aA
Sankt-Peterburge, kur antradienį vyko dešimtasis tarptautinis ekonomikos forumas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susitiko su Gruzijos prezidentu Michailu Saakašviliu. V.Putinas pareiškė, kad per susitikimą buvo kalbama apie tai, "kaip nemaloniai klostosi Rusijos ir Gruzijos santykiai ir apie tai, kaip ne tik atkurti, bet ir plėtoti dvišalius ryšius".
Michailas Saakašvilis
© Reuters/Scanpix
"Susitarėme pagerinti tarpusavio santykių mechanizmą. Kalbėjome ir apie įšaldytus konfliktus. Šių problemų išsyk neišspręsi, tačiau yra noras siekti jų sprendimo", - sakė V.Putinas po dvi valandas trukusio uždaro susitikimo, kuris trečiadienio naktį baigėsi Konstantino rūmuose, esančiuose netoli Sankt Peterburgo.

V.Putinas pranešė, kad ir jis, ir M.Saakašvilis mano, kad "santykiai politinėje srityje klostosi nenormaliai ir kad mes ieškosime būdų juos sureguliuoti".

"Daug nuoskaudų buvo dėl kontaktų ir supratimo stokos, tačiau yra noras išeiti iš tokios būklės", - sakė jis.

Vis dėlto, kaip rodo prezidentų pareiškimai, nė vienu opiu klausimu Tbilisis ir Maskva nepasiekė tarpusavio supratimo.

Kalbėdamas apie nepripažintas Abchazijos ir Pietų Osetijos respublikas, kurios nenori paklusti Tbilisiui, V.Putinas pabrėžė tautų apsisprendimo teisę, o M.Saakašvilis patarė "palikti Gruziją ramybėje", pažymėdamas, kad Rusijai ir Gruzijai "lemta gyventi palaikant geros kaimynystės santykius".

Paklaustas, ar suartėjo Rusija ir Gruzija, V.Putinas atsakė: "Neseniai buvau Sočyje, ten pėsčiomis galima nueiti iki sienos, kur dar arčiau".

Komentuodamas šią Rusijos lyderio repliką M.Saakašvilis pažymėjo: "Tačiau ten už sienos yra Abchazija. Ir jeigu kam buvo abejonių, kad tai Gruzija, tai dabar Vladimiras Vladimirovičius išsklaidė šias abejones".

Tuo tarpu vyno eksporto problema net nebuvo paliesta. Pašlijus politiniams Maskvos ir Tbilisio santykiams, Rusijoje (neva dėl sanitarinių priežasčių) buvo uždraustas bet kokio vyno iš Gruzijos bei populiaraus mineralinio vandens „Borjomi“ importas. Be to, buvo uždrausti pinigų pervedimai į Gruziją, bei pristabdytas vizų išdavimas Gruzijos piliečiams.

PALIKTI GRUZIJĄ RAMYBĖJE

Kalbėdamas apie nepripažintas Abchazijos ir Pietų Osetijos respublikas, kurios nenori paklusti Tbilisiui, V.Putinas pabrėžė tautų apsisprendimo teisę, o M.Saakašvilis patarė "palikti Gruziją ramybėje", pažymėdamas, kad Rusijai ir Gruzijai "lemta gyventi palaikant geros kaimynystės santykius".

Paklaustas, ar suartėjo Rusija ir Gruzija, V.Putinas atsakė: "Neseniai buvau Sočyje, ten pėsčiomis galima nueiti iki sienos, kur dar arčiau".

Komentuodamas šią Rusijos lyderio repliką M.Saakašvilis pažymėjo: "Tačiau ten už sienos yra Abchazija. Ir jeigu kam buvo abejonių, kad tai Gruzija, tai dabar Vladimiras Vladimirovičius išsklaidė šias abejones".

Rusijos prezidentas pažymėjo, kad sprendžiant klausimus dėl teritorijos reikia vadovautis "liaudies interesais" ir pavyzdžiu, kaip sėkmingai galima išspręsti teritorinį konfliktą, nurodė Čečėniją.

"Visa tai baigėsi visaliaudiniu referendumu dėl konstitucijos, kurioje užfiksuota, kad Čečėnija lieka teritorijos ir teisės požiūriu Rusijos sudėtyje", - pabrėžė jis.

M.Saakašvilis atsikirto, kad liaudies nuomonė - tai ir nuomonė tų pabėgėlių, radusių prieglobstį Gruzijoje, kurie buvo priversti palikti savo namus Abchazijoje.

Jis pridūrė, kad Tbilisis yra pasiryžęs spręsti visus iškylančius sunkumus santykiuose su Rusija, taip pat ir "įšaldytus konfliktus", bet pabrėžė, kad jo pozicija teritorijos klausimais yra itin griežta.

"Rusijos ir Gruzijos santykiuose pastaruoju metu susikaupė daug neišspręstų problemų, kurios kelia mums rimtą susirūpinimą", - pareiškė jis. - Yra problemų, susijusių su "įšaldytais konfliktais", su agresyviu separatizmu".

