Floridos Parklando mieste ginkluotas užpuolikas trečiadienį nušovė 17 žmonių Marjory Stoneman Douglas vidurinėje mokykloje. Pareigūnai sulaikė įtariamąjį, pirminiais duomenimis, tai - buvęs minėtos mokyklos auklėtinis, 19-metis Nicolas Cruzas, ginkluotas pusiau automatiniu šautuvu AR-15.

Pareigūnai teigia, kad įtariamasis anksčiau buvo pašalintas iš šios mokyklos už tam tikrus drausmės pažeidimus. Vis dėlto šis jaunuolis pastaruoju metu mokėsi kitoje šios apygardos valstybinėje mokykloje.

Teigiama, kad įtariamasis mokinius ir mokytojus iš klasių išviliojo pasinaudodamas priešgaisrine signalizacija.

„Nuskambėjo priešgaisrinės signalizacijos skambutis, ir visi pagalvojom, kad tai pratybos, nes anksčiau jau buvo priešgaisrinės pratybos“, – vienas neįvardytas moksleivis sakė televizijai „WSVN 7 News“.

„Galvojom, kad tai dar vienos pratybos, todėl rimtai nereagavom. Tuomet išgirdome poškėjimą iš kitapus mokyklos“, – pridūrė jis.

Po šaudynių, įvykdytų šv.Valentino dieną, įtariamasis buvo sulaikytas policijos kaimyniniame Koral Springso miestelyje ir išvežtas į ligoninę dėl lengvų sužeidimų, nurodė šerifas. Suimamas jis nesipriešino.

„Jau pradėjome gvildenti jo tinklalapius ir reikalus jo naudotuose socialiniuose tinkluose. Kai kurie dalykai ... yra labai, labai neraminantys“, – pabrėžė S. Israelis.

„Jeigu žmogus iš anksto nusiteikęs įvykdyti tokį šiurpų dalyką – eiti į mokyklą ir šaudyti žmones ... niekas ir jokia teisėsauga dėl to negali nieko padaryti“, – pridūrė šerifas.

S. Israelis nurodė, kad tarp aukų esama moksleivių ir suaugusiųjų. Dvylikos iš jų tapatybė jau nustatyta.

Pasak jo, dar mažiausiai 14 žmonių buvo išvežti į ligoninę ir du vėliau mirė nuo žaizdų. Šerifas pažymėjo, kad tarp žuvusiųjų buvo amerikietiškojo futbolo treneris, o vienas iš sužeistųjų yra šerifo pavaduotojo sūnus.

„Tai siaubinga diena Parklandui“, - sakė S. Israelis. Šis miestas, turintis apie 30 tūkst. gyventojų, yra maždaug už 80 km į šiaurę nuo Majamio.

Televizijos parodytuose vaizduose buvo matyti iš mokyklos, apsuptos iki dantų ginkluotų policijos pajėgų, išvedami moksleiviai ir šalimais stovinčios šarvuotos mašinos.

Vienas sužeistas asmuo matomas keliamas į greitosios pagalbos automobilį ant neštuvų.

Automatais ginkluoti ir neperšaunamas liemenes bei šalmus dėvintys pareigūnai buvo dislokuoti keliose vietose aplink mokyklą.

Sulaikomas įtariamasis šaudynėmis Floridos mokykloje.
Sulaikomas įtariamasis šaudynėmis Floridos mokykloje.
© Reuters / Scanpix

Kaimyninio Koral Springso policija ragino mokykloje esančius mokytojus ir moksleivius „likti užsibarikadavusius, kol policija jus pasieks“.

„Joks vaikas neturėtų jaustis nesaugus“

Baltieji rūmai nurodė, kad prezidentas Donaldas Trumpas informuotas apie šį incidentą.

„Prezidentui buvo pranešta apie šaudymą mokykloje Floridoje, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime. – Stebime padėtį. Mūsų mintys ir maldos su paveiktaisiais.“

„Mano maldos ir užuojauta – siaubingų šaudynių Floridoje aukų šeimoms, – D. Trumpas rašė savo tviterio žinutėje. – Amerikos mokykloje joks vaikas, mokytojas ar kas nors kitas neturėtų kada nors jaustis nesaugus.“

Šaudynės Floridos mokykloje: žuvo 17 žmonių, įtariamasis sulaikytas
© AFP / Scanpix

Marjory Stoneman Douglas vidurinė mokykla, priklausanti Brauardo apygardos valstybinių mokyklų rajonui, turi beveik 3 000 moksleivių, rodo 2014 metų duomenys.

