aA
Turkijoje naktį iš penktadienio į šeštadienį bandytas įvykdyti karinis perversmas Turkijos valdžios skelbiamas žlugusiu, nors situacija lieka labai įtempta. Naujausiais duomenimis žuvo 256 žmonės.
Perversmas Turkijoje
© Reuters/Scanpix

Skelbiama apie mažiausiai 256 žuvusius žmones, kai žmonės išėjo į gatves bandydami sustabdyti perversmą. Dar apie 1440 žmonių yra sužeista.

Turkijos prezidentas Recepas Tayipas Erdoganas bandymą įvykdyti perversmą pavadino išdavyste. Anksčiau perversmo organizavimu jis apkaltino ir „paralelines struktūras". Anksčiau jis taip vadino JAV gyvenančio dvasininko Fethullah Guleno vadovaujamą judėjimą.

Preliminariais duomenimis, pučą įgyvendinti bandė dalis ginkluotųjų pajėgų. Ankaroje ir Stambule aidėjo šūviai, gatvėse buvo išvaryta sunkioji technika, aidėjo sprogimai prie parlamento.

Šeštadienį ryte paskelbta apie 2839 sulaikytų karių. Paskelbtos nuotraukos parodė tuzinus karių, pakeltomis rankomis besitraukiančių nuo tankų ant vieno iš tiltų Stambule virš Bosforo.

Įvykiai prasidėjo penktadienį, kai tankai ir kita sunkioji technika užėmė pozicijas ant pagrindinių tiltų Stambule. Kariai buvo matomi gatvėse, o Ankaroje nufilmuoti kariniai sraigtasparniai. Neilgai trukus viena karinių pajėgų grupuotė paskelbė pranešimą apie valdžią perimančią „taikos tarybą", kuri skelbia komendanto valandą ir karo padėtį.

Grupė pareiškė, kad ji siekia užtikrinti konstitucinę tvarką ir demokratiją, žmogaus teises ir laisves.

Valdžią perimti bandžiusi grupuotė pareiškė, kad dabartinė vyriausybė griauna demokratiją ir sekuliarių įstatymų viršenybę.

Prezidentas R.T. Erdoganas nepavykusio pučo metu atostogavo Marmaryje. Su visuomene jis susisiekė per „FaceTime" mobiliuoju telefonu ir paragino žmones eiti į gatves bei priešintis pučui.

Iš Marmario R.T. Erdoganas skubiai išskrido į Stambulą ir pranešė, esą Marmaris buvo apšaudytas po to, kai jis paliko kurortinę zoną.

Premjeras Binali Yildirimas nurodė likviduoti vieną orlaivį, kurį naudojo pučo organizatoriai.

Pagrindinis Turkijos ginkluotųjų pajėgų vadas Hulusi Akaras pučo organizatorių buvo paimtas į nelaisvę, bet vėliau paleistas.

Ankaroje buvo atakuotas parlamentas ir prezidento rūmai. Bent vienas sprogmuo pataikė į parlamentą, parlamentarai tuo metu slėpėsi pastato viduje. Šūviai buvo girdimi Stambulo policijos vadavietėje, buvo dislokuoti tankai prie Stambulo oro uosto.

Pučo organizatoriai buvo užėmę ir CNN Turk redakciją, todėl transliacijos nutrūko.

Daug žmonių atsiliepė į R.T. Erdogano kvietimą išeiti į gatves. Per šiuo susidūrimus žuvo apie 90 žmonių.

- Turkijos prezidentui lojalios ginkluotosios pajėgos pranešė, kad pučas žlugo.

- Turkijos kariuomenės grupė penktadienį užėmė valstybinę televiziją, per kurią paskelbė, kad perima valdžią.

- Ginkluotosios pajėgos užblokavo eismą per du svarbiausius Stambulo tiltus, jungiančius jo europinę ir azijinę dalis.

- Virš Ankaros ir Stambulo skraidė naikintuvai ir sraigtasparniai.

- Keliai į Atatiurko oro uostą buvo užblokuoti, visi šalies oro uostai uždaryti.

- Per šiuos neramumus žuvo mažiausiai 161 žmogus, daugiau nei 1000 sužeista. Suimti 2839 maištininkai.

- Prezidentas Recepas Tayipas Erdoganas pučą pavadino išdavyste.

- Pučą įgyvendinti bandžiusi frakcija paskelbė ketinanti tęsti savo kovą.

