aA
Australas, penktadienį surengęs šaudynes dviejose mečetėse Naujojoje Zelandijoje, prieš ataką socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė rasistinį manifestą, o paskui tiesiogiai internetu ją transliavo, rodo naujienų agentūros AFP analizė.

„Sky News“ skelbia, kad įtariamo žudiko tiesioginė transliacija truko 17 minučių. Šokiruojančiame vaizdo įraše užfiksuota, kad jis pakartotinai šaudo netgi į gyvybės ženklų jau nerodančius kūnus.

News.sky.com pateikia dalies teroro išpuolio klostymosi eigą.

:: Šviesiaplaukis baltasis vyras važiuoja į „Masjid al Noor“ mečetę, fone groja muzika.

:: Jis eina keliu įėjimo link.

:: Lėtai priartėdamas prie mečetės durų, vyras išsitraukia ginklą ir nukreipia jį į stovinčius viduje.

:: Sukrečiančiame vaizdo įraše matyti, kaip užpuolikas šaudo koridoriuje, o tuomet pasuka į besimeldžiančiųjų pilną patalpą ir šaudo į juos.

:: Vien tik vienoje mečetės patalpoje buvo daugiau nei 10 kūnų.

:: Liudininkų teigimu, tarp taikinių buvo ir vien tik moterims skirta mečetės patalpa.

:: Užpuolikas grįžta į koridorių ir eina į pagrindinę mečetės patalpą. Keletas nuo jo bandančių pabėgti žmonių pašaunami ir nukrenta. Vienas vyras mėgina greitai prasmukti pro šaulį ir yra pašaunamas.

:: Užpuolikas šaudo daugybę kartų. Jis pakartotinai šauna į ant grindų gulinčius nejudančius kūnus.

:: Didelės patalpos kampuose matyti daugybė kūnų.

:: Po penkių šaudymo minučių užpuolikas grįžta į automobilį ir pasikeičia ginklą.

:: Tuomet jis grįžta į mečetę ir šaudo į gyvybes ženklus rodančius žmones.

:: Įraše matyti, kad ant juodo užpuoliko ginklo yra balti įrašai, įskaitant masinių žudikų pavardes.

:: Jis grįžta į automobilį ir nuvažiuoja.

:: Vaizdo įraše matyti, kaip nuvažiuodamas užpuolikas šaudo į stovinčius automobilius ir pastatą.

:: Šaulio automobilio gale matyti sudėti raudoni benzino kanistrai ir ginklai.

Per šią teroro ataką prieš dvi mečetes pietiniame Kraistčerčo mieste žuvo mažiausiai 49 žmonės, dar 48 buvo sužeisti.

Policija paragino visuomenę nesidalyti internete plintančia „itin sukrečiančia filmuota medžiaga“ iš išpuolio vietos, kurioje matyti, kaip užpuolikas iš arti šaudo į maldininkus.

„Primygtinai raginame, kad šia nuoroda nebūtų dalijamasi. Siekiame, kad visa filmuota medžiaga būtų pašalinta“, – sakoma Naujosios Zelandijos policijos žinutėje tviteryje.

AFP išanalizavo per srautinio siuntimo tarnybą „Facebook Live“ paskelbtos medžiagos kopiją, kurioje matyti švariai nusiskutęs baltasis vyras trumpais plaukais, atvažiuojantis prie „Masjid Al Noor“ („Šviesos mečetės“) Kraistčerčo centre, įeinantis į pastatą ir jame šaudantis.

Manifestas, kuriame išdėstomi atakos motyvai, penktadienį ryte buvo paskelbtas „Twitter“ paskyroje su tuo pačiu vardu ir atvaizdu kaip „Facebook“ paskyros, kurioje buvo transliuojama ataka.

Sąmokslo teorija

73 puslapių dokumente „Didysis pakeitimas“ („The Great Replacement“), sakoma, kad užpuolikas norėjo atakuoti musulmonus.

Manifesto pavadinimas yra toks pats kaip vienos Prancūzijoje atsiradusios sąmokslo teorijos, teigiančios, kad europiečių populiacijas jų tėvynėse išstumia didesniu gimstamumu pasižyminčios imigrantų grupės.

Manifeste užpuolikas save vadina Australijoje gimusiu 28 metų baltuoju iš neturtingos darbininkų klasės šeimos.

Jis sakė, kad tarp svarbių jo radikalizaciją nulėmusių veiksnių yra Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderės Marine Le Pen pralaimėjimas 2017 metų rinkimuose ir 11-metės Ebbos Akerlund žūtis per 2017 metų ataką Stokholme panaudojant sunkvežimį.

