aA
Šešiems kinams pavyko išgyventi „Titaniko“ katastrofą, o po paros jie jau buvo ištrinti iš šios istorijos. 1912-ųjų balandžio 15-ąją lediniame Atlanto vandenyje nuskendusiame „Titanike“ buvo 2224 žmonės. Tik maždaug 700 iš jų pavyko išgyventi. Tačiau prabėgus daugiau nei šimtui metų šešių išgyvenusių žmonių istorija ir aplinkybės, kodėl ši istorija neiškilo viešumon, pradeda aiškėti tik dabar, rašo allthatsinteresting.com.
Titanikas
© AP / Scanpix

Daugiausia naujo dokumentinio filmo, pavadinto „The Six“ („Šešetas“), kuris turi pasirodyti 2018-ųjų pabaigoje, dėka pasaulis gali pagaliau išgirsti trijų kinų, išgyvenusių „Titaniko“ katastrofą ir niekuomet nesulaukusių pelnyto dėmesio, istoriją.

Lee Bing, Fang Lang, Chang Chip, Ah Lam, Chung Foo, Ling Hee, Lee Ling ir Len Lam keliavo trečiąja klase. Visų jų pavardės buvo surašytos viename biliete. Kinai dirbo tarp Kinijos ir Europos kursuojančiuose krovininiuose laivuose. Kaip daugelis trečiosios klasės keleivių, jie veikiausiai buvo nutarę Amerikoje pradėti naują gyvenimą.

Lee Ling ir Len Lam, kaip manoma, nuskendo, tačiau likę šeši išgyveno. Kai kurie įšoko į paskutinę iš laivo nuleistą gelbėjimosi valtį, kiti įsikibo vandenyje plūduriuojančių nuolaužų. Tačiau išsigelbėti buvo nelengva ir dėl dar vienos priežasties – jie buvo kinai.

Tikslių išsigelbėjimo detalių žinoma nedaug, tačiau, pasak vieno pasakojimo, į gelbėjimo valtyje, prie kurios priplaukė vienas iš išgyvenusiųjų, buvęs įgulos narys suabejojo, ar priimti kiną į valtį, tvirtindamas, kad „yra vertesnių išsigelbėjimo nei kažkoks japonas“. Kiti valtyje buvę išgyvenusieji įtikino išgelbėti skęstantįjį.

Dėl „Titaniko“ nelaimės galvas pametusi spauda itin noriai dėstė išgyvenusiųjų katastrofą ir joje žuvusių istorijas, tačiau tokia garbė buvo skirta tik nelaimingajame laive buvusiems amerikiečių ir britų keleiviams.

Apie šešis išgyvenusius kinus spaudoje buvo užsiminta tik bloguoju: jie buvo netgi šmeižiami ir kaltinami pasislėpę valtyje, kur jie buvo „aptikti prisirišę prie savo vietų“. Tokiems rasistiniams kaltinimams įrodymų nėra. Be to, vienas iš išsigelbėjusiųjų prisiminė, kad vienas kinas irklavo valtį „kaip didvyris“.

Kai šeši išgyvenę kinai po šios katastrofos atvyko į JAV, jų tikrai nelaukė toks šiltas susitikimas kaip kitų, išgyvenusių nelaimę. Kaip pažymi istorikas Stevenas Schwankertas, „šeši kinai išgyveno „Titaniko“ katastrofą, bet jau po paros jie buvo ištrinti iš šios istorijos“.

Kodėl taip nutiko?

Rasizmas kinų atžvilgiu JAV turi gilias šaknis, tačiau laikotarpiu prieš ir po „Titaniko“ nuskendimo jis ypač suklestėjo. Daugelis amerikiečių nerimavo dėl didėjančios kinų imigracijos ir to, kaip ji gali paveikti JAV politiką bei ekonomiką, todėl vyriausybė nustatė atvykstančių kinų kvotas.

