Didžioji Britanija sausio 31 dieną išstojo iš ES. Pereinamuoju laikotarpiu iki metų pabaigos šalis dar lieka ES vidaus rinkoje ir Muitų sąjungoje. ES pažadėjo Londonui laisvosios prekybos zoną be muitų ir importo kvotų. Tačiau derybos jau kelis mėnesius nejuda į priekį.

Britai per referendumą 2016 metais nusprendė „palikti Europos Sąjungą ir atsisakyti jos privalumų“, pareiškė Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Tai esą reiškia, kad „mūsų santykiai neišvengiamai keisis, nepaisant to, kaip sunkiai mes dabar dirbame dėl glaudžios partnerystės sutarties“. Todėl piliečiai ir įmonės turi kiek įmanoma gerai pasiruošti 2021 metų sausio 1 dienai.

Komisija paskelbė 35 puslapių pranešimą, kuriame apžvelgia galimus padarinius įvairioms ūkio sritims – nuo prekybos ir finansinių paslaugų iki kelionių, duomenų apsaugos ir autorinių teisių.

Derybose lieka reikšmingų nesutarimų

Europos Sąjungos ir Didžiosios Britanijos derybininkai dar turi rasti būdą įveikti „reikšmingus nesutarimus“, siekiant kompromisinio susitarimo dėl santykių po „Brexito“, ketvirtadienį pareiškė Europos Sąjungos vykdomosios valdžios institucija.

Abiejų šalių derybininkai siekia iki metų pabaigos, kai Britanija turės pasitraukti iš ES ekonominės zonos, sudaryti naują prekybos susitarimą. Tačiau derybos vyksta sunkiai. Abi šalys nesutaria dėl virtinės klausimų, įskaitant būsimą žvejybos ir verslo sąlygų reguliavimą. JK priešinasi ES reikalavimui suteikti jai ilgalaikę prieigą prie jos žvejybos vandenų.

Pasibaigus abiejų šalių derybininkų komandų susitikimui Londone Europos Komisijos atstovas Danielis Ferrie pareiškė, kad kitą savaitę susitikimai toliau vyks Briuselyje, o nuo liepos 20 dienos numatytas visas derybų ratas Britanijos sostinėje.

„ES dirba konstruktyviai ir sąžiningai, kaip anksčiau šią savaitę jau sakė Michelis Barnier, – nurodė D. Ferrie, turėdamas galvoje Bendrijos vyriausiąjį derybininką. – Labai stengiamės įveikti reikšmingus tarp mūsų likusius nesutarimus.“