Ministrės pirmininkės Theresos May Konservatorių partija prarado kelių vietos administracijų kontrolę ir šimtus vietų. Tačiau leiboristai iš to turėjo nedaug naudos, rinkėjams atsigręžus į mažesnes politines partijas.

Balsavimo rezultatai nepranašauja nieko gera abiem didžiosioms partijoms prieš rinkimus į Europos Parlamentą, kurie Jungtinėje Karalystėje vyks gegužės 23-iąją.

Iš pradžių buvo planuota, kad JK paliks Europos Sąjungą kovo 29 dieną. Tai reiškia, kad šaliai būtų nereikėję rengti rinkimų į Europos parlamentą. Tačiau šalies išstojimas iš Bendrijos buvo atidėtas iki spalio 31 dienos.

Ketvirtadienį vietos rinkimai vyko daugiausia kaimiškose ir priemiestinėse Anglijos vietovėse, o juose buvo kovojama dėl daugiau nei 8 tūkst. vietų.

„Panašu, kad pagrindinė rinkėjų pasiųsta žinia konservatoriams ir leiboristams: „Tegu jas maras, abi šeimynas jūsų“, nes abi jos prarado ir nemažai balsų, ir vietų“, – britų visuomeniniam transliuotojui BBC sakė sociologas Johnas Curtice'as.

Abi didžiosios partijos „daugiausiai balsų prarado tuose rajonuose, kur jų pozicijos buvo stipriausios“, sakė jis.

Konservatoriai prarado vietų Anglijos pietuose, leiboristai – šiaurėje.

Šiaurės Airijoje į visų 11-os rajonų valdžią taip pat pretenduoja provincijos politinės partijos.

Sėkmingi rinkimai liberalams ir žaliesiems

Konservatoriai tradiciškai užima stiprias pozicijas tuose rajonuose, kur ketvirtadienį vyko rinkimai, ir siekė jas apginti.

Pastarąjį kartą vietos valdžios rinkimai čia vyko 2015-aisiais, kartu su visuotiniais rinkimais, kuriuose tuometinis ministras pirmininkas Davidas Cameronas su konservatoriais netikėtai užsitikrino daugumą.

Leiboristai į rinkimų kovą stojo užimdami silpnesnes pozicijas, tačiau ir jie prarado vietų.

Duomenys, gauti suskaičiavus daugiau nei trečdalį balsų, rodo, kad svarių laimėjimų pasiekė prieš „Brexit“ pasisakantys liberalai demokratai ir žalieji, taip pat nepriklausomi kandidatai.

„Brexit“ palaikanti Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija (UKIP) pasirodė geriau nei ankstesniuose vietos rinkimuose.

„Liberalai demokratai yra didžiausi šių metų rinkimų laimėtojai. Jau dabar mūsų rezultatas geriausias per 15 metų, o suskaičiuoti dar ne visi balsai“, – sakė partijos lyderis Vince'as Cable'as.

„Rinkėjai pasiuntė aiškią žinią, kad jie nebepasitiki konservatoriais, tačiau taip pat atsisako apdovanoti leiboristus, nes šie išsisukinėja nuo tiesaus atsakymo svarbiausia tema – dėl „Brexit“, – kalbėjo jis.

Abiejų didžiųjų partijų problemos gali dar pasunkėti per rinkimus į Europos Parlamentą, kur joms iššūkį mes užkietėjusio euroskeptiko Nigelo Farage'o įsteigta „Brexit“ partija, šiuo metu užimanti tvirtas pozicijas viešosios nuomonės apklausose, taip pat prieš išstojimą iš ES pasisakanti partija „Change UK – The Independent Group“ (TIG), kurią daugiausia sudaro buvę leiboristai.

Nė viena iš naujųjų politinių jėgų nedalyvavo vietos rinkimuose, nes nebūtų spėjusi iškelti tūkstančių kandidatų.