aA
Rugsėjo 11 d. įvyko vieną dieną trukęs posėdis, skirtas Ukrainos bylai prieš Rusiją, kaltinamą žmogaus teisių pažeidimais Krymo pusiasalyje.
Rusija ir Ukraina susikirto dėl Krymo
© AFP / Scanpix

Strasbūre posėdžiaujančiam Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT), be visų kitų klausimų, pavesta nuspręsti, ar Rusija iš tikrųjų kontroliavo Ukrainos teritoriją prieš tai, kai 2014 m. kovo 20 d. Valstybės Dūma ratifikavo sutartį, kurią pasirašė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, taip žengdamas dar vieną žingsnį Krymo aneksijos procese.

Kijevas tvirtina, kad pusiasalį Maskva kontroliavo nuo 2014 m. vasario 27 d.: kad jau tada Rusijos pajėgos žudė ir kankino policijos pareigūnus ir civilius gyventojus. Maskva šiuos tvirtinimus neigia, rašoma Laisvosios Europos radijo portale.

Įvardyta ir daugiau neteisėtų, žiaurių veiksmų, dėl kurių Kijevas kaltina Rusiją. Tai – šventikų ir žurnalistų įžeidinėjimas bei bauginimas. Šiuos kaltinimus Kremlius taip pat atmeta.

Pirmasis posėdyje pasisakęs pranešėjas – Rusijos teisingumo viceministras Michailas Galperinas tikino, kad tuo laiku, kai vyko Krymo perėmimas, Ukrainoje „nebuvo pagal konstituciją veikiančios vyriausybės, o šaliai vadovavo fašistai, netoleravę kalbų, kuriomis kalba tautinės mažumos“. (Taip sakydamas, M. Galperinas turėjo omeny rusus.)

M. Galperinas pripažino, kad Krymo pusiasalyje iš tiesų buvo Rusijos karių, kai Maskva vykdė teritorijos užėmimą, tačiau jų skaičius, anot viceministro, neviršijo 1997-aisiais sudarytoje Juodosios jūros laivyno sutartyje numatytų apribojimų.

Visus Kijevo pateiktus faktus, liudijančius apie žmogaus teisių pažeidimus, M. Galperinas pavadino nepatikimais ir gautais iš trečiųjų šalių šaltinių, o ne vykdant tiesioginę stebėseną.

M. Galperinas įspėjo teismą, kad netrukus bus „atidaryta Pandoros skrynia, pilna politiškai motyvuotų bylų, kurios ateityje užtvindys EŽTT“.

„Ukrainos rašytiniai pareiškimai daugeliu atžvilgių laikytini netinkamais, nes yra politinio pobūdžio, be to, labiausiai pagrįsti propaganda, o ne tiesioginiais įrodymais“, – kalbėjo M. Galperinas.

Ukraina atmetė M. Galperino argumentus, kuriais šis bandė įrodyti, kad Kryme nebuvo vykdoma jokio žiaurumo. Atmetimo pagrindu tapo nepriklausomos, Jungtinių Tautų pateiktos išvados, tik patvirtinusios Kijevo teiginius.

Pasak Beno Emmersono, britų teisininko iš Ukrainos klausimus nagrinėjančios teisinės grupės, Rusija neleido tyrėjams atvykti į Krymą ir dėl šios priežasties yra neįmanoma pateikti daugiau liudininkų parodymų.

Jis pacitavo Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro ataskaitą dėl žmogaus teisių pažeidimų, kurioje, be kita ko, paminėtas Ukrainos policijos pareigūnų kankinimas sukeliant elektrošoką ir naudojant peilius.

„Tai rimti ir patikimi duomenys, kuriuos būtina nuodugniai ištirti, be to, jie daugiau nei viršija bet kokias leistinumo ribas“, – nurodė B. Emmersonas.

EŽTT Ukraina yra pateikusi dar keturias bylas prieš Rusiją. Paprastumo dėlei, bylas, susijusias su Krymu, teismas atskyrė nuo tų, kurios susijusios su Donbasu – rytiniu Ukrainos regionu, kuriame vyksta Rusijos remiamų separatistų kurstomas konfliktas.

Rugsėjo 11 d. EŽTT nutarimo tikėtis nevertėjo. Sprendimas bus paskelbtas tada, kai baigsis teismo svarstymas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(71 žmogus įvertino)
3.7887

Top naujienos

Kubilius įvertino kandidatų į ministrus sąrašą: kai kurie jiems išsakomi priekaištai nelabai racionalūs (219)

Europos Parlamento narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad kai kurie kandidatams į...

Lina Širvinskienė | D+ nariams

Pandemija – tobulas laikas pradėti verslą: pagrindinis sėkmės įrankis – ne pinigai Ciklas „Kaip pradėti savo verslą: nuo idėjos iki sėkmės“, II dalis

Kas bendro tarp tokių kompanijų kaip „Microsoft“, „FedEx“, „General Motors“ ? Atsakymas:...

Užgimstantis naujas aljansas gali perbraižyti pasaulio galios balansą: dydžiu beveik prilygtų NATO (416)

Praėjusią savaitę keturios Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalys – Indija , Japonija ,...

Aštuoni kontraceptinių tablečių šalutiniai poveikiai, apie kuriuos turėtų žinoti kiekviena moteris

Tai buvo geriausias laikas, tai buvo sunkiausias laikas – ei, nejaugi ką tik taikliai apibūdinome...

Netikėkite tuo: nusprendė, kad gydytojų nereikia – pakaks stipraus imuniteto (13)

Žinomas socialinių tinklų veikėjas, pasivadinęs M.G. Maksimaliečio slapyvardžiu, suabejojo...

Siaubinga „Tesla“ avarija: vairuotojas išgyveno, bet baterijos celės išdaužė aplinkinių namų langus (19)

Greitis – viena dažniausių avarijų priežasčių. Tuo dar kartą galėjo įsitikinti policijos...

Vilniuje sužibusi įspūdinga eglė abejingų nepalieka: ar ji pranoks pernykštę šachmatų karalienę? balsuok, kuri patinka labiau (38)

Pagrindinė sostinės Kalėdų eglė nepaliauja stebinti – kaskart ją pasitinka ne tik tautiečių...

Evelina Joteikaitė | D+ nariams

Psichoterapeutas paaiškino, kur slypi „velnio apsėstuoju“ vadintu Paganini fenomenas: klausytojams sukeldavo ekstazę

XIX a. italų smuikininkas , gitaristas ir kompozitorius Niccolo Paganini įgijo „velnio...

Štai kas nutiks, jei per anksti numušite pakilusią temperatūrą: gydytojas paaiškino, kodėl tai pavojinga (16)

Pakilus kūno temperatūrai ir pradėjus jausti pirmuosius peršalimo simptomus, dažnas pradeda...

Kalbos ekspertė trijų moterų valdymui įvardyti pasiūlė naują žodį: kadencijai baigiantis pažiūrėsim, kas kaip (9)

Susiklosčius neįprastoms politinėms aplinkybėms (valdžios viršūnėn iškilo trys moterys), šen...

|Maža didelių žinių kaina