aA
Tyrimus vykdžiusiam Rusijos žurnalistui Ivanui Golunovui, apkaltintam narkotikų laikymu ir ruošimusi juos platinti, buvo panaikinti baudžiamieji kaltinimai, jis taip pat bus paleistas iš namų arešto, antradienį paskelbė vidaus reikalų ministras Vladimiras Kolokolcevas.
Ivanas Golunovas
© AP / Scanpix

„Šiandien jis bus paleistas iš namų arešto, kaltinimai panaikinti“, – sakoma V. Kolokolcevo pranešime.

Nepriklausomo naujienų portalo „Meduza“ žurnalistas 36 metų I. Golunovas praėjusį ketvirtadienį buvo sulaikytas policijos Maskvoje. Žurnalistas buvo sumuštas ir 12 valandų praleido areštinėje be galimybės susitikti su advokatu.

I. Golunovui buvo pareikšti kaltinimai bandymu parduoti didelį kiekį narkotikų. Kilus visuomenės, įskaitant garsius valstybinių žiniasklaidos priemonių žurnalistus, pasipiktinimui, šeštadienį jam buvo skirtas namų areštas.

Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko, trečia aukščiausio rango valstybės pareigūnė po prezidento ir ministro pirmininko, anksčiau antradienį išreiškė susirūpinimą dėl prieš I. Golunovą pradėto baudžiamojo tyrimo. Pasak jos, teisėsaugos institucijų „klaidos ir pažeidimai... kelia nepasitikėjimą šiuo tyrimu“.

„Jau paviešinti klaidų, pažeidimų faktai. Jie, žinoma, kelia nepasitikėjimą tyrimą atliekančiomis institucijomis, o tai, mano nuomone, yra svarbiausia šioje istorijoje“, – sakė V. Matvijenko žurnalistams antradienį.

„Žinote, tai yra arba kažkoks neprofesionalumas, arba prastas darbas, arba provokacija, – cituoja ją Rusijos naujienų agentūros. – Dabar net nežinau, kaip tai pavadinti.“

V. Matvijenko sakė, kad kalbėjosi su generaliniu prokuroru ir jis pažadėjo asmeniškai kontroliuoti šią bylą.

Rusijos žiniasklaidos atstovams buvo sukėlusios nerimą I. Golunovo suėmimo aplinkybės.

Penktadienį policija paskelbė keletą nuotraukų, kuriose esą matoma I. Golunovo bute įrengta sintetinių narkotikų gamybos laboratorija. Visgi vėliau policija pripažino, kad nuotraukos buvo darytos kitur. Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį šį incidentą pavadino paprasčiausia klaida.

V. Matvijenko kol kas yra aukščiausio rango Rusijos pareigūnė, suabejojusi I. Golunovui pareikštais kaltinimais. Savo tyrimuose I. Golunovas gvildeno tokias temas kaip įtartinas Rusijos laidojimo namų verslas ar korupcija Maskvos merijoje.

Daugelis mano, jog tai, kad žurnalisto tyrimai nebuvo susiję su Kremliaus pareigūnais arba prezidento Vladimiro Putino aplinka, leidžia manyti, kad ši byla buvo sukurpta ne aukščiausiuose valdžios sluoksniuose, o žemesnio rango pareigūnų, galbūt nusikaltėlių.

Pilietinės visuomenės pergalė

Žurnalistai ir visuomenės atstovai jau penkias dienas piketavo prie policijos departamento pastato Maskvoje. Daugiau nei 20 tūkst. žmonių internete patvirtino, kad planuoja trečiadienį išeiti į gatves protestuoti prieš I. Golunovo sulaikymą.

„Meduzos“ generalinė direktorė Galina Timčenko, sužinojusi, kad I. Golunovo byla nutraukiama, padėkojo visiems jį palaikiusiems už solidarumą.

„Esu laiminga, verkiu. Puikiai suprantame, kad tai įvyko šimtų ir tūkstančių žmonių pastangomis. Didžiulė padėka visiems jiems“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė G. Timčenko.

Žmogaus teisių tarybos prie Rusijos prezidentūros pirmininkas Michailas Fedotovas sakė, kad sprendimas nutraukti bylą prieš I. Golunovą yra pilietinės visuomenės pergalė.

„Tai bendra pergalė – pilietinės visuomenės, priežiūros organų, sveiko proto, įstatymo pergalė“, – M. Fedotovo žodžius citavo tarybos oficialusis tinklalapis.

Jis pridūrė, kad būtina patraukti atsakomybėn kaltus už proceso pažeidimus, padarytus atliekant tyrimą dėl I. Golunovo.

„Esame įsitikinę, kad tai neturi tapti tašku šioje istorijoje, nes kaltieji dėl šio tyčiojimosi iš įstatymų privalo stoti prieš teismą“, – pabrėžė M. Fedotovas.

V. Kolokolcevas nurodė paprašęs prezidento Vladimiro Putino atleisti du aukšto rango policijos pareigūnus, susijusius su I. Golunovo areštu.

