aA
Jungtinės Valstijos antradienį įspėjo Maskvą apie skaudžias sankcijas, įskaitant priemones, nukreiptas prieš asmeniškai prezidentą Vladimirą Putiną, kurių būtų imtasi, jeigu Rusija įsiveržtų į Ukrainą.

Reaguodama Maskva pareiškė, kad sankcijas V. Putinui vertintų kaip priešišką JAV žingsnį.

„Mūsų šalies piliečių supratimu, tai sankcijos ne prieš V. Putiną, bet prieš Rusijos Federacijos tautos pasirinkimą. Nieko jums nepavyks. Visi jūsų veiksmai yra priešiški mūsų valstybei – Rusijai. Tai visiems tapo akivaizdu“, – parašė Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas trečiadienį savo „Twitter“ paskyroje.

Anot jo, V. Putinas nepatogus Vakarams, nes pavertė Rusiją stipria ir nepriklausoma valstybe.

Vašingtono įspėjimas Maskvai nuskambėjo, kai rusų pajėgos, sutelktos aplink provakarietišką Ukrainą, pradėjo naujas karines pratybas.

Baltieji rūmai nurodė, kad Rusijos įsiveržimo grėsmė išlieka.


Įspėjęs, kad toks žingsnis sukeltų „milžiniškų pasekmių“ ir netgi „pakeistų pasaulį“, JAV prezidentas Joe Bidenas sakė, kad svarstytų galimybę į planuojamas priemones įtraukti sankcijas, nukreiptas tiesiogiai prieš V. Putiną.

„Taip. Svarstyčiau tai“, – sakė J. Bidenas, žurnalistų Vašingtone paklaustas apie galimybę imtis baudžiamųjų priemonių prieš Rusijos prezidentą, kurį jo oponentai seniai kaltina slapta sukaupus didžiulius turtus.

Vienas amerikiečių aukšto rango pareigūnas kalbėjo apie ekonomines sankcijas, turėsiančias „didžiulių pasekmių“. Anot jo, šios sankcijos būtų gerokai platesnės už priemones, kurių buvo imtasi 2014 metais, kai Rusija įsiveržė į Ukrainai priklausantį Krymą.

Be kita ko, numatyti suvaržymai JAV aukštųjų technologijų eksportui. Šie suvaržymai apimtų dirbtinio intelekto, kvantinės kompiuterijos bei aviacijos ir kosmoso sektorius, žurnalistams sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

„Kalbame apie mūsų kuriamas ir gaminamas sudėtingas technologijas“, sakė pareigūnas ir pridūrė, kad uždraudus jų eksportą, būtų suduotas stiprus smūgis V. Putino „strateginėms ambicijoms industrializuoti savo ekonomiką“.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas išsakė panašų grasinimą, pažymėjęs, kad šios sankcijos būtų griežčiausios „iš to, ką kada nors esame darę“.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pranešė, kad penktadienį pasikalbės telefonu su V. Putinu, siekdamas išsiaiškinti Maskvos ketinimus.


Galimos JAV sankcijos Rusijai: nuo SWIFT iki V. Putino širdies draugės

Vakarų šalys svarsto įvairias galimybes nubausti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, jeigu Maskva nuspręstų įsiveržti į Ukrainą. Minimos labai įvairios atsako priemonės – nuo plataus masto iki itin asmeniškų, pradedant Rusijos atsiejimu nuo atsiskaitymų JAV doleriais ir tarptautinės bankininkystės, baigiant sankcijomis vienai buvusiai olimpinei gimnastei, laikomai Kremliaus vadovo širdies drauge.

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai Europoje viešai žadėjo invazijos į Ukrainą atveju įvesti Rusijai precedento neturinčių finansinių sankcijų. Vis dėlto konkrečių detalių lyderiai paskelbė mažai, argumentuodami, kad patį V. Putiną geriausiai palikti nežinioje.

Deryboms tęsiantis jau kelias savaites, kol kas nepaaiškėjo, kokiu mastu amerikiečiai sugebėjo susitarti su europiečiais dėl sankcijų pobūdžio ir jų įvedimo sąlygų.

Žemiau apžvelgiamos kai kurios iš svarstomų finansinių priemonių.

Atsakas per SWIFT

Vienas griežčiausių žingsnių būtų sprendimas atsieti Rusiją nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT, naudojamos lėšoms pervesti visame Žemės rutulyje. Toks kirtis Rusijos ekonomiką paveiktų akimirksniu ir ilgam laikui. Maskva būtų atribota nuo daugumos tarptautinių finansinių operacijų, įskaitant tarptautinius mokėjimus už parduodamą naftą ir dujas, sudarančius daugiau kaip 40 proc. šalies išorinių įplaukų.

Sąjungininkai abipus Atlanto vandenyno sankcijas svarstė dar 2014 metais, kai Rusija užgrobė Ukrainai priklausantį Krymą ir jį aneksavo, o vėliau ėmėsi remti promaskvietiškus separatistus Rytų Ukrainoje.

