Paskutinis TAWS (išankstinio perspėjimo artėjant prie žemės) sistemos signalas balandžio 10 dieną sudužusiame Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio lėktuve buvo perspėjimas apie tai, kad reikia kuo skubiau kilti aukštyn, praneša Lenkijos televizijos kanalas TVN24.
© Reuters/Scanpix

Juodųjų dėžių įrašų stenograma antradienį buvo paskelbta Lenkijos ministro pirmininko ir VRM tinklalapiuose, kai su jos turiniu susipažino Lenkijos nacionalinio saugumo tarybos nariai.

"Pull up! Pull up!" (aukštyn),- toks buvo paskutinis TAWS signalas, kurį per dvi iki katastrofos likusias minutes kas kelios sekundės pasiekdavo lakūnus, praneša televizijos kanalas, remdamasis paskelbta stenograma.
Po susidūrimo su medžiais lakūnai pradėjo keiktis. Po žodžio "kur..." įrašas nutrūksta, sakoma pranešime.

„Pull up! Pull up!“ - paskutinis L.Kaczynskio lėktuvo perspėjimo sistemos signalas
© Reuters/Scanpix

Dokumentą sudaro 41 puslapis. Stenogramoje pavaizduota lentelė, kurioje nurodomas laikas ir tekstas lenkų ir rusų kalbomis ir pastabos, kas kalba. Be to, pateikiamas stenogramos vertimas į anglų kalbą, ties kai kuriais fragmentais nurodoma, kad jie neaiškūs.

Juodųjų dėžių įrašų kopijas į Lenkija iš Maskvos atvežė Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministras Jerzis Milleris.

Ministras pareiškė, kad įrašų kopijas dar reikia nagrinėti, nes juodųjų dėžių įrašų originale daug pašalinių garsų. Todėl buvo priimtas sprendimas kol kas paskelbti tik stenogramą. Ekspertai tvirtina, kad jie tiksliai atspindi įvykius pilotų kabinoje, praneša TVN24.

Lenkija paskelbė sudužusio prezidento lėktuvo "juodųjų dėžių" įrašus

Lenkijoje antradienį paskelbti vadinamųjų juodųjų dėžių įrašai, kuriuose užfiksuoti skrydžio parametrai ir pokalbiai pilotų kabinoje prieš šalies prezidento lėktuvo sudužimą balandžio 10 dieną prie Smolensko, kur žuvo visi juo skridusieji - prezidentas Lechas Kaczynskis ir dar 95 keleiviai ir įgula.

Automatinė perspėjimo frazė "kelk aukštyn" buvo pakartota kelis kartus per paskutines 20 sekundžių iki sudužimo, bet atrodė, kad pilotai į tai nekreipė dėmesio.

"Juodųjų dėžių" įrašus Rusijos tyrėjai oficialiai perdavė Lenkijai.

J.Kaczynskis reikalauja Rusijos grąžinti sudužusio prezidentinio lėktuvo juodąsias dėžes

Velionio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio brolis Jaroslawas Kaczynskis antradienį pranešė paprašęs Rusijos perduoti balandžio 10 dieną prie Smolensko sudužusio prezidentinio lėktuvo savirašius.
Rusija pirmadienį perdavė Lenkijai kopijas įrašų iš vadinamųjų juodųjų dėžių, kurios buvo rastos L.Kaczynskio ir dar 95 žmonių gyvybes nusinešusios lėktuvo katastrofos vietoje.

"Tikiuosi, kad visa originali (tyrimo) medžiaga, įskaitant juodąsias dėžes, bus perduota Lenkijai", - sakė prezidento rinkimuose dalyvausiantis parlamento opozicijos vadovas J.Kaczynskis žurnalistams antradienį Varšuvoje.
"Aš laikausi nuomonės, kad tyrimui turi vadovauti Lenkija", o ne Rusija, pridūrė jis.

Šią savaitę paskelbti visuomenės nuomonės apklausos rezultatai rodo, kad, likus trims savaitėms iki birželio 20 dienos prezidento rinkimų, J.Kaczynskį remia 30 procentų apklaustųjų. Tuo tarpu laikinai prezidento pareigas einantis rinkimų favoritu laikomas Bronislawas Komorowskis gali balsavime galėtų tikėtis 50-ies procentų apklaustųjų paramos.

J.Kaczynskio vadovaujamos opozicinės partijos "Įstatymas ir teisingumas" (PiS) nariai oficialiai paprašė Lenkijos valdžios perimti katastrofos tyrimą iš Rusijos, kurią sukritikavo už netinkamą vadovavimą katastrofos aplinkybių tyrimui.
Lenkijos premjeras liberalas Donaldas Tuskas kaltinimus Maskvai tiesiog atmetė.

Rusijos Vidaus reikalų ministro pavaduotojas Vladimiras Titovas ir nelaimės priežastis tiriančio Tarptautinio aviacijos komiteto (TAK) pirmininkė Tatjana Anodina perdavė juodųjų dėžių įrašus Lenkijos vidaus reikalų ministrui Jerzy Milleriui.

Abi šalys pabrėžė abipusio bendradarbiavimo atliekant tyrimą būtinybę.
Pirmadienį Tarptautinio aviacijos komiteto laboratorijoje, dalyvaujant Rusijos ir Lenkijos pareigūnams, buvo padarytos savirašių įrašų originalų kopijos.

Iki šiol ekspertams pavyko išsiaiškinti, kad prieš pat katastrofą pilotų kabinoje būta keleivių, vienas jų buvo Lenkijos oro pajėgų vadas Andrzejus Blasikas.

Žiniasklaidoje taip pat buvo pasirodę pranešimų, esą aukšto rango Lenkijos delegacijos pareigūnas įsakė pilotams pradėti nusileidimą, nepaisant virš oro uosto tvyrojusio tiršto rūko. Tačiau abiejų pusių tyrėjai šią versiją paneigė.

Praėjus beveik septynioms savaitėms po nelaimės, ekspertai vis dar negali pateikti galutinių išvadų, dėl kokių priežasčių įvyko lėktuvo katastrofa. Nors teroro akto, techninių gedimų ir sprogimo versijos tyrimo metu buvo atmestos.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (5)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (87)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (20)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (51)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (12)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (13)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (469)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (5)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...

Vairuotojai įspėjami artėja pūga (15)

Vakare ir naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir pustymas. Vairuotojai įspėjami būti atidūs.

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (624)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....