aA
Kaip išmatuotumėte patriotinį entuziazmą sausame analitiniame ekonomikos pasaulyje? Žmogui, kuris pradėjo formuoti jaunųjų rusų ekonomistų kartų karjerą, toks klausimas tampa teoriniu su nemaloniais realaus pasaulio padariniais.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© Itar-Tass / Scanpix

Ekonomikos mokslų daktaras Igoris Lipsicas parašė ekonomikos vadovėlį vidurinėms mokykloms.

Šis „Ekonomikos“ vadovėlis, kurio parduota apie milijoną egzempliorių, pastaruosius du dešimtmečius padėjo formuoti milijonų paauglių suvokimą. Dabar jo knyga išbraukta iš mokyklinės programos, prioritetą suteikus vadovėliams, kurie geriau atspindi rožines prezidento Vladimiro Putino ekonomikos perspektyvas.

Po to, kai ekspertai paskelbė, kad knygos „Ekonomika“ medžiaga „neskatina meilės ir pagarbos“ Rusijai, šalies švietimo ministerija išbraukė 16-18-mečiams skirtą vadovėlį iš šalyje leidžiamų naudoti vadovėlių sąrašo.

„Ištisos ekonomistų kartos mokosi iš to vadovėlio“, – sakė Liudmila Antonova, Maskvoje įsikūrusios „Vita Press“, I. Lipsico knygą išleidusios leidyklos, generalinė direktorė. – Tai plačiu šalies mastu naudojamas ekonomikos vadovėlis. Tai, kas nutiko, tiesiog protu nesuvokiama“.

Sprendimas neįtraukti 69-erių metų Maskvos aukštosios ekonomikos mokyklos profesoriaus vadovėlio į programą sukėlė didelį pasipiktinimą tarp mokytojų bei ekonomistų, po to, kai I. Lipsicas publikavo atvirą laišką šia tema socialinėje žiniasklaidoje. Polemika dėl mokymo programų vyksta, vyriausybei užsibrėžus pasiekti V. Putino ambicingų augimo rodiklių po kelerių metų mažėjančių ar stagnuojančių vartotojų pajamų. Panaši situacija susiklostė prieš penkerius metus, kai mokyklos istoriniai vadovėliai buvo išbrokuoti ir vyriausybė paskelbė naują programą, siekdama suformuoti labiau patriotinę Rusijos praeities viziją, atitinkančią Kremliaus ideologiją.

Putino ekonomikos taisyklės: kai gyvenimas blogėja, tereikia perrašyti ekonomikos vadovėlius
© AFP / Scanpix

„Labai liūdna“

„Vadovėlių pramonės pakeitimai vyksta tiek dėl komercinių, tiek dėl ideologinių priežasčių“, – interviu sakė I. Lipsicas. Kai kurie „tikrai geri vadovėliai“ dėl to jau yra išbraukti iš leidžiamų naudoti vadovėlių sąrašo, o „rusų mokykloms to tikrai dabar nereikia. Labai liūdna“, sakė jis.

Kaip savo elektroniniame laiške pateikia vyriausybės spaudos departamentas, ministerija, vykdydama prezidento nurodymus, atlieka „nuodugnų darbą“, siekdama pagerinti mokyklinių vadovėlių kokybę. Anot departamento, vadovėlis buvo išbrauktas iš federalinio sąrašo, nes neturi skaitmeninės versijos ar pridedamo mokytojo vadovo ir jame yra klaidų bei netikslumų. I. Lipiscas sulaukė atsiliepimų iš ministerijos užsakytų ekspertų, išskyrusių ištraukas, pavyzdžių analizes ir diskusijų klausimus knygoje, kurie, jų tvirtinimu, neskatina meilės Rusijai tarp moksleivių.

Pavyzdžiui, toji vieta, kurioje aprašomi pirkėjai, priversti stovėti eilėje prie pagrindinių prekių Sovietų Sąjungoje, - vaizdinys, prieštaraujantis dabartinėms valstybės pastangoms užtušuoti daugelį neigiamų Rusijos komunistinės praeities aspektų. Pareigūnai taip pat prieštaravo tam skyriui, kuriame aprašomas V. Putino laikotarpiu paskelbtas mokesčių padidinimas, kaip „klaidingas žingsnis“, kurį vėliau, smarkiai sumažėjus pajamoms, teko atšaukti.

Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© Sputnik / Scanpix

Leidžiamų naudoti vadovėlių sąrašas

Vadovėlį išleidusios leidyklos redaktorius, reaguodamas į tokį sprendimą, pasiūlė I. Lipsickiui peržiūrėti vadovėlį ir įtraukti į jį V. Putino planus nutraukti Rusijos priklausomybę nuo importo ir skatinti ekonomikos atgaivinimą . Nuo 2014 metų pareigūnai išbraukė beveik 260 vadovėlių iš leidžiamų naudoti mokyklinių vadovėlių sąrašo, teigia ne pelno organizacijos, atstovaujančios nepriklausomiems leidėjams, „Rosijski Učebnik“ direktorius Borisas Kuznecovas. Didžiausia leidėja „Prosveščenije“, kuri anksčiau priklausė V. Putino vaikystės draugui Arkadijui Rotenbergui, šiuo metu išleidžia 43 proc. knygų iš minėto sąrašo, rodo oficialūs duomenys. Šiuo metu ji laukia pritarimo savo pačios leistai ekonomikos knygai-vadovėliui, sakė atstovė spaudai.

Saujelė ekonomikos vadovėlių, išsaugoję vietą mokyklinių vadovėlių sąraše, apibūdinami kaip pirmieji tokio pobūdžio vadovėliai, panaudoję „pavyzdžius iš rusų gyvenimo, kurie artimi moksleiviams“, kad pagrįstų teorijos paaiškinimus. Knygos, taip pat pavadinimu „Ekonomika“, skyriuje apie šių laikų Rusijos ekonominę situaciją pateikiamos V. Putino citatos, taip pat optimizmu trykštantys jo planai pagerinti gerinti gyvenimo lygį ir sumažinti nelygybę.

Pasak Andrejaus Kolesnikovo, „CarnegieMaskvos centro vyresniojo mokslinio bendradarbio, Putino eros metu vykdomos griežtos priemonės prieš mokyklinius vadovėlius skiriasi nuo cenzūros Sovietų Sąjungoje, nes jos paremtos veikiau valstybės ultrakonservatyviosiomis vertybėmis nei politine ideologija.

„Mes gyvenome laisvoje šalyje dešimtajame dešimtmetyje, ir toks posūkis link primityvios nenormalios situacijos yra iš tiesų skausmingas, - teigia A Kolesnikovas. – Regis, niekam nerūpi, kad moksleiviai mokysis optimistinių šūkių, užuot gilinęsi į šiuolaikinės ekonomikos pagrindus“.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Baltarusijoje viskas eina blogyn: Lukašenką iš sosto išvers tik perversmas Kremliuje (5)

Praėjo metai po to, kai gegužės 23-iąją Baltarusijos režimas priverstinai Minske nutupdė...

Delfi PliusAndrea Dudik

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys: Rusijai vakarėlis baigėsi (1)

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys. Taip vyko liūdnai pagarsėję rusų remiami...

Britų žvalgyba nurodė, ko dabar siekia Putinas: ukrainiečiams nelieka kitos išeities (7)

Žiaurus, totalinis karas, kokio Europoje nebuvo beveik aštuonis dešimtmečius. Taip Ukrainos...

Vasariška šiluma neužsibuvo: vėl vyraus vėsūs ir vėjuoti orai

Trečiadienio dieną per Lietuvą slinks šaltasis atmosferos frontas. Pradedant vakariniais rajonais,...

Karas Ukrainoje. Daugiabučio griuvėsiuose Mariupolyje aptikta 200 smarkiai apirusių kūnų Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Artūras Zuokas pirmą kartą viešai pasirodė su nauja širdies drauge (3)

Neseniai skyrybų dramą išgyvenęs buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas Lietuvos meno...

Buvęs žalgirietis Lietuvoje išgyveno košmarą: dingę pinigai, rasizmas ir „dėl visko kalti konservatoriai“ (1)

Kauno „Žalgiris“ – istorinėse žemumose. Lietuvos krepšinio lygos pusfinalio serijoje prieš...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Šis sekso būdas vieniems yra tabu, kitiems – slapta svajonė: kodėl kai kuriems taip maga įeiti pro „galines duris“?

Jokia paslaptis, kad analinis seksas nėra šiuolaikinis „išradimas“. Tam tikri išlikę...

Delfi PliusPsichologas Gediminas Navaitis

Psichoterapeutai išanalizavo, apie ką svajoja vyrai ir moterys: ką reiškia mūsų seksualinės fantazijos ir kaip tai panaudoti santykiuose? (1)

„Meilė – tai fantazijų mainai“, – teigė prancūzų rašytojas Nicola de Chamfort'as....

Tokio skanaus žiedinio kopūsto dar nevalgėte: receptas paprastas kaip dukart du, o skonis – 10 balų

Žiedinis kopūstas , arba kalafioras – ne tik skani, bet ir labai naudinga daržovė. Ji teigiamai...