aA
Prie Japonijos šiaurės rytinės pakrantės penktadienio rytą Lietuvos laiku įvyko 8,9 balo stiprumo žemės drebėjimas, sukėlęs didžiulį cunamį, kurio keturių metrų aukščio bangos, užgriuvusios pakrantę netoli drebėjimo epicentro, nušlavė jų kelyje buvusias mašinas ir pastatus. Kai kur cunamio bangos siekė 10 metrų.
Žemės drebėjimas Japonijoje
© Scanpix

Po galingo žemės drebėjimo ir jo sukelto cunamio, kuris smogė šalies šiaurinei pakrantei, Sendai miesto paplūdimyje policija rado iki 300 žuvusiųjų kūnų. Naujienų agentūros Reuters duomenimis, žuvo daugiau nei 1000 žmonių, dar tūkstančiai gali būti sužeistų.

Pranešama, kad apie 21 val. Lietuvos laiku šiaurės vakarinėje Japonijos dalyje nustatytas 6,6 balo stiprumo žemės drebėjimas. Apie nukentėjusius žmones nepranešama.

Laivas, kuriuo plaukė 100 žmonių, buvo nuneštas didžiulio cunamio ir sudaužytas į krantą Japonijos šiaurės rytuose, pranešė naujienų agentūra „Kyodo“.

Iki šiol nerasti du dingę traukiniai su keleiviais. Tokijuje sustabdytas metro ir traukinių eismas, dujų tiekimas gyventojams, dėl didžiulio apkrovimo stringa mobilusis telefono ryšys.

Televizijos reportažuose iš įvairių pakrantės rajonų buvo matyti, kad cunamis padarė didžiulę žalą - bangos nušlavė dešimtis automobilių, laivų ir netgi pastatų. Visuomeninis transliuotojas NHK parodė didelį laivą, kurį banga bloškė į molą Kesenumos mieste Mijagio prefektūroje. Buvo matyti nuolaužų pripildyta vandens banga, šluojanti pastatus, automobilius ir laivus, besiplečianti giliau į sausumą.

Buvo galima išvysti skubančius automobilius bandančius išvengti vandens sienos.
Dirbamoji žemė Sendai teritorijoje buvo užtvindyta ir bangos stūmė automobilius šalies aerouosto nusileidimo taku. Keletas gaisrų kilo didmiesčio centre. Buvo pranešta apie gaisrą turbinos pastate Onagawa atominėje elektrinėje Miyagi prefektūroje.

Pranešama, kad keturios atominės elektrinės buvo uždarytos sėkmingai. Ministras pirmininkas Naoto Kan patikino, kad radiacijos nutekėjimas neužfiksuotas.

Žemės drebėjimas įvyko 14 val. 46 min. vietos laiku, o po jo sekė virtinė smarkių pakartotinių smūgių. Vienas jų, įvykęs praėjus maždaug pusvalandžiui, buvo 7,4 balo stiprumo.

Žemės drebėjimo epicentras buvo apie 400 km nuo Japonijos sostinės Tokijo, 10 km gylyje.

JAV Geologijos tarnyba (USGS) nurodė, kad pirmojo drebėjimo stiprumas siekė 8,9 balso. Tuo tarpu Japonijos meteorologijos agentūra anksčiau pranešė, kad jo stiprumas buvo 7,9 balo.

Pavojus paskelbtas 19 šalių

Dėl Japoniją penktadienį sukrėtusio galingo žemės drebėjimo Rytų Azijoje ir Pietų Amerikos vakarinėje pakrantėje paskelbtas įspėjimas apie cunamio grėsmę, pranešė Ramiojo vandenyno regiono cunamių įspėjimo centras.

Tarp šalių, kuriose buvo paskelbtas pavojus, yra: Rusija, Taivanas, Filipinai, Indonezija, Papua Naujoji Gvinėja, Australija, Naujoji Zelandija, Fidžis, Meksika, Gvatemala, Salvadoras, Kosta Rika, Nikaragva, Panama, Hondūras, Čilė, Ekvadoras, Kolumbija ir Peru.

"Cunamis yra virtinė bangų, ir pirmoji banga nebūtinai būna didžiausia, - nurodė centras. - Sklindant bangoms grėsmė gali išlikti daug valandų".

Užuojautas pareiškė D.Grybauskaitė, I.Degutienė, J. Buzekas

Briuselyje viešinti Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė išreiškė užuojautą Japonijos žmonėms.

"Savo ir visų Lietuvos gyventojų vardu reiškiu nuoširdžią užuojautą ir paramą dėl skaudžios stichinės katastrofos, kuri nuniokojo Jūsų šalį. Žemės drebėjimas ir po jo sekęs cunamis nusinešė dešimtis gyvybių. Šiuo sunkiu Jūsų šaliai metu linkiu stiprybės ir susitelkimo Jums, žuvusiųjų artimiesiems ir visiems Japonijos gyventojams", - sakoma pranešime.

