aA
Sirijoje pirmadienį paryčiais per raketų smūgį vyriausybės karinių oro pajėgų bazei šalies vidurio regione žuvo 14 kovotojų, tarp jų kažkiek Damasko režimo sąjungininko Irano pajėgų narių, pranešė padėtį šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija.

„Per smūgį Taifūro aviacijos bazei žuvo mažiausiai 14 kovotojų, tarp jų kažkiek iraniečių“, – nurodė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Sirijos valstybinė žiniasklaida anksčiau pranešė, kad per ataką žuvo ir buvo sužeista kažkiek žmonių, tačiau tikslaus aukų skaičiaus nenurodė.

Šis smūgis įvyko Jungtinėms Valstijoms ir Prancūzijai perspėjus Damaską ir jo sąjungininkus dėl galimo griežto atsako į „šiurpias cheminių ginklų atakas“ viename sukilėlių kontroliuojamame mieste.

Vašingtonas neigė esąs atsakingas už smūgį Sirijos vidurio regione esančiai Taifūro oro pajėgų bazei, įvykdytą likus kelioms valandoms iki skubiai sušaukto Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pasitarimo dėl numanomo nuodingų dujų panaudojimo Dumos mieste.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas kalbėdamiesi telefonu pažadėjo „stiprų bendrą atsaką“ į dešimtis žmonių gyvybių nusinešusią įtariamą cheminę ataką, sekmadienį nurodė Baltieji rūmai.

Pranešime sakoma, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas „privalo būti patrauktas atsakomybėn už jo tebevykdomus žmogaus teisių pažeidimus“.

D. Trumpas anksčiau per „Twitter“ paskelbė griežtą perspėjimą Sirijos režimui ir jo sąjungininkams.

„Daug žuvusiųjų, tarp jų moterų ir vaikų, per beatodairišką CHEMINĘ ataką Sirijoje“, – rašė jis. – (Rusijos) prezidentas (Vladimiras) Putinas, Rusija ir Iranas atsakingi už Gyvulio Assado rėmimą. (Teks) sumokėti didelę kainą.“

Damaskas ir jo sąjungininkai savo ruožtu neigė šiuo kaltinimus.

Rusijos užsienio reikalų ministerija naujausius pranešimus apie cheminę ataką pavadino provokacija.

„Būtina dar kartą perspėti, kad karinis įsikišimas Sirijoje dėl išgalvotų ir sufabrikuotų priežasčių, kur teisėtos vyriausybės prašymu esama Rusijos karių, visiškai neleistinas ir gali sukelti pačių sunkiausių pasekmių“, – sakoma jos pranešime.

Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA anksti pirmadienį pranešė, kad „kelios raketos smogė Taifūro oro uostui. Mūsų oro erdvės gynybos sistemos blokuoja raketų ataką.“

SANA iš pradžių paskelbė, kad raketų smūgis Taifūro bazei yra „įtariama JAV ataka“, bet vėliau pašalino bet kokias užuominas apie Ameriką.

Jungtinės Valstijos savo ruožtu sekmadienį paneigė, kad jos vykdė kokių nors smūgių Sirijoje.

„Šiuo metu Gynybos departamentas nevykdo Sirijoje jokių smūgių iš oro“, – sakė vienas Pentagono atstovas.

„Tačiau toliau atidžiai stebėsime padėtį ir palaikysime vykstančias diplomatines pastangas patraukti atsakomybėn naudojančius cheminius ginklu – Sirijoje arba kitur“, – pridūrė jis.

Izraelio, anksčiau bombardavusio Sirijos vyriausybės pozicijas, tarp jų sietas su cheminiais ginklais, kariuomenės atstovė pirmadienį atsisakė komentuoti padėtį.

Rusijos remiamos Sirijos režimo pajėgos per septynias savaites trukusį puolimą išstūmė beveik visus sukilėlius iš Rytų Gutos rajono. Per šią operacija žuvo daugiau kaip 1,7 tūkst. civilių, o dar dešimtys tūkstančių buvo priversti pasitraukti.