„Vidaus tyrimo tarnybos tyrimo dėl policijos pareigūnų, sulaikiusių žurnalistą Ivaną Golunovą, veiksmų teisėtumo, medžiaga buvo perduota Rusijos tyrimų komitetui; patys darbuotojai nušalinti nuo pareigų“, – žurnalistams sakė vidaus reikalų ministras.

„Priėmiau sprendimą teikti Rusijos Federacijos prezidentui prašymą, kad būtų atleisti iš užimamų pareigų Maskvos vakarų apygardos policijos viršininkas generolas (Andrejus) Pučkovas ir VRM Maskvos padalinio narkotikų kontrolės valdybos viršininkas generolas (Jurijus) Deviatkinas“, – pridūrė V. Kolokolcevas.

„Kad ir kokia būtų piliečio profesija, jo teisės visa turi būti ginamos“, – pabrėžė jis.

Organizacija „Reporteriai be sienų“ (RSF) antradienį pasveikino rusų pilietinės visuomenės „istorinę mobilizaciją“, privertusią pareigūnus panaikinti baudžiamuosius kaltinimus I. Golunovui.

„Sveikiname istorinę Rusijos pilietinės visuomenės mobilizaciją, – paskelbė nevyriausybinė organizacija socialiniame tinkle „Twitter“. – Dabar turi būti teisiami tie, kurie bandė jį pakišti.“

Europos Sąjunga taip pat pasveikino šį sprendimą ir pavadino tai „teigiamu rezultatu“, bet pareikalavo ištirti pranešimus, jog reporteris areštinėje buvo sumuštas.

„Sprendimas atšaukti kaltinimus žurnalistui tyrėjui Ivanui Golunovui dėl „neteisėtos narkotikų gamybos arba pardavimo“ yra teigiamas rezultatas šioje konkrečioje byloje“, – nurodė Europos Komisijos atstovė užsienio reikalų ir saugumo politikos klausimams Maja Kocijančič.

„Vis dėlto jo pradinis sulaikymas ir vėlesnis namų areštas papildė nerimą keliančią tendenciją dėl žiniasklaidos laisvės Rusijos Federacijoje. Pono Golunovo areštą pagrindžiantys kaltinimai atkartojo kitas abejotinas bylas dėl narkotikų, iškeltas kitiems Rusijos žmogaus teisių aktyvistams ir žurnalistams“, – pridūrė ji.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
4.5135

Top naujienos

Pinigai dar ne viskas: į Lietuvą grįžo dirbti už keturiskart mažesnį atlyginimą ir nesigaili (40)

Prieš dvejus su puse metų iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą gyventi grįžęs Gytis Kašėta...

Plaukimo meistras atsakė, kokią klaidą darome beveik visi: toks jūsų veiksmas gali baigtis tragiškai (20)

Lietuvą užklupęs karštis reikalauja aukų. Gelbėtojai praneša jau apie 6 skenduolius, tačiau...

Po Petrikytės koncerto kilusio skandalo Vitulskienė sulaukė atsako: dabar provokuoja ir net prakeikė vaikus (524)

Pastarieji metai, kai pradėjo veikti verslininkės Erikos Vitulskienės mados namai, žinomai...

Gydytojų gudrybė naciams įvarė panišką baimę: mirtinos ligos „protrūkis“ išgelbėjo tūkstančius (48)

Antrojo pasaulinio karo metais vienas žmogus kreipėsi į gydytoją Lenkijos Rozvadovo mieste dėl...

Užkalnis Vilniuje rado geriausius sušius ir dar vieną patiekalą, geriausią Europoje (97)

Pradedame nuo to, kad nuo sekmadienio, birželio 16 d., jūs nebegausite ten vietų be rezervacijos....

Mama naujų mokslo metų laukia su siaubu: mus šokiravo, kiek kainuos pirmoko laikas mokykloje (145)

Esu būsimo pirmoko mama . Kadangi esame mažesnes nei vidutines pajamas uždirbanti šeima,...

Maisto produktai karštą dieną: pavalgę jausitės puikiai ir atvėsite 10 gudrybių (9)

Mažiau angliavandenių ir baltymų – užtikrintas būdas ištverti svilinanti vasaros karštį,...

Apie „švytinčią“ piloto profesiją arba mergaitėms taip pat reikėjo (33)

Panašu, jog populiarios dainos „Reikėjo berniukams“ žodžius greitai teks perrašyti –...

Šaulių sąjungos vadas: Rusijos agresija buvo žadintuvas mūsų visuomenei (910)

„Tai buvo lūžis mano gyvenime“, – šypsosi Lietuvos šaulių sąjungos ( LŠS ) vadas...

Garbaus amžiaus avarijos kaltininkė reanimacijoje, į ligoninę paguldyta ir jauna mama bei jos kūdikis (24)

Birželio 15 d., 11.46 val., kelyje Plungė–Plateliai, ties ženklu „11 km iki Šaltojo karo...