Tąsyk Rusija pareiškė, kad jos pašalinimas iš SWIFT prilygtų karo paskelbimui. Sąjungininkai šio sumanymo atsisakė, bet vėliau buvo nuolat kritikuojami, kad jų atsakas į Rusijos agresiją 2014 metais buvo per silpnas.

Nuo tada Rusija stengėsi sukurti atskirą finansinių operacijų sistemą, bet ne itin sėkmingai.

JAV anksčiau pavyko įtikinti SWIFT sistemą nutraukti prieigą vienai šaliai – Iranui, dėl Teherano vykdomos branduolinės programos.

Tačiau Rusijos pašalinimas iš SWIFT taip pat pakenktų kitoms ekonomikoms, pavyzdžiui, pačių Jungtinių Valstijų ir jų svarbios sąjungininkės Vokietijos. Amerikiečių įstatymų leidėjai praeitą savaitę sakė, kad prezidento Joe Bideno administracija vis dar analizuoja galimą poveikio mastą. Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock, paklausta žurnalistų apie siūlymus atsieti Rusiją nuo SWIFT, atrodė abejojanti tokio žingsnio tinkamumu.

„Kiečiausia lazda ne visuomet pasirodys esanti parankiausias kardas“, – sakė A. Baerbock.

Atsiskaitymų doleriais blokavimas

Pačios Jungtinės Valstijos kontroliuoja vieną paveikiausių finansinių priemonių, kokios galėtų būti pasitelktos V. Putinui nubausti už įsiveržimą į Ukrainą – užblokuoti prieigą prie mokėjimų JAV doleriais.

JAV doleriai tebedominuoja pasaulio finansiniuose srautuose – per dieną jų pervedama po kelis trilijonus.

Šiuos pervedimus kontroliuoja JAV Federalinė rezervų sistema ir kitos šalies finansų institucijos. Tai reiškia, kad užsienio bankai privalo turėti prieigą prie JAV finansų sistemos, kad galėtų atlikti transakcijas doleriais.

Galimybė užblokuoti šią prieigą suteikia JAV spaudimo priemonę užsienio subjektams. Anksčiau Vašingtonas yra sustabdęs galimybę vykdyti operacijas JAV doleriais finansų institucijoms, apkaltintoms pažeidus sankcijas, taikomas Iranui, Sudanui ir kitoms šalims.

Kalbėdamasis su žurnalistais J. Bidenas užsiminė, kad galimybė nutraukti Rusijai ir jos piliečiams prieigą prie atsiskaitymų JAV doleriais yra viena iš priemonių, kurias Vašingtonas nagrinėja. Kitaip nei SWIFT ar kitų finansinių priemonių atveju, šiuo svertu JAV gali pasinaudoti be kitų šalių ir institucijų pagalbos.

Jeigu tokios priemonės būtų imtasi, daugelis Rusijos piliečių ir bendrovių nebegalėtų vykdyti net ir kai kurių įprasčiausių pervedimų, pavyzdžiui, išmokant atlyginimus arba apmokant už prekes, nes jie nebetektų prieigos prie JAV bankininkystės sistemos.

Eksporto suvaržymai

Baltųjų rūmų atstovė spaudai Jen Psaki patvirtino, kad Jungtinės Valstijos svarsto galimybę pasinaudoti eksporto kontrolės priemonėmis. Pavyzdžiui, Rusija galėtų būti atribota nuo aukštųjų technologijų, naudojamų kariniuose ir keleiviniuose orlaiviuose arba išmaniuosiuose telefonuose. Taip pat galėtų būti paveikta Rusijos galimybė naudotis kitokia programine įranga ir pažangiomis elektroninėmis priemonėmis, neatsiejamomis nuo šiuolaikinio gyvenimo.

Rusijai galėtų būti nustatytas griežčiausias eksporto apribojimų režimas, panašus į taikomą Kubai, Iranui, Šiaurės Korėjai ir Sirijai, sakė pareigūnai.

Tokiu atveju Rusijai būtų smarkiai suvaržytos galimybės įsigyti modernių elektroninių schemų ir įrenginių, kuriuose jos naudojamos, nes JAV dominuoja pasaulio programinės įrangos, technologijų ir įrangos rinkose. Sankcijos taip pat galėtų paveikti Rusijos galimybes importuoti aviacijos elektronikos, staklių, išmaniųjų telefonų, žaidimų konsolių, planšetinių kompiuterių ir televizorių.

Be to, tokios sankcijos galėtų paveikti Rusijai gyvybiškai svarbias pramonės šakas, pavyzdžiui, civilinės aviacijos ir gynybos sektorius, taip pat smogtų šalies ambicijoms plėtoti aukštąsias technologijas, tokias kaip dirbtinis intelektas ar kvantiniai kompiuteriai.

Kaip ir daugelio kitų svarstomų priemonių atveju, JAV eksporto suvaržymai gali paskatinti verslą ieškoti alternatyvų kitose šalyse, pavyzdžiui, Kinijoje.

Vertybinių popierių rinkos

J. Bideno administracija pernai suvaržė Rusijos gebėjimą skolintis pinigų, uždraudusi JAV finansų institucijoms pirkti šios šalies vyriausybės obligacijas tiesiogiai iš valstybės institucijų. Vis dėlto sankcijos nepaveikė išvestinių produktų rinkos, tad ji gali tapti tolesnių sugriežtinimų taikiniu.

