aA
Mažiausiai 33 Turkijos kariai žuvo suintensyvėjus smurtui Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje per aviacijos smūgį, dėl kurio kaltinamos Damasko pajėgos, penktadienį pranešė Ankara.
Sirijoje – itin skaudus smūgis Turkijai, NATO šaukia skubų pasitarimą
© Stopkadras

Tuo metu NATO vadovas Jensas Stoltenbergas pasmerkė Sirijos prezidento Basharo al Assado ir jo sąjungininkės Rusijos „beatodairišką ataką“.

Dar dešimtys turkų karių buvo sužeisti ir išgabenti gydyti į Turkiją, penktadienį nurodė su Sirija besiribojančios Turkijos Chatajaus provincijos gubernatorius Rahmi Doganas.

Turkijos pajėgos skaudų smūgį Idlibe patyrė kelias savaites didėjus įtampai tarp Sirijos sukilėlius remiančios Ankaros ir Damasko sąjungininkės Maskvos.

J. Stoltenbergas „paragino visas šals deeskaluoti šią pavojingą padėtį ir vengti siaubingos humanitarinės padėties šiame regione tolesnio blogėjimo“, penktadienį sakė jo atstovas.

Kalbėdamasis telefonu su Turkijos užsienio reikalų ministru Mevlutu Cavusoglu NATO vadovas „pasmerkė besitęsiančias Sirijos režimo ir jo rėmėjos Rusijos beatodairiškus aviacijos smūgius Idlibo provincijoje“, pridūrė atstovas.

Turkija ragino Sirijos režimą atitraukti pajėgas nuo Idlibe įkurtų turkų stebėjimo postų, bet Maskva kaltino Ankarą padedant „teroristams“ Sirijoje.

Pagal 2018 metų susitarimą su Rusija, turėjusį užtikrinti ramybę Idlibe, Turkija yra įkūrusi šiame regione 12 stebėjimo postų, bet keletas buvo apšaudyti B. al Assado pajėgų.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas po naujausios atakos Idlibe skubiai sušaukė saugumo kabineto pasitarimą Ankaroje.

R. T. Erdogano atstovas spaudai Fahrettinas Altunas sakė, kad po aviacijos smūgio Turkijos kariai atsakė veiksmais prieš visas žinomas režimo pajėgų pozicijas.

F. Altuno pranešime tarptautinė bendrija raginama vykdyti įsipareigojimus užbaigti smurtą Idlibe ir Damasko režimo „nusikaltimus žmoniškumui“.

Po vėliausių smūgių Idlibe šį mėnesį žuvusių Turkijos saugumo pajėgų skaičius išaugo iki 53.

Iškilus didelio masto konflikto pavojui buvo dedamos diplomatinės pastangos jo išvengti. Kaip praneša Anatolijos valstybinė naujienų agentūra, Turkijos prezidento atstovas Ibrahimas Kalinas pasikalbėjo telefonu su JAV nacionalinio saugumo patarėju Robertu O'Brienu, bet kol kas jokių detalių apie šį pokalbį nepateikiama.

„Jeigu nebus skubiai imtasi veiksmų, dar didesnio eskalavimo pavojus didės kas valandą“, – sakoma Jungtinių Tautų atstovo Stephane'o Dujarrico pranešime. JT vadovas Antonio Guterresas irgi paragino nedelsiant nutraukti ugnį.

Vienas JAV Valstybės departamento atstovas sakė, kad Vašingtonas palaiko NATO sąjungininkę Turkiją ir toliau ragina „nedelsiant užbaigti šį Al Assado režimo, Rusijos ir Irano remiamų pajėgų nepakenčiamą puolimą“.

Daugiau žuvusių civilių

Džihadistai ir Turkijos remiami sukilėliai ketvirtadienį vėl įžengė į Idlibo provincijos miestą Sarakibą, kuriame susikerta svarbūs keliai, anksčiau šį mėnesį užimtą vyriausybės pajėgų.

Tačiau šio kontrpuolimo sėkmė gali neilgai išsilaikyti, nes Rusijos remiamos režimo pajėgos toliau tęsė atakas kitose provincijos dalyse ir užėmė 20 vietovių.

Per režimo ir Rusijos pajėgų bombardavimus Idlibe žuvo dar septyni civiliai, įskaitant tris vaikus, nurodė nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR). Nuo gruodžio šiame regione žuvo daugiau kaip 400 civilių.