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas penktadienį patvirtino, kad „Masjid al Noor“ užpuolikas yra Australijos pilietis.

„Absoliučiai smerkiame ataką, kurią šiandien įvykdė ekstremistas, dešiniojo sparno smurtinis teroristas“, – spaudos konferencijoje sakė S. Morrisonas.

Anksčiau Naujosios Zelandijos policija nurodė sulaikiusi keturis asmenis – tris vyrus ir moterį, tačiau jų tapatybės neatskleidė. Pareigūnai pridūrė radę ir neutralizavę du savadarbius sprogstamuosius įtaisus.

Įrašo autentiškumas

Užpuoliko paskelbto įrašo autentiškumą AFP patvirtino skaitmeniniu tyrimu, įskaitant ekrano kopijų palyginimą su internete prieinamais tų pačių vietų atvaizdais. Tarp jų yra tvoros, pašto dėžės ir įėjimo į mečetę tarpdurio vaizdai.

Užpuoliko įraše mečetės viduje matyti specifinio rašto žalias kilimas, taip pat atitinkantis tos vietos vaizdus sistemoje „Google Maps“.

Užpuolikui važiuojant prie mečetės įraše taip pat girdisi palydovinės navigacijos garsai. AFP per „Google StreetView“ atsekė jo dviejų kilometrų maršrutą.

Automobilyje teroristas kalba tik retkarčiais, kaip atrodo, australišku akcentu.

Užrašas ant vaizdo medžiagoje matomo ginklo atitinka vaizdus „Twitter“ paskyroje tuo pačiu vardu, kuriuo paskelbtas manifestas.

Manifestas buvo paskutinė žinutė toje tviterio paskyroje prieš ją užblokuojant.

Ginklų su būdingais užrašais nuotraukos šioje „Twitter“ paskyroje buvo paskelbtos kovo 13 dieną.

Tai anglų ir keliomis Rytų Europos kalbomis užrašyti istorinių karinių veikėjų vardai – daugiausia europiečių, dalyvavusių kovose su Osmanų imperijos pajėgomis XV ir XVI amžiuose. Taip pat paminėti keli asmenys, dalyvavę Kryžiaus žygiuose, vykusiuose prieš kelis šimtmečius.

„Facebook“ paskyra, kurioje vyko transliacija, po atakos nebeprieinama. „Twitter“ paskyra tuo pačiu vardu buvo greit užblokuota.

AFP vaizdo medžiagą ir tviterio paskyros ekrano kopijas parsisiuntė prieš paskyras uždarant.

