aA
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ketina surengti savo pirmąjį dvišalį vizitą Europos Sąjungoje nuo tada, kai 2016 m. ji panaikino sankcijas, bandydamas atsverti didėjantį Maskvos spaudimą integruotis su Rusija.
Vladimiras Putinas, Aleksandras Lukašenka
© AFP / Scanpix

A. Lukašenka, kadaise JAV pramintas „paskutiniuoju Europos diktatoriumi“, lapkričio 12 d. Vienoje turi susitikti su Austrijos prezidentu Alexanderiu Van der Bellenu.

Tai jo pirmasis valstybinis vizitas šalyje, kurioje veikia Jungtinių Tautų agentūros ir kuri mėgsta tarpininkauti kaip Vakarų-Rytų diplomatijos centras. Kelionė buvo sutarta dar kovo mėnesį, kai tuometinis kancleris Sebastianas Kurzas susitiko su A. Lukašenka Minske.

Baltarusijos valdžios atstovai „iš tiesų bando“ užmegzti ryšius su Vakarais, daugiausia dėl ekonominių priežasčių, pažymėjo Londono tyrimų grupės „Ostrogorski Centre“ vyresnysis analitikas Igaras Gubarevičius.

Vis dėlto „jie yra linkę gerinti santykius tol, kol iš jų nebus reikalaujama reformų, galinčių kelti grėsmę Lukašenkos galiai“.

Vizitas įvyks savaitę prieš Rusijos ir Baltarusijos ministrų pirmininkų derybas Maskvoje dėl integracijos „gairių“, kuriomis siekiama glaudžiau susieti abiejų šalių ekonomikas.
Programa gruodžio mėnesį turėtų būti pateikta patvirtinti A. Lukašenkai ir Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

Europos Sąjunga bando išvilioti buvusią sovietinę respubliką iš Kremliaus šešėlio, panaikindama sankcijas, kurios buvo taikomos asmeniškai A. Lukašenkai, kai šis paleido politinius kalinius ir padėjo tarpininkauti konflikte tarp Ukrainos ir Rusijos remiamų separatistų.

JAV taip pat švelnina santykius, rugsėjį paskelbusi, kad pirmą kartą nuo 2008 m. grąžina į Baltarusiją savo ambasadorių. Tai įvyko netrukus po to, kai tuometinis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas susitiko su A. Lukašenka Minske, norėdamas „pabrėžti JAV paramą Baltarusijos suverenumui ir nepriklausomybei“, kaip pažymėjo JAV ambasada.

„Tiesti tiltus“


A. Lukašenkos vizitas Austrijoje rodo, kad „Baltarusijai atsiveria iki šiol uždaryti vartai“, teigia Konstantinas Zatulinas, Rusijos Dūmos NVS reikalų komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas.

„Baltarusija bando nutiesti tiltus į Vakarus, o Vakarai yra suinteresuoti palaikyti Baltarusiją“, – sakė jis.

Nors Rusija ir Baltarusija pasirašė 1999 m. susitarimą sudaryti vadinamąją sąjunginę valstybę, A. Lukašenka atmetė reikalavimus kurti piniginę sąjungą, bendrą teisinę sistemą ir bendrą užsienio ir saugumo politiką.

Dar balandį trys Kremliui artimi žmonės sakė, kad Rusija gali reikalauti suvienytos valstybės su Baltarusija, matydama tai kaip būdą apeiti konstitucinį draudimą V. Putinui pratęsti savo prezidentavimo laiką, kai 2024 m. baigsis dabartinė jo kadencija.

V. Putinas paneigė bet kokius panašius planus. Liepos mėnesį A. Lukašenka atmetė susivienijimą pareikšdamas, jog sutinka su V. Putinu, kad „Rusijos absorbavimas į Baltarusiją arba Baltarusijos į Rusiją“ net neturėtų būti svarstomas, pranešė naujienų tarnyba „Belta“.

Vis dėlto, kadangi Baltarusija yra priklausoma nuo Rusijos naftos ir dujų tiekimo, A. Lukašenka pajuto spaudimą, kai Maskva šiais metais įvedė naujas mokesčių taisykles, kurios, jo teigimu, iki 2024 m. Baltarusijai gali atnešti beveik 11 milijardų dolerių nuostolių dėl išaugusių naftos kaštų.

Vienoje bus aptariamos tokios temos kaip ES Rytų partnerystės programa ir Maly Trostineco memorialas netoli Minsko, kur naciai per Antrąjį pasaulinį karą nužudė daug Austrijos žydų.
Austrija teigia, kad įvyks „kritinis dialogas žmogaus teisių klausimais“ ir verslo viršūnių susitikimas.

Nors A. Lukašenka „gali imtis visų norimų gestų“, kad pademonstruotų savo nepriklausomybę, „yra vienas objektyvus dalykas – Baltarusija ekonomiškai tebėra labai priklausoma nuo Rusijos“, pažymėjo Fiodoras Lukjanovas, kuris vadovauja Užsienio ir gynybos politikos tarybai, tyrimų grupei, kuri konsultuoja Kremlių.

Sąjunginės valstybės planuose „teigiama, kad Baltarusija neturi galimybių manevruoti“, pridūrė jis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
4.2368

Top naujienos

Madingasis „Open Kitchen“ – ant prekystalio: tikisi, kad nuostoliai ir skolos neatbaidys (10)

Šiltuoju metų laikotarpiu Užupyje gardžiais kvapais vilniečius viliojančiam projektui „ Open...

Šalto dušo išbudintas „Žalgiris“ po atkaklios kovos palaužė „Rytą“ (186)

Slogiai startavęs Kauno „Žalgiris“ (13-0) panaikino 15 taškų deficitą bei antrą kartą šį...

Po vizito pas odontologę: vieną akimirką sąmoningas, kitą guliu ant žemės, burnoje – kraujo skonis, šalia – pusė danties (158)

Dėl danties skausmo odontologijos klinikoje pagalbos ieškojęs vaikinas liko be trijų priekinių...

Svaigūs jaunimo vakarėliai šokiravo net pareigūnus (58)

Kai kurie Gargždų moksleiviai pastaraisiais mėnesiais pakliuvo pareigūnų akiratin. Mat spalio...

Rimvydas Valatka. Parazitų, fanatikų ir mišugenų reikalui – visada pasiryžę (103)

Asfaltas iki nieko apie nieką nežinančio, už nieką neatsakančio Ministro Pirmininko namų...

Kauno priemiestyje, gyvenamojo namo kieme, nukrito lėktuvas – žuvo žinomas pilotas su mokiniu papildyta liudininko pasakojimu ir aviatorių nuomone (469)

Sekmadienį, 13.51 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112...

Senokai viešumoje matyta Erika Purauskytė su dukromis ragavo sveikuoliškus tortus (15)

Artėjantis žiemos švenčių laikotarpis ne vienam tampa galvos skausmu. Kuo šį kartą pavaišinti...

Rimas Šapauskas

Rimas ir kunigas. Pokalbis su kunigu Kęstučiu Dvarecku: išgyti nuo priklausomybės tik maldos ar vaistų – neužteks

Iš kur kyla gandai, stereotipai ir nesusikalbėjimas? Dažniausiai – iš nežinojimo. Ar tikrai...

Pranckietis sako, kad neteiks Bernatonio kandidatūros į Konstitucinio Teismo teisėjus (3)

Parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sako, kad Seimui neteiks „socialdarbiečio“ Juozo...