aA
Metai po metų Izraelis tyliai vykdė oro antskrydžius prieš Irano taikinius Sirijoje. Šį sausį, įvykiams įgavus dramatišką posūkį, jis apie tai prabilo.
Izraelio aviacija Sirijoje atakavo Irano pajėgas
Izraelio aviacija Sirijoje atakavo Irano pajėgas
© Reuters / Scanpix

Sunerimęs, kad Jungtinėms Valstijoms planuojant išvesti pajėgas iš Sirijos atsivers kitas pažeidžiamas pasienis Irano ir jo patikėtinių atakoms, Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu keičia politiką, tuo siųsdamas aiškią žinią išorinei ir vidaus auditorijai kaip tik tuo metu, kai vyksta balandį vyksiančių parlamento rinkimų kampanija. Be to, tokia vykdoma politika didina riziką, jog regionas nugrims į naują karą.

„Tiesmukai prabildami apie atakas, izraeliečiai kartu provokuoja iraniečius užsiimti dar agresyvesnę poziciją“, - teigia tarptautinės krizių grupės Sirijos, Libano bei Irako projektų direktorius Heiko‘as Wimmenas.

Pavojinga naujoji Sirijos pilietinio karo fazė formuojasi tuo metu, kai pagrindinius mūšius keičia strateginės kovos dėl šalies ateities. Izraelis tikina esąs pasiryžęs neleisti Iranui ir jo sąjungininkui Libane veikiančiam „Hezbollah" judėjimui įkurti nuolatinę bazę Sirijoje ir mato tam atsiveriančias galimybes, nes Iranas šiuo metu yra susilpnintas JAV sankcijų. Analitikų nuomone, Iranas dabar, kai JAV planuoja trauktis iš Sirijos, taip pat mato progą plėsti savo įtaką.

Dar vienas tokio posūkio pavyzdį pasaulis matė praėjusią savaitę, kai Izraelio kariuomenė pranešė smogusi keliems Irano objektams Sirijoje, prieš tai atrėmusi iš Sirijos paleistą raketą. Didžiojoje Britanijoje įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) duomenimis, tarp 21 žuvusiųjų buvo 12 Irano kovotojų ir šeši Sirijos kariai.

Iranas sureagavo pareikšdamas, jog yra pasiruošęs kovai.

„Jeigu Izraelis imsis bent kokių priemonių naujam karui pakurstyti, tuomet kils karas, vedantis link jo sunaikinimo, - pusiau oficiali Irano studentų naujienų agentūra citavo Islamo revoliucinės gvardijos korpuso vadovo pavaduotojo brigados generolo Hosseino Salami‘io žodžius. – Mūsų strategija – nušluoti Izraelį iš politinės pasaulio geografijos ir panašu, kad iškreipta taktika, kurios griebiasi Izraelis, tokį scenarijų gali paversti tikrove“.

Chuckas Freilichas, buvęs Izraelio Nacionalinio saugumo patarėjo pavaduotojas, suabejojo Izraelio sprendimu atsisakyti savo dviprasmiškos politikos.

„Mūsų nuomone, mes darome tai, kas visiškai pagrįsta savigynos sumetimais, bet šiuo atveju mes skraidome po Sirijos oro erdvę lyg po savo, nė vienas režimas negali to sau leisti, - sakė Ch. Freilichas. – Be to, jeigu kalbame apie tai viešai, tik dar labiau apsunkiname situaciją. Tai žemina sirus“.

Sirijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Basharas al-Jaafaris per praėjusią savaitę vykusį Saugumo Tarybos susitikimą iškėlė atsakomojo smūgio galimybę, klausdamas, ar jo šalis turėtų pasinaudoti „savo teisėta savigynos teise ir atsakyti į Izraelio agresiją Damasko tarptautiniame oro uoste panašiais veiksmais Tel Avivo oro uoste?“

Izraelio aviacija Sirijoje atakavo Irano pajėgas. Vaizdas virš Damasko
Izraelio aviacija Sirijoje atakavo Irano pajėgas. Vaizdas virš Damasko
© AFP / Scanpix

Izraelis „šydą“ nuo savo operacijų Sirijoje nusprendė iš dalies praskleisti šių metų sausį.

Besitraukiantis karo vadas Gadis Eisenkotas leidiniui „The New York Times“ (NYT) sakė, kad per pastaruosius dvejus metus Sirijoje buvo smogta tūkstančiams Irano taikinių. O B. Netanyahu pareiškė, kad Izraelis smogęs šimtams taikinių, priklausančių Iranui ir „Hezbollah“, kurių kovotojai remia ir Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą.

