aA
Lankydamasis Šiaurės Makedonijoje popiežius Pranciškus antradienį paragino Balkanus priimti savo tikėjimų ir etninių grupių įvairovę, ir aukojo mišias po atviru dangumi sostinėje Skopjėje, kur yra gimusi Motina Teresė.
Popiežius
© AFP / Scanpix

Į krikščionių ortodoksų dominuojamą šalį atskridusį pontifiką pasitiko geltoni reklaminiai skydai ir autobusai su jo besišypsančiu veidu.

Katalikai sudaro tik mažiau nei procentą iš 2,1 mln. Šiaurės Makedonijos gyventojų, tarp kurių yra nemažai musulmonų – etninių albanų.

Kreipdamasis į šalies politinius lyderius Pranciškus gyrė „kultūrų ir etninių bei religinių tapatybių tiglį“ jų žemėje, kuri yra „tiltas tarp Rytų ir Vakarų“.

Šiaurės Makedonijos įvairovė, atspindinti bendruomenių durstinį platesniame Balkanų regione, sudaro „mozaiką, kurioje kiekvienas gabalėlis yra būtinas visumos unikalumui ir grožiui“, pridūrė Pranciškus.

Tarpusavio pagarba yra „labai reikšminga padidėjusiai integracijai su Europos šalimis“, sakė popiežius vyriausybės lyderiams, bandantiems pradėti stojimo į Europos Sąjungą derybas.

„Viliuosi, kad ši integracija plėtosis visam Vakarų Balkanų regionui naudingu būdu, su neišsenkančia pagarba įvairovei“, – pažymėjo Pranciškus.

Visos Vakarų Balkanų šalys bando įstoti į ES ir ši svajonė, jei bus įgyvendinta, sušvelnins sienas tarp jų, nubraižytas per kruviną buvusios Jugoslavijos 10-ojo dešimtmečio karą tarp etninių grupių.

„Nuostabi moteris“

Antradienį įvairių tikėjimų žmonės užpildė pagrindinę Skopjės aikštę, kur Bulgarijoje prasidėjusią trijų dienų kelionę baigiantis popiežius vadovavo mišioms po atviru dangumi.

Tarp tūkstančių susirinkusiųjų taip pat buvo tikinčiųjų iš kaimyninių šalių, tarp jų katalikiškos Kroatijos. Užsieniečiai mojavo savo šalių vėliavomis.

„Man tai istorinis vizitas, ne tik katalikams, bet ir mums, ortodoksams, musulmonams ir visiems kitiems, gyvenantiems Šiaurės Makedonijoje“, – sakė 18-metis Filipas Etmisovskis, kuris atvyko anksti, kad užsiimtų vietą aikštėje.

46 metų katalikas iš šalies pietinio regiono Dragis Bojadziskis taip pat nepraleido kartą gyvenime pasitaikančios progos.

„Mums, čionykščiams katalikų tikintiesiems, tai daug reiškia“, – naujienų agentūrai AFP sakė jis.

Skopjės vyskupas Kiro Stojanovas (Kiras Stojanovas) padėkojo popiežiui už apsilankymą susitikti su „maža katalikų bendruomene, gyvenančia diasporoje“.

Savo homilijoje popiežius sėmėsi įkvėpimo iš Motinos Teresės, kuri gimė 1910 metais Skopjėje, tuomet priklausiusioje Osmanų imperijai.

Anksčiau Pranciškus palaimino neturtinguosius ir pasimeldė prie garsiajai vienuolei, kuri 2016-aisiais buvo paskelbta šventąja, skirto paminklo.

„Ji tapo pamaldžiu neturtingųjų ir visų tų, kas alksta ir trokšta teisingumo, šauksmu“, – sakė popiežius, susitikęs su katalikų, ortodoksų, musulmonų, žydų ir metodistų lyderiais.

Motina Teresė gimė etninių albanų šeimoje. Nors daugumą savo gyvenimo ji paskyrė patiems neturtingiausiems Kolkatos Indijoje gyventojams, jos palikimas matomas ir jos gimtajame mieste – statulų, memorialų ir jos vardo gatvės pavidalu.

„Jūs teisėtai didžiuojatės šia nuostabia moterimi“, – anksčiau kalbėdamas politiniams lyderiams sakė Pranciškus.

