjo: ji tiesiog nepakartojama papildyta nuotraukų galerija (22)

Kokia bus pagrindinė Kretingos eglė kiek įmanoma ilgiau laikyta paslaptyje. Netoliese jos jau nuo...

„Tesla“ užpatentavo naują technologiją – planuoja automobilio stiklus valyti lazeriu (3)

Elonas Muskas yra sakęs, kad autonominiai automobiliai negali naudotis lidarais (lazeriniais...

Specialistai pataria, kaip pigiai, bet jaukiai ir madingai įsirengti miegamąjį: svarbiausia – detalės

Namų dekoravimo tendencijos labai panašios į drabužių madą – jos ateina ir išeina. Dekoravimo...