Nuosprendį Salmai al Shehab už pagalbą disidentams, siekiantiems „trikdyti viešąją tvarką“ karalystėje, rugpjūčio 9 dieną paskelbė Saudo Arabijos apeliacinis teismas, rodo dokumentai.

Be to, nuosprendžiu S. al Shehab, Jungtinės Karalystės Lidso universiteto doktorantei ir dviejų vaikų motinai, taip pat buvo uždrausta dar 34 metus keliauti į užsienį.

Apie 2,6 tūkst. sekėjų „Twitter“ turinti S. al Shebab dažnai rašydavo apie moterų teises konservatyvioje musulmonų sunitų šalyje.

Nuosprendis paskelbtas naftos turtingos Persijos įlankos valstybės valdžiai tęsiant susidorojimą su žmogaus teisių aktyvistais. Daugeliui jų skiriamos laisvės atėmimo bausmės ir įvedami draudimai keliauti.

Be to, verdiktas paskelbtas praėjus mažiau nei mėnesiui po JAV prezidento Joe Bideno vizito Saudo Arabijoje. J. Bidenas buvo kritikuojamas dėl sprendimo nuvykti į karalystę, nepaisant tenykštės prastos žmogaus teisių padėties.

S. al Shehab buvo sulaikyta Saudo Arabijoje 2021 metų sausį, kai buvo išvykusi atostogų.

Birželį 34-erių moteriai buvo skirta šešerių metų nelaisvės bausmė, iš jų treji metai lygtinai, ir tokios pat trukmės draudimas keliauti. Tačiau šį mėnesį apeliacinis teismas bausmę sugriežtino.

Naujausią nuosprendį ji per 30 dienų gali apskųsti karalystės aukščiausiajam teismui, nurodoma teismo dokumentuose.

Londone įsikūrusi teisių gynimo grupė ALQST pasmerkė šį verdiktą ir pavadino jį „griežčiausia Saudo Arabijos valdžios kada nors skirta laisvės atėmimo bausme taikiai aktyvistei“.

„Šis pasibaisėtinas nuosprendis yra pasityčiojimas iš Saudo Arabijos valdžios teiginių apie moterų reformas ir teisinę sistemą“, – pabrėžė ALQST komunikacijos vadovė Lina al Hathloul.

Viena artima S. al Shehab draugė AFP su anonimiškumo sąlyga sakė: „Negalvojau, kad jos veikla „Twitter“ sukels jai kokių nors problemų, kol nenustebino jos suėmimas.“

Saudo Arabijos sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas, faktinis karalystės vadovas, giriamas dėl įvairių moterims palankių reformų – pavyzdžiui, jis panaikino draudimą vairuoti ir reikalavimą dėvėti galvos apdangalą.

Tačiau šios reformos lydimos moterų teisių aktyvistų persekiojimo, kuris yra platesnės kampanijos prieš kitamanius dalis.