aA
Dešimtys tūkstančių žmonių šeštadienį etninių vengrų dominuojamoje Transilvanijos dalyje susirinko į popiežiaus Pranciškaus mišias antrą jo vizito Rumunijoje dieną, kurios buvo pagrindinis šio vizito akcentas.
Popiežius Pranciškus
© AP / Scanpix

Mišių buvo nekantriai laukiama dėl priežasčių, susijusių ir su tikėjimu, ir su nacionaliniu identitetu ortodoksų dominuojamoje Rumunijoje, kur tikintieji komunistų valdymo dešimtmečiais būdavo persekiojami.

Vengriškojo „Sekelių krašto“, kur maždaug 600 tūkst. etninių vengrų sudaro gyventojų daugumą, katalikams popiežiaus vizitas – pirmasis šiame regione – yra sveikintinas jų tapatybės pripažinimas.

Anksti šeštadienį pliaupiant lietui prie Šumuleu Čuko šventovės susidarė spalvingų skėčių ir lietpalčių jūra. Bendrai 200 tūkst. žmonių dalyvavo apeigose, kurių metu argentiniečių popiežius padovanojo aukso rožę, papuošiančią didelę medinę Švč. Mergelės Marijos statulą, laikydamasis pontifikų viešnagių svarbiose Marijos šventovėse tradicijos.

Sakydamas homiliją Pranciškus pagerbė „tautą, kurios turtingumas matomas daugybėje jos veidų, kultūrų, kalbų ir tradicijų“, taip pat ragino maldininkus „nebijoti vieniems su kitais susilieti, priimti ir palaikyti vieniems kitus“.

„Leistis į piligriminę kelionę – reiškia dalyvauti šiek tiek chaotiškoje žmonių jūroje, galinčioje mums suteikti tikrąjį brolybės pojūtį, tapti dalimi karavano, kuris viskas kartu, solidariai gali kurti istoriją“, – kalbėjo pontifikas.

Dauguma maldininkų buvo Rumunijoje gyvenantys etniniai vengrai, bet organizatoriai tikėjosi, kad maždaug 25 tūkst. atvyks ir iš pačios Vengrijos, taip pat Slovakijos, Serbijos ir Ukrainos – šalių, kuriose gyvena nemažos vengrų bendruomenės.

Maldininkai iš užsienio

Tūkstančiai traukiniais, automobiliais ir dviračiais atvykusių žmonių rinkosi jau penktadienio vakarą. Bažnyčios netoliese esančiame Mierkuria-Čuko miestelyje, esančiame 215 km į šiaurę nuo Bukarešto, buvo atidarytos visą naktį ir priėmė maldininkus.

Jie giedojo religines giesmes vengrų kalba ir reiškė savo viltis dėl 82 metų pontifiko vizito.

„Jei susitikčiau su popiežiumi, pasakyčiau jam, kad Transilvanija turi būti autonominė“, – naujienų agentūrai AFP sakė 60 metų Zoltanas, atvykęs iš Vakarų Vengrijos. Šumuleu Čuko šventovėje jis apsilanko kiekvienais metais nuo 2006-ųjų.

Vengrijos nacionalistų premjeras Viktoras Orbanas, kuris į šeštadienio mišias neatvyko, ryšius su šia diaspora mezgė nuo pat sugrįžimo į valdžią 2010 metais. Tai dalis vadinamosios nacionalinės politikos, kuri Rumunijoje vertinama kaip pastangos išplėsti Budapešto įtaką.

Savaitgalį popiežius tęs trijų dienų kelionę po šalį ir susitiks su įvairių tikėjimų, įvairiomis kalbomis kalbančiais žmonėmis. Rumunijoje yra 18 oficialiai pripažintų etninių mažumų.

Vėliau šeštadienį Pranciškus nuvyks į Jasus Rumunijos šiaurės rytuose, kur susitiks su jaunimu.

Penktadienį į sostinę Bukareštą atvykęs Pranciškus gyrė rumunų emigrantų „aukojimąsi“. Dėl didelio nedarbo ir skurdo milijonai žmonių išvyko iš šalies, iki šiol susiduriančios su didelėmis socialinėmis ir politinėmis problemomis, nors 2007 metais Rumunija tapo ES nare. Pontifikas taip pat ragino tikinčiuosius atmesti „neapykantos kultūrą“ po Europos Parlamento rinkimų, per kuriuos savo pozicijas sustiprino nacionalistai.

Tūkstančiai žmonių Bukarešto alėjose džiaugsmingai šaukė, mojavo ir fotografavosi, kai pontifikas važiavo pro šalį savuoju papamobiliu. Daugelis televizijos kanalų tiesiogiai transliavo jo viešnagės vaizdus. Ceremonijas taip pat buvo galima stebėti gatvėse įrengtuose dideliuose ekranuose.

Popiežius taip pat privačiai susitiko su ortodoksų patriarchu Danieliumi, nors jųdviejų santykiai buvo gana įtempti. Abu dvasininkai meldėsi vienas šalia kito, vienas – lotyniškai, kitas – rumuniškai.

Prieš 20 metų Rumunijoje apsilankęs popiežius Jonas Paulius II čia buvo šiltai sutiktas dėl savo numanomo vaidmens, paspartinusio komunistinių režimų griūtį.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Po pripažinto pralaimėjimo iš Karbauskio laukia siurprizų: su Pranckiečiu vyksta ciniškas žaidimas (145)

Dar viena įtempta diena Seime ir dar vienas valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Gyvai / Seimą pasiekė automobilių mokestis: Mažeika aiškina, kodėl jo reikia (48)

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antradienį Seimo plenariniame posėdyje pateikia Transporto...

Karpavičiaus turtų dar reikės palaukti: teismas užšaldė antrai žmonai ir broliui paliktus milijonus papildyta A. Karpavičienės komentaru (135)

Skandalingoje istorijoje, kurioje narpliojamas verslininko milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus...

Frakcijos x paieškos Seime: įtaria per balsavimą veikus organizuotai papildyta (302)

Valstiečiai žalieji Seime yra pasirengę išsiaiškinti, kas sabotavo balsavimą dėl Seimo...

Gaisro iškamuotiems alytiškiams trūko kantrybė – reikalauja Tamašunienės trauktis renka lėšas ugniagesių premijoms ir gaisro likvidavimui (202)

Į Alytų trečiąją gaisro dieną atvykusi Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė kaip...

Neįveikus Pranckiečio, gali būti šaukiamas naujas nenumatytas posėdis (96)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) neatmeta galimybės, kad...

„Pacers“ milijonai ir Sabonis: kodėl buvo delsiama ir ką sutarties pratęsimas su lietuviu reiškia klubui? (11)

Pratęsti sutartį su Domantu Saboniu visuomet buvo Indianos klubo tikslas, tačiau lieka klausimų,...

„Lietuvos paštas“ parduoda senamiestyje esantį Vilniaus centrinį paštą – skelbia aukcioną (14)

AB „ Lietuvos paštas “ išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad šią savaitę yra pradedama...

Teismas pratęsė Paleckio suėmimą dviem mėnesiams: mažiau, nei siūlė prokurorė (72)

Kauno apygardos teismas antradienį iš dalies tenkino prokuratūros prašymą ir dar dviems...

Rolandas Alijevas nuosprendžio neišgirdo: teismas priėmė netikėtą sprendimą

Buvęs profesionalus krepšininkas Rolandas Alijevas , kuris kaltinamas neteisėtai įsilaužęs į...