aA
Sheikh Hasina pirmadienį buvo prisaikdinta rekordinei ketvirtai kadencijai Bangladešo ministro pirmininko poste, bet triuškinamą jos rinkimų pergalę užtemdė kruvinas smurtas ir didelio masto rezultatų klastojimas.
Sheikh Hasina
© AP / Scanpix

Vadovaujant 71 metų Sh. Hasinai, šios 165 mln. gyventojų turinčios Pietų Azijos valstybės ekonomikos augimas buvo rekordinis, bet kritikai kaltino ją vis stiprėjančiu autoritariškumu.

Sh. Hasinos valdančioji Liaudies lyga (Awami League) ir jos sąjungininkai per gruodžio 30-osios rinkimus 300 vietų parlamente užsitikrino 288 vietas. Pagrindinė opozicinė jėga gavo vos septynias vietas parlamente.

Rinkimų kampanijos metu buvo masiškai areštuojami opozicijos aktyvistai bei kandidatai, o per rinkimus buvo reiškiami įtarimai dėl didelio masto rezultatų klastojimo, įskaitant daugkartinį balsavimą ir rinkėjų bauginimą.

Rinkimų dieną visoje šalyje žuvo 17 žmonių.

Europos Sąjunga paragino atlikti tyrimą dėl įtariamų pažeidimų ir nurodė, kad „reikšmingos kliūtys garbingam veikimo laukui... gadino rinkimų kampaniją ir balsavimą“.

Jungtinės Valstijos išreiškė susirūpinimą dėl „patikimų pranešimų apie puldinėjimą, bauginimą ir smurtą“.

Jungtinės Tautos penktadienį sakė, jog esama požymių, kad po rinkimų opozicijos atžvilgiu „vyko represijos“, įskaitant fizinius užpuolimus, savavališkus areštus, puldinėjimą, dingimą ir baudžiamųjų kaltinimų pateikimą.

Opozicija, kuri praėjusią savaitę boikotavo naujai išrinktų parlamentarų prisaikdinimo ceremoniją, reikalavo naujų rinkimų prižiūrint neutraliai laikinai vyriausybei, bet Sh. Hasina ir rinkimų komisija tai kategoriškai atmetė.

„Žmoniškumo motina“

Sh. Hasiną prezidentūros rūmuose prisaikdino prezidentas Abdul Hamidas. Taip pat buvo prisaikdintas 47 narių ministrų kabinetas, kuriame yra daug naujų veidų.

Sh. Hasinos šalininkai ją vadina Bangladešo „žmoniškumo motina“ – tokio titulo ji nusipelnė įleidusi į šalį šimtus tūkstančių rohinjų pabėgėlių, 2017 metais bėgusių nuo kariškių kampanijos kaimyniniame Mianmare.

Oponentai kaltina ją, kad ji, norėdama išsilaikyti valdžioje, 17-ai metų dėl politiškai motyvuotų kaltinimų įkalino savo nesutaikomą priešininkę Khaledą Zia, organizavo masinius areštus, be to, kaltina ją dėl žmonių dingimo ir drakoniškų įstatymų prieš spaudos laisvę.

1975 metų rugpjūtį, kai grupė karininkų nužudė jos tėvą, pirmąjį Bangladešo prezidentą Sheikhą Mujiburą Rahmaną, jo žmoną ir tris sūnus, Sh. Hasina buvo užsienyje.

Savo politinę karjerą ji pradėjo kaip liaudies didvyrė, 1981 metais grįžusi iš užsienio perimti Liaudies lygos pirmininko posto. Tuomet ji pradėjo ilgą kovą už demokratijos atkūrimą Bangladeše.

Sh. Hasina suvienijo jėgas su Kh. Zia vadovaujama Bangladešo nacionalistų partija (BNP), kad 1990 metais nušalintų karinį diktatorių Hussainą Muhammadą Ershadą, bet netrukus po to abi politikės susipyko ir buvo pramintos „kovojančiomis begumomis“.

Jų konkurencija Bangladešo politikoje dominuoja pastaruosius 30 metų.

Pirmą kartą Sh. Hasina premjere buvo išrinkta 1996-aisiais, bet pirmosios kadencijos metu jai buvo sunku išsiveržti iš tėvo šešėlio, ir 2001 metų rinkimus ji pralaimėjo.

Į valdžią ji sugrįžo didžiule persvara laimėjusi 2008 metų gruodžio rinkimus. Tai įvyko keli mėnesiai po to, kai kariškių remta tuometinė vyriausybė įkalino ją dėl kaltinimų korupcija.

Nuo tų rinkimų ji valdo be pertraukų. Nuo 2009-ųjų šalies ekonomika augo po daugiau kaip 6 proc. per metus. Bendrasis vidaus produktas (BVP) pernai augo 7,86 proc., o Sh. Hasina žadėjo pasiekti, kad šis skaičius būtų dviženklis.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (51)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (24)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Orai: šaltis parodys savo nagus (15)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Protiniai dantys: kam rauti būtina, o kas tai padaręs gali smarkiai pasigailėti

Vieni suaugę žmonės turi keturis protinius dantis , kitiems per visą gyvenimą jie taip ir...

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (66)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (518)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

Dvigubas karštakošio Gordono Ramsay gyvenimas: šis virtuvės šefas sudėtingesnė asmenybė, nei manėte (7)

Šiandien virtuvės šefai nebėra tik beveidžiai virtuvės gilumoje pasislėpę maisto gamintojai...

Paaiškėjo, kur pernai labiausiai brango būstas: Vilnius nėra lyderis (2)

Praėjusiais metais šalyje būstui įsigyti buvo išleista beveik 1,9 mlrd. eurų, arba 11,8 proc....

„Bloomberg“ gidas: ką toliau darys didžiausi pasaulio centriniai bankai? (1)

Centriniai bankai žengia į naujus metus, jausdami spaudimą iš investuotojų persvarstyti, kokio...

Galingai ir rezultatyviai rungtyniavęs Sabonis padėjo „Pacers“ susitvarkyti su „Hornets“ (2)

NBA pirmenybėse antrą pergalę per pastarąsias dvi paras iškovojo Indianos „Pacers“ (31-15)...