Karinis perversmas Turkijoje
https://twitter.com/Josiensor/status/754400227038199810
Turkijoje ir toliau vyksta taikios demonstracijos. https://twitter.com/nblaser18/status/754403166838484992
F. Isik'as: grėsmė vis dar reali Gynybos ministras  Fikri Isik'as susirinkusiai miniai sakė, kad Turkijoje nebėra teritorijos, kuri  nebūtų oficialios valdžios rankose, tačiau dar anksti sakyti, kad perversmo grėsmė visiškai eliminuota.  
Turkijos premjeras ragina pasilikti gatvėse Turkijos premjeras Binalis Yildrimas. paragino visus, palaikančius vyriausybę,  pasilikti gatvėse, nes „įvykiai dar nesibaigė“. 
Graikijoje dirbantis žurnalistas teigia, kad Graikija svarstys prieglobsčio suteikimą ir nėra jokio susitarimo apie šių asmenų ekstradiciją. https://twitter.com/g_christides/status/754350159610404864
Prieštaringa informacija apie 8 Graikijoje prieglobsčio pasiprašiusius karius Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlut'as Cavusogl'as teigė, kad 8 kariai, kurie nusileido Graikijoje ir prašėsi prieglobsčio, bus ekstradikuoti. Apie tai užsienio reikalų ministras paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“, taip pat skelbiama, kad tokią informaciją jam perdavė Graikijos užsienio reikalų ministras Nikos Kotzias, tačiau Graikijoje dirbantis žurnalistas teigia, kad Graikija svarstys prieglobsčio suteikimą ir nėra jokio susitarimo apie šių asmenų ekstradikciją. https://twitter.com/MevlutCavusoglu/status/754334734252138496
Ankaroje žmonės švenčia nepavykusį perversmą „The Guardian“ žurnalistas Kareem'as Shaheen'as praneša, kad Ankaroje daugybė žmonių švenčia nepavykusį perversmą, tačiau policijos pareigūnai ir prezidento valdžiai ištikimi kariniai daliniai pasiruošę provokacijoms ir naujiems išpuoliams, nepaisant vyraujančios džiaugsmingos atmosferos. https://twitter.com/kshaheen/status/754332490127507457
Turkijos parlamentas susirinko į neeilinę sesiją Turkijos parlamentas susirinko skubiam posėdžiui po nepavykusio kariuomenės perversmo. Turkijos naujienų agentūra Anadol praneša, kad abi pusės pateiks bendrą pareiškimą apie šios nakties įvykius. https://twitter.com/anadoluagency/status/754324409465405441
 B. Obama šaukia Nacionalinės saugumo tarybos posėdį Po naktį kariškių Turkijoje surengto bandymo įvykdyti perversmą, JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį šaukia savo Nacionalinės saugumo tarybos posėdį.„Prezidentas surengs susitikimą su savo nacionalinio saugumo ir platesnės užsienio politikos komanda, kad ši pateiktų jam naujausią informaciją apie padėtį Turkijoje,“ – pareiškė Baltieji Rūmai.Sužlugdžiusi nepatenkintų kareivių bandymą, per kurį žuvo daugiau kaip 250 žmonių, atimti valdžią iš prezidento Recepo Tayyipo Erdogano, Turkijos valdžia teigia šeštadienį susigrąžinusi šalies kontrolę. 
Patikslintas žuvusiųjų skaičius Naujausiais duomenimis žuvusiųjų skaičius pasiekė 256 žmones. 
Turkijos kariuomenė uždarė oro erdvę apie Indžirliko bazęTurkijos kariuomenė uždarė oro erdvę apie Irdžiliko karinę oro bazę pietų Turkijoje. Dėl tokio sprendimo JAV teks nutraukti iš šios bazės vykdytas misijas prieš teroristinės organizacijos „Islamo valstybė“ taikinius, CNN sako JAV gynybos pareigūnas.Amerikiečiams apie uždarytą oro erdvę pranešė Turkijos pareigūnai. Skelbiama, kad tokia padėtis galios tol, kol po bandymo nuversti šalies valdžią situacija taps 100 proc. kontroliuojama, teigia atstovas.Anot Turkijos karinių pareigūnų, šiuo metu pagrindinė užduotis – užtikrinti, kad visi iki vieno Turkijos karinių oro pajėgų elementai atidurtų valdžiai lojalių pajėgų rankose. Penktadienį vieną lėktuvą buvo perėmę maištininkai.Bus taikoma viena išimtis: amerikiečių lėktuvai, kurie misijas pradėjo prieš uždarant oro erdvę, galės sugrįžti ir nusileisti Indžirlike. Pareigūno teigimu, kol kas neaišku, kiek ilgai oro erdvė bazės teritorijoje bus uždaryta.
JAV prašo Turkijos pateikti F. Guleno sąsajos su puču įrodymųJAV valstybės sekretorius Johnas Kerry šeštadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos padės Turkijai tirti sužlugdytą pučą ir prašė Ankaros pasidalinti bet kokiais įkalčiais prieš JAV gyvenantį opozicijos veikėją Fethullah Guleną.Kalbėdamas Liuksemburge J. Kerry pažymėjo, kad kol kas Vašingtonas nėra gavęs oficialaus prašymo išduoti šį turkų dvasininką, bet pridūrė: „Mes tikrai manome, kad bus klausimų iškelta apie poną Guleną“.Turkijos prezidentas Recepas Tayipas Erdoganas yra pareiškęs, kad už perversmo stovi šis musulmonų dvasininkas, gyvenantis JAV nedideliame miestelyje Pokono kalnuose Pensilvanijos valstijoje.Pats F. Gulenas neigia prisidėjęs prie bandymo surengti perversmą Turkijoje, kurį „griežčiausiai“ pasmerkė.„Per pastaruosius penkis dešimtmečius nukentėjau per daugybę karinių perversmų, todėl kaltinimai, kad esu kaip nors susijęs su tokiu bandymu, mane ypač žeidžia. Kategoriškai neigiu tokius kaltinimus“, – pareiškė jis naktį išplatintame trumpame pranešime.„Griežčiausiai smerkiu kariškių bandymą surengti perversmą Turkijoje“, – nurodoma jo vos dviejų pastraipų pranešime.„Vyriausybė į valdžią turėtų eiti per laisvus ir sąžiningus rinkimus, o ne jėga.“„Meldžiuosi už Turkiją, už Turkijos piliečius ir visus šiuo metu esančius Turkijoje, ir tikiuosi, kad ši padėtis bus taikiai ir greitai išspręsta.“75 metų F. Gulenas kadaise buvo artimas R.T. Erdogano sąjungininkas, tačiau jų keliai išsiskyrė, kai R.T. Erdoganui kilo įtarimų dėl F. Guleno judėjimo „Hizmet“ ir jo įtakos Turkijos visuomenėje, įskaitant žiniasklaidą, policiją ir teismų sistemą.Į JAV dvasininkas persikėlė 1999 metais, prieš tai, kai buvo apkaltintas tėvynės išdavimu savo gimtojoje šalyje.
NATO vadovas socialiniame tinkle pasveikino Turkijos žmones „Aš sveikinu stiprų žmonių ir politinių partijų demokratijos ir demokratiškai išrinktos Turkijos valdžios palaikymą“ ,- savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje rašė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. https://twitter.com/jensstoltenberg/status/754251335533486080
Atleisti teisėjai Turkijos naujienų agentūra Anadolu praneša, kad visoje šalyje šeštadienį buvo atleisti 2,745 teisėjai, toks sprendimas priimtas dėl šių asmenų galimų ryšių su Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdoğano perversmu organizavimu kaltinamu dvasininku Fethullahu Gulenu. 
Turkijos premjeras: šalies valdžia po bandymų ją nuversti svarstys galimybę taikyti mirties bausmę„Po bandymų Turkijoje atlikti karinį perversmą, maištininkų vykdytą naktį, žuvo 161 žmogus, dar 1 tūkst. 440 buvo sužeisti - jeigu neskaičiuosime sužeistų perversmo šalininkų“, - kalbėjo vyriausybės vadovas ir pridūrė, kad jau suimti 2 tūkst. 839 kariškiai.
NATO vadovas sveikina turkus, taip stipriai palaikiusius demokratijąNATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas šeštadienį pasveikino turkus, per naktį atlikusius itin svarbų vaidmenį, kuris padėjo sutramdyti pučą prieš prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą.„Aš sveikinu stiprų palaikymą, kurį parodė žmonės ir visos politinės partijos demokratijai ir demokratiškai išrinktai Turkijos vyriausybei“, – parašė J. Stoltenbergas socialiniame tinkle „Twitter“.
Turkijoje paskelbtas pavojus sienų perėjose, oro uostuoseTurkijos valdžia paskelbė pavojų sienų perėjose ir oro uostuose, nes gauta informacijos, kad Fethullah Guleno judėjimo nariai, tarp kurių yra ir žurnalistų, gali mėginti išvykti iš šalies po naktinio karinio pučo.Pranešime nurodoma, kad tokie planai buvo atskleisi, aptikus sąrašus, kuriuose išvardinti vadai ir jų pavaduotojai, kurie turėtų eiti pareigas karinės padėties atveju, jei pučas pavyktų.Ginkluotųjų pajėgų generaliniam štabui lakinai vadovaujantis generolas Umitas Dundaras šeštadienį sakė, kad kariškiai yra pasiryžę imtis veiksmų prieš šio judėjimo narius; F.Gulenas, musulmonų dvasininkas gyvena tremtyje Pensilvanijoije, JAV.
Maištininkai Turkijoje užgrobė fregatą, įkaitu paėmė Turkijos karinių jūrų pajėgų vadąKarinio valdžios perversmo dalyviai Turkijoje tvirtina įkaitais paėmę Turkijos karinių jūrų pajėgų vadą, skelbia dienraštis „Daily Sabath“, remdamasis Graikijos gynybos ministerijos šaltiniais, praneša meduza.io.Daugiau skaitykite ČIA. 