„Nord Stream 2“

JAV Kongreso respublikonai ir demokratai jau ne vienus metus priešinosi naujo Rusijos gamtinių dujų eksporto į Vokietiją vamzdyno „Nord Stream 2“ projektui, argumentuodami, kad jis padės Rusijai naudotis energijos išteklių tiekimu kaip priemone siekti politinių tikslų Europoje. Jau yra parengta teisės aktų projektų, numatančių sankcijas šio dujotiekio operatorei ir projekto finansuotojoms. Respublikonai nori įvesti šiuos suvaržymus dabar pat, o demokratai – tik tuo atveju, jeigu Rusija įsiveržtų į Ukrainą.

J. Bideno administracija iki šiol susilaikydavo nuo tokio lygio sankcijų, vengdama supykdyti svarbią sąjungininkę Vokietiją.

Vokiečių pareigūnai sakė, kad galimybė užblokuoti šį dujotiekį, jeigu Rusija pasiųs savo pajėgas į Ukrainą, būtų svarstytina, tačiau plačiau šis scenarijus nebuvo viešai nagrinėjamas.

Priemonės oligarchams ir numanomai V. Putino meilužei

Jungtinės Valstijos bene dažniausiai kliaujasi sankcijomis prieš lyderių artimiausios aplinkos veikėjus, jų artimuosius, kariškius ir civilius pareigūnus. V. Putinui, jo draugams ir šeimos nariams tokios priemonės taip pat galėtų būti taikomos. Be to, jos galėtų būti nukreiptos prieš Rusijos oligarchus ir bankus.

Respublikono kongresmeno Jimo Bankso parengtas plačios apimties teisės akto projektas, kurį parėmė beveik 40 kitų Atstovų Rūmų narių, numato taikyti sankcijas dar net neįvykus tolesnei Rusijos invazijai į Ukrainą, įskaitant atsiejimą nuo SWIFT sistemos ir suvaržymus, susijusius su „Nord Stream 2“.

Projekto rengėjai taip pat ragina svarstyti galimybę imtis priemonių prieš Rusijos valdžios ir verslo aukščiausių sluoksnių veikėjus. Be kita ko, sankcijos galėtų būti taikomos V. Putino šeimos nariams ir 2004 metų gimnastikos olimpinei aukso medalininkei Alinai Kabajevai, kuri, kaip pranešama, yra V. Putino meilužė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(135 žmonės įvertino)
4.1926

Top naujienos

Karo ekspertai: laukti liko nedaug (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad Ukraina...

Pensijų fondai jau „atidirbo“ pusę praėjusių metų nuostolių: prognozuoja, kad šiemet pasieksime rekordines aukštumas (1)

Lietuvos akcijų pensijų fondų grąža nuo šių metų pradžios siekia 6–8 proc. Tai reiškia,...

Žiniasklaida: dronai „Bayraktar“ praktiškai dingo iš mūšio lauko (2)

Pirmaisiais Rusijos invazijos į Ukrainą mėnesiais Ukrainos pajėgos dažnai naudojo bepiločius...

Andrius Užkalnis

Užkalnis dalijasi sovietinio palikimo žodynu: šie žodžiai ir frazės rodo, kad dar nesate laisvi (2)

Tęsiame mokymus apie tai, kaip atskirti sovietybę žmonėse ir jos saugotis. Rašiau apie kvepalus...

Prezidentas: Skaistės ir Kairio naujoje Vyriausybėje neturėtų būti papildyta

Prezidentas Gitanas Nausėda tikina, kad, formuojant naują Vyriausybę, dabartinių ministrų,...

Ligoninėje Kelmickaitę lankiusi Edita Mildažytė prisiminė paskutinį jos ištartą žodį: galvojau, kad Zita gyvens

Su šeštadienį ligoninėje mirusia Zita Kelmickaite atėjusi atsisveikinti jos kolegė, žurnalistė...

Vilniečiai liko nesupratę pakeitimų prie perėjos: pirma padaro, po to pagalvoja (2)

Kelio darbai Vilniuje – veikiausiai nieko nebestebina, tačiau štai pradėti įgyvendinti pokyčiai...

Gamtininkai kviečia masiškai naikinti lietuvių pamėgtą augalą – už jo dauginimą baudos

Baltažiedė robinija, mūsų tėvų ir senelių dažnai vadinama akacija , yra invazinis, mūsų...

Karolina Gansovskaja, delfi.lv

Išbandžiusi tris būrimo salonus, moteris pateikė savo verdiktą: perspėja būti atsargiems

„Linija byloja kažkokį sukrėtimą – gal avarija, gal ir koks kitas kataklizmas. Jeigu jau tokį...

Su Rusija siejami programišiai „už padlaižiavimą Ukrainai“ atakavo Seimo ir kitas Lietuvos interneto svetaines

Pirmadienį prieš įvairias Lietuvos interneto svetaines, įskaitant Seimo, buvo vykdomos...