Drauge M.Saakašvilis pavadino aneksija kai kuriuos Rusijos veiksmus.

"Deja, realybė konflikto zonoje tokia, kad net emocijos ne visiškai atspindi, kokia dramatiška padėtis, kuri ten susiklostė, - sakė jis. - Viena vertus, Gruzija nusiteikusi konstruktyviam dialogui, pirmiausia - su Rusija. Kita vertus, realybė tokia, kad vyksta mūsų šalies teritorijos aneksija. Mes turime atkurti konstruktyvų dialogą. Bet kol kas mes turime daugiau klausimų".

"Gruzija maža, graži šalis, ir geriau ją palikti ramybėje", - sakė Gruzijos prezidentas. - Mes nebeturime daugiau ko atiduoti, nė metro (Pietų) Osetijos ar Abchazijos teritorijos niekas nebegaus".

"Manau, kad laikui bėgant mes spręsime šiuos klausimus drauge su Rusija", - pažymėjo jis.

TVYRANTI ĮTAMPA

Gruzijos klausimas yra vienas Vašingtono ir Maskvos susipriešinimo veiksnių.

Prezidentas George'as W.Bushas pernai savo vizito metu pavadino Gruziją "demokratijos švyturiu", o jo administracija leido suprasti, kad jai nepatinka tai, kad Kremlius "baugina" jos sąjungininkę Kaukaze.

Įtampa gali padidėti kitą mėnesį, per Didžiojo aštuoneto viršūnių susitikimą Sankt Peterburge.

Vašingtonas sakė norintis, kad į šio forumo darbotvarkę būtų įtrauktas taikos planas dėl separatistinių Gruzijos regionų, bet Maskva tam pasipriešino.

"Rusijos diplomatija vėl pergudravo Gruzijos diplomatus - susitikimas buvo reikalingas Putinui ne tam, kad priimtų kokius nors sprendimus, o kad užfiksuotų derybas prieš Aštuoneto susitikimą, - teigia nepriklausomas ekspertas Gija Chuchašvilis. - Kai Gruzijos klausimas iškils liepą, V.Putinas turės teisę pareikšti, kad jis pats veda derybas ir tai, girdi, ne jūsų reikalas. Rusija gavo teisę išbraukti šį klausimą iš darbotvarkės".

Abchazija ir Pietų Osetija nuo Tbilisio atsiskyrė per 10-ojo dešimtmečio kovas. Vėliau Maskva daugeliui šių regionų gyventojų išdavė Rusijos pasus, dislokavo ten taikos palaikymo pajėgas ir padeda papildyti regionų biudžetus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvė Australijoje: linksmiausia buvo sužinoti, ką jie kalba apie Lietuvą (3)

Vienas įdomesnių ir linksmesnių dalykų Australijoje yra sužinoti, kaip vietiniai įsivaizduoja...

Lietuvių mėgstama daržovė pripažinta supermaistu: galėtume su ja užkariauti Europą (40)

Žmonių noras sveikai maitintis Lietuvos daržovininkams atvėrė naują nišą, kuri gali atnešti...

Eurolygos atkrintamųjų traukinyje liko tik trys laisvi vagonai: ar „Žalgiris“ įšoks į vieną iš jų? (91)

„Tiktai teigiamą rezultatą“, – paklaustas, ką žvelgiant į priekį Kauno „Žalgiris“...

Kita Algirdo Brazausko gyvenimo pusė: dienoraščiuose jis visai kitoks, nei lietuviai buvo įpratę matyti (515)

Nors pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską lietuviai...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kas griauna pasitikėjimą teisingumu – antrankiai ant teisėjų rankų ar Vijūnėlės dvariškiai? (1)

„Smūgis pasitikėjimui teisine sistema“, „politinis užsakymas“, „priešrinkiminis šou“...

Orijus Gasanovas siūlo aplankyti geriausią Europoje miestą: lietuviams ten patiks, jeigu žinos, ką nuveikti (135)

Barselona yra pats geriausias miestas Europoje. Bet ne visiems taip atrodo, nes žmonės ne visada...

Netikėta: „šaukimą“ į kariuomenę gauna ne tik žmonės – gali gauti ir jūsų automobilis (9)

Įsivaizduokite, kad vieną dieną sulaukiate laiško, kuriame teigiama, jog jūsų turima transporto...

Oro kompanijos kontratakuoja: padavė į teismą skrydį praleidusį keleivį reikalauja virš 2000 eurų (9)

Teisminio ginčo tarp Vokietijos oro linijų bendrovės ir vieno iš jos klientų centre – oro...

Diskusijoje apie skiepus prakeikta moteris neištvėrė: paprašė SAM atsakyti į devynis klausimus (5)

Norėčiau padiskutuoti ir išgirsti profesionalų nuomonę. Kadangi buvau pasisakiusi viešai savo...

7 simptomai, pranešantys apie sutrikusią skydliaukės veiklą (2)

Organizmą laisvai galima palyginti su darniai funkcionuojančių mechanizmų visuma. Kuriam nors...