Sirija atmetė pirmadienį JT Saugumo Tarybos priimtą rezoliuciją, kurioje šaliai grasinama sankcijomis. Valstybinė žiniasklaida rezoliuciją pavadino Izraelio ir JAV sąmokslu. Kartu ji pamėgino sudaryti įspūdį, kad Jungtinės Tautos dėl buvusio Libano ministro pirmininko Rafiko Haririo nužudymo prie gėdos stulpo neteisėtai kala ne tik dalį Sirijos vadovybės, bet visą tautą.
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba
© EPA-ELTA
Laikraštis "Al-Thawra" paragino sirus būti ryžtingus ir pareiškė, kad "tai yra ne pirmas kartas, Sirija jau yra išlaikiusi daug sunkių egzaminų".

Televizijos stoties "Al Arabija" duomenimis, Damaskas dabar siekia sušaukti neeilinį Arabų lygos posėdį. Antradienį apie 400 studentų susirinko Sirijos sostinėje Damaske parodyti savo solidarumą prezidentui Baschirui al-Assadui.

15 Saugumo Tarybos narių pirmadienį vienbalsiai priėmė rezoliuciją, numatančią ekonomines sankcijas, jei Sirijos vadovybė nebendradarbiaus su R.Hariri mirties aplinkybes tiriančia komisija. Keli Sirijos režimo nariai įtariami dalyvavę rengiant pasikėsinimą.

Saugumo Taryba įpareigojo Siriją suimti ir apklausti visus asmenis, įtariamus dalyvavus mirtiname pasikėsinime. Tarp jų yra ir Sirijos prezidento Bascharo al-Assado brolis bei svainis. Juos, kaip įtariamuosius, spalio mėnesį įvardijo specialusis JT tyrėjas Detlevas Mehlis. Visos JT šalys, be to, paragintos neįsileisti įtariamųjų ir įšaldyti jų bankų sąskaitas.

"Jei minėti įpareigojimai nebus įvykdyti, tai turės padarinių", - savo kalboje grasino britų užsienio reikalų ministras Jackas Straw. JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice taip pat paskelbė apie "rimtus padarinius" tokiu atveju.

JT paskutinę minutę atsisakė ketinimų rezoliucijoje aiškiai paminėti ekonomines ir diplomatines sankcijas, taip norėdamos išvengti Rusijos ir Kinijos pasipriešinimo. Nepaisant to, amerikiečių ambasadorius JT Johnas Boltonas po posėdžio pažymėjo, jog yra "labai patenkintas rezultatu". Nors rezoliucijoje neišvardyta, kokių sankcijų gali būti imtasi, tačiau įmanomos visos, numatytos JT chartijoje.

C.Rice apkaltino Siriją remiant teroristus. "Sirija turi iš esmės pakeisti savo poziciją, - sakė ji. - JT dabar imasi žingsnių, kad patrauktų Siriją atsakomybėn".

Sirijos užsienio reikalų ministras Farukas al-Schara savo ruožtu Saugumo Tarybai pareiškė, kad, vadovaujantis D.Mehlio argumentais, sprogdinimais Londone liepos mėnesį turėtų būti apkaltintos ir britų žinybos. Jis pažymėjo, kad jo šalis neturi nieko bendra su nužudymu. C.Rice ministro žodžius pavadino "neįtikėtina tirada".

Rezoliucija reikalauja Sirijos visiškai bendradarbiauti su D.Mehliu, kurio darbą gyrė visos Saugumo Tarybos narės, įskaitant Alžyrą. D.Mehlis esą pats gali nustatyti savo vykdomų apklausų vietą ir sąlygas. Iki šiol Sirija, pasak D.Mehlio, nuslėpė daug svarbios informacijos ir draudė jam vienam apklausti įtariamuosius.

R.Hariris, stiprios Sirijos įtakos Libano politikai priešininkas, kartu su dar 22 žmonėmis buvo nužudytas per galingą sprogimą šių metų vasario 14-ąją. JT tada nusprendė pradėti jo žūties aplinkybių tyrimą.

Atitinkama komisija padarė išvadą, kad "nužudymą organizavo sirų ir libaniečių saugumo pajėgos". Išpuolis buvo ilgai planuota operacija, kuri nebūtų įmanoma bei valstybinių tarnybų paramos.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (72)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (103)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (330)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (90)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (40)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (2)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (10)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (3)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (185)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (170)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...