Turkijos premjeras: padėtis visiškai kontroliuojamaTurkijos ministras pirmininkas Binali Yildirimas šeštadienį paskelbė, kad padėtis šioje šalyje yra „visiškai kontroliuojama“, sužlugdžius karinį pučą, kuriuo siekta nuversti jo vadovaujamą vyriausybę.„Padėtis visiškai kontroliuojama“,– sakė B.Yildirimas Ankaroje, greta jo buvo teisingumo ir vidaus reikalų ministrai ir aukščiausiojo rango generolas.Jis dar nurodė, kad per šį pučą žuvo 161 žmogus, sulaikyti 2839 kariškiai, įtariami sąsaja su puču.Pavadinęs pučą „juoda dėme“ Turkijos demokratijoje. B.Yildirimas pažymėjo, kad sužeistųjų yra 1440.Jis pabrėžė, kad į minimą skaičių 161 neįtraukti žuvę perversmininkai. Anksčiau buvo skelbta, kad žuvo 104 pučistai.
Graikijoje nutūpė turkų karo sraigtasparnis Vienam Turkijos kariniam sraigtasparniui nutūpus Graikijoje, jame buvę aštuoni turkai pasipašė politinio prieglobsčio, pranešė šeštadienį graikų policija.Sraigtasparnis „Black Hawk“, paskelbęs nelaimės signalą, nutūpė Aleksandrupolio oro uoste šalies šiaurėje.Septyni iš atskridusiųjų vilkėjo karines uniformas, manoma, kad jie buvo susiję su Turkijoje surengtu puču, nurodė televizija ERT.
Vokietijos vyriausybė paragino gerbti demokratinę santvarką TurkijojeVokietijos ministrų kabinetas paragino gerbti demokratiškai išrinktą Turkijos valdžią. Tokia informacija pateikiama šalies vyriausybės oficialiojoje svetainėje."Būtina gerbti demokratinę tvarką Turkijoje", - nurodomi dokumente oficialaus vokiečių vyriausybės atstovo spaudai Steffeno Seiberto žodžiai.Savo "Twitter" paskyroje S. Seibertas taip pat rašė, kad susidariusios sudėtingos situacijos metu būtina pirmiausia ginti žmonių gyvybes.
B. Obama: Turkijoje visos partijos turi remti Erdogano vyriausybęJAV prezidentas Barackas Obama penktadienį paragino visas partijas Turkijoje palaikyti demokratiškai išrinkto prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybę, kurią mėgina nuversti kariškiai.Po susitikimo su nacionalinio saugumo patarėjais paskelbtame pranešime B.Obama paragino visus Turkijoje būti santūrius, vengti smurto ir kraujo liejimo.JAV prezidentas aptarė Turkijos įvykius su valstybės sekretoriumi Johno Kerry, kuris lankosi Maskvoje ir kalbasi su aukšto rango Rusijos pareigūnais apie padėtį Sirijoje.Savo pareiškime J.Kerry nurodė, kad JAV „su didžiausiu susirūpinimu“ stebi „labai nestabilią situaciją“ Turkijoje.
Nukauti 104 pučistaiStengiantis sutrukdyti perversmui Turkijoje, nukauti 104 pučistai, pareiškė šeštadienį armijos vadas.„Mėginimas surengti perversmą žlugo“, – sakė per televiziją generolas Umitas Dundaras (Emitas Diundaras) dar nurodė, kad „kankiniais krito“ 90 žmonių: 41 policininkas ir 47 civiliai, bei pridūrė, kad daugelis vadų buvo „nugabenti į nežinomas vietas“.
Lietuvė Turkijoje: niekada gyvenime to nesu patyrusi, iki šiol dreba rankosPer karinį perversmą Turkijoje buvusios lietuvės pasakojo apie patirtą stresą ir baimę, kad prasidėjo karas."Naktį čia tokie šūviai buvo, kad galvojau, jog viskas - karas prasidėjo. Gyvenime nieko tokio nepatyriau, dar iki šiol rankos dreba", - pasakojo dėl savo saugumo besimainanti ir dėl to savo vardo nenorėjusi įvardinti lietuvė, kuri atostogauja Marmaryje.Daugiau skaitykite ČIA. 
Turkijos prezidentas paskelbė kontroliuojąs padėtį, pučas žlungaTurkijos prezidentas šeštadienio rytą paskelbė kontroliuojąs padėtį šalyje.Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas perspėjo pučo šalininkus, kad „jiems brangiai kainuos jų išdavystė Turkijai“.„Teršiantieji karinę reputaciją turi pasitraukti. Procesas pradėtas šiandien ir tęsis lygiai taip pat, kaip mes kovojame su teroristų grupėmis“, – sakė prezidentas.Išvaduotasis štabo viršininkas Hulusi Akaras perima vadovavimą operacijoms prieš perversmininkus, pranešė televizija „CNN-Turk“ ir naujienų agentūra „Anadolu“.
Pranešama, kad aukų skaičius išaugo iki 90-ies.
Išgelbėtas Turkijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkasTurkijos saugumo pajėgos šeštadienį išgelbėjo Turkijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininką, ir nuvežė į saugią vietą, pranešė CNN-Turk televizija.Generolas Hulusi Akarasbuvo išgelbėtas per operaciją Akindži karinių oro pajėgų bazėje, esančioje į šiaurės vakarus nuo sostinės; pačioje pučo pradžioje penktadienį vakare jis buvo paimtas įkaitu.Ministras pirmininkas Binalis Yildirimas, nežinodamas, kur yra dingęs H.Akaras, šeštadienio rytą Laikinuoju ginkluotųjų pajėgų štabo vadu paskyrė Pirmosios armijos vadą generolą Umitą Dundarą.
Skelbiama, kad po karinio perversmo suimtųjų skaičius išaugo iki 1563.
L. Linkevičius: lietuviai per neramumus nenukentėjoUžsienio reikalų ministerijos (URM) turimos informacijos duomenimis, lietuviai per neramumus Turkijoje nenukentėjo, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.„Pagal mūsų informaciją, niekas iš mūsų piliečių nenukentėjo, bent jau šiuo metu turime tokius duomenis. Jiems rekomendavome pasilikti saugiose vietose kiek įmanoma ir laukti, kol paaiškės padėtis. Ką darysi, tai yra nepatogumai, bet tokia situacija susiklostė, mes rekomenduojame susilaikyti nuo nebūtinų kelionių ir įvertinti tas rizikas, nes nepaisant to, kad žlugo tas perversmas, veiksmai kai kur nėra visiškai pasibaigę ir tai gali būti pavojinga gyvybei“, – BNS šeštadienio rytą sakė L.Linkevičius.
 Užsienio reikalų ministerijos (URM) turimos informacijos duomenimis, lietuviai per neramumus Turkijoje nenukentėjo, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.„Pagal mūsų informaciją, niekas iš mūsų piliečių nenukentėjo, bent jau šiuo metu turime tokius duomenis. Jiems rekomendavome pasilikti saugiose vietose kiek įmanoma ir laukti, kol paaiškės padėtis. Ką darysi, tai yra nepatogumai, bet tokia situacija susiklostė, mes rekomenduojame susilaikyti nuo nebūtinų kelionių ir įvertinti tas rizikas, nes nepaisant to, kad žlugo tas perversmas, veiksmai kai kur nėra visiškai pasibaigę ir tai gali būti pavojinga gyvybei“, – BNS šeštadienio rytą sakė L.Linkevičius.
Užsienio reikalų ministerijos (URM) turimos informacijos duomenimis, lietuviai per neramumus Turkijoje nenukentėjo, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.„Pagal mūsų informaciją, niekas iš mūsų piliečių nenukentėjo, bent jau šiuo metu turime tokius duomenis. Jiems rekomendavome pasilikti saugiose vietose kiek įmanoma ir laukti, kol paaiškės padėtis. Ką darysi, tai yra nepatogumai, bet tokia situacija susiklostė, mes rekomenduojame susilaikyti nuo nebūtinų kelionių ir įvertinti tas rizikas, nes nepaisant to, kad žlugo tas perversmas, veiksmai kai kur nėra visiškai pasibaigę ir tai gali būti pavojinga gyvybei“, – BNS šeštadienio rytą sakė L.Linkevičius.
Fethullahas Gulenas, kurį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoğanas apkaltino bandymu surengti karinį perversmą šalyje, kategoriškai neigia visus kaltinimus.„Visomis įmanomomis priemonėmis smerkiu bandymą Turkijoje įvykdyti karinį perversmą. Dėl valdžios reikia kovoti laisvuose ir sąžininguose rinkimuose, o ne jėga. Kaip žmogui, kuris per pastaruosius penkis dešimtmečius patyrė ne vieną karinį bandymą nuversti valdžią, sulaukti kaltinimų prisidėjus prie dabartinių įvykių ypatingai skaudu. Kategoriškai neigiu šiuos kaltinimus“, - pareiškė jis.Daugiau skaitykite: ČIA.
Pranešimas iš Turkijos: sulaikyti 29 pulkininkai, 5 generolai pašalinti iš savo pareigų. 
Turkijos vyriausybė praneša, kad suimtųjų skaičius išaugo iki 754. Turkijos pareigūnai praneša, kad kariuomenės būstinė vėl yra vyriausybei lojali, tačiau vis dar lieka galimybė, kad maištininkai kovos toliau, mat jie turi kelis sraigtasparnius, skelbia portalas theguardian.com.
Po bandymo surengti perversmą Turkija paskyrė laikinąjį kariuomenės štabo viršininkąPo bandymo nuversti vyriausybę Turkija šeštadienio ryte paskyrė naują laikinąjį kariuomenės štabo viršininką, pareiškė ministras pirmininkas.Laikinuoju ginkluotųjų pajėgų štabo vadu paskirtas generolas Umitas Dundaras, Pirmosios armijos vadas, pranešė Binalis Yildirimas.Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas anksčiau pareiškė nežinąs, kur yra štabo viršininkas generolas Hulusis Akaras.Dar anksčiau valstybinė žiniasklaida buvo pranešusi, kad perversmo sąmokslininkai paėmė jį įkaitu.
