Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį perskirstė federalinio jėgos bloko įgaliojimus, sustiprindamas jį dar vienu iš Sankt Peterburgo kilusiu pareigūnu - Viktoru Čerkesovu, kuris iki tol buvo prezidento įgaliotasis atstovas Šiaurės Vakarų apygardoje.
© EPA-ELTA
V.Putinas savo įsaku panaikino Federalinę mokesčių policijos tarnybą (FMPT) ir Federalinę vyriausybinio ryšio ir informacijos agentūrą (FVRIA) ir pavedė V.Čerkesovui vadovauti naujai jėgos struktūrai - Valstybiniam neteisėtos narkotikų apyvartos kontrolės komitetui, kurio žinion perėjo ir FMPT materialiniai ištekliai bei etatai.

Šie jėgos bloko organizaciniai pakeitimai reikalauja pakeisti kai kuriuos įstatymus, atitinkamos jų pataisos bus pateiktos Valstybės Dūmai trečiadienį, pranešė pats V.Putinas pasitarime su vyriausybės nariais, kurio ištraukos buvo parodytos per valstybinę televiziją antradienį.

Mokesčių policijos funkcijos dabar perduodamos VRM, šiai ministerijai taip pat perduodami mokesčių policijos etatai. FVRIA funkcijos padalytos Federalinei saugumo tarnybai ir Gynybos ministerijai.

Pasienio žinyba panaikinama, o pasienio tarnyba pereina FST žinion. Be to, prie Gynybos ministerijos steigiamas Valstybinės gynybos užsakymų komitetas, kuris bus vienintelis įprastinės ginkluotės užsakovas. Kalbėdamas apie pertvarkymus, prezidentas papriekaištavo jėgos žinybų vadovybei, kad jos dirbo neefektyviai.

"Kova su neteisėta narkotikų, psichotropinių priemonių apyvarta, taip pat terorizmu aštrėja. Deja, mes negalime teigti ir manyti, kad valdžios institucijos šioje srityje veikė efektyviai ir darniai", - sakė V.Putinas.

Stiprūs dar sustiprės

Jėgos struktūrų, kurių darbu V.Putinas nebuvo patenkintas, panaikinimas atrodo optimalus ir sustiprina FST pozicijas, sako ekspertai.

"Sprendžiant iš pirmosios įsakų analizės, galima pasakyti, kad FST faktiškai įgauna ankstesnio Valstybės saugumo komiteto (KGB) formą", - sakė žurnalistams komentuodamas prezidento žingsnius Dešiniųjų jėgų sąjungos frakcijos vadovo pirmasis pavaduotojas Borisas Nadeždinas.

Ne taip, kaip liberalai, kai kurie politologai nesibaimina sovietinio Valstybės saugumo komiteto, kurio padaliniuose pradėjo savo karjerą V.Putinas, šešėlio.

"Per visus ankstesnius metus buvo iškeltas uždavinys išrauti su šaknimis KGB įvaizdį, šią instituciją decentralizavus, ir mes jį sėkmingai įvykdėme. Bet jėgos struktūrų gausa nebuvo proporcinga jų sėkmingam darbui. Putino sprendimas logiškas ir racionalus", - mano Borisas Makarenka iš Politinių technologijų centro.

Ekspertai mano, jog reorganizavus jėgos bloką specialiosios tarnybos neturės galimybės žaisti savo žaidimą per rinkimus: gruodį Rusijos Federacijoje vyks Valstybės Dūmos rinkimai, o 2004 metų kovą - valstybės vadovo rinkimai.

"Jėgos žinybų darbuotojai - kiekvienam prezidentui kelia rūpesčių. Jie dar kartą supurtyti, kad juos būtų galima įvelti į savo santykių aiškinimąsi ir neduoti galimybės susidaryti kritinei masei", - sakė agentūrai "Reuters" Dmitrijus Oreškinas iš analitinės grupės "Merkator".

Išformuotų žinybų vadovai jau šiandien paskirti į naujas pareigas. Buvęs FMPT vadovas Michailas Fradkovas paskirtas įgaliotuoju atstovu Europos Sąjungoje (ES), buvęs pasienio tarnybos direktorius Konstantinas Tockis - Rusijos atstovu prie NATO. Buvęs FVRIA direktorius Viktoras Matiuchinas vadovaus Valstybiniam gynybos užsakymų komitetui ir bus gynybos ministro pirmasis pavaduotojas.

