Saudo Arabijos žiniasklaida teigia, kad karalystė gali paversti Katarą – kaimyną ir varžovą – sala.
© Vida Press

Ilgiau nei metus Saudo Arabijos vadovaujamas blokas boikotuoja Katarą, kaltindamas šią Persijos įlankos valstybę terorizmo finansavimu ir ne vien tuo. Tačiau laikas eina, o Kataras demonstruoja stebėtiną atsparumą tokioms ekonominėms priemonėms.

Dabar Saudo Arabija santykius su Kataru nori pakeisti dramatiškiau. Jei tikėsime vietinių naujienų agentūrų pranešimais, Saudo Arabija planuoja išilgai sienos su Kataru iškasti daugiau nei 3 km ilgio kanalą – ir transformuoti šį nediduką emiratą iš pusiasalio į salą.

Tai ambicinga idėja, kuri paverstų vieną iš simbolinių Vidurinių Rytų padalinimų geografine tikrove. Tačiau dar neaišku, ar toks kanalas bus kasamas – ar tai tik 2,6 milijonus katariečių turinti suneraminti propaganda.

Remiantis Makkah laikraščio pranešimu, projekto įgyvendinimo konkurse pakviestos dalyvauti penkios tarptautinės kompanijos, galutinė registravimosi data – pirmadienis.

Tada, pranešama, per 90 dienų valdžia paskelbs „Salwa Channel” statybos kontrakto laimėtoją; kanalo statyba turėtų būti įvykdyta per metus, laikraščiui teigė neįvardytas šaltinis.

Šio naujienos rodo, kad kanalo projektas juda į priekį. Prieš porą mėnesių internetinis laikraštis Sabq pranešė, kad kanalo išilgai sienos su Kataru planai tebelaukia Saudo Arabijos valdžios patvirtinimo.

Informavimo priemonės teigimu, kanalas turėtų būti 198 metrų pločio ir maždaug 40 metrų gylio, kad juo galėtų praplaukti laivai, o kadangi kanalas būtų iškastas už kilometro nuo sienos su Kataru, visas projektas būtų valdomas Saudo Arabijos. Planuojama projekto kaina – 2,8 mlrd. rialų (apie 642 milijonai eurų).

Nepaisant pranešimų apie įsibėgėjantį projektą, Saudo Arabijos valdžia viešai to nepatvirtino. Saudo Arabijos ambasada Vašingtone ir Rijade įsikūręs Tarptautinės komunikacijos centras į komentarų prašymus neatsakė.

Ne viena valstybinė naujienų tarnyba apie kanalą parengė savo reportažus. Įtakingas Saudo Arabijos politinis veikėjas Saud al-Qahtani, susijęs su kronpincu Mohammedu bin Salmanu, šią savaitę irgi pasakojo apie kanalą Twitteryje.

Tas pats patarėjas balandį paneigė prielaidą, kad kanalas pažeistų tarptautinę teisę, sakydamas, kad svarbu tik Saudo Arabijos suverenitetas šios teritorijos atžvilgiu.

Tačiau keletas analitikų abejoja, kad toks kanalas kada nors bus iškastas. Ali Shihabi, Vašingtone įsikūrusio Arabijos fondo įkūrėjas, sakė, kad pranešimai apie Salwa Channel tikriausiai tėra psichologinio karo priemonė. Net jei kanalas būtų pastatytas, jo prasmė nebūtų didelė, sakė jis.

„Iškasus kanalą, nauda būtų Katarui, nes būtų sukurtas „gynybinis griovys“, saugantis dabar sausumoje esančią ir Saudo Arabijai puikiausiai prieinamą sieną“, paaiškino Shihabi.

Brookings instituto žvalgybos projekto direktorius ir neseniai pasirodžiusios knygos „Kings and Presidents“ autorius Bruce'as Riedelis irgi mano, kad pranešimo tikslas buvo psichologiškai paveikti Kataro piliečius. Taktika „nepavyko“, pridūrė jis.

Vienintelė Kataro sausumos siena yra su Saudo Arabija ir ji užverta nuo pernai birželio. Balandį vietinė žiniasklaida pranešė, kad Saudo Arabijos sienos apsauga perėmė Salwa perėjos – vienintelio sausumos ryšio su Arabijos pusiasaliu – kontrolę. Tačiau jūros ir oro ryšius su išoriniu pasauliu Kataras išlaikė ir didžiąja dalimi atsispyrė Saudo Arabijos, JAE ir kitų finansiniam spaudimui.

Nepaisant akivaizdžių geopolitinių implikacijų, Makkah šią savaitę pranešė, kad kanalas – „turizmo atgaivinimo” dalis, padarant Saudo Arabijos pajūrį tinkamą jūriniams pasiplaukiojimams ir pajūrio poilsiaviečių statymui. Visgi, kituose pranešimuose užsimenama apie planus tarp kanalo ir Kataro sienos įsteigti Saudo Arabijos karines bazes ir branduolinių atliekų saugyklą.

Andreas Kriegas, Londono karališkojo koledžo gynybos studijų profesorius, Twitteryje rašė, kad kanalo kasimo idėją anksčiau buvo iškėlęs pats Kataras, bet atmetė ją dėl didelių kaštų.

Apibūdindamas Saudo Arabiją kaip „susiduriančią su finansiniais sunkumais“ A. Kriegas stebėjosi, kad ši šalis norėtų „išleisti tokius pinigus PR kampanijai.”

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus (4)

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Netikėtas inspektorių reidas prekybos centre: svorį ant pakuotės atitiko ne visos prekės

Vasarą galima pavadinti tikru ledų karštinės sezonu. Tačiau ar tikrai nusipirkus tam tikro...

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (317)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Užkalnis. Kodėl gyvename blogai? Nes turime per daug atostogų ir laisvų dienų (643)

Palaukit, apie ką aš čia vėl? Apie tą patį: kad turime Lietuvoje viską, ko nusipelnome, ir dar...

Ulevičius: Palangoje sustabdytas „Cadillac“ – ne Karbauskio patikslinta 00.20 (347)

Ketvirtadienio vakarą naujienų portalas lrytas.lt paskelbė, kad Palangos prieigose vykdyto...

Po dailidžių ir studentų sviesto iššūkio „Žalgirio“ treneris prabilo apie būtinas permainas (15)

5 tūkst. gyventojų neturinčio Klaksviko (Farerų salos) futbolininkai nepasimetė šimtą kartų...

Karolina Meschino prakalbo apie siaubingus kompleksus, kurie kamuoja nuo pat vaikystės: rengėsi net tėčio drabužiais (127)

Kompleksų, ko gero, turi kiekvienas žmogus – net ir žvaigždės prisipažįsta, kad vienu ar kitu...

Ginekologė įspėja neprisižaisti: įvardijo pačią nepatikimiausią priemonę nuo nėštumo (58)

Nors rinkoje apstu įvairių priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ne visi linkę jomis...

Alikantėje įstrigę lietuviai kelias valandas duso lėktuve (44)

Ketvirtadienio popietę iš Alikantės į Kauną turėjęs skristi „Ryanair“ oro linijų...

Kaip aš sužinojau, kad mano vyras vedė kitą moterį (11)

Yve Gibney, nacionalinės sveikatos tarnybos medicinos sesuo iš Mersisaido, buvo laimingai...