Žuvusiųjų skaičius išaugo iki 60, skelbiama, kad 336 sukilėliai suimtiNaujausiais duomenimis, mažiausiai 60 žmonių žuvo šiąnakt per kruvinus įvykius Turkijoje. Pasak Turkijos teisingumo ministro, 336 žmonės, kurie prisidėjo prie karinio perversmo, jau suimti. 
Karo lėktuvai bombardavo teritoriją netoli prezidentūros AnkarojeTurkijoje karo lėktuvai anksti šeštadienį bombardavo kvartalą prie prezidentūros Ankaroje, kai grupė kariškių mėgina nuversti prezidento R. T. Erdogano vyriausybę.Beštepės rajone, kuriame yra prezidento rūmai, matyti kylantys juodi dūmai, parodė televizija NTV.
Pareigūnai: perversmininkai Turkijoje suiminėjamiTurkijos prezidentas šeštadienį pranešė tautai, kad jo vyriausybė stengiasi sutramdyti perversmininkus po sprogimų, oro mūšių ir susišaudymų sostinėje, kur liko dešimtys nukautųjų ir mažiausiai 150 sužeistųjų.Pasak vyriausybės pareigūnų, sąmokslas regis žlunga, turkams išėjus į gatves, kad pasipriešintų toms karinėms pajėgoms, kurios kėsinasi nuversti valdžią šalyje. Tačiau sostinėje tebegriaudėja sprogimai, mažiausiai vienas buvo prie parlamento kompleksų; jų šįryt girdėti ir Ankaroje bei Stambule.Kalbėdamas per valstybinę televiziją iš Stambulo R.T.Erdoganas sakė, kad vyriausybė suiminėja perversmo šalininkus tarp kariškių, ir perspėjo, kad „jie sumokės brangiai už Turkijos išdavystę“, kaip nurodyta jo pastabų citatose, pateiktose prezidentūros.„Teršiantieji karinę reputaciją turi pasitraukti. Procesas pradėtas šiandien ir tęsis lygiai taip pat, kaip mes kovojame su teroristų grupėmis“, – sakė prezidentas.Ministras pirmininkas Binali Yildirimas naujienų agentūrai „Anadolu“ sakė, kad atlikta daugiau kaip 120 areštų.R. T. Erdoganas, kuris sakė, kad perversmininkai buvo sulaikę jo generalinį sekretorių, anksti šeštadienį atskrido į Ataturko oro uostą Stambule, kur jį sveikino didžiulės minios žmonių.Nors keliomis valandomis anksčiau prezidentūra sakė nežinanti, kur jis yra ir kad jis buvęs priverstas duoti interviu per „Face Time“.Šis mėginimas nuversti valdžią, matyt, kilo dėl šalyje vykdomos politikos, kurios kritikai kaltina R. T. Erdoganą, kad šis darosi vis labiau autoritariškas: pertvarkytas vyriausybė, puolami disidentai ir opozicinė žiniasklaida, atsinaujino konfliktas kurdiškose srityse šalies pietryčiuose.Turkija, būdama NATO narė, palaiko JAV pastangas kovoje su grupuote „Islamo valstybė“ ir leidžia amerikiečiams naudotis Indžirliko karine baze karo lėktuvų skrydžiams prieš ekstremistus gretimose valstybėse – Sirijoje ir Irake.Po demokratiškai išrinktos vyriausybės nuvertimo Jungtinėms Valstijoms būtų sunkiau tęsti bendradarbiavimą su Turkija.
„CNN-Turk“ atnaujino darbą, sulaikomi kareiviaiPolicijai įsiveržus į Turkijos transliuotojo „CNN-Turk“ pastatą ir sulaikius jį perėmusius kareivius, televizijos kanalas atnaujino darbą.Kanalo transliuotame įraše matyti policininkai, išvedantys iš pastato kareivį, kurio rankos surakintos už nugaros.Televizijos stotis taip pat parodė įrašą, kuriame penki kareiviai, atrodantys kaip šauktiniai, įeina į pastatą mosuodami kulkosvaidžiais ir liepia darbuotojams palikti patalpas.Valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ praneša, kad premjeras Binalis Yildirimas šeštadienį šaukia skubų parlamento posėdį.Kiek anksčiau parlamento vadovas Ismailas Kahramanas pareiškė, kad vieną viešųjų ryšių skyriaus pastato parlamento komplekse kampą kliudė bomba ir buvo sužeisti keli policijos pareigūnai.Anot jo, žuvusiųjų nėra ir visi slėptuvėje esantys parlamentarai yra saugūs.Prieš perversmininkus stojo vyriausybei ištikimi kariai ir jau sulaikyta apie 130 žmonių. Virš rajono, kuriame yra parlamento kompleksas, skraido sraigtasparnis ir aidi šūviai.Šaltiniai prezidentūroje agentūrai AP anonimiškai pranešė, kad tarp sulaikytųjų yra 13 karininkų, anksčiau bandžiusių įsiveržti į prezidento rūmus.
R. T. Erdoganas sako nežinąs, kur yra Turkijos kariuomenės vadasTurkijos prezidentas pareiškė nežinąs, kur po kariškių grupuotės surengto bandymo įvykdyti perversmą yra Turkijos aukščiausiasis generolas.„Nieko nežinau apie tai, kas nutiko su štabo viršininku“ generolu Hulusiu Akaru, pareiškė prezidentas, šeštadienio paryčiais atskridęs į Stambulą.Kiek anksčiau valstybinė žiniasklaida buvo pranešusi, kad perversmo sąmokslininkai paėmė jį įkaitu.
Prezidentas buvo kurorte, kuriame įbauginti lietuviaiR. T. Erdoganas pareiškė, kad jam išvykus iš Egėjo jūros Marmario kurorto ant viešbučio, kuriame jis buvo apsistojęs, buvo numestos bombos. DELFI rašė, kad Marmario kurorte apsistoję lietuviai išgyvena tikrą siaubą, nes už jų viešbučio sienų vyksta kažkas panašaus į mūšį. Plačiau skaitykite ČIA.
Televizija: per „išpuolius“ Ankaroje žuvo ne mažiau kaip 42 žmonės  Per „išpuolius“ Ankaroje žuvo ne mažiau kaip 42 žmonės, pranešė televizijos kanalas NTV, remdamasis Turkijos sostinės prokuratūra.Pasak NTV, septyniolika žuvusiųjų yra policininkai ir kiti civiliai.Anksčiau šis televizijos kanalas skelbė apie šešis žuvusiuosius Stambule.Kol kas nepatvirtintais duomenimis, bandyme nuversti valdžią dalyvavo 500 Turkijos ginkluotųjų pajėgų kariškių.Pasak premjero Binalio Yildirimo , sulaikytų kareivių skaičius jau padidėjo iki 130-ies.
Lietuviai Marmaryje: slepiamės nuo šūvių, perduokite linkėjimus ministruiĮ redakciją 3.30 val. paskambino susijaudinęs vyras ir skundėsi, kad pavojus atsirito ir į nuo sostinės ir Stambulo toli esančius kurortus. Marmaryje atostogaujantis lietuvis sakė, kad, praėjus porai valandų po žinios apie perversmą, išgirdo ir netoliese skraidančius sraigtasparnius, į šūvius panašius garsus."Atvykome tik antradienį, bet jau esame pasiruošę išvykti: daiktai sukrauti, stovim su batais. Bet niekas mūsų niekur nenori išvežti. URM ponai turbūt šiltai miega, o Teztour irgi ramino: "Viskas čia bus gerai, eikit ramiai miegot". Kur tas bus gerai, kad šaudo? Aš gi matau, kad niekas čia nerimsta, kad viskas čia labai rimta. Patarė likti saugioje vietoje. Bandysim eit į britų atstovybę, kai atsidarys, kokio prieglobsčio ieškot", - sakė jis.Vyras sako, kad gailisi pasirinkęs kelionę į Turkiją, nors ir domėjosi, kokie galimi pavojai. Tačiau URM nurodė tik vengti pasienio su Sirija. Vyras sako, kad vien jų viešbutyje yra visa grupė lietuvių, bent koks šimtas žmonių. O visame kurorte - dar daugiau.Po poros valandų tas pats vyras paskambino vėl: "Esame užsibarikadavę duše, nes čia vyksta rimtas mūšis. Sraigtasparnis skraido žemai, o apačioje šaudo. Nesuprantam, ar kariai tarpusavyje šaudosi, ar į žmones. Bijom išeiti. Visi mus paliko likimo valiai. Perduokite linkėjimus užsienio reikalų ministrui", - skaudžia ironija pokalbį baigė jis.
R. T. Erdoganas kaltinimus nukreipė į JAV gyvenantį priešąR. T. Erdoganas bandymą surengti pučą pavadino valstybės išdavyste, už kurią atsakinga maištininkų grupė kariuomenėje. Pasak prezidento, ji neabejotinai buvo sukurstyta iš JAV, Pensilvanijos. Jis turėjo omenyje ten gyvenantį savo seną priešininką Fethtullah Güleną. „Tai, ką bandoma padaryti, yra tėvynės išdavimas ir maištas. Už šią išdavystę jie brangiai sumokės“, – pareiškė prezidentas Stambulo oro uoste.
Turkijos prezidentas T.R. Erdoganas susitiko su žurnalistais Stambulo oro uoste ir pareiškė, kad visi, prisidėję prie bandymo įvykdyti Turkijoje perversmą, bus griežtai nubausti. Prezidento kalbą transliavo valstybinė televizijos kompanija TPT. Prie tarptautinio Atatiurko oro uosto Atatiurką pasitiko tūkstančiai jo šalininkų.Turkijoje šeštadienio naktį buvo bandoma įvykdyti karinį perversmą. Ankaroje ant Turkijos parlamento pastato buvo numestos dvi bombos, manoma, kad susirėmimuose žuvo 17 policininkų, Stokholme šeši gyventojai žuvo per susišaudymus.Reuters nuotr.
https://twitter.com/Saudi_Gazette/status/754128687264591872
Stambulo ligoninėje gydoma ne mažiau kaip 150 sužeistųjųStambulo Uskiudaro rajone esančioje ligoninėje „Haydarpasa Numune“ gydoma ne mažiau kaip 150 sužeistųjų, pareiškė šios ligoninės atstovas. Jis nekomentavo, ar yra žuvusiųjų. Ligoninės pareigūnas prašė neskelbti jo vardo, nes nėra įgaliotas kalbėti su žiniasklaida. Tuo tarpu televizijos kanalas NTV kiek anksčiau pranešė, kad į šią ligoninę buvo atvežti šeši žuvusieji.AFP nuotr.
