aA
Rusijos ortodoksų bažnyčios vadovas pavadino „civilizacine katastrofa“ Ukrainos ortodoksų atskilimą ir užsipuolė tai pripažinusį Konstantinopolio patriarchą dėl kišimosi į Maskvos patriarchato teritoriją. Prieš dvi savaites Ukrainos ortodoksai įsteigė bažnyčią, o praėjusią savaitę jos parlamentas įpareigojo Maskvos patriarchatui ištikimas bažnyčias pasivadinti rusiškomis. Ukrainos valdžia ginasi nuo kaltinimų, kad kišasi į religijų laisvę, ir rengia daugiau įstatymų Rusijos religinei įtakai riboti.
Rusijos stačiatikių patriarchas pyksta dėl Ukrainos bažnyčios atskilimo
© AFP / Scanpix

Pamaldos vienoje iš naujausių Kijevo cerkvių vyksta ukrainiečių kalba. Jos vadovas džiaugiasi sprendimu įkurti savąją ortodoksų bažnyčią po 332 metų, kai Maskva buvo pasisavinusi visą kontrolę.

Ukraina pakrikštyta jau daugiau kaip prieš 1000 metų. Todėl logiška, ir jau seniai reikėjo, užsitikrinti savą bažnyčią“, – sakė metropolitas Oleksandras Drabinko.

Kitoje Kijevo cerkvėje – pamaldos rusiškai. Tikėjimas tas pats, ir vadinasi cerkvė Ukrainos stačiatikių bažnyčia. Bet politika kita – ji priklauso Maskvos patriarchatui, nuo kurio ir atskilo Ukrainos hierarchai.

Bet Aukščiausioji rada per audringą posėdį priėmė, o prezidentas pasirašė įstatymą, kuriuo įpareigoja Ukrainos stačiatikių bažnyčią savo pavadinime nurodyti, kad yra valdoma iš Rusijos. Parlamento vadovas sako, kad tai – plačiau negu religija, tai – nacionalinio saugumo klausimas.

„Bažnyčia, kurios centras yra valstybėje agresorėje, turi savo pavadinime nurodyti šalį, kuriai paklūsta. Šiuo atveju čia sakoma, kad bet kuri bažnyčia, išlaikanti vienybę ar pavaldumą, turi vadintis ne Ukrainos bažnyčia, o Rusijos“, – kalbėjo „Petro Porošenkos bloko“ parlamentaras Oleksandras Brygynecas.

„Tai visiškai diskriminacinis įstatymo projektas, prievartinis, nes Ukrainos kanoninė pravoslavų bažnyčia yra Ukrainos liaudies bažnyčia. Šventikai joje ukrainiečiai, ir meldžiasi ukrainiečiai“, – teigė „Opozicijos bloko“ parlamentaras Vadimas Novinskij.

Ukraina rengia ir daugiau įstatymų, kad bažnyčios su valdžia derintų savo vadovų skyrimą ir užsienio hierarchų vizitus, taip pat kad parapijos galėtų lengviau pereiti į naująją Ukrainos bažnyčią.

„Tai, kas vysta bažnytiniuose ir valstybiniuose santykiuose su Rusija, laikau vienu iš ženklų to hibridinio karo, kurį Rusija vykdo prieš Ukrainą“, – sakė metropolitas O. Drabinko.

Maskvos patriarchatas kaltinimus griežtai neigia, bet Rusijos stebėtojai įžiūrį įtakos siekį.

Rusijos stačiatikių patriarchas ir Rusijos prezidentas kaltina pasaulio ortodoksų lyderį Baltramiejų dėl bažnyčios skaldymo. Ekumeninis Konstantinopolio patriarchas spalį atskilimą parėmė, ir Kirilas tai vadina neteisėtu kišimusi į Maskvos patriarchato teritoriją. O santykius su juo nutraukė jau anksčiau.

„Esame civilizacinės katastrofos liudininkai. Nieko panašaus nebuvo niekada. Be abejo, prasidės prievartinės akcijos atimti šventoves. Viskas, kas vyks aplink šventoves, gresia virsti kruvinais konfliktais“, – kalbėjo Rusijos ortodoksų bažnyčios patriarchas Kirilas.

Dėl kraujo praliejimo gąsdino ir Vladimiras Putinas.

Maskvos hierarchai tikina, kad tik mažytė dalis Ukrainos parapijų savo noru pereis į naująją bažnyčią. Ukrainos hierarchai tikisi, kad tokių bus iki dviejų trečdalių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Landsbergis perspėjo Karbauskį: mūsų laukia katastrofa (562)

Besibaigiant Seimo rudens sesijai ir prasidedant rinkimų maratonui laidoje „DELFI Diena“...

Nusivylę, susierzinę ir pikti: „Brexit“ įvarė JK į kampą (84)

Jungtinė Karalystė atsidūrė pavojingiausioje kryžkelėje per kelis dešimtmečius po to, kai...

Gyvai / Dakare lietuvių laukia kova dėl pozicijų – į priekį išsiveržė sekundes skaičiuojantis Vanagas atnaujinta 15.50 val. (66)

Dakaro ralyje – 9-oji diena ir finišas, rodos, ranka pasiekiamas. Tačiau lenktynių organizatoriai...

Anglijoje gyvenanti lietuvė nusprendė neleisti vaikų į mokyklą: netenkino, kad jie privalės daryti tai, kas pasakyta (52)

Dizainerę Mildą Juškaitytę ko gero būtų galima pavadinti ne visai tipine mama – jos mažyliai...

Teismas paskelbė verdiktą dėl 9-metės įvaikinimo į Naująją Zelandiją: visuomenė jo nesužinos (676)

Vilniaus apygardos teismas paskelbė sprendimą dėl tarptautinio įvaikinimo, kuriame devynmetės...

„Linkomanija“ bus užblokuota šią savaitę, „piratai“ atsakė instrukcijomis, kaip apeiti draudimus (289)

Interneto tiekėjai, vykdydami teismo sprendimą, ruošiasi blokuoti failų dalijimosi svetainę...

Iš viešumos dingęs keistuolis Antanas Nedzinskas: aš tikrai gyvenu geriau negu Radži (31)

„Aš tikrai gyvenu geriau negu Radži. Turiu daug daugiau laisvės, daug daugiau vietos, galiu ir...

Turto banko vadovas: turime galvoti, kaip valstybės pastatus užpildyti institucijomis (18)

Naujasis valstybės nekilnojamąjį turtą centralizuojančio Turto banko vadovas Mindaugas...

„Facebook“ prieš 2019 m. rinkimus pasaulyje sugriežtins politinės reklamos taisykles (2)

„Facebook“ pranešė pirmąjį metų pusmetį sugriežtinsiantis politinės reklamos socialiniame...

DELFI Diena. Kaip elgtis Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems lietuviams po balsavimo dėl „Brexit“ sutarties vyksta apklausa (17)

Britams atmetus pasitraukimo iš ES sutartį, tvyro nežinomybė. Kaip elgtis lietuviams, gyvenantiems...