Lietuvos Seimo pirmininkė Irena Degutienė Seime minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines išreiškė užuojautą Japonijos žmonėms.

„Kol kas patikimų ir tikslių žinių apie žuvusiųjų skaičių nėra, tačiau viso pasaulio televizijos šiuo metu transliuoja šiurpą keliančius vaizdus. Reiškiame nuoširdžią užuojautą ir solidarumą Japonijos žmonėms, nukentėjusiems nuo šios stichijos“, – sakė Seimo Pirmininkė.

"Europos Parlamento vardu, reiškiu gilią užuojautą Japonijos žmonėms ir šeimoms, bei šių stichinių nelaimių aukoms ir jų artimiesiems. Mes kartu su Japonijos gyventojais ir vyriausybe. Mūsų mintys ir širdys su visais, kurių gyvenimas bus paliestas šios neįsivaizduojamos tragedijos, su tais, kurie prarado artimuosius ir namus", - užuojautos laiške sako Europos Parlamento vadovas J.Buzekas. Jis išreiškė viltį, kad nuostoliai bus minimalūs dėl Japonijoje taikomų aukštų standartų statybai.

URM duomenų apie nukentėjusius lietuvius neturi

Lietuvos ambasada Japonijoje neturi informacijos, kad per Japonijoje penktadienį vykusį žemės drebėjimą ir jo sukeltą cunamį būtų nukentėję Lietuvos piliečiai.

Lietuvos ambasada Japonijoje atidžiai stebi padėtį šalyje ir palaiko ryšį su kompetentingomis šios šalies institucijomis, pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Vasario 28 dienos duomenimis, Lietuvos ambasadoje Japonijoje buvo užsiregistravę 154 Lietuvos piliečiai.

Užuojautą pareiškė A.Ažubalis

Europos saugumo ir bendradarbiavimo
organizacijos (ESBO) pirmininkas, Lietuvos užsienio reikalų ministras
Audronius Ažubalis penktadienį pareiškė užuojautą nuo itin stipraus žemės
drebėjimo ir jo sukelto cunamio nukentėjusiems Japonijos žmonėms.

"Buvau sukrėstas, kai sužinojau apie stiprų žemės drebėjimą ir jo sukeltą
cunamį, kuris šiandien pasiekė šiaurės rytų Japoniją ir nusinešė šimtų
žmonių gyvybes, daugelį sužeidė ir padarė daug materialinės žalos", -
Užsienio reikalų ministerijos pranešime cituojamas A. Ažubalis.

"Reiškiu giliausią užuojautą tiems, kuriuos palietė baisi gamtos nelaimė,
užjaučiu Japonijos tautą ir Vyriausybę. Aukos, jų šeimos ir Japonijos žmonės yra mūsų mintyse", - sakė ESBO pirmininkas.Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimai, pakeitę Lietuvos istoriją: kaip Paksas „ėmė apačias“ (87)

Pasiūlymas tikrinti moksleivius dėl narkotikų su kinologų šunimis, raginimai mažinti nedarbą...

Lietuvius sugundė butai pajūryje po 10 tūkst. eurų: kelia rimtą konkurenciją Palangai (130)

Užsienio šalys vis labiau traukia lietuvių dėmesį siūlydamos itin nebrangius būstus saulėtuose...

Didelius atlyginimus Lietuvoje žada ne tik programuotojams: 4 grupės, kurios uždirbs daugiausia (89)

Apie žadamą šviesią ateitį programuotojams turbūt jau girdėjo visi – jų paklausa ir toliau...

Prastos žinios rusams: teks dar stipriau susiveržti diržus (740)

Po penkerius metus trukusio pajamų mažėjimo ar jų inertiškumo Rusijos vartotojai 2019 metais...

Teismo prašoma suimti Ričardo Malinausko patarėją papildyta (19)

Teisėjų korupcijos bylą tirianti Generalinė prokuratūra penktadienį kreipiasi į teismą dėl...

Eurovizija: gal pagaliau? Atrankos lyderė Monika Marija bei dėl jos sprendimo į finalą patekęs Alen Chicco vyksta apklausa

Penktadienį, 10 val naujoje DELFI TV laidoje „EUROVIZIJA: gal pagaliau?“ – didžiosios konkurso...

Teisėsaugos atstovai: teisėjų korupcijos bylos tyrimas gali užsitęsti kelerius metus (294)

Teisėsaugos atstovai sako, kad nagrinėjant vadinamąją teisėjų korupcijos bylą , tyrimas gali...

Rusija stiprina įtaką kaimyninėse valstybėse: jos rankose – galingas instrumentas (50)

Rusija , stiprindama savo įtaką kaimyninėse valstybėse, ne tik naudoja energetinio spaudimo...

JAV pristatytas ambicingas planas, Trumpas gąsdina automobilių ir skrydžių lėktuvais atėmimu (37)

Pastaruoju metu progresyvųjį Vašingtono sparną ant kojų sukėlė „Žaliasis naujasis kursas“...