Turkijos naujienų agentūra įvardijo įtariamus perversmo vykdytojusBandymo surengti perversmą Turkijoje lyderis yra pulkininkas Muharremas Kose, praneša valstybinė naujienų agentūra „Anadolu Agency“, remdamasi neįvardytais šaltiniais karinėse pajėgose.Pasak agentūros, M. Kose, vadovavęs karinių pajėgų teisinių konsultacijų departamentui, neseniai buvo atleistas iš užimamų pareigų.Agentūros duomenimis, bandyme surengti perversmą taip pat dalyvauja pulkininkas Mehmetas Oguzas Akkusas, majoras Erkanas Aginas ir pulkininkas leitenantas Doganas Uysalas.
Iš Vilniaus skrydžių neatšaukiaVilniaus oro uosto duomenimis, kompanija „Small Planet Airlines“ šeštadienio ankstų rytą registruoja keleivius į savo skrydžius iš Vilniaus į Antaliją. Kompanijos „Turkish Airlines“ skrydis iš Stambulo į Vilnių buvo numatytas pusę vienuoliktos ryto.„Small Planet Airlines“ paryčiais išplatino pranešimą, kuriame atkreipia dėmesį, jog situacija keičiasi dinamiškai ir planai gali keistis. Jiems pasikeitus, žadama skubiai informuoti.„Small Planet Airlines“, įvertinusi turimą informaciją apie aviacijos saugumo padėtį Turkijos Antalijos oro uoste, 4:00 val. duomenimis, ketina vykdyti skrydžius iš Vilniaus į Antaliją pagal numatytą tvarkaraštį. Šeštadienį, liepos 16 dieną, numatyti du skrydžiai iš Vilniaus į Antaliją ir atgal. Skrydžio S5 3525 išvykimas iš Vilniaus oro uosto numatytas 5 val. 30 min. vietos laiku, skrydžio S5 3523 išvykimas – 5 val. 45 min.“Small Planet Airlines” nuolat stebi situacija Turkijos oro erdvėje ir oro uostuose bei įspėja, jog sprendimai gali keistis, paaiškėjus naujai informacijai apie padėtį Turkijoje. Aviakompanija bendradarbiauja su kelionių organizatoriais ir tarnybomis sekdama padėtį.Skrydžiais Vilnius-Antalija S5 3525 ir S5 3523 numatyta, jog planuoja vykti atitinkamai 180 ir 179 keleiviais. Skrydžiais S5 3526 ir S5 2524 iš Antalijos į Vilnių turi grįžti po 180 keleivių.Liepos 16 dieną, „Small Planet Airlines“ numačiusi vykdyti skrydį Amsterdamas-Antalija-Amsterdamas, bendradarbiaujant su Nyderlandų vežėju „TUIfly“. Šis skrydis taip pat planuojamas vykdyti pagal tvarkaraštį.
Laikraščio Hürriyet  žurnalistas Emre Kizilkaya pasidalino nuotrauka, kurioje matyti redakcijoje šeimininkaujantys kairiai. Žurnalistas mini, kad paimti įkaitai.  Anksčiau transliaciją dėl karių įsiveržimo teko nutraukti ir CNN Turk.https://twitter.com/ekizilkaya/status/754114328735977472
Turkijos televizija NTV parodė, kaip prezidentas T. R. Erdoganas nusileido Stambulo oro uoste, išvyko automobiliu. Jį prie oro uosto pasitiko minia jo palaikytojų.
Stambule vyksta kariškių ir policijos susišaudymasStambulo Taksimo aikštėje vyksta policininkų ir kariškių susišaudymas. Be to, netoli aikštės nugriaudėjo du galingi sprogimai. Duomenų apie žuvusiuosius ar sužeistuosius kol kas nėra. Aikštę yra apsupę kariškiai, tačiau policininkai yra sulaikę kai kuriuos kareivius. Reuters nuotr.
Žiniasklaida: Erdogano lėktuvas nutūpė Stambulo oro uosteTurkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano lėktuvas šeštadienį nutūpė Stambulo Atatiurko oro uoste, praneša vietos portalai, stebintis orlaivių ir laivų judėjimą.Pranešama, kad orlaivis yra atokiau nuo pagrindinio terminalo.Vakarų aviacijos portalų duomenimis, kai kariškiai bandė šalyje įvykdyti perversmą, prezidento lėktuvas, pakilęs iš Dalamano kurorto, kuriame R.T. Erdoganas leido savo atostogas, skraidė virš Marmuro jūros.Žiniasklaidoje taip pat yra pasirodę pranešimų apie tai, kad pasklidus žiniai apie bandymą surengti perversmą R.T. Erdoganas bandė išskristi į Vokietiją arba Didžiąją Britaniją.
Pranešama apie du sprogimus prie Taksimo aikštės Stambule
ES vadovai ragina Turkiją kuo greičiau atkurti konstitucinę tvarkąES vadovai Donaldas Tuskas ir Jeanas Claude Junckeris šeštadienį išreiškė paramą Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybei ir paragino kuo greičiau normalizuoti padėtį po bandymo surengti perversmą.„Turkija yra svarbi Europos Sąjungos (ES) partnerė. ES visokeriopai remia demokratiškai išrinktą vyriausybę, šalies institucijas ir teisinės valstybės principą“, – pareiškė jie bendrame pareiškime, kurį taip pat pasirašė ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.„Raginame kuo greičiau atkurti Turkijoje konstitucinę tvarką.“
Turkijos kariuomenės bandymas įvykdyti perversmą, regis, nepavyko – pareigūnasTurkijos kariškių bandymas įvykdyti perversmą, regis, nepavyko, pareiškė aukštas pareigas einantis Turkijos pareigūnas.Jo teigimu, visi vyriausybės pareigūnai toliau eina savo pareigas.Tačiau neskelbti jo vardo prašęs pareigūnas įspėjo, kad kariuomenės vadas dar nėra pasirodęs viešumoje.Kiek anksčiau Turkijos nacionalinės žvalgybos agentūros (MIT) atstovas spaudai pranešė, kad bandymas perimti kontrolę buvo sužlugdytas.Prezidento atstovas spaudai Ibrahimas Kalinas televizijos kanalui NTV pareiškė: „Kariniai vadai aiškiai pareiškė, kad perversmo sumanytojai nesilaikė pavaldumo tvarkos... Žmonės parodė, kad jie palaiko demokratiją ir išrinktąją vyriausybę.“
Pranešama, kad R. T. Erdogano lėktuvas leidžiasi Turkijoje
Žvalgyba: karinis perversmas sužlugdytasBandymas Turkijoje įvykdyti karinį perversmą sužlugdytas, pranešė šalies Nacionalinės žvalgybos organizacijos (MIT) oficialusis atstovas Nuh Jylmazas. „Bandymas įvykdyti Turkijoje karinį perversmą sužlugdytas. Iki ryto viskas bus baigta“,– sakė jis kanalui NTV ir pridūrė, kad perversmą bandė įvykdyti Karinių oro pajėgų kariškiai. Pasak MIT atstovo, specialiosios tarnybos sulaikė 13 uniformuotų žmonių kariškių, kurie bandė patekti į prezidento rūmus Ankaroje. Stambulo gubernatorius pranešė, kad bandymas mieste įvykdyti karinį perversmą sužlugdytas, į miestą atvyksta papildomos karinės formuotės. Tai parnešė NTV.
Ankaros parlamento rūmuose - sprogimas
Valstybinė televizija TRT - vėl vyriausybės rankoseNors situacija labai prieštaringa. Jei televizijos susigrąžinimas iš perversmininkų rankų pasitvirtins, tai reikštų maištininkų prarandamas pozicijas.
Vakarai reiškia paramą Turkijos vyriausybei, prieš kurią surengtas perversmas Jungtinės Valstijos ir kiti Vakarų pareigūnai išsakė paramą Turkijos vyriausybei, prieš kurią grupė kariškių penktadienį surengė perversmą.Baltieji rūmai pranešė, kad prezidentas Barackas Obama per pokalbį telefonu su valstybės sekretoriumi Johnu Kerry sutarė, jog „visos šalys Turkijoje turėtų paremti demokratiškai išrinktą Turkijos vyriausybę, parodyti santūrumą ir vengti bet kokio smurto ar kraujo praliejimo“.J.Kerry pranešė, kad per pokalbį telefonu išsakė paramą Turkijos užsienio reikalų ministrui Mevlutui Cavusoglu.„Šįvakar kalbėjau su užsienio reikalų ministru Cavusoglu ir pabrėžiau JAV absoliučią paramą Turkijos demokratiškai išrinktai civilinei vyriausybei ir demokratinėms institucijoms“, – teigė J.Kerry.NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas paragino „visiškai gerbti Turkijos demokratines institucijas ir konstituciją“.Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas spaudai pareiškė, kad Turkijoje „demokratinė tvarka turi būti gerbiama“.Šie pareiškimai paskelbti po to, kai dalis Turkijos kariškių paskelbė perėmę šalies kontrolę, o sostinę Ankarą sudrebino sprogimai ir susišaudymai.Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paragino šalies gyventojus išeiti į gatves parodyti paramą vyriausybei.Turkijos prezidentūros šaltinis pranešė, kad naikintuvas „F-16“ numušė perversmininkus gabenusį sraigtasparnį, o Turkijos nacionalinės žvalgybos atstovas paskelbė, kad bandymas surengti perversmą buvo atremtas.NATO narė Turkija vaidina esminį vaidmenį JAV vadovaujamoje koalicijoje prieš „Islamo valstybės“ grupuotę.
Turkijos premjeras pranešė, kad virš sostinės Ankaros paskelbta neskraidymo zona
B. Obama ragina paremti demokratiškai išrinktą Turkijos vyriausybęJungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama paragino paremti demokratiškai išrinktą Turkijos vyriausybę, prieš kurią grupė kariškių penktadienį surengė perversmą.Baltieji rūmai pranešė, kad per pokalbį telefonu su valstybės sekretoriumi Johnu Kerry buvo sutarta, kad „visos šalys Turkijoje turėtų paremti demokratiškai išrinktą Turkijos vyriausybę, parodyti santūrumą ir vengti bet kokio smurto ar kraujo praliejimo“.
Reuters praneša, kad tankai šaudo į Turkijos parlamento pastatą, šūviai girdimi ir Stambulo Atatiurko oro uoste.
