aA
Pasiūlęs Egiptui 25 mlrd. JAV dolerių paskolą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jautėsi neįprastai atsipalaidavęs ir taikiai nusiteikęs per metinį užsienio bei Rusijos analitikų susibūrimą Sočyje.
Vladimiras Putinas
© AFP / Scanpix

Laidydamas juokelius ir vengdamas tulžingų strėlių Vakarams, kurios apkartindavo jo derybas pastaraisiais metais kasmetiniame „Valdai“ tarptautiniame diskusijų klube, V. Putinas praėjusį ketvirtadienį užsiminė, kad Rusija galėtų sau leisti vengti jautrių temų, – nuo konfliktų Ukrainoje ir Sirijoje iki Jungtinių Valstijų sankcijų, – tol, kol įvykiai pasikeis jos naudai.

Geresnių santykių su Ukraina galima tikėtis po kitais metais numatytų šalies prezidento ir parlamento rinkimų, kai bus suformuota naujoji vyriausybė Kijeve, sakė V. Putinas. O pažanga santykiuose su Vašingtonu tikėtina po kitą mėnesį Jungtinėse Valstijose vyksiančių vidurio kadencijos Kongreso rinkimų arba įvykus naujiems prezidento rinkimams 2020 metais, sakė Rusijos prezidentas.

Ilgainiui bus plačiau naudojamos alternatyvos JAV doleriui, o tai, savo ruožtu, sumažintų Jungtinių Valstijų galimybes daryti spaudimą Rusijos ekonomikai, pridūrė prezidentas.

„Yra toks senas juokelis: kaip tu atsipalaiduoji? – juokavo V. Putinas, kai kalbėjo apie tai, kad Rusija neprisideda prie geopolitinės įtampos didinimo. – Neįsitempk“.

Užsienio reikalų ir gynybos politikos tarybos prezidiumo pirmininkas Fiodoras Lukjanovas, kuris tarpininkavo vykstant V. Putino klausimų–atsakymų sesijai, Rusiją apibūdino kaip šalį vadinamoje „nelieskite manęs“ būsenoje.

Kiek anksčiau, duodamas interviu F. Lukjanovas kalbėjo, kad Rusijoje daug netikrumo dėl to, kokiu mastu per artimiausius kelerius metus pasikeis politinis fonas.

V. Putino reitingus per nuomonės apklausas smukdo prastėjanti ekonomikos būklė, taip pat protestai dėl pensijos reformos. Todėl jo pasisakymas ketvirtadienį greičiausiai atspindi bravūrą arba net galbūt nuovargį po daug metų vyraujančios aklavietės su Vakarais.

Daugiau nei dvi valandas trukusioje V. Putino kalboje–diskusijoje „trūko energijos“, sakė nuolatinis „Valdai“ diskusijų klubo dalyvis, Bulgarijos nevyriausybinės organizacijos „Centre for Liberal Strategies“ pirmininkas Ivanas Krastevas.

Tuo pat metu buvo juntamas vidinis pasitikėjimas, kurį galbūt stiprina didėjantis palaikymas iš Kinijos, pridūrė jis. „Dabar jis ne vienas“, – sakė I. Krastevas.

Neseniai Jungtinės Valstijos, prezidento Donaldo Trumpo iniciatyva, įvedė sankcijas Pekinui ir pradėjo prekybos karą. Tai, savo ruožtu, sutvirtino Rusijos–Kinijos santykius (ir sušvelnino santykius tarp Kinijos bei Japonijos, kuri tapo dar vienu D. Trumpo taikiniu prekybos sferoje) ir kartu sumažino Maskvos izoliaciją savo mūšiuose su Vašingtonu.

Ketvirtadienį Kinijos politinio biuro narys Yangas Jiechis sėdėjo priekinėje auditorijos, kuriai kalbėjo V.Putinas, eilėje.

