aA
Naująją Zelandiją sukrėtė šaltakraujiškas išpuolis. Policijos komisaras Mike'as Bushas paskelbė, kad aukų skaičius išaugo iki 49. Žuvusiųjų padaugėjo devyniais, mat kiek anksčiau pemjerė Jacinda Ardern buvo pranešusi, kad Kraistčerče žuvo 40 žmonių, dar apie 20 rimtai sužeisti, skelbia „Reuters“. Pranešama, kad ginkluotas užpuolikas penktadienį pradėjo šaudyti dviejose mečetėse po penktadienio popietės pamaldų.

Policija taip pat teigia radusi įtartinus automobilius, kurie buvo pilni sprogmenų.

Internete plinta vaizdo įrašas, kuris fiksuotas neva šaudynių metu. Policija paragino nesidalyti internete plintančia „itin sukrečiančia filmuota medžiaga“ iš išpuolio vietos. Feisbukas pranešė, kad šiuos vaizdus iš socialinio tinklo pašalino.

Remiantis naujausiais policijos pranešimais, trys vyrai ir viena moteris šiuo metu yra sulaikyti. Tai patvirtino policijos atstovas Mike'as Bushas.

Vienas iš sulaikytųjų – australas. Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisas atakos organizatorių įvardijo kaip „žiaurų kraštutinių dešiniųjų pažiūrų teroristą“. Kaip įtariama, jis suplanavo ir įvykdė kruviną išpuolį.

Šalies premjerė Jacinda Ardern irgi perspėjo, kad padėtis tebesivysto ir kad užpuolikų gali būti daugiau. Pasak jos, šios šaudynės yra „viena tamsiausių Naujosios Zelandijos dienų“.

Šaltakraujiškas išpuolis Naujojoje Zelandijoje: šaudyta net į vaikus, aukų skaičius išaugo iki 49
© AFP / Scanpix

„Aišku, kad tai, kas įvyko, yra nepaprastas ir beprecedentis smurto aktas“, – J. Ardern sakė žurnalistams.