Turkijos karinių pajėgų naikintuvas F-16 virš Ankaros numušė perversmo rengėjų sraigtasparnį
K.Girnius: įvykiai Turkijoje - nepasitenkinimo Erdogano politika išraiškaĮvykiai Turkijoje - jau seniai tvyrojusios įtampos tarp kariuomenės ir šios šalies prezidento Recepo Tayyipo Erdogano išraiška, teigia politikos ekspertas Kęstutis Girnius.„Ginkluotosios pajėgos yra pasaulietiškos, R.T.Erdoganas yra islamistas. Prieš kelerius metus buvo didelė byla prieš karininkus. Gal karininkai mano, jog R.T.Erdogano užsienio ir vidaus politika yra neveiksminga - didina priešų, ne draugų skaičių“, - BNS šeštadieno naktį sakė K.Girnius.Anot jo, paskutinėmis dienomis matyti Turkijos politikos pokyčiai - Turkijos valdžios siekis susitaikyti su Rusija, Izraeliu, gali byloti, jog šios šalies vadovybė nujautė augantį nepasitenkinimą aukščiausiuose kariuomenės sluoksniuose.„Tai gali būti ženklas, jog R.T.Erdoganas jaučia, jog generalitetas nepatenkintas jo politika, kuri izoliavo Turkiją“,  - sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos instituto docentas.K.Girniaus manymu, nors nepatenkintųjų Turkijos prezidento politika yra nemažai, tačiau didesnė dalis Turkijos visuomenės jį palaiko, todėl perversmas gali baigtis R.T.Erdogano pergale.„Manau, kad R.T.Erdoganas laimės, generalitetas pralaimės eilinį kartą. Kol kas R.T.Erdoganą palaiko didelis procentas gyventojų, vienintelė teigiama pasekmė - po šių įvykių jis pašvelnins savo politiką“, - svarstė K.Girnius.
Pranešama, kad kariuomenė šaudė į protestuotojusPenki žmonės sužeisti Stambule, kai kariuomenė ėmė šaudyti į protestuotojus prieš perversmą šalyje. Nepatvirtintais duomenimis, kariai ėmė šaudyti į žmones, kurie yra ant tilto per Bosforą.
URM ragina nevykti į Turkiją, ten esančius - likti saugiose vietose Lietuvos užsienio reikalų ministerija šeštadienį paragino lietuvius susilaikyti nuo kelionių į Turkiją, kur pranešta apie karinį perversmą.Šioje šalyje esantys lietuviai raginami likti saugiose vietose, vengti susibūrimo vietų ir laukti oficialios informacijos bei instrukcijų.Lietuvos URM žiniomis, visi skrydžiai Stambulo ir Ankaros oro uostuose yra sustabdyti. Besiruošiantys skrydžiams lietuviai raginami susisiekti su oro bendrovėmis.„Rekomenduojame būtinai susilaikyti nuo kelionių į Turkiją, (esantiems Turkijoje) vengti susibūrimo vietų ir likti saugioje vietoje“, - BNS šeštadienio naktį sakė ministerijos politikos direktorius Rolandas Kačinskas.Kilus neaiškumams, lietuviai informaciją gali gauti Užsienio reikalų ministerijos telefonais +37070652444 ir +370 69842789.Pasak R.Kačinsko, linijos yra apkrautos, į ministeriją iškviesta konsulinių darbuotojų.Vilniaus oro uosto duomenimis, kompanijos „Small Planet Airlines“ skrydis iš Vilniaus į Antaliją buvo planuotas sekmadienį pusę šešių ryto. Kompanijos „Turkish Airlines“ skrydis iš Stambulo į Vilnių buvo numatytas pusę vienuoliktos ryto.
Pranešama apie sužeistuosiusAnkaroje esantį parlamento pastatą apsupę tankai pradėjo šaudyti, praneša Reuters, remiantis liudininkų pasakojimais. Šūviai taip pat girdimi Atatiurko oro uoste Stambule. Pranešama, kad jau trys žmonės sužeisti. Kariniai sraigtasparniai šaudo iš oro į Turkijos žvalgybos būstinę. Paskutiniais duomenimis, Turkijos prezidentas R.T. Erdoganas pasiprašė politinio prieglobsčio Vokietijoje.Prieglobsčio jis paprašė po to, kai prezidento lėktuvui nebuvo leista nusileisti Stambulo oro uoste, kurį blokuoja kariuomenė. Apie tai pranešė MSNBC šaltiniai JAV kariuomenėje.
Žmonės išėjo į gatves visoje šalyjePasižiūrėjus į „Facebook“ live transliacijų žemėlapį, galima matyti, kad šiuo metu visa Turkijos teritorija nusėta „live“ transliacijų iš gatvių. Žmonės gyvai per savo mobiliuosius telefonus transliuoja, kas vyksta jų gyvenamuose miestuose.
BBC praneša, kad Ankaroje nugriaudėjo du galingi sprogimai.
Pasirodė žinios, kad Turkijos prezidentas skrenda į Vokietiją. 
Twitter atstovai paskelbė, kad nėra priežasčių galvoti, jog šis socialinis tinklas buvo visiškai užblokuotas Turkijoje, tačiau įtariama, kad tyčia yra slopinamas interneto srautas.
AP praneša, jog pagrindinio valstybinio televizijos kanalo pastate nuaidėjo galingas sprogimas.
Turkijoje kalbos apie perversmą nebuvo retos, sako L.KojalaTurkijoje pastaruoju metu kalbos apie perversmą nebuvo retos, o jas kurstė islamizacijos tendencijos ir stiprėjančios prezidento Recepo Tayyipo Erdogano pozicijos, sako politologas Linas Kojala.Šiomis įžvalgomis Rytų Europos studijų centro direktorius pasidalijo, Turkijoje pasirodžius pranešimams apie kariškių perversmą.Pasak L.Kojalos, kariuomenė Turkijoje visuomet buvo itin svarbus politinis veiksnys, ne kartą sąlygojęs perversmus.Eksperto teigimu, 2003 metais premjeru tapęs R.T.Erdoganas ieškojo sugyvenimo modelio su kariuomene, bet pastaraisiais metais situacija ėmė keistis.„Stiprėjant valdžios islamizacijos tendencijoms, taip pat faktams, jog R.T.Erdoganas uzurpuoja galią ir tampa vis labiau vienvaldžiu lyderiu, ypač vykstant konfliktui Sirijoje bei su kurdais, kalbos apie galimą perversmą nebuvo retos. Vyko netgi keli teismai, kuriuose įvairūs asmenys, tame tarpe ir kariškiai, buvo ilgam įkalinti už galimus perversmo planavimus“, - BNS šeštadienio naktį sakė L.Kojala.„Panašu, kad R.T.Erdogano valdžios uzurpacija ir islamizacija susikirto su Ataturko modeliu sekančios kariuomenės interesais, todėl nenuostabu, kad jau pirmosiomis valandomis skelbiamos tezės apie sekuliarizacijos sugrąžinimą“, - teigė politikos ekspertas.
L. Linkevičius: esame sunerimę dėl situacijos TurkijojeLietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius šeštadienio naktį išsakė nerimą dėl situacijos Turkijoje, kur kariškiai paskelbė apie valdžios perėmimą.Pasak ministro, nesankcionuoti kariniai veiksmai yra nepriimtini demokratinėje visuomenėje.„Esame sunerimę ir atidžiai sekame situaciją, renkame informaciją iš visų galimų šaltinių, stebėsim visą naktį“, - BNS apie vidurnaktį sakė ministras.„Jei tai ir ne perversmas, aišku, kad nesankcionuoti kariniai veiksmai. Demokratinėje visuomenėje to neturi būti“, - teigė L.Linkevičius.
Iranas uždarė sieną su Turkija. 
Pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matosi, kaip gatvėmis važinėja tankai https://twitter.com/Fe_DiLeo/status/754069394821701632
Bulgarija stiprina sienų kontrolę pasienyje su Turkija.
Nepaisant skambių Turkijos prezidento kvietimų į gatves ir pažadų, kad jis pats ten bus, pasirodė pranešimai, jog R. T. Erdoganas sieks politinio prieglobsčio Vokietijoje.
Lietuviai įstrigo oro uoste - šaukiasi pagalbosLietuvis Saulius Leonavičius kreipėsi į DELFI, klausdamas, ką daryti ir kaip susisiekti su Lietuvos Užsienio reikalų ministerija. Vyras keliauja iš Vilniaus į Malaiziją, skrido "Turkish Airlines" oro linijomis į Kvala Lumpūrą, tad jungiamasis skrydis vykdomas per Stambulo oro uostą. "Nusileidome apie 12 val., 2 val. buvo numatytas kitas skrydis, bet jis atidėtas, kaip ir visi. Nežinome, ką daryti", - jis sakė skambinęs nurodytais konsulinės pagalbos telefonais, tačiau niekas jais neatsiliepė. 
R. T. Erdoganas į tautą kreipėsi per mobilią aplikaciją “Facetime”https://twitter.com/hsynkzn/status/754065116870631424
Prezidentas pasirodė per CNNTurkijos prezidentas R. T. Erdoganas pasirodė per CNN Turk televiziją dėl sukilimo kaltindamas priešišką pusę ir kviesdamas žmones eiti į gatves ir prisiekė, kad sukilimas bus numalšintas. „Mes visa tai įveiksime“, - teigė jis.
Anot oficialaus sukilėlių pranešimo, visi tarptautiniai susitarimai liks galioti ir po perversmo. Jie tikisi, kad visi geri santykiai su kitomis valstybėmis tęsis ir toliau.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad šį perversmą palaiko kariuomenės mažuma.
https://twitter.com/DailySabah/status/754062874650214400
Turkijos piliečiai reaguodami į bandymą nuversti valdžią išėjo į gatves. 
https://twitter.com/hasavrat/status/754055504809394177
Pats prezidentas Erdoganas šiuo metu yra saugomas Marmario mieste.
https://twitter.com/hasavrat/status/754056169027694593
Turkijos valstybinis televizijos kanalas TRT pranešė, kad šalyje įvesta karinė padėtis ir komendanto valanda.
Šalies prezidento R. Erdogano valdomos partijos būstinė yra apsupta kareivių. 