JT Saugumo Taryba, kurios iniciatyvas užtikrinti paliaubas Idlibe nuosekliai blokuodavo Maskva, ketvirtadienį vėl surengė posėdį, padidėjus nuogąstavimui, kad padėtis šioje provincijoje yra tapusi didžiausia humanitarine krize per devynerius metus besitęsiantį karą.

Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA pripažino, kad vyksta „įnirtingi susirėmimai“ tarp kariuomenės ir „teroristinių grupuočių Sarakibo fronte“.

Vienas naujienų agentūros AFP korespondentas, lydintis sukilėlius Sarakibe, pranešė pamatęs ištuštėjusį miestą subombarduotais pastatais.

Turkijos palaikomų pajėgų kontrataka Sarakibe panaikino vieną svarbiausių vyriausybės pajėgų laimėjimų per puolimą, nuo gruodžio vykdomą paskutiniajame Sirijos sukilėlių anklave.

Nuogąstavimai dėl pabėgėlių

Vyriausybės pajėgos siekė visiškai atkovoti automagistralę M5, jungiančią keturis svarbius Sirijos miestus ir kertančią Sarakibą.

Kaip nurodo SOHR, pastaruosius aviacijos smūgius surengė B. al Assado sąjungininkė Rusija, griežtai kritikuojama Vakarų valstybių dėl didelio žūvančių civilių skaičiaus per bombardavimo kampanijas.

Valstybinė žiniasklaida savo ruožtu kaltino „teroristus“ rengiant užminuotų automobilių sprogdinimus ir kitokias mirtininkų atakas prieš vyriausybės pajėgas, mėginusias atkovoti Sarakibą.

SANA informavo, kad per kariuomenės operacijas dėl šių atakų sukilėliai patyrė didelių nuostolių, nors ir buvo remiami Turkijos.

Nuo vyriausybės pajėgų puolimo pradžios apie 950 tūkst. civilių buvo priversti pasitraukti kitur, todėl Ankaroje buvo nuogąstaujama dėl galimo naujo pabėgėlių anplūdžio.

Turkija šiuo metu yra priglaudusi daugiausiai pabėgėlių iš Sirijos – apie 3,6 mln. žmonių. Pastangos teikti jiems pagalbą tampa didėjančia ir visuomenės nepalankiai vertinama našta viešosioms paslaugos.

Valdančiosios partijos AKP atstovas Omeras Celikas penktadienį sakė televizijos CNN turkiškajam kanalui, kad Ankara nebegali ilgiau „sulaikyto“ pabėgėlių savo teritorijoje ir paragino Europos Sąjungą labiau prisidėti.

Daugiau kaip pusė milijono nuo gruodžio perkeltųjų asmenų yra vaikai. Dešimtys tūkstančių jų buvo priversti leisti naktis po atviru dangumi šiaurės Sirijos atšiaurios žiemos sąlygomis.

Turkijos prezidentas trečiadienį perspėjo, kad Ankara nežengs „nė mažiausio žingsnio atgal“ priešpriešoje dėl Idlibo su Damasku ir Maskva.

R. T. Erdoganas paragino Sirijos vyriausybę „kiek įmanoma greičiau sustabdyti savo atakas“ ir iki šio mėnesio pabaigos atitraukti pajėgas.

JT savo ruožtu ne kartą perspėjo, kad kautynės Idlibe gali sukelti rimčiausią humanitarinę krizę nuo Sirijos pilietinio karo pradžios 2011 metais.

Tačiau JT veiksmus Sirijos klausimus ne kartą žlugdė Rusijos veto, neretai paremti Kinijos.

JAV po turkų karių žūties Idlibe reikalauja Sirijos ir Rusijos nutraukti puolimą

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį pareikalavo Sirijos režimo ir jo sąjungininkės Rusijos nutraukti „nepakenčiamą puolimą“ Idlibo provincijoje ir pažadėjo remti Ankarą po 33 turkų karių žūties.

„Palaikome savo NATO sąjungininkę Turkiją ir toliau raginame tuojau pat užbaigti šį nepakenčiamą [Basharo al] Assado režimo, Rusijos ir Irano remiamų pajėgų puolimą“, – sakė JAV valstybės departamento atstovas.

„Aiškinamės galimybes, kaip geriausiai galime paremti Turkiją per šią krizę“, – pridūrė jis.