Išpuolis Naujojoje Zelandijoje
Karalienę „labai nuliūdino“ ataka Naujosios Zelandijos mečetėseKaralienė Elizabeth II, kuri yra Naujosios Zelandijos valstybės galva, pareiškė, kad ją „labai nuliūdino“ penktadienio ataka dviejose mečetėse, nusinešusi 49 žmonių gyvybes.„Mane labai nuliūdino pasibaisėtini įvykiai Kraistčerče... Šiuo tragišku metu galvoju apie visus Naujosios Zelandijos gyventojus ir meldžiuosi už juos“, – sakoma jos pareiškime.„Princas Philipas ir aš reiškiame užuojautą tų, kas neteko gyvybių, šeimoms ir draugams“, – sakė karalienė ir išreiškė pagarbą gelbėtojams bei savanoriams, kurie padeda sužeistiesiems.92 metų Elizabeth II – seniausias ir ilgiausiai valdantis dabartinis monarchas pasaulyje – neskaitant Jungtinės Karalystės, yra 15 valstybių, tarp jų Australijos, Kanados ir Naujosios Zelandijos, karalienė.
Pagrindinis įtariamasis – Brentonas Tarrantas iš AustralijosPagrindiniu šaudynių Naujosios Zelandijos mečetėse įtariamuoju žiniasklaidoje įvardijamas 28 metų amžiaus Brentonas Tarrantas iš Australijos.Kaip praneša „The Guardian“, jis tiesiogiai transliavo šaudynes socialiniame tinkle feisbuke, o dar prieš šaudynes socialiniame tinkle tviteryje buvo paskelbęs nuorodą į 74 puslapių apimties manifestą.Manifeste jis išdėstė savo motyvus, tarp kurių - „sukurti baimės atmosferą“ ir „kurstyti smurtą prieš musulmonus“.Manoma, kad manifestą parašė pats Australijos pilietis B. Tarrantas. Įtariamasis teigia, kad jį įkvėpė norvegas teroristas Andersas Breivikas. Dokumente pateikiama daug klausimų ir atsakymų.Pavyzdžiui, klausiama: „kas tu esi?“ ir atsakoma: „paprastas baltaodis vyras, 28 metų amžiaus. Gimęs Australijoje, mažas pajamas gaunančių darbininkų šeimoje“. Be kita ko, jis apibūdino save kaip „etnonacionalistą ir fašistą“.Įtariamasis taip pat teigė, kad Naujoji Zelandija nebuvo pirminis pasirinkimas išpuoliui, tvirtindamas, kad atvyko į šalį tik laikinam laikotarpiui. Apie išpuolio planavimą jis rašė: „Išpuolį pradėjau planuoti maždaug prieš dvejus metus, o išpuolį Kraistčerče – prieš tris mėnesius“. Vyras, neva, norėjo pasiųsti žinią, kad „niekur pasaulyje nėra saugu“.
Šaudynes Kraistčerče tirianti policija evakavo gyventojųNaujosios Zelandijos policija, tirianti penktadienį įvykdytą išpuolį prieš mečetes pietiniame Kraistčerčo mieste, evakavo žmones, gyvenančius šalia vieno namo Danidino mieste, anot pareigūnų, susijusio su šia ataka.Policija nurodė, kad namas mieste, esančiame maždaug už 350 km į pietus nuo Kraistčerčo, siejamas su šaudynėmis dviejose mečetėse, nusinešusiomis 49 žmonių gyvybes.„Dėl visa pikta buvo įvykdytos evakuacijos iš artimiausių namų“, - sakoma policijos pranešime. Daugiau detalių pareigūnai nepateikė.
Šaudynės Naujosios Zelandijos mečetėse sukėlė pasibaisėjimą pasaulyjeNaujojoje Zelandijoje penktadienį surengtas išpuolis prieš dvi mečetes, nusinešęs mažiausiai 49 žmonių gyvybes, sukėlė siaubą, pasibjaurėjimą ir sielvartą visame pasaulyje.Vienas iš užpuolikų – kaip manoma, ekstremistas iš Australijos – šios pražūtingos atakos vaizdą veikiausiai tiesiogiai transliavo.„Aišku, kad tai dabar tegali būti apibūdinta kaip teroristinė ataka“, – sakė premjerė Jacinda Ardern, kalbėdama apie „vieną tamsiausių dienų Naujajai Zelandijai“.Daugiau – čia.
R. T. Erdoganas: išpuoliai Naujojoje Zelandijoje – naujausias augančios islamofobijos pavyzdysTurkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasmerkė išpuolius dviejose mečetėse Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste, apibūdindamas juos kaip „naujausius didėjančio rasizmo ir islamofobijos pavyzdžius“. „Savo šalies vardu reiškiu užuojautą islamo pasauliui ir Naujosios Zelandijos žmonėms (...)“, – tviteryje rašė Turkijos prezidentas. Kiek anksčiau R. T. Erdogano atstovas Ibrahimas Kalinas pavadino tai „fašistine“ ataka, rodančia, kaip „antimusulmoniška retorika ir neapykanta priveda prie kruvinų išpuolių“.
Įtariamajam iškelti kaltinimai„Vienas asmuo, arti 30 metų, buvo apkaltintas žmogžudyste ir turėtų rytoj ryte pasirodyti Kraistčerčo teisme“, – nurodė Naujosios Zelandijos policijos komisaras Mike'as Bushas.Komisaras nenurodė, ar tas pats asmuo yra atsakingas už šaudynes abiejose užpultose mečetėse, iš kurių viena yra miesto centre, o kita – Linvudo priemiestyje.Anksčiau internetu atsakomybę už išpuolį prisiėmęs vyras teigė esąs 28 metų australas. Jis nurodė, kad šią ataką surengė dėl nusistatymo prieš imigrantus.Pasak komisaro, policija viename automobilyje rado du savadarbius sprogstamuosius įtaisus. M. Bushas sakė, kad vienas sprogmuo buvo neutralizuotas, o kitą šiuo metu stengiamasi padaryti nekenksmingą.