Turkijos kariuomenė skelbia paėmusi valdžią

Turkijos kariuomenė penktadienį paskelbė paėmusi valdžią šalyje. Šalies premjeras tai pavadino neteisėtu veiksmu.

„Valdžia šalyje paimta visiškai“, - teigiama kariuomenės pareiškime, kuris perskaitytas per NTV televiziją.

Turkija pranešė apie bandymą įvykdyti valstybės perversmą, karinis sraigtasparnis atidengė ugnį į nacžvalgybos būstinę.

Valstybinė žiniasklaida pranešė, kad aukščiausias Turkijos generolas karinėje būstinėje Ankaroje buvo paimtas įkaitu.

„Grupė kariškių, kurie kėsinosi surengti maištą, generolą H. Akarą paėmė įkaitu“, - pranešė „Anadolu“ naujienų agentūra.

Sąmokslas prieš Turkijos valdžią žlugo, turkams išėjus į gatves ir pasipriešinus karinėms pajėgoms
© AP/Scanpix

Pranešama, kad Turkijos ginkluotųjų pajėgų atstovai suėmė vyriausybės vadovus esą tam, kad apsaugotų demokratiją ir užtikrintų žmonių teises.

Taip pat pasirodė pranešimų apie sprogimą Ankaros specialiųjų policijos pajėgų būstinėje.

Vietinių naujienų agentūrų teigimu, daugybė greitosios pagalbos automobilių buvo nusiųsti prie Ankaroje esančios Generalinio štabo būstinės.

Perversmas Turkijoje
Perversmas Turkijoje
© AFP/Scanpix

Eismas uždarytas per abu svarbiausius tiltus - Bosforo ir Fatiho Sultano Mehmeto, kurie jungia Stambulo europinę ir azijinę dalis. Keliai į Atatiurko oro uostą buvo užblokuoti. Prie Atatiurko oro uosto pastebėtas tankas. Netrukus valstybinė televizija TRT pranešė, kad visi Turkijos oro uostai uždaryti.

