29 metų Lyra McKee, savo profesinėje veikloje daugiausiai dėmesio skyrusi neramiai Šiaurės Airijos istorijai, buvo nušauta į galvą praėjusį ketvirtadienį per riaušininkų ir policijos susirėmimus Londonderyje – antrame pagal dydį šios JK provincijos mieste.

Antradienį atsakomybę už žurnalistės nužudymą prisiėmė disidentų respublikonų grupuotė „Naujoji IRA“ („New IRA“). Tačiau ji atsiprašė L. McKee šeimos bei draugų, nurodžiusi, kad buvo taikytasi į policiją.

Šis nužudymas atgaivino baisius prisiminimus apie tris dešimtmečius Šiaurės Airiją krėtusį kruviną smurtą bei sulaukė visų politinių jėgų pasmerkimo kaimyninėje Airijos Respublikoje.

Dauningo gatvė trečiadienį paskelbė, kad Th. May dalyvaus žurnalistės laidotuvėse, todėl praleis savaitinį parlamento posėdį, kuriame atsako į įstatymų leidėjų klausimus.

L. McKee partnerė Sara Canning sakė, kad per atsisveikinimo ceremoniją Belfasto Šv. Onos katedroje bus „švenčiamas prabėgęs jos gyvenimas“.

L. McKee daugiausia rašė apie vadinamuosius paliaubų vaikus – kartą, užaugusią po to, kai 1998 metais buvo pasirašytas Didžiojo penktadienio taikos susitarimas, užbaigęs tris dešimtmečius vykusį kruviną konfliktą tarp airių katalikų ir britų protestantų bendruomenių, nusinešusį daugiau nei 3 500 gyvybių. Šis laikotarpis vadinamas „Neramumais“ (Troubles).

L. McKee taip pat buvo uoli LGBT teisių gynėja ir 2016-aisiais buvo įtraukta į žurnalo „Forbes“ sudaromą prestižinį kylančių žiniasklaidos žvaigždžių sąrašą „30 under 30“.

„Tokia šilta ir tyra širdis, ji buvo puikiausia klausytoja, žmogus, visada turėjęs laiko kitiems“, – rašoma žurnalistės šeimos išplatintame pareiškime.

„Ji buvo protinga, tvirtos valios moteris, aistringai tikėjusi įtrauktimi, teisingumu ir tiesa“, – priduriama jame.

L. McKee kolegė Susan McKay britų visuomeniniam transliuotojui BBC sakė, kad nužudyta žurnalistė buvo „visko, ką įkūnija „Naujoji IRA“, priešybė“.

S. Canning paprašė visų, dalyvausiančių laidotuvėse, ateiti į ceremoniją pasipuošus drabužiais su Hario Poterio ir „Marvel“ superherojų atvaizdais. L. McKee buvo didžiulė šių dviejų franšizių gerbėja.

Atsisveikinimo ceremonija, kurią tiesiogiai transliuos televizija, turėtų prasidėti apie 13 val. vietos (15 val. Lietuvos) laiku. Po jos įvyks privačios laidotuvės.

Beprasmis ir bergždžias aktas

Atsisveikinimo ceremonijoje dalyvaus ir Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney kartu su prezidentu Michaelu Higginsu.

Joje taip pat turėtų būti šešių pagrindinių Šiaurės Airijos partijų, bendru pareiškimu pasmerkusių L. McKee nužudymą, atstovai.

„Tai buvo beprasmis ir bergždžias aktas, skirtas sužlugdyti pažangą, pasiektą per pastaruosius 20 metų ir palaikomą daugelio žmonių“, – rašoma partijų pareiškime.

JK valstybės sekretorė Šiaurės Airijos reikalams Karen Bradley L. McKee pavadino „jauna, energinga moterimi, simbolizavusia naująją Šiaurės Airiją“.

„Geriausiai pagerbsime Lyrą užtikrindami, kad bus toliau dirbama dėl visos Šiaurės Airijos taikos“, – sakė ji parlamentarams antradienį.

L. McKee šeima pareiškė suprantanti pyktį dėl jos nužudymo, tačiau ragina visuomenę atsakyti su pozityvumu ir viltimi.

„Lyros atsakymas būtų paprastas – neapykantą ir netolerantiškumą galima įveikti tik meile, supratimu ir gerumu“, – pabrėžė žurnalistės artimieji.

„Niekas nenori smurto“

„Naujoji IRA“ pareiškė „visokeriopą ir nuoširdų atsiprašymą“ dėl žurnalistės mirties. Anot grupuotės pareiškimo, L. McKee buvo nušauta netyčia, kai „stovėjo greta priešo pajėgų“. Čia turima omenyje policija.

Ši grupuotė nori, kad Šiaurės Airija būtų prijungta prie Airijos Respublikos, tačiau atmeta galimybę šio tikslo siekti taikiomis politinėmis priemonėmis.

Airių respublikonų lyderiai pasmerkė „Naująją IRA“, o „Sinn Fein“ vadovė Mary Lou McDonald pareiškė, kad tai „mažytė, nereprezentatyvi grupė“, „dabar faktiškai kariaujanti su savo bendruomene“.

„Niekas Kregane (rajone, kur buvo nušauta L. McKee), Deryje ar kur nors kitur Airijoje nenori, kad konfliktas atsinaujintų“, – sakė ji BBC radijui.

Antradienį Šiaurės Airijos policija pranešė, kad dėl sąsajų su L. McKee nužudymu pagal Terorizmo įstatymą buvo sulaikyta 57 metų moteris.

Anksčiau buvo areštuoti du 17 ir 19 metų jaunuoliai, bet jie buvo paleisti nepareiškus jokių kaltinimų.

L. McKee buvo nužudyta po virtinės incidentų, kai pašto siuntose buvo rasta sprogmenų ir buvo susprogdintas vienas automobilis. Atsakomybę už tai taip pat prisiėmė „Naujoji IRA“.

Šie įvykiai pakurstė nuogąstavimus, kad politinė suirutė dėl „Brexit“, po kurio pasienyje tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos gali iškilti nauji kontrolės postai, gali suaktyvinti sukarintų organizacijų veiklą.