Pasak Valstybės departamento, JAV pareigūnai prašo informacijos iš kolegų Turkijoje, kur vienos pasienio provincijos pareigūnas sakė, kad per aviacijos smūgį Idlibe žuvo 33 kariai.

Anksčiau komentuodama preliminarius pranešimus apie turkų karių žūtį JAV ambasadorė NATO Kay Bailey Hutchison sakė, kad šis incidentas prilygsta „didžiuliam pasikeitimui“.

JAV santykiai su Turkija pernai smarkiai pablogėjo dėl Ankaros karinės intervencijos Sirijoje ir dėl nepaisant NATO sąjungininkių perspėjimų priimto turkų sprendimo pirkti rusiškas raketinės gynybos sistemas S-400.

„Tikiuosi, kad [Turkijos] prezidentas [Recepas Tayyipas] Erdoganas pamatys, kad esame jų praeities ir jų ateities sąjungininkai, ir kad jiems reikia atsisakyti S-400“, – reporteriams Vašingtone sakė K. B. Hutchison.

„Jie mato, kokia yra Rusija, jie mato, ką ji dabar daro, o jei ji puola turkų karius, tuomet tai turėtų nusverti visa kita, kas vyksta tarp Turkijos ir Rusijos“, – pabrėžė ji.

JAV tvirtina, kad sistemos S-400 pakenks NATO, nes Rusija galės geriau sekti Vakarų lėktuvus.

Turkija sako, kad S-400 dislokuos rajonuose, kuriuose JAV lėktuvai skraido retai, ir dar nepradėjo naudoti šių sistemų, tad Vašingtonas viliasi, kad Ankara dar gali apsigalvoti.

Po Turkijos karių žūties Sirijoje NATO šaukia skubų pasitarimą

NATO valdančioji taryba penktadienį skubiai susirinks aptarti padėties Sirijoje, kur mažiausiai 33 Aljanso narės Turkijos nariai žuvo per aviacijos smūgį, dėl kurio yra kaltinamas Damaskas.

„Šiaurės Atlanto Taryba, kuriai priklauso visų 29 NATO sąjungininkių ambasadoriai, penktadienį, vasario 28 dieną, Turkijos prašymu surengs konsultacijas, remiantis NATO steigiamosios Vašingtono sutarties 4-uoju straipsniu, dėl padėties Sirijoje“, – sakoma bloko pranešime.

Vašingtono arba Šiaurės Atlanto sutarties 4-asis straipsnis numato, kad Aljanso narės gali tarpusavyje konsultuotis, „jeigu, bet kurios iš jų nuomone, kiltų grėsmė bet kurios Šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui“.

Ši procedūra yra atskira nuo numatomos sutarties 5-uoju straipsniu, apibrėžiančiu bloko narių kolektyvinės gynybos sąlygas.

Rusija: Idlibe apšaudyti turkų kariai veikė kartu su vietos kovotojais

Idlibe buvo apšaudyti Turkijos daliniai, buvę sukilėlių kovinėse gretose, o Ankara nebuvo perspėjusi dėl jų buvimo tame rajone, penktadienį pareiškė Rusijos Gynybos ministerija po aviacijos smūgio Sirijos šiaurės vakarinėje provincijoje, per kurį žuvo mažiausiai 33 turkų kariai.

„Vasario 27 dieną Bechuno gyvenamosios vietovės rajone į sirų pajėgų ugnį pateko turkų kariai, buvę teroristinių grupuočių kovinėse gretose“, – sakoma pareiškime, kurį penktadienį gavo naujienų agentūra „Interfax“.

Tuo pačiu, kaip rodo Rusijos kariuomenės vadovaujamam Sirijos priešiškų šalių taikinimo centrui turkų perduotos koordinatės, „jokių turkų ginkluotųjų pajėgų dalinių Bechuno gyvenamosios vietovės rajone nebuvo ir neturėjo būti“, sakoma pareiškime.

Rusijos Gynybos ministerijos teigimu, vasario 27-ąją Idlibo deeskalavimo zonoje buvę džihadistų grupuotės „Hayat Tahrir al Sham“ junginiai pabandė surengti didelio masto puolimą prieš Sirijos vyriausybinių pajėgų pozicijas.