Jau ne pirmos per šių metų pradžios šaudynės neabejotinai vėl atkreips dėmesį į Ameriką jau seniai krečiančią ginkluoto smurto bangą, iš dalies nulemtą didelio šaunamųjų ginklų prieinamumo. Šalyje per incidentus, susijusius su šaunamaisiais ginklais, kasmet žūva vidutiniškai 33 tūkst. žmonių.

Nuo 2013 metų sausio „šalies mokyklose buvo mažiausiai 283 šaudymo atvejai – vidutiniškai vienas šaudymas mokykloje per savaitę“, nurodė už griežtesnę ginklų kontrolę pasisakanti ne pelno organizacija „Everytown for Gun Safety“.

Nuo 2012 metų žudynių Sendi Huko pradinėje mokykloje Niutauno mieste Konektikuto valstijoje, per kurias buvo nušauti 20 vaikų ir šeši suaugusieji, daugelyje JAV mokyklų buvo įvestos perspėjimo procedūros ir rengiamos nepaprastųjų situacijų pratybos.

Jų tikslas – išmokyti moksleivius reaguoti į incidentus, kai į švietimo įstaigą įžengęs užpuolikas pradeda nesirinkdamas šaudyti.

Įtariamasis žudikas: kas jis?

Brauardo apygardos šerifas S. Israelis šaulį įvardijo kaip 19-metį Nikolas Cruzą, anksčiau lankiusį Marjory Stoneman Douglas mokyklą Parklando mieste ir pašalintą iš jos dėl „drausmės priežasčių“. Vis dėlto šis jaunuolis pastaruoju metu mokėsi kitoje šios apygardos valstybinėje mokykloje.

Kiti moksleiviai sakė, kad N. Cruzas buvo „neramaus būdo“.

Vienas užpultos mokyklos mokytojas sakė, kad klasės draugai anksčiau buvo sakę, kad N. Cruzsa gali būti pavojingas.

„Pernai mums buvo pranešta, kad jis nebuvo įleistas į mokyklos teritoriją su kuprine“, – matematikos mokytojas Jimas Gardas sakė dienraščiui „Miami Herald“.

„Praeitais metais buvo iškilę rūpesčių dėl jo grasinimų moksleiviams, ir, spėju, kad jis buvo išprašytas iš mokyklos“, – pridūrė pedagogas.

Teigiama, kad N. Cruzas tebesimokydamas toje mokykloje taip pat dalyvavo rezervo karininkų mokymo korpuso mokymų programoje jaunimui.

Vienas teisėsaugos šaltinis sakė televizijai „CBS News“, kad užpuolikas prieš pradėdamas šaudyti įjungė mokyklos priešgaisrinę signalizaciją, bet S. Israelis šios informacijos nepatvirtino.

Televizija CNN citavo vieną moksleivį, sakiusį, kad N. Krusas „visada nešiodavosi ginklą ir netgi jį demonstruodavo“.

„Visi galėjo nuspėti, kad įvyks ši beprotybė“, – pridūrė jis.

„Visi leidosi bėgti“

Ši ataka buvo vienas iš jau beveik dviejų dešimčių šaudymo incidentų, įvykusių JAV mokyklose nuo šių metų pradžios. Ji vėl atkreipė dėmesį į Ameriką jau seniai krečiančią ginkluoto smurto bangą, iš dalies nulemtą didelio šaunamųjų ginklų prieinamumo.

Šalyje per incidentus, susijusius su šaunamaisiais ginklais, kasmet žūva vidutiniškai 33 tūkst. žmonių.

Tačiau per trečiadienio vakarą surengtą spaudos konferenciją Floridos gubernatorius respublikonas Rickas Scottas, pavadinęs šias žudynes „tiesiog grynu blogiu“, atsisakė paskelbti kokių nors pareiškimų apie ginklų kontrolę.

„Yra laikas tęsti pokalbius, kaip per teisėsaugą, per psichikos sutrikimų (gydymo įstaigų) finansavimą galėtume užtikrinti, kad žmonės būtų saugūs – ir mes tai toliau darysime“, – tvirtino R. Scottas.

Per tą pačią spaudos konferenciją Floridos generalinė prokurorė Pam Bondi sakė, kad valstija padengs aukų laidojimo ir psichologinės pagalbos šią tragediją išgyvenusiems žmonėms išlaidas.

„Toliau dirbsime kartu kaip komanda, kaip šeima; mylėsime ir rūpinsime visomis šiomis aukomis ir jų šeimų nariais“, – teigė ji.