Vėlai šeštadienį opozicijos kontroliuojamose teritorijose veikianti Sirijos savanorių gelbėtojų organizacija „Baltieji šalmai“ pranešė, kad Dumos mieste, paskutinėje sukilėlių tvirtovėje Rytų Gutoje, buvo panaudotos „nuodingos chloro dujos“.

Prancūzija neigia bombardavusi Sirijos oro pajėgų bazę

Prancūzija pareiškė nesanti susijusi su pirmadienį paryčiais surengtu raketų smūgiu vienai Sirijos vyriausybės karinių oro pajėgų bazei, per kurį, kaip pranešama, žuvo apie 14 žmonių.

„Tai buvome ne mes“, – naujienų agentūrai AFP sakė Prancūzijos ginkluotųjų pajėgų atstovas pulkininkas Patrikas Steigeris.

Jungtinės Valstijos taip pat neigė atakavusios tą bazę.

Rusija: aviacijos bazei smogė Izraelis

Rusijos gynybos ministerija pirmadienį pareiškė, kad raketų ataką prieš vieną Sirijos vyriausybės oro pajėgų bazę įvykdė Izraelio karo lėktuvai, įskridę į Libano oro erdvę.

„Balandžio 9-ąją nuo 3 val. 25 min iki 3 val. 53 min (Maskvos ir Lietuvos) laiku du Izraelio karinių oro pajėgų lėktuvai F-15, neįskridę į Sirijos oro erdvę, iš Libano teritorijos smogė Taifūro (Tijaso) aerodromui aštuoniomis valdomomis raketomis“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA anksti pirmadienį pranešė, kad „kelios raketos smogė Taifūro oro uostui. Mūsų oro erdvės gynybos sistemos blokuoja raketų ataką.“ Arabų palydovinė televizija „al Mayadeen“ nurodė, kad raketos į Siriją atskrido nuo Viduržemio jūros, kirtusios Libano oro erdvę.

Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, sirų oro erdvės gynybos sistemos sugebėjo numušti penkias iš aštuonių paleistų raketų.

„Sirijos Arabų Respublikos oro erdvės gynybos daliniai ... sunaikino penkias valdomas raketas. Trys raketos pasiekė aerdromo vakarinę dalį“, – pranešė ministerija ir pridūrė, kad per šią ataką Sirijoje esantys „Rusijos kariniai patarėjai“ nenukentėjo.

Izraelis jokių komentarų kol kas nepateikė.

„Kūnai gatvėse“

Sirijos Amerikos medicinos draugijos ir „Baltųjų šalmų“ bendrame pranešime sakoma, kad į medicinos centrus buvo atgabenti daugiau kaip 500 pacientų, kuriems pasireiškė „simptomai, atitinkantys cheminės medžiagos poveikį“.

Pranešime nurodoma, kad iš šių žmonių šeši mirė, nors jiems mėginta teikti pagalbą, o gelbėtojai rado dar 42 negyvus žmones jų namuose, su panašaus poveikio požymiais.

„Baltųjų šalmų“ paskelbtoje vaizdo medžiagoje, kurios autentiškumo nebuvo įmanoma patvirtinti, matomi ant žemės susmukę – žmonės pageltusia oda, jiems iš burnų veržėsi tekėjo putos.

„Vaizdas buvo šiurpus. Daugybė žmonių duso, daugybė žmonių“, – naujienų agentūrai AFP sakė Dumoje esantis „Baltųjų šalmų“ narys Firasas al Doumi.

Vienas Sirijos Arabų Raudonojo Purmėnulio (SARC) narys, esantis tame mieste, sakė, kad savanoriai tebesistengia padėti nukentėjusiems, nors šios organizacijos padalinys Dumoje nebeveikia.

„Šį rytą važinėjome aplinkui ir radome gatvėse gulinčių kūnų. Keturis kartus važiavome paimti lavonų; kiekvieną kartą parveždavom po 3–5 žuvusiuosius“, – SARC narys pasakojo AFP.

Šie pranešimai sukėlė tarptautinį pasipiktinimą. JT vadovas Antonio Guterresas sakė, jog būtų „šiurpu“, jeigu cheminio ginklo panaudojimo faktas būtų patvirtintas.

