aA
Didžiausios per pastaruosius kelis dešimtmečius Rusijos organizuotos karinės pratybos „Vostok“ tik patvirtino NATO būgštavimus. Aljanso partneriai akcentuoja, kad kuo toliau, tuo labiau reikia didinti pajėgų dislokavimo greitį, nes tai gali tapti lemtingu nuosprendžiu ne tik Baltijos šalims. Pasak krašto apsaugos ministro, Rusija kol kas nesiryžtų pradėti karinio konflikto su Vakarais, todėl dabar būtina įvertinti Rusijos naujausius karinius manevrus ir su sąjungininkais kamšyti NATO spragas.
© AFP / Scanpix

Šimtai tūkstančių karių, naikintuvai, kariniai sraigtasparniai, dešimtys tūkstančių tankų ir šarvuočių. Rusija kartu su Kinija treniravosi tarsi vyktų tikras karas. Tokių pratybų, kaip šiųmetės „Vostok“ Rusija nerengė 37 metus.

Po jų užsienio ekspertai sutaria, kad tokio masto pratybos reiškia – Rusija ir Kinija vieningai repetuoja karinį konfliktą. Kaip pernykštės „Zapad“, taip ir šiųmetės „Vostok“ prie namų darbų stalo privertė sėstis NATO sąjungininkus.

Pasak Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Vytauto Bako, jau rengiama nauja Lietuvos saugumo ataskaita, o išvada viena – dar daugiau dėmesio reikia skirti saugumui stiprinti.

„Greitis, pajėgų dislokacija, mūsų investicijos į gynybinius pajėgumus, į žmonių atsparumą – tai yra tie darbai, mūsų žvalgybų stiprinimas, kuriuos reikia tęsti“, – sakė V. Bakas.

NATO ekspertai tikina, kad „Vostok“ pratybos demonstruoja Rusijos susitelkimą į didelio masto konflikto manevrus. Esą Rusija ne vienus metus stiprina kariuomenę ir nevengia demonstruoti karinės galios.

Pasak krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, NATO ilgą laiką buvo nuvertinusi Rusijos grėsmę, todėl dabar imasi esminių reformų.

„NATO buvo daugiau pradėjusi orientuotis į operacijas kituose regionuose, bet matosi, kad reikia grįžti prie tų tradicinių, konvencinių priemonių. Kas deja, bet buvo šaltojo karo metais. Todėl dabartinės NATO reformos, kurios vyksta dabar, kurios buvo priimtos liepos mėnesį aukščiausio lygio vadovų, yra atsakas“, – kalbėjo R. Karoblis.

Aukšto rango NATO kariuomenės specialistai yra ne kartą užsiminę – karinių manevrų atveju, reikia reaguoti greičiau. Leitenantas generolas Benas Hodgesas yra netgi pareiškęs, kad NATO orientuodamasi į Afganistaną ir Iraką apsileido Europoje, o tuo metu Rusija stiprino karinę galią. Dabar ekspertai sutaria, kad reikia naujų vadaviečių, greitesnio ir sklandesnio pajėgų permetimo. Šie faktoriai gali tapti lemtingi ir Lietuvai.

„Situacija labiau sudėtinga, nei buvo prieš 10 metų, netgi 5. Ji dabar pasidarė grėsminga netikėtumais, kur gali staiga kas nors atsitikti“, – teigė buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus.

Kitą mėnesį didžiausias istorijoje pratybas surengs ir NATO. Į Norvegiją atvyks 40 tūkst. karių iš NATO šalių ir partnerių. Neutralios Suomija ir Švedija pratyboms suteiks savo bazes ir taip pat deleguos karių. Mokymai, kaip apsiginti nuo technologiškai pažangaus priešo atakos, vyks ore ir jūroje nuo Baltijos iki Islandijos. Bei sausumoje – visoje Norvegijoje, išskyrus šiauriausią regioną prie Rusijos sienos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tikrai emigrantai kraunasi lagaminus? Skambina ir studentai, ir pensininkai (436)

Į kurią pusę labiau krypsta lietuvių akys: į Londoną ar į Lietuvą? Grįžtančių tikrai yra,...

Dėl milijonų peržiūrėto seksualaus Tomo Bagdonavičiaus vaizdo klipo pasipylė grasinimai ir iširo šeima (129)

Londone ilgus metus dainavęs ir didesnio populiarumo sulaukęs po to kai prakalbo apie savo...

Gydytoja Cikanavičiūtė apie riebalus: papasakojo viską, kas jums nutylima (49)

Riebalai – viena pagrindinių maistinių medžiagų, pastaruoju metu kelianti daug diskusijų ir...

Orai: be skėčio neapsieisime

Šią savaitę mūsų laukia nemalonios orų permainos, atkeliaus lietūs, įsisiautės vėtros, kris...

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (636)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Po penkerių metų pertraukos F-1 lenktynes laimėjo Raikkonenas kova dėl titulo tęsiasi (5)

Ostine, JAV, sekmadienį vykusiose F-1 lenktynėse pergalę po itin ilgos pertraukos iškovojo...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (182)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

„Tinginių“ uogos: miestiečių pora įsitikino, kad ne viskas paprasta, bet ūkio nemeta (13)

Užkietėjęs miestietis su sutuoktine susigundė vadinamomis „tinginių“ uogomis ir ėmė...

Kodėl prieš einant miegoti visada reikia užsidaryti miegamojo duris? (15)

Prieš miegą mes visi išsivalome dantis, nusiprausiame veidą ir apsirengiame patogią pižamą...

5 elementų teorija – kokia stichija jus valdo? (5)

Penkių asmenybės tipų arba elementų teorija paplito Kinijoje prieš 2000 metų – manyta, kad...