aA
Dešimtys tūkstančių žmonių šeštadienį etninių vengrų dominuojamoje Transilvanijos dalyje susirinko į popiežiaus Pranciškaus mišias antrą jo vizito Rumunijoje dieną, kurios buvo pagrindinis šio vizito akcentas.
Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus
© AP / Scanpix

Mišių buvo nekantriai laukiama dėl priežasčių, susijusių ir su tikėjimu, ir su nacionaliniu identitetu ortodoksų dominuojamoje Rumunijoje, kur tikintieji komunistų valdymo dešimtmečiais būdavo persekiojami.

Vengriškojo „Sekelių krašto“, kur maždaug 600 tūkst. etninių vengrų sudaro gyventojų daugumą, katalikams popiežiaus vizitas – pirmasis šiame regione – yra sveikintinas jų tapatybės pripažinimas.

Anksti šeštadienį pliaupiant lietui prie Šumuleu Čuko šventovės susidarė spalvingų skėčių ir lietpalčių jūra. Bendrai 200 tūkst. žmonių dalyvavo apeigose, kurių metu argentiniečių popiežius padovanojo aukso rožę, papuošiančią didelę medinę Švč. Mergelės Marijos statulą, laikydamasis pontifikų viešnagių svarbiose Marijos šventovėse tradicijos.

Sakydamas homiliją Pranciškus pagerbė „tautą, kurios turtingumas matomas daugybėje jos veidų, kultūrų, kalbų ir tradicijų“, taip pat ragino maldininkus „nebijoti vieniems su kitais susilieti, priimti ir palaikyti vieniems kitus“.

„Leistis į piligriminę kelionę – reiškia dalyvauti šiek tiek chaotiškoje žmonių jūroje, galinčioje mums suteikti tikrąjį brolybės pojūtį, tapti dalimi karavano, kuris viskas kartu, solidariai gali kurti istoriją“, – kalbėjo pontifikas.

Dauguma maldininkų buvo Rumunijoje gyvenantys etniniai vengrai, bet organizatoriai tikėjosi, kad maždaug 25 tūkst. atvyks ir iš pačios Vengrijos, taip pat Slovakijos, Serbijos ir Ukrainos – šalių, kuriose gyvena nemažos vengrų bendruomenės.

Maldininkai iš užsienio

Tūkstančiai traukiniais, automobiliais ir dviračiais atvykusių žmonių rinkosi jau penktadienio vakarą. Bažnyčios netoliese esančiame Mierkuria-Čuko miestelyje, esančiame 215 km į šiaurę nuo Bukarešto, buvo atidarytos visą naktį ir priėmė maldininkus.

Jie giedojo religines giesmes vengrų kalba ir reiškė savo viltis dėl 82 metų pontifiko vizito.

„Jei susitikčiau su popiežiumi, pasakyčiau jam, kad Transilvanija turi būti autonominė“, – naujienų agentūrai AFP sakė 60 metų Zoltanas, atvykęs iš Vakarų Vengrijos. Šumuleu Čuko šventovėje jis apsilanko kiekvienais metais nuo 2006-ųjų.

Vengrijos nacionalistų premjeras Viktoras Orbanas, kuris į šeštadienio mišias neatvyko, ryšius su šia diaspora mezgė nuo pat sugrįžimo į valdžią 2010 metais. Tai dalis vadinamosios nacionalinės politikos, kuri Rumunijoje vertinama kaip pastangos išplėsti Budapešto įtaką.

Savaitgalį popiežius tęs trijų dienų kelionę po šalį ir susitiks su įvairių tikėjimų, įvairiomis kalbomis kalbančiais žmonėmis. Rumunijoje yra 18 oficialiai pripažintų etninių mažumų.

Vėliau šeštadienį Pranciškus nuvyks į Jasus Rumunijos šiaurės rytuose, kur susitiks su jaunimu.

Penktadienį į sostinę Bukareštą atvykęs Pranciškus gyrė rumunų emigrantų „aukojimąsi“. Dėl didelio nedarbo ir skurdo milijonai žmonių išvyko iš šalies, iki šiol susiduriančios su didelėmis socialinėmis ir politinėmis problemomis, nors 2007 metais Rumunija tapo ES nare. Pontifikas taip pat ragino tikinčiuosius atmesti „neapykantos kultūrą“ po Europos Parlamento rinkimų, per kuriuos savo pozicijas sustiprino nacionalistai.

Tūkstančiai žmonių Bukarešto alėjose džiaugsmingai šaukė, mojavo ir fotografavosi, kai pontifikas važiavo pro šalį savuoju papamobiliu. Daugelis televizijos kanalų tiesiogiai transliavo jo viešnagės vaizdus. Ceremonijas taip pat buvo galima stebėti gatvėse įrengtuose dideliuose ekranuose.

Popiežius taip pat privačiai susitiko su ortodoksų patriarchu Danieliumi, nors jųdviejų santykiai buvo gana įtempti. Abu dvasininkai meldėsi vienas šalia kito, vienas – lotyniškai, kitas – rumuniškai.

Prieš 20 metų Rumunijoje apsilankęs popiežius Jonas Paulius II čia buvo šiltai sutiktas dėl savo numanomo vaidmens, paspartinusio komunistinių režimų griūtį.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Šimonytė apie planuojamus atlaisvinimus: veiklų stabdymas ilgą laiką man kelia prasmės klausimų (106)

Vyriausybei paskelbus apie karantino režimo atlaisvinimus, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad...

Šimonytė išvardijo, kada kas atsivers: naujienos ir abiturientams, ir laukiantiems renginių (62)

Premjerė Ingrida Šimonytė išvardijo eiliškumą, kaip ir kada turėtų atsiverti veiklos.

Dulkys: skiepijimas „J&J“ vakcina kol kas nebus pradėtas (54)

Skiepijimas „Johnson & Johnson“ vakcina Lietuvoje kol kas nebus pradėtas, sako sveikatos...

Šimonytė apie lauko kavinių darbo laiko ribojimus: situacija nėra tokia puiki (17)

Reaguodama į kritiką dėl planų atvėrus lauko kavines ir barus riboti jų darbo laiką nuo 7 iki...

Karantinas tęsiamas iki vasaros, bet sąlygos bus kitos: dėliojasi atlaisvinimų planą pasavaičiui (461)

Vyriausybė siūlo pratęsti karantiną iki gegužės pabaigos, svarstoma galimybių paso idėja.

Vyriausybė suplanavo verslo atlaisvinimą: prekybos centrai dirbs ne visą savaitę, lauko kavinėms – ribotas darbo laikas (153)

Vyriausybė ketina priimti aibę naujų atlaisvinimų verslui. Prekybos centrai galės veikti,...

Sorokienė: turgaus prekeiviai diskriminuojami toliau

Vyriausybei planuojant jau kitą savaitę leisti veikti prekybos centrų parduotuvėms, o uždarų...

Slaptame Eurolygos vadovų susitikime Atėnuose – kirčiai turnyro vadovui, dalyvavo Motiejūnas įvardintos klubų uždarbių sumos (16)

Graikijos sporto naujienų portalas Gazzetta.gr praneša, kad šios šalies sostinėje Atėnuose...