„Sky News“ skelbia, kad įtariamo žudiko tiesioginė transliacija truko 17 minučių. Šokiruojančiame vaizdo įraše užfiksuota, kad jis pakartotinai šaudo netgi į gyvybės ženklų jau nerodančius kūnus.

News.sky.com pateikia dalies teroro išpuolio klostymosi eigą.

:: Šviesiaplaukis baltasis vyras važiuoja į „Masjid al Noor“ mečetę, fone groja muzika.

:: Jis eina keliu įėjimo link.

:: Lėtai priartėdamas prie mečetės durų, vyras išsitraukia ginklą ir nukreipia jį į stovinčius viduje.

:: Sukrečiančiame vaizdo įraše matyti, kaip užpuolikas šaudo koridoriuje, o tuomet pasuka į besimeldžiančiųjų pilną patalpą ir šaudo į juos.

:: Vien tik vienoje mečetės patalpoje buvo daugiau nei 10 kūnų.

:: Liudininkų teigimu, tarp taikinių buvo ir vien tik moterims skirta mečetės patalpa.

:: Užpuolikas grįžta į koridorių ir eina į pagrindinę mečetės patalpą. Keletas nuo jo bandančių pabėgti žmonių pašaunami ir nukrenta. Vienas vyras mėgina greitai prasmukti pro šaulį ir yra pašaunamas.

:: Užpuolikas šaudo daugybę kartų. Jis pakartotinai šauna į ant grindų gulinčius nejudančius kūnus.

:: Didelės patalpos kampuose matyti daugybė kūnų.

:: Po penkių šaudymo minučių užpuolikas grįžta į automobilį ir pasikeičia ginklą.

:: Tuomet jis grįžta į mečetę ir šaudo į gyvybes ženklus rodančius žmones.

:: Įraše matyti, kad ant juodo užpuoliko ginklo yra balti įrašai, įskaitant masinių žudikų pavardes.

:: Jis grįžta į automobilį ir nuvažiuoja.

:: Vaizdo įraše matyti, kaip nuvažiuodamas užpuolikas šaudo į stovinčius automobilius ir pastatą.

:: Šaulio automobilio gale matyti sudėti raudoni benzino kanistrai ir ginklai.

Per šią teroro ataką prieš dvi mečetes pietiniame Kraistčerčo mieste žuvo mažiausiai 49 žmonės, dar 48 buvo sužeisti.

Policija paragino visuomenę nesidalyti internete plintančia „itin sukrečiančia filmuota medžiaga“ iš išpuolio vietos, kurioje matyti, kaip užpuolikas iš arti šaudo į maldininkus.

„Primygtinai raginame, kad šia nuoroda nebūtų dalijamasi. Siekiame, kad visa filmuota medžiaga būtų pašalinta“, – sakoma Naujosios Zelandijos policijos žinutėje tviteryje.

AFP išanalizavo per srautinio siuntimo tarnybą „Facebook Live“ paskelbtos medžiagos kopiją, kurioje matyti švariai nusiskutęs baltasis vyras trumpais plaukais, atvažiuojantis prie „Masjid Al Noor“ („Šviesos mečetės“) Kraistčerčo centre, įeinantis į pastatą ir jame šaudantis.

Manifestas, kuriame išdėstomi atakos motyvai, penktadienį ryte buvo paskelbtas „Twitter“ paskyroje su tuo pačiu vardu ir atvaizdu kaip „Facebook“ paskyros, kurioje buvo transliuojama ataka.

Sąmokslo teorija

73 puslapių dokumente „Didysis pakeitimas“ („The Great Replacement“), sakoma, kad užpuolikas norėjo atakuoti musulmonus.

Manifesto pavadinimas yra toks pats kaip vienos Prancūzijoje atsiradusios sąmokslo teorijos, teigiančios, kad europiečių populiacijas jų tėvynėse išstumia didesniu gimstamumu pasižyminčios imigrantų grupės.

Manifeste užpuolikas save vadina Australijoje gimusiu 28 metų baltuoju iš neturtingos darbininkų klasės šeimos.

Jis sakė, kad tarp svarbių jo radikalizaciją nulėmusių veiksnių yra Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderės Marine Le Pen pralaimėjimas 2017 metų rinkimuose ir 11-metės Ebbos Akerlund žūtis per 2017 metų ataką Stokholme panaudojant sunkvežimį.

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas penktadienį patvirtino, kad „Masjid al Noor“ užpuolikas yra Australijos pilietis.

„Absoliučiai smerkiame ataką, kurią šiandien įvykdė ekstremistas, dešiniojo sparno smurtinis teroristas“, – spaudos konferencijoje sakė S. Morrisonas.

Anksčiau Naujosios Zelandijos policija nurodė sulaikiusi keturis asmenis – tris vyrus ir moterį, tačiau jų tapatybės neatskleidė. Pareigūnai pridūrė radę ir neutralizavę du savadarbius sprogstamuosius įtaisus.

Įrašo autentiškumas

Užpuoliko paskelbto įrašo autentiškumą AFP patvirtino skaitmeniniu tyrimu, įskaitant ekrano kopijų palyginimą su internete prieinamais tų pačių vietų atvaizdais. Tarp jų yra tvoros, pašto dėžės ir įėjimo į mečetę tarpdurio vaizdai.

Užpuoliko įraše mečetės viduje matyti specifinio rašto žalias kilimas, taip pat atitinkantis tos vietos vaizdus sistemoje „Google Maps“.

Užpuolikui važiuojant prie mečetės įraše taip pat girdisi palydovinės navigacijos garsai. AFP per „Google StreetView“ atsekė jo dviejų kilometrų maršrutą.

Automobilyje teroristas kalba tik retkarčiais, kaip atrodo, australišku akcentu.

Užrašas ant vaizdo medžiagoje matomo ginklo atitinka vaizdus „Twitter“ paskyroje tuo pačiu vardu, kuriuo paskelbtas manifestas.

Manifestas buvo paskutinė žinutė toje tviterio paskyroje prieš ją užblokuojant.

Ginklų su būdingais užrašais nuotraukos šioje „Twitter“ paskyroje buvo paskelbtos kovo 13 dieną.

Tai anglų ir keliomis Rytų Europos kalbomis užrašyti istorinių karinių veikėjų vardai – daugiausia europiečių, dalyvavusių kovose su Osmanų imperijos pajėgomis XV ir XVI amžiuose. Taip pat paminėti keli asmenys, dalyvavę Kryžiaus žygiuose, vykusiuose prieš kelis šimtmečius.

„Facebook“ paskyra, kurioje vyko transliacija, po atakos nebeprieinama. „Twitter“ paskyra tuo pačiu vardu buvo greit užblokuota.

AFP vaizdo medžiagą ir tviterio paskyros ekrano kopijas parsisiuntė prieš paskyras uždarant.