aA
JAV prezidento Joe Bideno administracija siūlo Maskvai penkeriems metams pratęsti naujosios Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties (START), ribojančios Amerikos ir Rusijos branduolinių arsenalų dydį, galiojimą, ketvirtadienį sakė vienas JAV pareigūnas.
Joe Bidenas
Joe Bidenas
© AP / Scanpix

Šį pasiūlymą ruošiamasi perduoti Rusijos pareigūnams, sakė informuotas šaltinis, pageidavęs neviešinti jo vardo, nes komentavo naujosios JAV administracijos dar viešai nepaskelbtą sprendimą.

Jeigu nebus pratęsta, 2010 metais sudaryta naujoji START sutartis turi liautis galioti vasario 5 dieną. Tai yra paskutinis tebegaliojantis branduolinių arsenalų ribojimo paktas tarp abiejų šalių.

Rusija trečiadienį paragino naująją JAV prezidento J. Bideno administraciją laikytis „konstruktyvesnio“ požiūrio derybose dėl START sutarties.

„Tikimės, kad naujoji JAV administracija palaikydama su mumis dialogą laikysis konstruktyvesnio požiūrio, – nurodoma rusų Užsienio reikalų ministerijos pareiškime. – Esame pasirengę tokiam darbui vadovaujantis lygių teisių principais ir atsižvelgiant į abipusius interesus.“

J. Bidenas šią sutartį, dėl kurios susiderėjo ankstesnis demokratų prezidentas Barackas Obama ir kurią būtų galima pratęsti laikotarpiui iki penkerių metų, vadina „strateginio stabilumo tarp Jungtinių Valstijų ir Rusijos inkaru“.

Praėjusių metų spalį tuometinio prezidento Donaldo Trumpo administrac pareiškė, kad iš esmės pasiekė susitarimą su Rusija dėl naujosios START sutarties pratęsimo, tačiau Maskva netrukus atmetė JAV sąlygas.

D. Trumpo administracija nesėkmingai reikalavo, kad Kinija prisijungtų prie sutarties. Likus trims savaitėms iki JAV prezidento rinkimų, administracija nurodė palaikanti sutarties išsaugojimą neapibrėžtam laikotarpiui.

„Mes iš tikrųjų esame pasirengę pratęsti naująją START sutartį tam tikram laikotarpiui, jei jie mainais sutinka apriboti – įšaldyti – savo branduolinį arsenalą“, – sakė JAV derybininkas Marshallas Billingslea.

„Manome, kad iš esmės pasiektas susitarimas aukščiausiuose mūsų abiejų vyriausybių lygiuose“, – sakė jis konservatyviajame analizės centre „Heritage Foundation“. M. Billingslea tuomet išskrido į Helsinkį susitikti su savo kolega iš Rusijos, užsienio reikalų viceministru Sergejumi Riabkovu, sakydamas, kad nujaučia proveržį ir kompromisą.

Tačiau S. Riabkovas teigė, kad JAV reikalavimas laikinai įšaldyti branduolinę veiklą yra „nepriimtinas pasiūlymas“. „Jei amerikiečiai sutiks su dokumentais, kuriuos mes jiems perdavėme, susitarimas gali būti pasiektas net rytoj“, – sakė jis.

„Bet esant tiek daug skirtumų, neįsivaizduoju, kuo remdamiesi mūsų kolegos Vašingtone pateikia tokias teorijas“, – sakė jis naujienų agentūrai „RIA Novosti“.

„Mes esame pasirengę sudaryti šį susitarimą. Iš tikrųjų galime jį sudaryti rytoj. Tačiau Maskva taip pat turės parodyti politinę valią, kad tai įvyktų“, – savo ruožtu sakė M. Billingslea.

Tuomet nesutarta dėl JAV reikalavimų, kad Rusija pratęsimo periodu sustabdytų branduolinę veiklą ir leistų atlikti patikrinimus. M. Billingsleas sakė, kad JAV taip pat sutiktų su atitinkamais patikrinimais.

„Jei ką ir žinome apie rusus, tai tą, kad jie nuolat pažeidinėja sutartis“, – sakė jis.

D. Trumpo administracija jau pasitraukė iš vienos svarbios Šaltojo karo laikų sutarties, kuria buvo apribotos vidutinio nuotolio branduolinės pajėgos, nurodydama, kad Rusija pažeidė šią sutartį.

JAV administracija taip pat atsisakė sutarties, pagal kurią abi šalys galėjo skraidyti virš įslaptintų ar kitaip svarbių viena kitos vietų.

Buvo pranešimų, kad D. Trumpas pasipiktino rusų šnipinėjimo lėktuvui praskridus virš jo Bedministerio golfo laukų Naujajame Džersyje.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
3.6875

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

„Amžiaus projektas“ visą regioną pakeis neatpažįstamai: klaidos atveju Europos laukia beprecedentis pabėgėlių antplūdis (3)

Kol viso pasaulio ir Europos dėmesį kausto koronaviruso pandemija bei neblėstanti geopolitinė...

Moterį nustebino duomenų dalybos: nepaskolinus vienai kreditų įmonei, kita paskambino pati (27)

Jei norėdami pasiskolinti kreipsitės į „Finbee“, bet išgirsite neigiamą atsakymą,...

Vieną žiauriausių Kauno nusikaltėlių praeities nuodėmės pasivijo po daugelio metų (124)

Kadaise vienu nuožmiausių Kauno nusikaltėlių, Daškinių gaujos smogiku vadintą Jordį...

Romantiškoje vietoje per karantiną užsisakė greito maisto išsinešti: tai, ką paragavo, buvo verta nuodėmės (81)

Nors nesu greito maisto mėgėja ir jį valgau itin retai, bet nesumeluosiu sakydama, kad kartais...

Juvelyrai skaičiuoja prarastas pajamas: žmonės įprato taupyti, žiedų pardavimai smuko iki 10 kartų (132)

Karantinas juvelyrikos verslui atnešė daug iššūkių, tokių kaip tiekimo sutrikimai, parodų ir...

Vilniuje po Neries ledu dingęs vyras – žinomas dviratininkų treneris (428)

Vilniuje šeštadienį Neries upės ledas neatlaikė augintinio gelbėti puolusios poros. Moteriai...

Kaune BMW nesuvaldęs vyras tapo masinės avarijos kaltininku: apdaužyti šeši automobiliai (195)

Kaune BMW automobilio nesuvaldęs vyras Baltijos ir Naujakurių gatvių sankirtoje užlėkė ant...

Šalis, kurią reikia aplankyti bent du kartus: kelionė po ledo, pūgų ir lavos kraštą (12)

Islandija – tai šalis, kurią, kaip sakoma, reikia aplankyti bent du kartus. Vieną kartą –...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (21)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...