„Kad dėl Sirijos vyriausybinių pajėgų atsakomosios ugnies nekiltų jokia grėsmė Idlibo deeskalavimo zonoje dislokuotų turkų stebėjimo postų ir dalinių saugumui, rusų Priešiškų šalių taikinimo centras nuolat palaiko ryšį su turkų Idlibo koordinavimo centru“, – pažymi rusų ministerija.

„Pastarosiomis paromis rusų Priešiškų šalių taikinimo centro atstovai nuolat prašydavo turkų kolegų visų Turkijos ginkluotųjų pajėgų dalinių, esančių šalia teroristų kovos veiksmų rajonų, buvimo vietų koordinačių ir jas tikrindavosi“, – sakoma pareiškime.

Ragina nustatyti neskraidymo zoną

Turkija penktadienį paragino tarptautinę bendriją nustatyti neskraidymo zoną virš Sirijos šiaurės vakarinės Idlibo provincijos, siekiant apsaugoti ją nuo Damasko režimo pajėgų bombardavimų, per kuriuos ankstesnę dieną žuvo mažiausiai 33 turkų kariai.

„Tarptautinė bendrija privalo veikti, kad apsaugotų civilius ir nustatytų neskraidymo zoną“, – per „Twitter“ parašė Turkijos prezidentūros atstovas spaudai Fahrettinas Altunas.

Sirijos režimo pajėgos, padedant Rusijos karo lėktuvams, nuo gruodžio atkovojo nemažas Idlibo regiono dalis, priversdamos beveik milijoną žmonių per žiemos šaltį bėgti iš namų ir laikinų prieglaudų.

Jungtinės Tautos pirmadienį paskelbė, kad naujausios kovos „pavojingai artėja“ prie pabėgėlių stovyklų, todėl netrukus gresia „skerdynės“.

„Milijonai civilių iš oro bombarduojami jau kelis mėnesius. Į infrastruktūrą, įskaitant mokyklas ir ligonines, režimas taikosi sistemingai. Prieš mūsų akis lėtai vyksta genocidas. Tie, kas turi sąmonės ir orumo, privalo netylėti!“ – tviteryje rašė F. Altunas.

„Režimas daug metų naudojasi tarptautine tyla jo nusikaltimų akivaizdoje. Idlibo pametimas likimo valiai reikš, kad režimo svajonės išsipildys. Jie šiame regione vykdo demografinį ir etninį valymą. Mes negalime nusigręžti!“ – pridūrė Turkijos prezidentūros atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(83 žmonės įvertino)
4.0602

Top naujienos

Kas iš tiesų slypi už Rusijos „pagalbos“ Italijai? Kremliaus kėslai daug tamsesni Kinija taip pat nesnaudžia (73)

Kinija ir Rusija siunčia medicininę pagalbą Italijai ir kitoms nuo koronaviruso...

Prognozuojamas gilus ekonomikos nuosmukis: kokie galimi atsigavimo scenarijai (7)

Ekonomistai verda raidelių sriubą, bandydami nuspėti pasaulio ekonomikos atsigavimą po nuosmukio,...

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (459)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (330)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Į šalį ims plūsti šiltas oras: džiugins 19 laipsnių šiluma (1)

Sekmadienio dieną šalies orus lems anticiklono šiaurinė dalis. Rytas daugelyje rajonų išauš...

Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai papasakojo visą tiesą, kaip įstaiga tapo koronaviruso židiniu (318)

Šeštadienį su Delfi susisiekė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai , kurie tikina, kad...

Širvintų merė kaltinama savivaliavimu: tikina, kad koronavirusu užsikrėtusią moterį į ligoninę vežė per prievartą (397)

Šeštadienį socialiniuose tinkluose pasirodė Lauros, kurios mama užsikrėtė koronavirusu,...

„Agurkinių“ lyderiui – valstybės kompensacija už tai, kad tualete nebuvo nei durų, nei užuolaidos (195)

Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės lyderis Saulius Velečka , pravarde Agurkas, kuris...

Artėjantis pikas pranašauja katastrofą Ukrainoje: šalis pandemijai itin pažeidžiama (478)

Koronavirusas Ukrainai žada didelių problemų: dauguma prognozių numato recesiją, o...

Veryga pateikė daugiau atsakymų dėl situacijos Klaipėdoje ir vakarinių sprendimų (158)

Didelės dalies Klaipėdos universitetinės ligoninės ( KUL ) skyrių veiklą nuspręsta stabdyti...

|Maža didelių žinių kaina