Išpuolis Naujojoje Zelandijoje
Karalienę „labai nuliūdino“ ataka Naujosios Zelandijos mečetėseKaralienė Elizabeth II, kuri yra Naujosios Zelandijos valstybės galva, pareiškė, kad ją „labai nuliūdino“ penktadienio ataka dviejose mečetėse, nusinešusi 49 žmonių gyvybes.„Mane labai nuliūdino pasibaisėtini įvykiai Kraistčerče... Šiuo tragišku metu galvoju apie visus Naujosios Zelandijos gyventojus ir meldžiuosi už juos“, – sakoma jos pareiškime.„Princas Philipas ir aš reiškiame užuojautą tų, kas neteko gyvybių, šeimoms ir draugams“, – sakė karalienė ir išreiškė pagarbą gelbėtojams bei savanoriams, kurie padeda sužeistiesiems.92 metų Elizabeth II – seniausias ir ilgiausiai valdantis dabartinis monarchas pasaulyje – neskaitant Jungtinės Karalystės, yra 15 valstybių, tarp jų Australijos, Kanados ir Naujosios Zelandijos, karalienė.
Pagrindinis įtariamasis – Brentonas Tarrantas iš AustralijosPagrindiniu šaudynių Naujosios Zelandijos mečetėse įtariamuoju žiniasklaidoje įvardijamas 28 metų amžiaus Brentonas Tarrantas iš Australijos.Kaip praneša „The Guardian“, jis tiesiogiai transliavo šaudynes socialiniame tinkle feisbuke, o dar prieš šaudynes socialiniame tinkle tviteryje buvo paskelbęs nuorodą į 74 puslapių apimties manifestą.Manifeste jis išdėstė savo motyvus, tarp kurių - „sukurti baimės atmosferą“ ir „kurstyti smurtą prieš musulmonus“.Manoma, kad manifestą parašė pats Australijos pilietis B. Tarrantas. Įtariamasis teigia, kad jį įkvėpė norvegas teroristas Andersas Breivikas. Dokumente pateikiama daug klausimų ir atsakymų.Pavyzdžiui, klausiama: „kas tu esi?“ ir atsakoma: „paprastas baltaodis vyras, 28 metų amžiaus. Gimęs Australijoje, mažas pajamas gaunančių darbininkų šeimoje“. Be kita ko, jis apibūdino save kaip „etnonacionalistą ir fašistą“.Įtariamasis taip pat teigė, kad Naujoji Zelandija nebuvo pirminis pasirinkimas išpuoliui, tvirtindamas, kad atvyko į šalį tik laikinam laikotarpiui. Apie išpuolio planavimą jis rašė: „Išpuolį pradėjau planuoti maždaug prieš dvejus metus, o išpuolį Kraistčerče – prieš tris mėnesius“. Vyras, neva, norėjo pasiųsti žinią, kad „niekur pasaulyje nėra saugu“.
Šaudynes Kraistčerče tirianti policija evakavo gyventojųNaujosios Zelandijos policija, tirianti penktadienį įvykdytą išpuolį prieš mečetes pietiniame Kraistčerčo mieste, evakavo žmones, gyvenančius šalia vieno namo Danidino mieste, anot pareigūnų, susijusio su šia ataka.Policija nurodė, kad namas mieste, esančiame maždaug už 350 km į pietus nuo Kraistčerčo, siejamas su šaudynėmis dviejose mečetėse, nusinešusiomis 49 žmonių gyvybes.„Dėl visa pikta buvo įvykdytos evakuacijos iš artimiausių namų“, - sakoma policijos pranešime. Daugiau detalių pareigūnai nepateikė.
Šaudynės Naujosios Zelandijos mečetėse sukėlė pasibaisėjimą pasaulyjeNaujojoje Zelandijoje penktadienį surengtas išpuolis prieš dvi mečetes, nusinešęs mažiausiai 49 žmonių gyvybes, sukėlė siaubą, pasibjaurėjimą ir sielvartą visame pasaulyje.Vienas iš užpuolikų – kaip manoma, ekstremistas iš Australijos – šios pražūtingos atakos vaizdą veikiausiai tiesiogiai transliavo.„Aišku, kad tai dabar tegali būti apibūdinta kaip teroristinė ataka“, – sakė premjerė Jacinda Ardern, kalbėdama apie „vieną tamsiausių dienų Naujajai Zelandijai“.Daugiau – čia.
R. T. Erdoganas: išpuoliai Naujojoje Zelandijoje – naujausias augančios islamofobijos pavyzdysTurkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasmerkė išpuolius dviejose mečetėse Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste, apibūdindamas juos kaip „naujausius didėjančio rasizmo ir islamofobijos pavyzdžius“. „Savo šalies vardu reiškiu užuojautą islamo pasauliui ir Naujosios Zelandijos žmonėms (...)“, – tviteryje rašė Turkijos prezidentas. Kiek anksčiau R. T. Erdogano atstovas Ibrahimas Kalinas pavadino tai „fašistine“ ataka, rodančia, kaip „antimusulmoniška retorika ir neapykanta priveda prie kruvinų išpuolių“.
Įtariamajam iškelti kaltinimai„Vienas asmuo, arti 30 metų, buvo apkaltintas žmogžudyste ir turėtų rytoj ryte pasirodyti Kraistčerčo teisme“, – nurodė Naujosios Zelandijos policijos komisaras Mike'as Bushas.Komisaras nenurodė, ar tas pats asmuo yra atsakingas už šaudynes abiejose užpultose mečetėse, iš kurių viena yra miesto centre, o kita – Linvudo priemiestyje.Anksčiau internetu atsakomybę už išpuolį prisiėmęs vyras teigė esąs 28 metų australas. Jis nurodė, kad šią ataką surengė dėl nusistatymo prieš imigrantus.Pasak komisaro, policija viename automobilyje rado du savadarbius sprogstamuosius įtaisus. M. Bushas sakė, kad vienas sprogmuo buvo neutralizuotas, o kitą šiuo metu stengiamasi padaryti nekenksmingą.