Jis taip pat sakė savo kalbą grupei – tai neįprasta užsienio pareigūnui, – kurioje kai kurių šalių „šaltojo karo mentalitetą“, „bauginimą“ ir „šantažą“ priešpriešino Rusijos-Kinijos partnerystei, kuri galėtų būti „pasaulinės taikos ir stabilumo pagrindu“.

V. Putinas, džiaugdamasis atgimstančia Rusijos įtaka Artimuosiuose Rytuose, visomis išgalėmis stengėsi neprisijungti prie baudžiamųjų sankcijų prieš Saudo Arabiją dėl įtariamo žurnalisto ir Saudo Arabijos kritiko Jamalio Khashoggi nužudymo.

Jis taip pat atmetė Jungtinių Valstijų raginimus Iranui palikti Siriją ir pareiškė, kad Rusija duos Turkijai daugiau laiko įvykdyti savo prisiimtus pagal susitarimą įsipareigojimus neutralizuoti ekstremistų grupes šiaurinėje Sirijoje.

Kiek anksčiau V. Putinas per susitikimą su Egipto prezidentu Abdeliu Fattahu al-Sisi pasirašė partnerystės sutartį. Pagal susitarimą Rusija suteiks Egiptui 25 mlrd. JAV dolerių paskolą, už kurią jos branduolinės energetikos korporacija „Rosatom“ pastatys atominę elektrinę (AE) Egipte.

Išmokos pagal sutartį prasidėtų 2029 metais. Be to, V. Putinas pažadėjo, kad Rusija investuos lėšų į 7 mlrd. JAV dolerių vertės pramoninį parką, o konkrečiai, į medžio apdirbimo ir naftos chemijos gamyklas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Santaros klinikose mirė režisierius Eimuntas Nekrošius atnaujinta 09.22 val. (130)

Seimo narys Arvydas Nekrošius paskelbė, kad jo artimas giminaitis, garsus teatro režisierius,...

Širinskienė apie savo „raudonas linijas“: politika – dialogo menas, bet tokių dalykų aš Karbauskiui neatleisčiau (263)

„Valstietė“ Agnė Širinskienė sakė nemėgstanti kalbėjimo apie „raudonas linijas“,...

Vilniečiai nesikuklindami vardijo, kokių pensijų tikisi: ekonomistai sako, kad realybė gali būti skaudesnė (13)

Sakoma, kad jaunystė pralekia nepastebėtai, bet ne visi džiaugdamiesi gera sveikata ir jaunu kūnu...

Praėjo metai po modelio Dovilės Didžiūnaitytės tragedijos: paaiškėjusios kraupios detalės ir vis dar kylantys įtartini klausimai (106)

Šį antradienį sueina lygiai metai po to kai Klaipėdoje mįslingomis aplinkybėmis žuvo modelis...

Prestižinėje mokykloje – „šiurpūs incidentai“ (9)

Vienoje prestižinėje Toronto katalikų berniukų mokykloje pirmadienį buvo suimti šeši...

Nuovargį jaučiate nuo pat ryto: gydytoja sako, kad padėti gali net ir kavos atsisakymas (26)

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Sterlingė sako, kad nuovargis – vienas dažniausių...

Dar vieną karjeros rekordą pagerinęs Sabonis buvo arti trigubo dublio (26)

Domantas Sabonis buvo per plauką nuo pirmo karjeroje trigubo dublio. Indianos „Pacers“...

Dizainerė parodė, kaip turi atrodyti šiuolaikiškas lofto interjeras

Jauna pora pageidavo jaukių namų su polėkiu. Interjero dizainerė Indrė Dorofėjūtė 85 kv. m...

Žala papasakojo, ką vežasi į Dakarą: neėmė atsarginio variklio, bet įsidėjo lašinių (3)

Lapkričio 22-23 dienomis Prancūzijos uostamiestis Havras taps Dakaro ralio sostine. Čia 2019 m....

Šakalienė: jaučiuosi kaip košmariškame sapne (1763)

Seimo narė Dovilė Šakalienė viešai nekomentavo jai metamų kaltinimų, esą ji už Norvegijos...