Renkamųjų demokratijų skaičius pasaulyje šiais metais, atvėrus kelią laisvei į Artimuosius Rytus ir Afriką, išaugo nuo 119 iki 122, praneša nepriklausoma stebėjimo grupė, kuri teigia, kad tai - naujas tokio pobūdžio rekordas.
Tačiau savo metiniame pranešime, kuriame valstybes suskirsto į "laisvas", "iš dalies laisvais" ir "nelaisvas", konservatyvi organizacija "Freedom House" pirmadienį išreiškė susirūpinimą tokiomis šalimis kaip Jungtinės Valstijos bei Prancūzija, kur įžvelgė besiformuojančias problemas dėl poveikio rinkimams ir imigrantų integracijos.

"Pasauliniai rezultatai labai padrąsina", - sakė "Freedom House" tyrimų direktorius Archas Puddingtonas.

"Be kitų dalykų, praėję metai pasižymėjo teroristų smurtu, etniniu valymu, pilietiniais konfliktais, katastrofiškomis gamtinėmis nelaimėmis bei geopolitine poliarizacija, - sakė jis. - Nuostabu, kad laisvė galėjo suklestėti tokiomis sąlygomis".

Į renkamųjų demokratijų sąrašą įtrauktos naujos valstybės yra Burundis, Liberija bei Centrinė Afrikos Respublika.

Ataskaitoje teigiama, jog jose atsirado pakankamai erdvės politinei opozicijai bei įgyvendinti minimalūs sąžiningo balsavimo standartai.

Tačiau ypatingas pagerėjimas matyti Artimuosiuose Rytuose, kur Libanas iš "nelaisvos" šalies pervardytas į "iš dalies laisvą", nors šalį pastaruoju metu sukrėtė kelios politinės žmogžudystės.

Libaniečiai gerokai platesnes politines teises ir pilietines laisves įgavo, kai iš šalies buvo išvestos Sirijos pajėgos, sakoma ataskaitoje.

Be kitų padrąsinančių ženklų regione, pranešime užsimenama apie Irake, Egipte bei palestiniečių teritorijose surengtus rinkimus, suteiktą rinkimų teisę Kuveito moterims, pagerėjimą Saudo Arabijos žiniasklaidos veikloje.

"Besiformuojanti tendencija mums primena, kad regiono žmonėms taip pat būdinga universalus noras gyventi laisvose visuomenėse", - taip rezultatus komentavo "Freedom House" laikinas vykdomasis direktorius Thomas Melia.

Nors organizacija retai kritikuoja Jungtines Valstijas, šį kartą jos ataskaitoje reiškiamas susirūpinimas dėl "labai paplitusio sudėtingų "džerimanderingo" formų naudojimo".

Teigiama, kad "džerimanderingas", kaip JAV vadinamas rinkimų apylinkių ribų kaitaliojimas, "sumažina konkurencingumą tiek Kongreso, tiek valstijų įstatymų leidybos institucijų rinkimuose".

Vos praėjusią savaitę JAV Aukščiausiasis Teismas sutiko nagrinėti bylą dėl rinkimų apylinkių ribų pakeitimo Teksaso valstijose, kurį inicijavo buvęs Atstovų Rūmų respublikonų daugumos vadovas Tomas DeLay. Manoma, jog vien dėl to respublikonams per 2004 metų rinkimus Atstovų Rūmuose pavyko gauti dar šešias vietas.

Tuo tarpu kai kuriose Europos šalyse, įskaitant Prancūziją, "Freedom House" nuomone, demokratinėms institucijoms gresia iššūkiai, nes šalys nesugeba efektyviai integruoti imigrantus neeuropiečius.

Organizacijos sudarytame "laisvų" šalių sąraše atsidūrė 89 valstybės, o tai reiškia, jog 49 proc. pasaulio gyventojų gali džiaugtis pagarba jų teisėms.

Dar 58 šalys pavadintos "iš dalies laisvomis", o "nelaisvų" valstybių skaičius nuo 49-ių 2004 metais sumažėjo iki 45-ių. Tai mažiausias rodiklis per dešimtmetį.

Ataskaitoje nurodoma, kad Ukraina ir Indonezija per metus tapo "laisvomis", o Afganistanas, kuriame pirmadienį darbą pradėjo naujas parlamentas, iš "nelaisvų" šalių perkeltas į "iš dalies laisvų" valstybių sąrašą. "Iš dalies laisva" šiais metais pripažinta ir Kirgizija.

Tačiau žingsnį atgal žengė Filipinai, iš "laisvų" šalių perkelti į "iš dalies laisvų" valstybių sąrašą.

Toks sprendimas, kaip teigia autoriais, pagrįstas "pagrįstais" įtarimais dėl rinkimų klastojimo, korupcijos bei vyriausybės vykdomo opozicijos bauginimo.

Žemiausio įvertinimo iš "nelaisvų šalių" sąraše esančių valstybių sulaukė Kuba, Šiaurės Korėja, Turkmėnistanas, Uzbekistanas, Libija, Sirija, Sudanas ir Birma.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (61)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (21)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo (1)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Orai: ateina tikri šalčiai (12)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (86)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Po nužudymo Klaipėdos „Akropolyje“ apsaugos darbuotojams vėl kilo pavojus (59)

Klaipėdos prekybos centre „ Akropolis “ apsaugos darbuotojai sulaukė grasinimų papjauti. Dar...

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (84)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šios mikrotendencijos padės atnaujinti garderobą be didelių išlaidų

Pošventiniai su finansais susiję sunkumai neabejotinai turi įtakos drabužių įsigijimui. Laimei,...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (648)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (68)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...