Lietuvos vadovai reiškia užuojautasLietuvos vadovai reiškia užuojautas dėl penktadienį Naujojoje Zelandijoje vykusių šaudynių, nusinešusių mažiausiai 40 gyvybių.Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė smerkianti „šį brutalų ir niekaip nepateisinamą smurtą“ ir reiškia paramą visiems Naujosios Zelandijos gyventojams.Savo ir Lietuvos žmonių vardu šalies vadovė palinkėjo stiprybės ir ištvermės aukų šeimoms bei artimiesiems, sveikatos sužeistiesiems, vienybės ir susitelkimo Naujajai Zelandijai šią sunkią akimirką.Premjeras Saulius Skvernelis taip pat pabrėžia, kad „protu nesuvokiamas, nepaaiškinamas brutalaus smurto protrūkis prieš paprastus ir nekaltus žmones negali būti niekaip pateisinamas“. Jis taip pat reiškia užuojautą aukų artimiesiems bei linki gijimo sužeistiesiems, taip pat „vienybės bei susitelkimo visai Naujosios Zelandijos tautai“.„Nekaltųjų kraujas negali būti liejamas tenkinant kažkieno ambicijas. Tai smerktina ir nežmoniška“, – užuojautoje sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Policija: aukų skaičius – 49Policijos komisaras Mike'as Bushas paskelbė, kad aukų skaičius išaugo iki 49.
Sukrečiantys liudininkų pasakojimai: meldžiausi, kad jam kuo greičiau baigtųsi šoviniaiVienas tikinčiųjų Mohanas Ibrahimas laikraščiui „New Zealand Herald“ kalbėjo apie „šoko momentą“. „Tada visi žmonės pradėjo bėgti“, – sakė jis. Kitas liudininkas Ahmadas al Mahmiudas teigė: „Nuaidėjo mažiausiai 50 šūvių, greitai vienas po kito. Galėjo būti ir šimtai“. Nepanoręs prisistatyti liudininkas CNN sakė, kad iš mečetės ištrūko išdaužęs langą. Vyras pasakoja, kad, prasidėjus šaudynėms, jis buvo tualete. „Jau norėjau eiti lauk iš tualeto, kai jie pradėjo šaudyti. Klausiau, kas vyksta, o jie vis šaudė. Neturėjau kito pasirinkimo – išdaužiau langą ir bėgau“, – pasakoja jis.Kitas liudininkas CNN pasakojo meldęsis, kad išpuolio vykdytojui „baigtųsi šoviniai“.„Meldžiausi, kad jam kuo greičiau baigtųsi šoviniai. Meldžiau Dievą, kad tam vyrukui baigtųsi šoviniai“, – teigia jis ir priduria savo akimis matęs, kaip šaudantysis tiesiai į krūtinę pašovė vieną vyrą.Mečetėje buvęs palestinietis, nenorėjęs viešinti savo vardo, sakė matęs į galvą pašautą vyrą.„Išgirdau tris greitus šūvius ir tuomet, maždaug po 10 sekundžių, (šūviai) vėl prasidėjo. (Ginklas) turėjo būti automatinis – niekas nebūtų galėjęs taip greitai spaudyti nuleistuko“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo vyras.„Tuomet žmonės pradėjo bėgti laukan. Kai kurie buvo apsipylę krauju“, – pridūrė jis. Vienas incidento liudininkas pasakojo portalui stuff.co.nz, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčia lauke ant tako.Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.„Ten visur buvo kūnų“, – nurodė jis.Vienas liudininkas pasakojo Naujosios Zelandijos radijui girdėjęs šūvius ir matęs ant žemės gulinčius keturis žmonės bei telkšančius kraujo klanus.
Kraistčerčo mokyklos uždaromos, vaikai evakuojami.
Lietuvos Užsienio reikalų ministras reiškia užuojautąUžsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasmerkė Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste įvykdytą teroristinį išpuolį, per kurį ginkluoti užpuolikai įsiveržė į dvi miesto mečetes ir ėmė šaudyti į susirinkusiuosius.Ministras palinkėjo stiprybės aukų artimiesiems šiuo sunkiu laikotarpiu, penktadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija.„Reiškiame gilią užuojautą aukų artimiesiems bei visiems šios tragedijos paliestiems žmonėms“, – „Twitter“ žinutėje rašė ministras L. Linkevičius.https://twitter.com/LinkeviciusL/status/1106427209504440321?ref_src=twsrc%5Etfw
Naujojoje Zelandijoje islamą išpažįsta tik maža dalis gyventojų. Iš viso čia yra apie 50 000 musulmonų, daugelis jų – imigrantai iš tokių šalių, kaip Pakistanas ar Bangladešas.
„Teroristiniam išpuoliui buvo gerai pasirengta“, – sakė premjerė Jacinda Arden. Spėjami užpuolikai nebuvo įtraukti į teroristų sąrašus.
Feisbukas pašalino vaizdo medžiagą, kurioje matyti, kaip vykdomos šaudynės. https://twitter.com/fbnewsroom/status/1106417244412624896?ref_src=twsrc%5Etfw
https://twitter.com/LAPDHQ/status/1106414899813453824?ref_src=twsrc%5Etfw
https://twitter.com/SkyNewsAust/status/1106433926082383873?ref_src=twsrc%5Etfw
Mečetes atakavęs „teroristas“ yra Australijos pilietisUžpuolikas, penktadienį nužudęs daug musulmonų maldininkų per šaudynes Naujosios Zelandijos mečetėse, yra ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas, turintis Australijos pilietybę, nurodė australų premjeras Scottas Morrisonas.Pasak S. Morrisono, šaudynes Kraistčerčo mieste surengė „ekstremistas, dešiniojo sparno smurtinis teroristas“, gimęs Australijoje ir turintis šios šalies pilietybę.Jis atsisakė suteikti išsamesnės informacijos ir sakė, kad tyrimui vadovauja Naujosios Zelandijos tarnybos.
Premjerė Jacinda Ardern pranešė, kad Kraistčerče žuvo 40 žmonių, dar apie 20 rimtai sužeisti, skelbia „Reuters“Anksčiau buvo pranešta, kad per išpuolį prieš dvi Kraistčerčo mečetes buvo nušauti mažiausiai devyni žmonės. Naujosios Zelandijos policija taip pat nurodė sulaikiusi keturis asmenis – tris vyrus ir moterį – bei neutralizavusi savadarbių sprogstamųjų į įtaisų.
Feisbukas pašalino vaizdo medžiagą, kurioje matyti, kaip vykdomos šaudynės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.5556