1882-ųjų Kinų atskirties aktu kinų imigracija į Ameriką sustabdyta dešimčiai metų. Ji atsinaujino 1892-aisiais. 1902-aisiais kinų imigracija į šalį buvo atvirai paskelbta nelegalia – tai pirmas toks prieš visą grupę nukreiptas veiksmas JAV istorijoje. Iki pat 1943-ųjų (kai Antrojo pasaulinio karo metu Kinija kovojo Sąjungininkų pusėje) kinai negalėjo įgyti JAV pilietybės.

Stebuklingai išgyvenę vieną didžiausių šių laikų laivų katastrofų, šeši kinai buvo išvaryti iš Jungtinių Valstijų. Daugiau nei šimtmetį po šio įvykio buvo neaišku, kas jiems nutiko po to, kol istorikai nepradėjo aiškintis.

Tai buvo nelengva užduotis, ne tik todėl, kad prabėgo daugiau nei šimtas metų, bet ir todėl, kad „kinų genealogija yra nepaprastai sudėtingas dalykas, ypač susidūrus su dokumentais anglų kalba, pavyzdžiui, laivų įrašais, kuriuose pavardės dažnai būna užrašytos klaidingai“, – aiškina dokumentinio filmo „The Six“ režisierius Arthuras Jonesas.

Tačiau sunkaus istorikų ir tyrėjų darbo bei didelės kampanijos socialiniuose tinkluose dėka „The Six“ kūrėjai galėjo atsekti išgyvenusių kinų pėdsakus, kai jie, regis, pranyko iš istorijos. Kaip ir galima nuspėti, pėdsakai daugiausia veda į Kiniją. Visgi vienas kinas grįžo į JAV – šalį, kuri jį ištrynė iš istorijos.

Tačiau dabar atėjo metas iškelti faktus į dienos šviesą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Spartan“ gedimai – tik ledkalnio viršūnė: be šių veiksmų neišgelbės ir naujas lėktuvas

Gėda, absurdas, pinigų švaistymas. Tokie vertinimai ir pašaipos kaip keliauti pasipylė po to, kai...

Svarbus punktas, kurį pamirštama įtraukti į nuomos sutartį: pamiršę galite stipriai pasigailėti (6)

Vilnietis Tomas (vardas pakeistas – DELFI), po kelių mėnesių nuomojame bute susidūrė su...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (177)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Žymiam fotografui teko teisintis dėl žodžių apie asocialus: „niekas nepasikeis, kol jiems bus leidžiama daugintis“ (209)

„Niekas nepasikeis, kol tiems asocialams leidžiama daugintis. Jeigu galėčiau pakeisti, tai...

Streiką pradėjo didžiausia Lietuvos mokykla: situacijos įkaitais tapo vaikai (159)

Antradienį neterminuotą streiką pradėjusios didžiausios Lietuvos mokyklos streiko komitetas...

Visame pasaulyje sutriko „Facebook“ ir „Instagram“ veikla (124)

Visame pasaulyje sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla. Svetainės su...

Kad pavakarieniautų, vienu ypu perka 200 kiaušinių: mūsų gaili, lyg būtume nukankinti tėvai (15)

„Kai turi vieną vaiką, supranti, koks sunkus tavo gyvenimas. Viską sureikšmini, stengiesi, kad...

Dainininkės Romos Mačiulytės skriaudikas kalės ilgiau: skundas atsisuko prieš nuteistąjį (2)

Žinomos dainininkės Romos Mačiulytės skriaudikas Valerijus Simovičius užlipo ant grėblio....

Skvernelio reitingo paslaptis: surastas priešas ir galandami nauji ginklai (298)

Spalis Lietuvos Vyriausybei buvo tikrai karštas, bet ne dėl to, kad šiemet mūsų šalyje...

11 valandų operaciją po avarijos ištvėrusi 17-metė sveiksta – užsimojo grįžti į lenktynių trasą

Po siaubingos avarijos „Formulės 3“ lenktynėse Kinijoje išgyvenusi 17-metė Sophia Florsch...