Lietuvos vadovai reiškia užuojautasLietuvos vadovai reiškia užuojautas dėl penktadienį Naujojoje Zelandijoje vykusių šaudynių, nusinešusių mažiausiai 40 gyvybių.Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė smerkianti „šį brutalų ir niekaip nepateisinamą smurtą“ ir reiškia paramą visiems Naujosios Zelandijos gyventojams.Savo ir Lietuvos žmonių vardu šalies vadovė palinkėjo stiprybės ir ištvermės aukų šeimoms bei artimiesiems, sveikatos sužeistiesiems, vienybės ir susitelkimo Naujajai Zelandijai šią sunkią akimirką.Premjeras Saulius Skvernelis taip pat pabrėžia, kad „protu nesuvokiamas, nepaaiškinamas brutalaus smurto protrūkis prieš paprastus ir nekaltus žmones negali būti niekaip pateisinamas“. Jis taip pat reiškia užuojautą aukų artimiesiems bei linki gijimo sužeistiesiems, taip pat „vienybės bei susitelkimo visai Naujosios Zelandijos tautai“.„Nekaltųjų kraujas negali būti liejamas tenkinant kažkieno ambicijas. Tai smerktina ir nežmoniška“, – užuojautoje sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Policija: aukų skaičius – 49Policijos komisaras Mike'as Bushas paskelbė, kad aukų skaičius išaugo iki 49.
Sukrečiantys liudininkų pasakojimai: meldžiausi, kad jam kuo greičiau baigtųsi šoviniaiVienas tikinčiųjų Mohanas Ibrahimas laikraščiui „New Zealand Herald“ kalbėjo apie „šoko momentą“. „Tada visi žmonės pradėjo bėgti“, – sakė jis. Kitas liudininkas Ahmadas al Mahmiudas teigė: „Nuaidėjo mažiausiai 50 šūvių, greitai vienas po kito. Galėjo būti ir šimtai“. Nepanoręs prisistatyti liudininkas CNN sakė, kad iš mečetės ištrūko išdaužęs langą. Vyras pasakoja, kad, prasidėjus šaudynėms, jis buvo tualete. „Jau norėjau eiti lauk iš tualeto, kai jie pradėjo šaudyti. Klausiau, kas vyksta, o jie vis šaudė. Neturėjau kito pasirinkimo – išdaužiau langą ir bėgau“, – pasakoja jis.Kitas liudininkas CNN pasakojo meldęsis, kad išpuolio vykdytojui „baigtųsi šoviniai“.„Meldžiausi, kad jam kuo greičiau baigtųsi šoviniai. Meldžiau Dievą, kad tam vyrukui baigtųsi šoviniai“, – teigia jis ir priduria savo akimis matęs, kaip šaudantysis tiesiai į krūtinę pašovė vieną vyrą.Mečetėje buvęs palestinietis, nenorėjęs viešinti savo vardo, sakė matęs į galvą pašautą vyrą.„Išgirdau tris greitus šūvius ir tuomet, maždaug po 10 sekundžių, (šūviai) vėl prasidėjo. (Ginklas) turėjo būti automatinis – niekas nebūtų galėjęs taip greitai spaudyti nuleistuko“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo vyras.„Tuomet žmonės pradėjo bėgti laukan. Kai kurie buvo apsipylę krauju“, – pridūrė jis. Vienas incidento liudininkas pasakojo portalui stuff.co.nz, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčia lauke ant tako.Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.„Ten visur buvo kūnų“, – nurodė jis.Vienas liudininkas pasakojo Naujosios Zelandijos radijui girdėjęs šūvius ir matęs ant žemės gulinčius keturis žmonės bei telkšančius kraujo klanus.
Kraistčerčo mokyklos uždaromos, vaikai evakuojami.
Lietuvos Užsienio reikalų ministras reiškia užuojautąUžsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasmerkė Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste įvykdytą teroristinį išpuolį, per kurį ginkluoti užpuolikai įsiveržė į dvi miesto mečetes ir ėmė šaudyti į susirinkusiuosius.Ministras palinkėjo stiprybės aukų artimiesiems šiuo sunkiu laikotarpiu, penktadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija.„Reiškiame gilią užuojautą aukų artimiesiems bei visiems šios tragedijos paliestiems žmonėms“, – „Twitter“ žinutėje rašė ministras L. Linkevičius.https://twitter.com/LinkeviciusL/status/1106427209504440321?ref_src=twsrc%5Etfw
Naujojoje Zelandijoje islamą išpažįsta tik maža dalis gyventojų. Iš viso čia yra apie 50 000 musulmonų, daugelis jų – imigrantai iš tokių šalių, kaip Pakistanas ar Bangladešas.
„Teroristiniam išpuoliui buvo gerai pasirengta“, – sakė premjerė Jacinda Arden. Spėjami užpuolikai nebuvo įtraukti į teroristų sąrašus.
Feisbukas pašalino vaizdo medžiagą, kurioje matyti, kaip vykdomos šaudynės. https://twitter.com/fbnewsroom/status/1106417244412624896?ref_src=twsrc%5Etfw
https://twitter.com/LAPDHQ/status/1106414899813453824?ref_src=twsrc%5Etfw
https://twitter.com/SkyNewsAust/status/1106433926082383873?ref_src=twsrc%5Etfw
Mečetes atakavęs „teroristas“ yra Australijos pilietisUžpuolikas, penktadienį nužudęs daug musulmonų maldininkų per šaudynes Naujosios Zelandijos mečetėse, yra ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas, turintis Australijos pilietybę, nurodė australų premjeras Scottas Morrisonas.Pasak S. Morrisono, šaudynes Kraistčerčo mieste surengė „ekstremistas, dešiniojo sparno smurtinis teroristas“, gimęs Australijoje ir turintis šios šalies pilietybę.Jis atsisakė suteikti išsamesnės informacijos ir sakė, kad tyrimui vadovauja Naujosios Zelandijos tarnybos.
Premjerė Jacinda Ardern pranešė, kad Kraistčerče žuvo 40 žmonių, dar apie 20 rimtai sužeisti, skelbia „Reuters“Anksčiau buvo pranešta, kad per išpuolį prieš dvi Kraistčerčo mečetes buvo nušauti mažiausiai devyni žmonės. Naujosios Zelandijos policija taip pat nurodė sulaikiusi keturis asmenis – tris vyrus ir moterį – bei neutralizavusi savadarbių sprogstamųjų į įtaisų.
Feisbukas pašalino vaizdo medžiagą, kurioje matyti, kaip vykdomos šaudynės.