Top naujienos

Sąmokslų kūrėjai nerimsta: nors karantinas baigėsi, skelbia apie vergiją ir karą (332)

Kovo viduryje Lietuvoje įvestas karantinas, o birželio 17-ąją atšauktas. Ir nors netyla...

Ineta Stasiulytė: pavydas vyro buvusiajai – duobės sau kasimas (79)

Viena talentingiausių Lietuvos teatro, kino bei televizijos aktorė Ineta Stasiulytė , regis,...

Palangos poilsiautojų rankose – naujas desertas, dėl kurio pasaulis eina iš proto (118)

Palangos verslininkas Laurynas Rimavičius kiekvieną žiemą keliauja po skirtingas pasaulio vietas...

Natalija Bunkė – apie sudėtingą laiką, kai į ją aplinkiniai žiūrėjo su gailesčiu: atrodžiau nesveikai, tiek sverti negalima (151)

Nesibaigiantys koncertų užsakymai, namų dekoracijų gamyba, puoselėjama namų aplinka ir laukiamos...

Orai: prieš pat savaitgalį – malonūs pokyčiai (6)

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems žemesnio slėgio laukas. Dangų dengs nepastovus debesų sluoksnis....

Atsispyrę vilionėms Grigonis ir Lekavičius lieka „Žalgiryje“ (54)

Kauno „Žalgirio“ komanda išsaugojo du svarbius krepšininkus – artėjančiame sezone žalius...

Jurga Jurkevičienė

Laimingo gyvenimo formulė: be medikų, bet įsprausti į griežtą staltiesės ritmą spec. Delfi Plius iš Romos

Kaip lengva gyventi italams. Visas pasaulis jiems pavydi geros virtuvės. Bet aš pavydžiu ko kito. Ko?

LGBT spalvomis papuoštas BMW logotipas sukėlė audrą: bendrovė kalba apie lygybę, internautai tūžta (464)

Birželis visame pasaulyje oficialiai laikomas seksualinių mažumų ( LGBT ) bendruomenės mėnesiu....

Mokslininkai kovoja su laiku: įvardijo dar vieną faktorių, kuris skatina žmonių senėjimą (17)

Su senėjimu žmonija kovoja jau kelis šimtmečius. Jaunystės eliksyrai neveikia, aukos dievams...

„Rytui“ nugarą atsukęs Masiulis pasirinko „Lietkabelį“ (14)

Panevėžio „Lietkabelio“ komanda stiprina priekinę liniją pasirašydama vienerių metų...

|Maža didelių žinių kaina