Karinė reforma stumia federacijos reformą?

V.Putino šalininkai sako, jog jėgos bloko pertvarkymas - pirmasis žingsnis įgyvendinant prezidento paskelbtą administravimo reformą, kurios tikslas - padidinti valdininkų aparato efektyvumą.

"Tai pirmasis realus žingsnis, padiktuotas administravimo reformos logikos, kai panaikinamos neefektyviai dirbančios lygiagrečios žinybos", - sakė žurnalistams Olegas Morozovas, Dūmos centristų frakcijos "Rusijos regionai" lyderis.

Tačiau kai kurie ekspertai būgštauja, kad V.Putinas, vėl parodęs itin didelį dėmesį jėgos struktūrų darbuotojams, nustums į paskutinę vietą paskelbtą reformą reorganizuoti federacinius santykius, vietos savivaldą.

"Bijau, jog šiandieninės rokiruotės yra ženklas, kad atkuriama unitarinė valstybė atsisakant paskelbtos federacinių santykių reformos, - mano D.Oreškinas. - Buvo tikėtasi, kad svarbiausi pokyčiai turi įvykti Rusijos periferijoje. Bet Matvijenko pakeitimas Čerkesovu, turint omenyje jų politinį svorį ir karjeros patyrimą, savaime daug ką pasako".

L.Matvijenko, iki šiol buvusi vicepremjerė, kuravusi socialinius klausimus, pakeis V.Čerkesovą įgaliotojo atstovo poste. Kas perims jos įgaliojimus ministrų komitete, kol kas nežinoma.

"Pareikšiu bendrą nuomonę: Valentina Matvijenko buvo viena efektyviausiai dirbančių ir labiausiai gerbiamų vyriausybės narių", - apibūdino V.Putinas jos darbą ankstesniame poste. Pati V.Matvijenko, kurią cituoja Rusijos agentūros, sakė, kad jos laukia "labai atsakingas ir sudėtingas darbas".

Daugelis analitikų mato akivaizdų jai iškeltą politinį uždavinį: būti rimta konkurente per 2004 metų gubernatoriaus rinkimus dabartiniam Sankt Peterburgo vadovui Vladimirui Jakovlevui, kuriuo anksčiau buvo nepatenkintas V.Putinas.

"Logika aiški: Matvijenko liko žengti tik vieną žingsnį, kad ji laimėtų gubernatoriaus rinkimus", - mano politologas B.Makareka.

Dauguma centrinių Rusijos laikraščių pirmadienį pranešė, jog naująja vicepremjere, kuruojančia socialinius klausimus, gali būti paskirta Valstybės Dūmos pirmininko pirmoji pavaduotoja Liubovė Sliska. Tačiau pati L.Sliska tai pavadino "gandais".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (191)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę atnaujinta 14.47 val. (227)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Kauno rajone dingusios jaunos moters automobilis surastas kanale (116)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai surado dingusios Živilės...

Rusija siunčia žinią savo kaimynėms: įžvelgė daugiau grėsmių (58)

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) paskelbė atnaujintą strateginį valstybės sienų...

Kardiologas įvertino, kaip mums sekasi kovoti su didžiausiu lietuvių priešu (6)

Apie jaunėjančias širdies ir kraujagyslių lig as, gydytojų nuolatinį susirūpinimą...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams lietuviai ir vėl taikosi į TOP-20 (49)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Paskelbė naują turistų labiausiai pamėgtų šalių dešimtuką (1)

Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacija paskelbė naują 10 labiausiai turistų pamėgtų...

Mikutavičiaus balsu kalbantis šviesoforas Vilniuje gąsdina praeivius: yra net įsižeidusių (21)

„Ei, ei, jei žengi į gatvę degant raudonai, iškart atimk vieną iš trijų milijonų. Palauk...

Iš vaiduoklio – į elfą: Kuzminsko benefisas Eurolygoje nustebino net Plazą Kuzminsko mintys (17)

Kelias karčias kritikos piliules pastaruoju metu nurijęs Mindaugas Kuzminskas trečiadienio...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (52)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...