Europos Sąjunga (ES) ir Maskva trečiadienį surengė pirmąsias tiesiogines derybas dėl Kaliningrado srities, Rusijos anklavo prie Baltijos jūros, kurio gyventojams po naujo ES plėtros etapo greičiausiai bus būtinos vizos norint keliauti į pagrindinę Rusijos teritoriją.
15-os valstybių bloko pareigūnai Maskvoje išreiškė viltį, kad iki kito Rusijos ir ES susitikimo lapkritį bus rastas Kaliningrado problemos sprendimas, užtikrinsiantis, kad ši daugiau nei milijoną gyventojų turinti sritis nebus atkirsta nuo Rusijos ir izoliuota.

Buvusią prūsų teritoriją - Kaliningradą - nuo likusios Rusijos skiria Lietuva ir Lenkija. Sovietų valdžios metais tai nebuvo taip svarbu, tačiau šioms šalims nusprendus siekti narystės ES, šio anklavo ateities klausimas tapo viena opiausių problemų.

"Mūsų partneriai Europos Sąjungoje aiškiai išdėstė mums, kodėl būtina įvesti vizų režimą tranzitui per Lietuvą ir Lenkiją. Jie sakė, jog tai būtina ir neišvengiama", - po trečiadienio derybų sakė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Razovas.

"Tačiau mes taip pat atkakliai aiškinome, kodėl mums nepriimtina ši pozicija, ir kad būtina atsižvelgti į Rusijos interesus", - sakė viceministras Rusijos žurnalistams.

Rusija griežtai nepritaria Lietuvos ir Lenkijos planams nuo 2003 metų liepos, šioms šalims rengiantis 2004 metais prisijungti prie ES, įvesti vizas Kaliningrado gyventojams. Maskva nerimauja, kad ji praras Kaliningrado kontrolę ir sritis pateks į Europos Sąjungos įtakos sferą.

"Tikiuosi, į mūsų argumentus bei įspėjimus bus atsižvelgta ir bus rastas sprendimas, atitinkantis tarp Rusijos ir Europos Sąjungos susiklosčiusios strateginės partnerystės dvasią", - sakė S.Razovas.

"Kaliningrado problema mums yra prioritetinė ir mes norime išspręsti ją iki kito Rusijos ir ES susitikimo Kopenhagoje lapkričio mėnesį", - sakė Danijos ambasadorius Rusijoje Larsas Vissingas.

"Šiandien egzistuojanti sienų kontrolė jau bus kitokia, galbūt Kaliningradui bus taikoma kokių nors naujų formų kontrolė, atsižvelgiant į tas technines priemones, kurios yra (Europos Sąjungoje) dabar. Atviros visos galimybės", - sakė jis.

Tačiau ES pareigūnai pabrėžė, kad Sąjunga nesvarstė jokių siūlymų panaikinti vizas per bloko teritoriją keliaujantiems Rusijos piliečiams.

"Europos Sąjunga nepateikė jokių siūlymų dėl bevizio režimo Rusijos gyventojams. Noriu tai aiškiai pabrėžti", - sakė Europos Komisijos atstovybės Rusijoje vadovas Richaras Wrightas.

Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministras Igoris Ivanovas įspėjo "nekurti dirbtinių barjerų" Maskvai siekiant suartėti su Europa.

"Šiandien mes kalbame apie būtinybę sukurti vieningą ekonominę erdvę, vieningą Europos erdvę saugumo prasme", - sakė I.Ivanovas interviu vienam Maskvos laikraščių.

"Ir jei mes kalbame apie vieningą erdvę, akivaizdu, kad joje negali būti jokių dirbtinių barjerų siekiant bendradarbiavimo", - sakė ministras.

ES atstovai Briuselyje viešinčiai Rusijos delegacijai sakė, kad naujasis vizų režimas Kaliningradui bus taip sutvarkytas, kad srities gyventojai praktiškai įgys didesnę judėjimo laisvę, negu turi šiandien.

"Ateityje tranzitas su viza (iš Kaliningrado į likusią Rusijos teritoriją) vyks lengviau, negu šiandien -be vizos", - pareiškė agentūrai "Reuters" vienas derybose dalyvaujantis ES diplomatas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigia, esą neleistina įvesti vizų režimą kaliningradiečiams, norintiems sausuma vykti į Rusiją. Praėjusią savaitę, vesdamas derybas su V.Putinu, šią poziciją netikėtai parėmė ir Prancūzijos prezidentas Jacques'as Chiracas.

Tačiau dabartinė ES pirmininkė Danija, kuri pirmininkavo ir trečiadienio konsultacijose, pareiškė, jog vizų režimo nepavyks išvengti, nes jį įvesti reikalauja Šengeno sutartis.

"ES pakartojo, kad reikia rasti efektyvų ir lankstų sprendimą, kuris atitiktų Šengeno sutarties reikalavimus ir tenkintų šalis kandidates (Lietuvą ir Lenkiją)", - sakoma Danijos pareiškime.

"Mes iš tiesų suprantame Rusijos nerimą ir norime jai padėti, bet kai kurie dalykai paprasčiausiai nėra diskutuotini", - sakė vienas ES diplomatas.

Jis taip pat kategoriškai atmetė Maskvos pasiūlymą nutiesti specialius geležinkelio ir automobilių transporto koridorius, kuriais Kaliningrado gyventojai galėtų be vizų vykti į Rusiją.

Daugelis ES politikų būgštauja, kad tinkamai neužtikrinus pasienio apsaugos, Kaliningrado sritis išsiplėtusiai Europos Sąjungai gali tapti nusikalstamumo, ligų plitimo bei aplinkosaugos problemų šaltiniu.

ES siūlo įvesti Kaliningrado gyventojams pigias daugkartinio įvažiavimo vizas, taip pat yra pasiūliusi dalinai finansuoti naujų pasų kaliningradiečiams išdavimą. Šiuo metu didelė Kaliningrado rusų dauguma neturi užsienyje galiojančių pasų.

"ES yra pasirengusi bendradarbiauti su Rusija daugelyje praktinių sričių, pavyzdžiui, kurti sienos pervažiavimo punktų infrastruktūrą, modernizuoti pasienio procedūras, paremti pasų išdavimą", - sakoma Danijos pareiškime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (154)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Karbauskis ir Brazauskas: kas tarp jų bendro? (350)

Ramūnas Karbauskis su savo žemėmis ir giesmele „viskas teisėta“ Lietuvos padangėje nėra...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (12)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (238)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Siaubinga: Plungės raj. rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu raštu atsisakė pagalbos (112)

Trečiadienį Plungės rajone esančiame Alksnėnų kaime rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu,...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: organizatorių paskutinės minutės pokyčiai ir ilgiausias išbandymas automobiliams (5)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Paskelbtas išplėstinis Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas įtraukti Eurolygoje žaidžiantys lietuviai (9)

Likus daugiau nei mėnesiui iki Pasaulio čempionato atrankos rungtynių su Vengrijos ir Kosovo...

Pagaliau prabilo 13 vaikų kalinusios poros artimieji (10)

Ne vienus metus Elizabeth Flores maldaute maldavo suteikti progą susitikti su sūnėnais ir...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (78)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

6 pažastų niežulio priežastys ir lengvos priemonės, kaip jo išvengti (1)

Niežulį pažastyse dažniausiai sukelia prasta higiena ar drabužiai su ankštomis rankovėmis. Jei...