Šių šaltinių teigimu, Ukrainoje gimęs pasiuntinys Dmitrijus Kozakas V. Putinui teigė manąs, kad jo pasiektas susitarimas pašalins poreikį Rusijai vykdyti didelio masto Ukrainos okupaciją. Apie D. Kozako rekomendaciją V. Putinui priimti šį susitarimą pirmieji pranešė „Reuters“.

V. Putinas dar prieš karą nesyk tvirtino, kad NATO ir jos karinė infrastruktūra pavojingai artinasi prie Rusijos sienų, priimdama vis naujas nares iš Rytų Europos, ir kad dabar aljansas ruošiasi į savo orbitą įtraukti ir Ukrainą. V. Putinas viešai pareiškė, kad tai kelia egzistencinę grėsmę Rusijai, taigi jis privaląs reaguoti.

Tačiau V. Putinas, nors anksčiau ir palaikęs derybas, išgirdęs apie D. Kozako susitarimą aiškiai pasakė, kad nuolaidos, kurias išsiderėjo jo padėjėjas, nėra pakankamos ir kad jis nusprendęs išplėsti savo tikslus, įtraukdamas dalies Ukrainos teritorijos aneksavimą, pasakojo šaltiniai. Susitarimas buvo atmestas.

Paklaustas apie „Reuters“ paskelbtą informaciją, Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas atsakė: „Tai nė iš tolo nesusiję su realybe. Niekada tokio dalyko nebuvo. Tai absoliučiai neteisinga informacija.“

D. Kozakas neatsakė į per Kremlių išsiųstus prašymus pakomentuoti.

Ukrainos prezidento patarėjas Mychailas Podoliakas sakė, kad ruošdamasi invazijai Rusija pasinaudojo derybomis kaip dūmų uždanga, tačiau jis neatsakė į klausimus apie derybų turinį ir nepatvirtino, kad buvo pasiektas koks nors preliminarus susitarimas. „Šiandien mes aiškiai matome, kad Rusijos pusė niekada nebuvo suinteresuota taikiu susitarimu“, – pabrėžė M. Podoliakas.

Du iš trijų šaltinių teigė, kad raginimas finalizuoti susitarimą įvyko iškart po Rusijos invazijos vasario 24-ąją. Tomis dienomis D. Kozakas buvo įtikėjęs, kad turi Ukrainos sutikimą su pagrindinėmis Rusijos iškeltomis sąlygomis ir rekomendavo V. Putinui pasirašyti susitarimą, pasakojo šaltiniai.

„Po vasario 24 d. Kozakui buvo suteikta „carte blanche“: jam buvo uždegta žalia šviesa; jis pasiekė susitarimą. Tada jis parnešė jį saviškiams, bet jam buvo liepta dingti iš akių. Viskas buvo atšaukta. Putinas tiesiog savo nuožiūra pakeitė planą“, – sakė vienas iš Rusijos vadovybei artimų šaltinių.

Vladimiras Putinas, Dmitrijus Kozakas

Trečiasis šaltinis, kuriam apie įvykius papasakojo žmonės, informuoti apie D. Kozako ir V. Putino diskusijas, pateikė kitą datą, sakydamas, kad D. Kozakas pasiūlė V. Putinui susitarimą, bet šis jį atmetė prieš pat invaziją. Visi šaltiniai prašė anonimiškumo, kad galėtų dalytis jautria vidine informacija.

Maskvos agresija prieš Ukrainą – didžiausia karinė kampanija Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo. Ji paskatino plataus masto ekonomines sankcijas Rusijai ir Vašingtono bei jo Vakarų sąjungininkių karinę paramą Ukrainai.

Net jeigu V. Putinas būtų sutikęs su D. Kozako planu, lieka neaišku, ar karas būtų tuo ir pasibaigęs. „Reuters“ nepavyko nepriklausomai patikrinti, ar Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis arba aukšti jo vyriausybės pareigūnai buvo įsipareigoję minėtam susitarimui.

63 metų D. Kozakas buvo ištikimas V. Putino parankinis dar nuo dešimtojo dešimtmečio, kai jie kartu dirbo Sankt Peterburgo merijoje.

D. Kozakas buvo palankioje pozicijoje derėtis dėl taikos susitarimo, nes nuo 2020 m. V. Putinas pavedė jam vesti derybas su ukrainiečiais dėl Donbaso srities Rytų Ukrainoje, kurią po 2014 m. sukilimo kontroliavo Rusijos remiami separatistai.

Po to, kai vadovavo Rusijos delegacijai derybose su Ukrainos pareigūnais Berlyne vasario 10 d., tarpininkaujant Prancūzijai ir Vokietijai, D. Kozakas vėlų vakarą vykusioje spaudos konferencijoje pranešė, kad paskutinis derybų raundas baigėsi nevaisingai.

D. Kozakas taip pat dalyvavo, kai likus trims dienoms iki invazijos V. Putinas sušaukė savo kariuomenės ir saugumo vadus bei pagrindinius padėjėjus į Rusijos Saugumo Tarybos posėdį, vykusį Kremliaus Jekaterinskio salėje.

Valstybinės televizijos kameros užfiksavo dalį susitikimo, per kurį V. Putinas išdėstė planus oficialiai pripažinti separatistines Rytų Ukrainos provincijas.

Kai operatoriai buvo išprašyti iš didžiulės salės su neoklasicistinėmis kolonomis ir kupolinėmis lubomis, D. Kozakas pareiškė, kad Rusija neturėtų imtis jokių priemonių situacijai Ukrainoje eskaluoti, teigė du iš trijų Rusijos vadovybei artimų žmonių bei trečiasis asmuo, apie įvykius sužinojęs iš susitikimo dalyvių.

Dar vienas „Reuters“ kalbintas asmuo, prisidėjęs prie derybų jau po invazijos, sakė, kad diskusijos nutrūko kovo pradžioje, kai Ukrainos pareigūnai suprato, jog V. Putinas yra užsispyręs tęsti didelio masto invaziją.

Praėjus šešiems mėnesiams nuo karo pradžios, D. Kozakas ir toliau eina Kremliaus štabo viršininko pavaduotojo pareigas. Tačiau, pasak šešių šaltinių, kalbėjusių su „Reuters“, Ukrainos reikalų jis nebetvarko.

„Kiek aš matau, Kozako niekur nematyti“, – sakė vienas iš šešių šaltinių, artimas separatistų vadovybei Rytų Ukrainoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)