Rusija penktadienį paskelbė išsiunčianti 23 užsienio šalių diplomatus, atsakydama į Vakarų šalių priemones, kurių imtasi dėl rusų dvigubo agento ir jo dukters apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje.
© Reuters / Scanpix

Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad anksčiau iškviestiems 23 diplomatinių misijų vadovams buvo pranešta apie kai kurių jų diplomatų išsiuntimą iš šalies.

Vokietija ir Lenkija kiek anksčiau pranešė, kad Rusija išsiunčia po keturis jų diplomatus. Tarp šalių, kurioms taip pat nurodyta atšaukti savo pasiuntinius, yra Nyderlandai, Švedija, Čekija, Suomija ir Lietuva.

Taip Rusija atsako į koordinuotą rusų diplomatų išsiuntimą iš Britanijos ir ją palaikančių valstybių dėl nervus paralyžiuojančios medžiagos panaudojimo prieš buvusį dvigubą rusų agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją kovo 4 dieną Solsberio mieste, Anglijoje.

„Žinomai, tai nėra netikėta“, – pareiškė olandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas, kalbėdamas apie dviejų diplomatų išsiuntimą iš Rusijos.

S. Blokas paragino Rusiją bendradarbiauti su tyrimą atliekančia Cheminių ginklų uždraudimo organizacija, sakė jo atstovė.

Rusijos užsienio reikalų ministerija taip pat nurodė Britanijai per mėnesį sumažinti savo diplomatinių darbuotojų Rusijoje skaičių, kad jis prilygtų rusų misijose Britanijoje dirbančių rusų skaičiui.

Tačiau britų vyriausybė tebėra įsitikinus, kad Rusija elgiasi neteisingai.

„Tai nekeičia reikalo faktų: pasikėsinimas į dviejų žmonių gyvybes Britanijos teritorijoje, kuriam nėra kitų išvadų kaip ta, kad kalta laikoma Rusijos valstybė“, – sakė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos atstovė, pavadindama „apgailėtinais“ naujausius įvykius.

„Rusija yra sunkiai pažeidusi tarptautinius įstatymus ir Cheminių ginklų konvenciją. Viso pasaulio šalių veiksmai demonstruoja tarptautinės bendruomenės susirūpinimą“, – sakė ji.

Ketvirtadienį Maskva paskelbė išsiųsianti 60 JAV diplomatų ir uždarysianti JAV konsulatą Sankt Peterburge; taip buvo pareikšta po rusų diplomatų išsiuntimo ir konsulatų uždarymo Jungtinėse Valstijose.

Vokietija ir dešimtys pasaulio valstybių ir tarptautinių organizacijų dėl buvusio rusų šnipo apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje nusprendė išsiųsti apie 150 rusų diplomatų. Tarp jų yra 23 Britanijos išsiųsti diplomatai.

Užsienio valstybių diplomatai Maskvoje anksčiau penktadienį atvyko į Užsienio reikalų ministeriją oficialiais savo šalių vėliavėlėmis papuoštais automobiliais.

Ministerija pareiškė, kad jiems būsią „įteiktos protesto notos ir pasakyta apie atsakomąsias Rusijos priemones“.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį sakė, kad Maskva atsakys į jos diplomatų pagal principą „dantis už dantį“, bet atsakymas gali būti „ne tik simetriškas“.

Kremlius penktadienį tvirtino, kad Rusija nepradėjo diplomatinio karo su Vakarais.

„Rusija nepradėjo jokio diplomatinio karo, – pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas. – Rusija niekuomet neinicijavo jokio apsikeitimo sankcijomis.“

„Rusija buvo priversta imtis atsakomųjų žingsnių į priešiškus, neteisėtus (Vašingtono) veiksmus“, – pridūrė jis.

Kremliaus atstovas sakė, kad Maskva nori „gerų santykių“ su Vakarais ir tebėra atvira dialogui.

„Nešdinkitės iš čia“

Sankt Peterburgo gatvėse praeiviai sakė palaiką sprendimą uždaryti JAV konsulatą šiame mieste.

„Puiki naujiena, – sakė 60-metis Viktoras Gluško. – Kaip tik laiku. Santykiai dar labiau nepablogės, nes niekad nebuvo geri,o mes be jų išsiversime“.

„Nešdinkitės iš čia!“, – šaukė kitas vyriškis, eidamas pro JAV konsulatą, kurio tarnautojai krovė savo mantą į automobilius penktadienį.

Vašingtone Valstybės departamentas ketvirtadienį tvirtino, kad Rusijos veiksmas nėra pateisinimo ir kad Jungtinės Valstijos „pasilieka sau teisę atsakyti“.

„Iš mums pateikto sąrašo matyti, kad Rusijos federacija nėra suinteresuota dialogu tais klausimais, kurie rūpi mūsų abiem valstybėms“, – kalbėjo departamento atstovė Heather Nauert (Heterer Noert) apie išsiunčiamus diplomatus.

Pasak Baltųjų rūmų atstovės Sarah Sanders (Saros Sanders), Rusijos sprendimas išsiųsti iš šalies JAV diplomatų žymi kad, dvišaliai santykiai „toliau blogėja“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Jelcino nuotykiai Vašingtone: vien su apatiniais išėjo ieškoti picos (270)

Buvusių prezidentų Billo Clintono ir Boriso Jelcino santykiai buvo gana keisti. Buvo laikas, kai...

Treniruotei mažytę salę pasirinkęs Šaras – apie konfliktą su Spanouliu ir paskirtą teisėją specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo (3)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai vėlų ketvirtadienio vakarą ruošėsi antrai Eurolygos...

Orai: po šilto penktadienio nebus taip malonu (1)

Penktadienis šalyje bus pavasariškai šiltas ir saulėtas, visgi, savaitgalį temperatūra...

Gaisras Vilniuje - degė prie Spaudos rūmų esanti aukštoji mokykla (53)

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje gausios gelbėtojų pajėgos buvo sukeltos ant kojų. Žmonės...

Paskutinėmis PAO ir „Real“ mūšio sekundėmis įsižiebė konfliktas, kurio epicentre – Fernandezas skirta techninė, nesportinė ir diskvalifikacinė (6)

Ketvirtadienio vakarą Atėnuose įvykusioje antroje Eurolygos ketvirtfinalio dvikovoje vietos...

Auksinio smėlio paplūdimiais garsėjančiuose kraštuose apsilankę lietuviai: jautėmės kaip sąvartyne (75)

Dalindamasis įspūdžiais apie viešnagę Rytų Timore gavau pastabų, kad labai neigiamai atsiliepiu...

Odontologas įvardijo pagrindinę dantų netekimo priežastį: jos išvengti – labai paprasta (53)

Norėdami apibūdinti Lietuvos gyventojų odontologinę sveikatą, galėtume tiesiog pasakyti –...

Paskaičiavo, kiek Lietuvai kainuoja jos gyventojų įpročiai: skaičius įspūdingas (97)

Lietuvos ekonomikai šalies gyventojų fizinis pasyvumas kainuoja 1,5 mlrd. eurų per metus,...

Iš „meistriuko“ apsimokės imti kvitą – leis susigrąžinti mokesčius (200)

Nuo 2019 metų oficialiai apskaitytas remonto, statybos ir kitas namų ūkyje suteikiamas paslaugas...

Po vestuvių viskas ėmė byrėti – dabar sutuoktinis aiškina apie taupymą (35)

Esu nusivylusi lietuviais vyrais. Siūlau visiems skaitantiems susimąstyti...