Parklando merė Christine Hunschofsky sakė CNN, kad kalbėjosi su keliais mokiniais, sukrėstais šaudynių, prasidėjusių po 14 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku.

„Jie buvo labai išsigandę, – sakė ji. – Ir beveik patyrę šoką, kai iš ten išėjo.“

Moksleiviai, daugelis iškėlę rankas, buvo vedami iš mokyklos iki dantų ginkluotų policininkų. Mokyklą buvo apsupusios policijos specialiosios pajėgos ir šarvuotosios mašinos.

Moksleivė Jeiella Dodoo sakė televizijai „CBS News“, kad ji kartu su kitais mokiniais ramiai evakavosi, kaip jie manė, per įprastas priešgaisrinės saugos pratybas.

„Įsijungė pavojaus signalas, todėl turėjome evakuotis iš klasių, – pasakojo ji. – Tuomet išgirdome šūvius.“

„Išgirdau apie šešis šūvius, – pridūrė mergina. – Tuomet keli žmonės pradėjo bėgti, ir tada visi pasileido bėgti, nes pagalvojom: „Jeigu tai tikra, tuomet tiesiog bėk.“

Mokytoja Melissa Falkowski pasakojo JAV televizijoms, kaip kartu su 19 moksleivių pasislėpė sandėliuke.

„Buvome ten turbūt 40 minučių. Buvom užsirakinę sandėliuke, kol SWAT (policijos specialiosios pajėgos) atėjo ir mus paėmė“, – ji sakė CNN.

Automatais ginkluoti ir neperšaunamas liemenes bei šalmus dėvintys pareigūnai buvo dislokuoti keliose vietose aplink mokyklą, turinčią beveik 3 000 moksleivių.

„Mums tai tiesiog šiurpi diena“, – sakė Brauardo apygardos mokyklų rajono vyresnysis inspektorius Robertas Runcie.

„Man labai liūdna, taip pat mūsų šeimai“, – naujienų agentūrai AFP sakė 61 metų Josephas Panikulangara, kurio 17-metė dukterėčia Dhiya lanko tą mokyklą.

Federalinis tyrimų biuras (FTB) nurodė padedantis vietos teisėsaugai.

Kai buvo paklausta apie saugumo priemones, Ch. Hunschofsky sakė, kad mokykloje visada budėdavo policininkas ir kad į šią įstaigą galima patekti tik pro „vienintelį įėjimą“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žudikų ir prievartautojų gauja, kuriai pakluso ne tik kaliniai, bet ir kalėjimo prižiūrėtojai (155)

Lietuvos kalėjimų sistemoje – precedento neturintis skandalas: į nusikalstamą susivienijimą...

Henry Kissingeris apie blogiausią scenarijų dėl Trumpo: alternatyva – labai nepatraukli (140)

Praėjus dienai po Helsinkyje įvykusio JAV ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo bei Vladimiro...

Neatpažįstamai pakeitė legendinę Lietuvos vietą: štai čia marozų tikrai nerasite (51)

„Marozų kurortas“ – tokia nemaloni etiketė nuo seno persekioja Palangą. Tai pastebintis...

Rusijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą Lietuvos prokurorams ir teisėjams atnaujinta 12:46 (143)

Rusija reiškia nepasitenkinimą Lietuvos prokuratūra , kuri už dalyvavimą nusikalstamuose Sausio...

Daržovių kainos šoktelėjo, bet jas gali numušti lenkai (18)

Ankstyvųjų daržovių derlius, pasak augintojų buvo prastas, tačiau vėlyvasis – teikia...

Apsilankymą kai kuriuose „Swedbank“ padaliniuose reikės suderinti telefonu – kitaip nepriims (163)

Komercinis bankas „Swedbank“ nuo rugpjūčio imasi naujovių – Pakruojyje ir Zarasuose...

Lietuvos jaunuoliai narkotikų bando prasimanyti neįprastu būdu – pradėti 129 tyrimai

Muitinės kriminalinė tarnyba per pusmetį pradėjo 129 ikiteisminius tyrimus dėl pašto siuntose į...

Andrius Užkalnis: kas atsitinka žmonėms nuo vaikų? (107)

Žinot tuos žmones, kurie, vos juos sutikus, pradeda stenėti: „tu nežinai, kaip brangiai kainuoja...

Įspėja saugotis: tokie meistrai renkasi vienišas moteris (36)

Darau namo renovaciją. Per pažįstamus radau gerą santechniką, bet pavardės nežinau. Jis...