Visos šalies mečetės buvo perspėtos užsidaryti, kol pavojus bus pašalintas. Žmonės raginami neiti iš namų; taip pat uždarytos švietimo įstaigos Kraistčerče.

„Tai besivystantis incidentas; dirbame, kad patvirtintume faktus. Tačiau galime patvirtinti, kad yra keletas aukų“, – anksčiau sakė policijos komisaras Mike'as Bushas.

„Visur kūnai“

Prasidėjus atakai mečetė „Masjid al Noor“ buvo pilna maldininkų, įskaitant Bangladešo kriketo komandos narius.

Mečetėje buvęs palestinietis, nenorėjęs viešinti savo vardo, sakė matęs į galvą pašautą vyrą.

Šaltakraujiškas išpuolis Naujojoje Zelandijoje: šaudyta net į vaikus, aukų skaičius išaugo iki 49
© Reuters / Scanpix

„Išgirdau tris greitus šūvius ir tuomet, maždaug po 10 sekundžių, (šūviai) vėl prasidėjo. (Ginklas) turėjo būti automatinis – niekas nebūtų galėjęs taip greitai spaudyti nuleistuko“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo vyras.

„Tuomet žmonės pradėjo bėgti laukan. Kai kurie buvo apsipylę krauju“, – pridūrė jis.

Vienas incidento liudininkas pasakojo portalui stuff.co.nz, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčią lauke ant tako.

Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.

„Ten visur buvo kūnų“, – nurodė jis.

Vienas liudininkas pasakojo Naujosios Zelandijos radijui girdėjęs šūvius ir matęs ant žemės gulinčius keturis žmonės bei telkšančius kraujo klanus.

Nepatvirtintuose pranešimuose sakoma, kad užpuolikas vilkėjo kariškus drabužius.

Komisaras M. Bushas sakė, kad visos miesto mokyklos buvo uždarytos reaguojant į „rimtą besivystantį incidentą su šaunamaisiais ginklais“.

„Policija ragina visus Kraistčerčo centre neiti į gatves“, – sakoma jo pranešime.

„Policija reaguoja visais pajėgumais, kad suvaldytų padėtį, bet pavojus išlieka nepaprastai didelis“, – perspėjo M. Bushas.

Kitame Naujosios Zelandijos policijos tviterio pranešime sakoma, kad tarnyboms žinoma apie „internete skelbiamą nepaprastai sukrečiančią filmuotą medžiagą iš incidento Kraistčerče“.

„Primygtinai raginame, kad šia nuoroda nebūtų dalijamasi. Siekiame, kad visa filmuota medžiaga būtų pašalinta“, – pridūrė policija.

Kai kurie viešieji pastatai miesto centre, įskaitant Civilinių paslaugų biurą ir Centrinę biblioteką, irgi buvo uždaryti.

Pareigūnai perspėjo musulmonus visoje šalyje neiti į mečetes „niekur Naujojoje Zelandijoje“. Penktadienis yra musulmonų šventadienis.

Šaltakraujiškas išpuolis Naujojoje Zelandijoje: šaudyta net į vaikus, aukų skaičius išaugo iki 49
© Reuters / Scanpix

Miesto taryba paskelbė pagalbos telefono numerį tėvams, ieškantiems savo vaikų, dalyvavusių netoli išpuolio vietos vykusiose eitynėse už kovą su klimato pokyčiais.