Europos Sąjunga nurodė, kad „įrodymai byloja apie dar vieną režimo cheminę ataką“, o opozicijos sąjungininkė Turkija pareiškė, kad „smarkiai įtarianti“, jog dėl šio incidento kaltas B. al Assadas.

Tačiau svarbus Damasko rėmėjas Iranas gynė B. al Assadą ir sakė, kad naujausi kaltinimai yra dalis Vakarų šalių sąmokslo. Teheranas atkartojo Rusijos išsakytus perspėjimus dėl galimų atsakomųjų karinių veiksmų.

Evakuacija per 48 valandas

Nuo vasario 18 dienos Sirijos vyriausybės ir Rusijos pajėgos vykdė įnirtingą karinį puolimą Rytų Gutoje ir susitarė dėl dviejų sukilėlių pasitraukimo ratų. Dabar vyriausybės pajėgos kontroliuoja 95 proc. šio rajono teritorijos.

Pagal susitarimus, sudarytus praeitą mėnesį tarpininkaujant Maskvai, daugiau kaip 46 tūkst. sukilėlių ir civilių buvo autobusais išvežti į šalies šiaurės vakarinę Idlibo provinciją. Be to, pagal preliminarų susitarimą praeitą savaitę iš Dumos pasitraukė šimtai civilių ir sukilėlių grupuotės „Jaish al Islam“ kovotojų.

Po kelias dienas trukusio atokvėpio nuo bombardavimų derybos penktadienį žlugo ir atsinaujino smūgiai, pareikalavę beveik 100 žmonių gyvybių, nurodė padėtį šalyje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Sekmadienį valstybinė žiniasklaida paskelbė, kad su „Jaish al Islam“ buvo susitarta, kad šios grupuotės kovotojai per 48 valandas paliks Dumą ir paleis savo turimus įkaitus.

Rusijos kariuomenė nurodė sudariusi susitarimą dėl „ugnies nutraukimo, šios ginkluotos grupuotės nusiginklavimo ir kovotojų pasitraukimo operacijos atnaujinimo“.

Maskva sakė, kad visos karinės operacijos aplink Dumą dabar yra sustabdytos ir kad 100 autobusų atvyko į šį miestą padėti išvežti maždaug 8 tūkst. kovotojų ir 40 tūkst. jų šeimų narių.

Rusija pareiškė, kad šis žingsnis įrodo, jog „toje teritorijoje nenaudota jokių cheminių ginklų“.

„Jaish al Islam“ nepatvirtino, kad susitarimas buvo sudarytas, bet derybose dalyvaujantis Dumos civilių komitetas sakė, kad pasiekta „galutinė sutartis“ dėl sukilėlių pasitraukimo.

Rytų Guta buvo tarp teritorijų, 2013 metais paveiktų per keletą atakų zarino dujomis, dėl kurių kaltinta Sirijos vyriausybė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Svarbiausios NATO pratybos nuo Šaltojo karo laikų: scenarijus – lyg iš įtempto siužeto trilerio (50)

Desantinės operacijos metu užpuolama NATO valstybė, o 5-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties...

Siurprizas dirbantiesiems savarankiškai: mokesčiai didės (23)

Vyriausybės pateiktame „ Sodros “ biudžeto projekte – paslėptas siurprizas. Kartu su juo...

Infliacija rusus stumia į neviltį (24)

Rusijos vartotojus slegia niūrios nuotaikos, nes infliacija vis labiau pakerta jų perkamąją galią.

Kol Nigelas Westas kovoja teismuose, aiškėja Sandros Grafininos dukros likimas: mažylė jau nebe globos namuose

Šiuo metu nežinomybėje po buvusios mylimosios dingimo gyvenantis britas Nigelas Jeremy Macaulay...

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (12)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (163)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks (1)

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (81)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Pribloškiantis Sabonio sezono startas: istorinis dvigubas dublis, žvėriškas dėjimas ir puiki pergalė (3)

Fantastišku pasirodymu reguliarųjį NBA sezoną pradėjo Domantas Sabonis ir Indianos...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (243)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...