Kai kuriais Izraelio pateikiamais duomenimis, per dvylika metų nuo paskutinių Izraelio ir „Hezbollah“ kovų, Libano grupuotė sukaupė 150 000 raketų arsenalą. Izraelio teigimu, nuolatinis Irano kariuomenės buvimas Sirijoje užtikrins Iranui nenutraukiamo ginklų perdavimo kanalą iš Teherano į Beirutą.

Izraelio vyriausybės atstovas spaudai atsisakė komentuoti dėl naujos atvirumo politikos.. Bet analitikai teigia, kad B. Netanyahu, kuris siekia penktosios kadencijos ir kuriam gresia kaltinimai korupcija, gali stengtis įtvirtinti savo kaip pajėgaus Izraelio saugumo interesų gynėjo reputaciją.

Benjaminas Netanyahu
Benjaminas Netanyahu
© AFP/Scanpix

Artėjantys rinkimai

Vis dėlto naujasis Izraelio daugiažodiškumas gali apsunkinti santykius ir su Rusija, kurios įsitraukimas į karą pakeitė įvykių eigą palankia B.Assadui kryptimi. Po pirmadienį smogto Izraelio smūgio, Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai sakė, kad Izraelis „ turi atsisakyti savavališkų smūgių praktikos“.

Buvęs Izraelio oro pajėgų vadas Amiras Eshelis, kuris atsistatydino 2017 metais, pirmadienį per saugumo konferenciją pareiškė, kad „vienintelė, kuri gali patraukti Iraną iš Sirijos, yra Rusija“ ir kad, Izraeliui plečiant ten savo operacijas, yra rizikų, jog rusai taip pat atsisuks prieš mus“.

Rusijos delegacija, lankydamasi Izraelyje šią savaitę, susitiko su šalies pareigūnais, tarp jų – ir su B. Netanyahu.

„B. Netanyahu yra apskaičiavęs ar apsiskaičiavęs, jog Iranas nesiims atsakomųjų priemonių prieš jo išpuolius Sirijoje, - sakė Fawazas Gergesas, Londono ekonomikos mokyklos tarptautinių santykių profesorius. – Lengvai galėčiau įsivaizduoti scenarijų, pagal kurį Iranas ar jo sąjungininkai atkeršys už Izraelio atakas, tuo pakurstydami didelio masto karą“.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Kartą lietuviai jau išgyveno pandemiją: tais metais tauta ėjo „išmirimo keliu“ (148)

Gyvenimas pandemijos sąlygomis nėra saldus: tą galėtų paliudyti ne tik šių dienų lietuviai,...

Vyraus debesuoti ir drėgni orai (7)

Lietuvos orams įtaką turės Šiaurės Europoje plačiai išsiskleidęs žemo atmosferos slėgio...

Koronavirusas vėl kerta darbo rinkai: auga prastovose esančiųjų darbuotojų skaičius (26)

Šalyje sparčiai augant koronavirusinės infekcijos susirgimų skaičiui, prastovose esančių...

Laukiamiausioje Čempionų lygos akistatoje – Messi ir „Barcelonos“ triumfas Turine (3)

UEFA Čempionų lygoje „Barcelona“ iškovojo antrą pergalę iš eilės. Katalonai trečiadienį...

Išgirdusi agresyvaus vėžio diagnozę vilnietė Ana jau laukėsi: buvo nusiteikusi blogiausiam (8)

Mažajai Arianai dar nėra nė metukų – neįtikėtinai ramiai ir viskuo besidominčiai mergaitei...

Giedraitis tritaškius metė pro šalį, tačiau „Baskonia“ šventė pergalę Ispanijoje (1)

Penktą pergalę Ispanijos ACB lygoje iškovojo Vitorijos „Baskonia“ (5-3). Roko Giedraičio ir...

Šimonytė įvardijo, kas ir kaip galėtų valdyti koronaviruso krizę: valdžia negalėjo atsipalaiduoti (411)

Buriamos centro dešinės koalicijos kandidatė į premjeres, Ingrida Šimonytė trečiadienį...

Verslininkų kovoje dėl milijonų – keisti sutapimai teisme (14)

Kol „ Arvi “ įkūrėjas Vidmantas Kučinskas sulaikytas Slovėnijoje, Lietuvoje tęsiasi jo...

|Maža didelių žinių kaina