Naujas pavadinimas

Šiaurės Makedonijos premjeras Zoranas Zajevas, vadovaujantis savo šalies siekiui įstoti į ES, sveikino popiežiaus raginimą siekti vienybės piktų politinių nesutarimų laikais.

„Man popiežiaus žinia yra ta, kad turėtume toliau statyti tiltus supratimui ir susitaikymui“, – sakė jis.

Pranciškus atvyko netrukus po to, kai Z. Zajevo vyriausybė pakeitė šalies pavadinimą iš „Makedonija“ į „Šiaurės Makedonija“, taip užbaigdama dešimtmečių senumo ginčą su kaimynine Graikija.

Šis žingsnis padėjo atverti kelią Skopjei stoti į NATO ir Europos Sąjungą, tačiau nepatiko kritikams, kurie pasijuto, tarsi iš jų būtų atimta nacionalinės tapatybės dalis.

Geresnis kunigas

Baigiantis popiežiaus vizitui Balkanuose buvo surengtas jo susitikimas su kunigais ir kitais sielovadininkais. Vienas graikų apeigų katalikų dvasininkas pasakė popiežiui, jog dėl to, kad turi šeimą, yra geresnis kunigas.

Graikų Apeigų Katalikų Bažnyčios Skopjėje kunigas Gocė Kostovas pasakė vieną iš sveikinimų Pranciškui. Ne taip kaip lotynų apeigų katalikų kunigams, graikų apeigų katalikų kunigams leidžiama būti vedusiems.

Šalia stovint žmonai Gabrielai, G. Kostovas sakė, kad yra tėvas savo šeimai ir parapijai, ir šie du dalykai vienas kitą papildo bei priartina prie tikėjimo.

Privalomo lotynų apeigų katalikų kunigų celibato klausimas turėtų būti iškeltas per vyskupų susitikimą spalio mėnesį dėl Amazonijos, kur labai trūksta kunigų.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Lietuvos nusikalstamumui – dar neregėtas teisėsaugos smūgis: paviešino, kaip gudriai grupuotės veikia šiais laikais (35)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Maudymosi sezoną upėse ir ežeruose jau galima pradėti: birželio orai džiugins, bet ne visą laiką (1)

Lietuvos upėse ir ežeruose paviršinė vandens temperatūra netoli kranto jau yra pasiekusi...

Gyvai / LKL pusfinalis: Panevėžio „Lietkabelis“ – Kauno „Žalgiris“ (26)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai turi galimybę jau ketvirtadienį žengti į „Betsafe– LKL “...

Mokslų daktarė išaiškino, kokia smidrų nauda mūsų organizmui ir kaip tinkamai juos reikia paruošti (11)

Nors lietuviai smidrus atrado pakankamai neseniai, tačiau kulinariniame meniu jie gyvuoja jau...

Neatsilaikė rusaitės kerams: „nuodų spintoje“ laikytas įrašas paviešintas Europai lemtingu metu (59)

Nelyginant perkūnas iš giedro dangaus į Austrijos vyriausybę trenkė kompromituojantis vaizdo...

Bakas praskleidė valstiečių sprendimų užkulisius: premjeras artimiausiu metu taip pat išreikš savo poziciją (139)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) per antrąjį prezidento...

Mėgėjų ringą palieka olimpinis prizininkas Petrauskas – bokso federacijai toks sprendimas netikėtas (4)

Lietuvos olimpinę šeimą palieka dar vienas prizininkas. Londono olimpiadoje bronzą iškovojęs 27...

Neseniai vaikelio susilaukusi Gerda Žemaitė švenčia gimtadienį: ryte sulaukė ypatingos sūnaus dovanos (11)

„TV pagalbos“ žvaigždė Gerda Žemaitė švenčia 38-ąjį gimtadienį. Balandžio 3-iąją...

Pardavėją papiktino motinos elgesys: aprėkė, kad nepardavė nealkoholinio vyno mažamečiui sūnui (2)

Ilgai galvojau, ar verta veltis į diskusijas su mūsų lietuvaičiais, kurie į paprastą klausimą...

„Ford“ atsakas pristatymų rinkai: siuntinius gabenantys begalviai robotai

Begalvis robotas automobilyje be vairuotojo. „Ford“ bando išspręsti tai, ką autonominių...