Rusijos gynybos ministerija nuo šeštadienio vidurnakčio uždarė tiesioginio ryšio su Pentagonu linijas, veikusias pagal dvišalį memorandumą, pasirašytą siekiant išvengti aviacijos incidentų Sirijoje.
Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix

Rusija tokį žingsnį žengė po JAV raketinio smūgio Sirijos oro pajėgų bazei Homso provincijoje.

„Į Rusijos karinę žinybą buvo iškviestas JAV pasiuntinybės Maskvoje gynybos atašė, kuriam buvo oficialiai įteikta nota, (kuria informuojama, kad) Rusija nuo balandžio 8 d. 0 val. sustabdo savo įsipareigojimų pagal memorandumą dėl tarpusavio supratimo vykdymą“, – sakė Rusijos gynybos ministerijos atstovas generolas majoras Igoris Konašenkovas.

Jis pareiškė, kad penktadienį kariniais ir diplomatiniais kanalais į Pentagoną buvo nusiųsta Rusijos gynybos ministerijos nota dėl memorandumu numatytos tiesioginė s tarpvalstybinės telefono linijos darbo nutraukimo.

Pentagonas Rusijos notą gavo, penktadienį vakare naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Pentagono atstovė Michelle Baldanza. Ji pridūrė, kad „linijos dėl konfliktinių situacijų (išvengimo) mechanizmai tebegalioja“.

Penktadienį paryčiais JAV kariškiai sparnuotosiomis raketomis „Tomahawk“ atakavo Šairato bazę, reaguodami, anot prezidento Donaldo Trumpo, į antradienį įvykdytą „barbarišką“ cheminę ataką sukilėlių kontroliuojamame mieste Idlibo regione, dėl kurios JAV kaltina Damasko režimą.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad prezidento „nuomone, amerikiečių smūgiai Sirijoje yra agresija prieš suverenią valstybę, pažeidžianti tarptautinės teisės normas – beje, (surengta) išgalvota dingstimi“.

Tai buvo pirma tiesioginė JAV ataka Sirijos vyriausybinių pajėgų pozicijoms ir radikaliausias karinis D. Trumpo sprendimas nuo to laiko, kai jis pradėjo eiti prezidento pareigas.

Į Šairato bazę iš dviejų JAV karinių laivų Viduržemio jūroje buvo paleistos 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“. D. Trumpas per televiziją pranešė, kad įsakė suduoti karinį smūgį Sirijoje, taikiniams, iš kurių buvo vykdoma cheminė ataka.

Vašingtono pareigūnai sakė, kad JAV Jungtinio štabų vadų komiteto viršininkas Joe Dunfordas su Rusijos Generalinio štabo viršininku Valerijumi Gerasimovu telefonu aptarė situaciją Sirijoje po raketinio smūgio Sirijos oro pajėgų bazei.

„Generolas Dunfordas pasikalbėjo su generolu Gerasimovu po smūgio sudavimo, pokalbis buvo profesionalus ir daugiausia apie situaciją Sirijoje“, – penktadienį naujienų agentūrai „Interfax“ sakė vienas amerikiečių pareigūnas.

2015 metų spalio 20 dieną JAV ir Rusija pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą dėl incidentų prevencijos ir skrydžių saugumo užtikrinimo per operacijas Sirijos oro erdvėje.

Iki amerikiečių raketinio smūgio Rusijos ir JAV gynybos pareigūnai pagal šį memorandumą reguliariai rengdavo videokonferencijas. Abi šalys memorandumą vadino veiksmingu.

Rusija karinę operaciją Sirijoje vykdo nuo 2015 metų rugsėjo 30 dienos. Rusų karinė aviacija remia Sirijos vyriausybinės armijos sausumos operacijas. Rusai Sirijoje turi aviacijos bazę Hmeimimo aerodrome ir karinio laivyno bazę Tartuso uoste.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: iš šaltesnių orų gniaužtų pavyks ištrūkti, tačiau yra vienas bet (4)

Savaitės pradžioje vyraus šaltoki orai , krituliai numatomi tik kai kur. Visgi, antroje savaitės...

Orlaivio kapitonas: skrydžio metu sudėtingiausi du dalykai (80)

Nestandartinės situacijos dėl oro ar techninių nesklandumų skrydžio metu pilotui nekelia baimės,...

Lietuvoje buriasi nauja grupuotė: mato kyšančias Kremliaus ausis (1303)

Pogrindyje tūnojusi Lietuvos radikalų fašistų grupelė lenda į viešumą. Šalies didmiesčiuose...

Poros, kurių galėjo ir nebūti: dabar darnūs santykiai kadaise buvo subyrėję (1)

Daug kas mano, kad visos garsenybių poros išgyveno romanus tarsi iš pasakos. Tačiau daugelis jų...

R. Valatka. Partinė, valstybinė ir emigrantų šizofrenija darkosi laisvai (264)

Socialdemokratai turi naują baltą pūkuotą partijos Pirmininką. Bet nebeturi frakcijos Seime....

Kodėl mokslininkai taip ilgai nesuprato, iš kur atsiranda vaikai? (84)

Iki 1875 m. niekas visame pasaulyje nežinojo, kaip atsiranda vaikai. Nežinojo nei eiliniai žmonės,...

V. Jurgutis: visi savanoriškai apsidalinome atleidimo lapeliais (20)

Liberalų sąjūdį ir toliau krečia krizė. Prieš dvi dienas iš partijos pirmininko pareigų...

5 daiktai, į kuriuos turėtų investuoti kiekviena vyresnė nei 40 metų moteris (60)

Sulaukusi tokio amžiaus, kiekviena moteris jau turi savo stilių ir gali tiksliai pasakyti, kas jai...

Unikalų namą Rusnėje nugriovė tam, kad sukūrentų. Bažnyčios plytas siūlyta parduoti (140)

Rusnėje neseniai buvo nugriautas Darbo partijos nario, Šilutės verslininko Sauliaus...

10 šiurpiausių Anglijos pilių, kuriose vaidenasi (19)

Bolsoverio pilis Derbišyre, kurioje, kalbama, pasirodo vaiduoklis berniukas ir slapčia ima...