„Prašau, nemėginkite atvykti ir pasiimti savo vaikų, kol policija praneš, kad žmonėms saugu atvykti į miesto centrą“, – nurodė pareigūnai.

Oficialių patvirtinimų apie aukas nebuvo, bet vienas Bangladešo kriketo komandos atstovas sakė, kad nė vienas iš žaidėjų nenukentėjo.

„Jie saugūs, bet yra psichiškai sukrėsti. Paprašėme komandos pasilikti užsidarius viešbutyje“, – jis sakė AFP.

Atstovas nurodė, kad išpuolis prasidėjo, kai keli Bangladešo žaidėjai išlipo iš komandos autobuso ir ruošėsi eiti į mečetę.

Pasak jo, dauguma žaidėjų ketino apsilankyti mečetėje.

Masinės šaudynės Naujojoje Zelandijoje yra retos. 1992 metais šalis sugriežtino įstatymus ir apribojo gyventojų galimybę įsigyti pusiau automatinių ginklų. Šis žingsnis buvo atliktas po dvejais metais anksčiau įvykusio incidento, kai nestabilios psichikos vyras nušovė 13 žmonių Pietų salos mieste Aramoanoje.

Tačiau bet kuris 16 metų ar vyresnis asmuo gali prašyti licencijos šaunamajam ginklui, išklausęs saugumo kursą.

Gana nedidelis Kraistčerčo miestas Naujosios Zelandijos pietinėje dalyje 2011 metais smarkiai nukentėjo per smarkų žemės drebėjimą. Tąsyk žuvo dešimtys žmonių ir buvo apgriauta miesto istorinė katedra.

Prasidėjus atakai mečetė „Masjid al Noor“ buvo pilna maldininkų, įskaitant Bangladešo kriketo komandos narius.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(28 žmonės įvertino)
4.0714

Top naujienos

Įspėjo apie rinkimų baigtį: jei tęsis šalies putinizacija, lietuviai išvys ilgus kaimynų šovinistų dantis (255)

Apie Lenkijos politiką jau nusibodo kalbėti. Taip tikino vienu ryškiausių Lenkijos intelektualų...

Vartojimas atsigauna ne visuose sektoriuose: vienam jų – niūrios prognozės (11)

Nors gegužę bendrai mažmeninės prekybos įmonių apyvarta augo 17,5 proc., o vartojimas, panašu,...

Evita Cololo – apie lietuje permirkusių „Ąžuoliuko“ choristų skandalą: tai garbė ir nereikia nieko teisti (459)

„Jie iš širdies turi pareigą, jie tai daro. Nenorėtų, neitų, manau, į tą chorą. Turi būti...

„Barcos“ sirgaliams prisistatęs Calathesas: karjeros pradžioje negalėjau pakęsti Jasikevičiaus (25)

Komplektacijos darbus tęsiantis „Barcelonos“ krepšinio klubas penktadienį pristatė savo...

Žiauraus verslo sumanytoją po mirties ištiko ironiška lemtis (10)

18 a. pabaigoje – 19 a. pradžioje Williamas Burke ir Williamas Hare įžvelgė kraupią galimybę...

Danguje – pilnatis: prieš kaltindami Mėnulį dėl keisto pažįstamų elgesio, įsidėmėkite vieną dalyką (40)

Tikriausiai bent kartą esate atsidūrę tokioje situacijoje: su kuo nors susipykstate, stebitės,...

Po audringos nakties – gaivūs orai (11)

Po lietingos ir neramios šeštadienio nakties, dieną į Lietuvą stiproki vakarų vėjai jau plukdys...

Chirurgai sėkmingai prisiuvo prieš beveik parą nupjautą penį (44)

Jungtinės Karalystės chirurgai sėkmingai prisiuvo nupjautą penį – nuo nelaimės buvo...

Užsiliepsnojo „Kėdainių grūdų“ sandėlis, su ugnimi kovoja didelės ugniagesių pajėgos dūmai matyti už 10 km (79)

Penktadienio vakarą, 20.33 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų telefono...

Ilgalaikė vedusio vyro meilužė nesigaili: pusę medaus mėnesio jis praleido su manimi (155)

Taip, aš mylėjau. Vedusį. Ir tebemyliu. Ar gailiuosi to, kad dvejus metus kartą per savaitę...

|Maža didelių žinių kaina