Lietuvė: užimta ir televizija

Į DELFI redakciją paskambino nenorėjusi prisistatyti skaitytoja. Ji pasakojo, kad gyvena ir dirba Ankaroje, bet šiuo metu atostogauja Lietuvoje. Moteris palaiko ryšį su Turkija ir sako esanti labai sunerimusi, kad šalyje vykdomas karinis perversmas, norima perimti valdžią.

Netrukus ji sakė, kad Turkijos visuomeninę televiziją taip pat šturmavo kariuomenė. Per kitus kanalus pranešama, kad karinis perversmas įvykdytas.

Turkijoje užblokuoti socialiniai tinklai "Twitter", "Youtube" ir "Facebook".


Tai paliudijo ir DELFI pokalbis su turku Yasinu Aydinu. Jis tikino, kad yra labai išsigandęs dėl vykdomo perversmo. Deja, platesnio komentaro gauti nepavyko, nes bendraujant su vaikinu per Feisbuką apie vidurnaktį ryšys dingo. Kaip tik panašiu metu pasirodė žinia apie tai, kad visoje šalyje blokuojame socialiniai tinklai.

Turkė G. Aydin: padėtis labai bauginanti

Kita kalbinta turkė, psichologijos mokslų daktarė Gökçen Aydin, gyvenanti Ankaroje, DELFI papasakojo, kad padėtis išties labai bauginanti.

„Kareiviai civiliams pasiūlė eiti į namus, niekas nenukentėjo, visi veiksmai nukreipti tik prieš vyriausybę. Virš miesto skraido lėktuvai... Negaliu patikėti, kad visai tai vyksta XXI amžiuje, ypač turint omeny, kas vyko vos prieš dieną Nicoje... Kur ritasi pasaulis? Žmonės Ankaroje labai išsigandę ir pasimetę. Ir aš tikrai labai bijau...“

Moteris teigė, kad vietos žiniasklaida praneša, jog valdžios perimti kol kas nepavyko, tačiau sukilę perversmo vykdytojai bando užimti visus strateginius kariuomenės objektus.

G. Aydin DELFI papasakojo, kad šiuo metu vyksta susišaudymas tarp policijos ir kareivių.

Prie bankomatų nusidriekė eilės

Prie bankomatų nusidriekė eilės žmonių, bandančių išsiimti pinigų. Prieš tai žiniasklaida paskelbė, kad liros kursas krito 3,5 proc. dolerio atžvilgiu.

Prezidentas ketino sprukt į Vokietiją?

Reuters skelbė, kad Turkijos kariuomenė prisipažino rengusi pučą. Turkijos vyriausybė teigia, kad tik dalis kariuomenės bando įvykdyti perversmą, bet jai neketinama nusileisti.

Turkijos premjeras B. Yildirimas pripažino, kad neramumus sukėlė karinių pajėgų atstovai, praneša naujienų kanalas NTV.

Sąmokslas prieš Turkijos valdžią žlugo, turkams išėjus į gatves ir pasipriešinus karinėms pajėgoms
© AFP/Scanpix

„Kariškių grupė, pasinaudodama jai suteiktomis galiomis ir ginklais, bandė įvykdyti neatsakingus veiksmus, nukreiptus prieš valstybę. Pavadinti tai perversmu būtų ne visai tikslu, tačiau bet kuriuo atveju mūsų piliečiai gali būti ramūs - mes padarysime viską, kad išlaikytume tvarką ir ramybę." Pasak jo, atsakingi asmenys susilauks atitinkamos bausmės.

Turkijos prezidentas R.T. Erdoganas tuo metu buvo išvykęs atostogauti į Bodrumą.

Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas pasirodė per CNN Turk televiziją dėl sukilimo kaltindamas priešišką pusę ir kviesdamas žmones eiti į gatves ir prisiekė, kad sukilimas bus numalšintas. „Mes visa tai įveiksime“, - teigė jis.

Netrukus pasirodė informacija, kad R. T. Erdoganas, nepaisant skambių Turkijos prezidento kvietimų į gatves ir pažadų, kad jis pats ten bus, sieks politinio prieglobsčio Vokietijoje ir jau ten išvyko.

Tačiau paryčiais jis grįžo į Stambulą, kur buvo pasitiktas savo šalininkų ir pažadėjo griežtai bausti perversmo organizatorius.


Valdžios perversmų istorija Turkijoje

Pirmasis bandymas nuversti valdžią Turkijoje įvykdytas 1960 metais, kai šalies karinės pajėgos sulaikė visus iki vieno valdančiosios demokratų partijos narius – visi jie stojo prieš teismą.

1961 metais nuverstasis ministras pirmininkas Adnanas Menderesas buvo pakartas – kartu su juo toks likimas ištiko ir šalies užsienio reikalų ir finansų ministrus.

1971 metais Turkijos kariuomenė privertė konservatorių ministrą pirmininką Suleymaną Demirelį atsistatydinti. Paskelbta karo padėtis, darbą pradėjo vadinamoji „technokratų“ valdžia.

Paskutinį kartą šalies kariuomenė į politiką kišosi 1980 metais. Jėga kariuomenės generolai perėmė šalies valdžia po dešiniųjų ir kairiųjų pažiūrų studentų susirėmimų, po kurių šalis atsidūrė prie pilietinio karo slenksčio.

Chuntos lyderis Kenanas Evrenas pasiskelbė prezidentu ir perrašė šalies Konstituciją, kurioje kariuomenei suteikiami valdžios įgaliojimai.

1997 metais Turkijos kariuomenė privertė atsistatydinti islamistų vadovaujamą Necmettino Erbakano koaliciją – pagrindinis argumentas buvo įtarimai, kad valdžia kreipia šalį religinio valdymo keliu. Visgi kariuomenė valdžios į savo rankas neperėmė: vyriausybę suformavo pasaulietiniai politikai.

2016 metų liepos 15 dieną Turkijos ministras pirmininkas B. Yildirimas patvirtino, kad šalies kariuomenė bandė nuversti šalies valdžią.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mokslų daktarės analizė: kas geriau – sviestas ar margarinas? (218)

Diskusijos apie tai, kas tinkamiau jūsų sveikatai, – margarinas ar sviestas , tęsiasi jau...

Mokyklos valgyklos maiste – gyvos kirmėlės (170)

Vakar Radviliškio rajono Lizdeikos gimnazijoje pietavusi moksleivė perlinių kruopų košėje rado...

Atsakymas į amžiną lietuvių klausimą: kas pigiau – statyti namą pačiam ar jį nusipirkti (191)

Daugelis svajoja apie nuosavą būstą, tačiau tokias mintis dažnai sutrikdo klausimas, kas pigiau...

Šilumos sulauksime daugiau, tačiau geros naujienos tuo ir baigiasi (1)

Artimiausią parą per šalį slinks atmosferos frontas. Naktį dangus bus niūrus ir pilkas....

Ekspertai įvertino apkalbas sukėlusį įvaizdį: prašauta, ir tai – ne dėl apnuogintos krūtinės (267)

Gili iškirptė – anokia naujiena tarp Lietuvos ar užsienio pramogų pasaulio žvaigždžių; ir...

Penki belgės įvarčiai nublanko prieš lietuvės smūgį į savo vartus, kuris sudrebino internetą epizodo įrašas (51)

Europos moterų futbolo čempionato atrankos H grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė Levene net 0:6...

Kauniečius piktinęs pastatas „vaiduoklis“ pagaliau turi naujus savininkus (61)

Kaune, Savanorių prospekte ne vienerius metus stūksantis apleistas prekybos centras...

Mokslininkai nustatė „aukso trejetą“, kuris tikrai padės jūsų partnerei pasiekti orgazmą (51)

Paprastai sakoma, kad visokios spragos ar atotrūkiai yra blogis. Juk žinome, koks baisus dalykas yra...

„Netflix“ filmas įsiūbavo įsiūčio audrą Lenkijoje, premjeras reikalauja pakeitimų (60)

Lenkijos premjeras parašė internetinės televizijos platformai „ Netflix “ reikalaudamas, kad...