aA
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį perspėjo Rusiją nesiveržti į Ukrainą ir pavadino pastarąją „galinga“ šalimi, turinčia draugų tarptautinėje bendrijoje.

Turkija yra užsitraukusi Rusijos rūstybę, nes tiekia Ukrainai kovinius dronus, kuriuos, kaip baiminasi Maskva, Kijevas gali panaudoti savo konflikte su prorusiškais separatistais.

Kalbėdamas su žurnalistais Albanijoje, R. T. Erdoganas nurodė, kad ketina aptarti šiuo metu tvyrančią įtampą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Negalite tvarkyti šių dalykų sakydami: „Aš kur nors įsiveršiu, aš tai pasiimsiu“, – Turkijos žiniasklaida citavo R. T. Erdoganą.

„Aš nelaikau Rusijos invazijos į Ukrainą realistiniu požiūriu, nes tai nėra eilinė šalis. Ukraina – galinga šalis“, – pridūrė jis.

Dar praėjusių metų pabaigoje Turkija paragino Rusiją atsisakyti „vienpusiškų“ reikalavimų ir laikytis konstruktyvesnės pozicijos savo konflikte su Vakarų šalimis ir NATO dėl Ukrainos.

NATO narė Turkija yra suerzinusi Maskvą, nes Ukrainai tiekia kovinius dronus, kuriuos, kaip baiminasi Rusija, Kijevas gali panaudoti savo konflikte su separatistais. Tačiau Turkija taip pat yra supykdžiusi Vašingtoną ir NATO, nes įsigijo pažangią rusišką priešraketinės gynybos sistemą, dėl kurios JAV paskelbė Ankarai sankcijas.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu gruodžio pabaigoje paragino Maskvą ir NATO įveikti tarpusavio skirtumus per tiesiogines derybas.

Rusija nori, kad NATO suteiktų Maskvai įpareigojančias saugumo garantijas ir nutrauktų savo plėtrą į Rytus.

„Tam, kad bet koks susitarimas būtų priimtas, jis turėtų būti priimtinas abiem pusėms. Rusija yra pateikusi tam tikrų siūlymų. Tačiau NATO galbūt siekia panašių garantijų iš Rusijos. Tai nėra vienpusis klausimas“, – reporteriams sakė M. Cavusoglu.

„Jei prašymai yra maksimalistiniai, nors jokiu būdu nesakau, kad Rusija yra maksimalistė, abi pusės turi būti konstruktyvios, – tęsė M. Cavusoglu. – Jos ant derybų stalo turėtų padėti tokius siūlymus, kurie būtų priimtini abiem pusėms.“

„Jei Rusija turės konkrečių lūkesčių iš Turkijos įtampos tarp Rusijos ir NATO mažinimo klausimu, Turkija tai įvertins palankiai, nes mūsų tikslas yra aiškus, – pridūrė M. Cavusoglu. – Galimas konfliktas regione paveiktų mus visus.“

Vakarai kaltina Rusiją pastaraisiais mėnesiais prie sienos su Ukraina dislokavus daug tankų, artilerijos ir apie 100 tūkst. karių. NATO nuogąstauja, kad tai galbūt yra Maskvos pasiruošimai įsiveržti į kaimyninę šalį.

Maskva savo ruožtu teigia, kad tai yra atsakas į stiprėjantį NATO vaidmenį jos įtakos zonoje. Kremlius reikalauja „teisinių garantijų“, kad Vakarų šalių karinis blokas nesiplės į rytus, o NATO sako, kad jos durys atviros visoms įstoti pageidaujančioms ir kriterijus atitinkančioms šalims.

Gruodį V. Putinas pažėrė kritikos Ukrainai, nes ši pasitelkė turkiškus dronus, ir paragino Ankarą spausti Kijevą nenaudoti tokios įrangos, kuri jau yra suvaidinusi vaidmenį konfliktuose Libijoje ir Kalnų Karabache.

Turkija savo ruožtu nurodė negalinti prisiimti atsakomybės už tai, kaip atskiros šalys nusprendžia naudoti dronus po jų įsigijimo.

R. T. Erdoganas antradienį taip pat pareiškė visuomet priešinęsis Rusijos pozicijai Ukrainos atžvilgiu ir pridūrė, kad Maskva prieš įsiveržimą iš pradžių „turėtų įvertinti situaciją pasaulyje ir šalies viduje“.

„Turime išplėšti karą iš politinės istorijos“, – teigė Turkijos prezidentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(332 žmonės įvertino)
4.5783

Top naujienos

Intriga dėl antrojo prezidento rinkimų turo: Nausėda gali atsidurti prastesnėje padėtyje (35)

Iki Lietuvos prezidento rinkimų dar daug laiko ir kol kas užtikrintai pasakyti, kas varžysis...

Ekspertas: Putinas turi garsiai neįvardytą tikslą (3)

Šiuo metu visos laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose dirbančios bendrovės priverstos mokėti...

4000 metų nekropolyje aptikti paslaptingi raižiniai ant akmenų – kokia figūra ten pavaizduota?

1898 metais mokslininkas Manuel Roso de Luna Ispanijos Ekstremadūros regiono Kasereso provincijos...

Naujoji Užkalnio meilė – Dzūkijoje

Turiu patikslinti: oficialiai pareiškiu ir liudiju, kad tai, apie ką čia rašysiu, tai yra,...

Ar tikrai patikimi „vieno lašo“ testai: atsakė, kodėl kartais kraujas tyrimams imamas iš piršto, o kartasi iš venos (1)

Pastaruoju metu vis labiau kalbama apie atsakingą vitaminų ir maisto papildų vartojimą. Siūloma...

Rimvydas Valatka. Neskiepyti prieš skiepytus (prezidento rinkimų apžvalga) (32)

Tai buvo diena, kuri, kaip ir kitos, nesukrėtė pasaulio. Kinijoje pasaulį išvydo klonuotas...

Ketvirtame kėlinyje įsisiautėjęs „Žalgirs“ Panevėžyje palaužė „7bet-Lietkabelis“ pasipriešinimą

„Betsafe- LKL “ čempionate šį savaitgalį startavo antrasis ratas, o kone labiausiai...

Karas Ukrainoje. Kyjivo meras Klyčko: Zelenskis moka už klaidas, kurias padarė (20)

Kijevo meras Vitalijus Kličko duodamas interviu „Der Spiegel“ sakė, kad Ukraina eina...